Print this page
شنبه, 23 عقرب 1394 17:32

اختلافهای درون گروهی طالبان و مساله صلح افغانستان

 

 

 

ملا عبدالمنان نیازی، معاون گروه جداشده از طالبان گفته که این گروه با طرف‌های افغان درگیر در جنگ افغانستان مشکلی ندارد و حاضر است در صورت خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور با این گروه‌ها به تفاهم برسد.هفته گذشته شماری از فرماندهان و اعضای گروه طالبان که با انتخاب ملا اختر محمد منصور، به رهبری این گروه مخالف هستند، با تشکیل یک گروه انشعابی، ملا محمد رسول را به عنوان سرپرست این گروه انتخاب کردند.

این گروه انشعابی خود را "شورای عالی امارت اسلامی افغانستان" می‌خواند.

آقای نیازی دلیل جدا شدن این گروه از بدنه طالبان را سیاست‌های ملا اختر منصور خواند و گفت که او علاوه بر کشتن ملا محمد عمر، رهبر پیشین این گروه، بسیاری از فرماندهان رده اول طالبان را با عناوین مختلف زندانی و شکنجه کرده است.

معاون گروه انشعابی طالبان گفت که شرایط این گروه برای شرکت در روند صلح افغانستان، ایجاد یک نظام اسلامی و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان است.

چگونگی فعالیت و تمویل و اتخاذ سیاستهای گروه طالبان همواره با ابهامات زیادی روبرو بوده است ؛برخی این گروه را مستقل می دانند اما برخی می گویند طالبان ابزار قدرتهای بیرونی است.به همین علت دیدگاهها درباره اختلافهای ایجاد شده میان طالبان پس از مرگ ملاعمر متفاوت است.

 

محمد موسی فریور ، استاد دانشگاه کابل

(( بعد از مرگ ملا محمد عمر رهبر جنبش طالبان در بین طالبان چند دستگی به وجود آمده است و تلاشهایی توسط مقامات نظامی و سیاسی پاکستان صورت گرفت که بار دیگر برای جنبش طالبان یک رهبر قابل قبول انتخاب کنند اما انشعاب در بدنه طالبان ایجاد شد .به نظر من خاستگاه مخالفان مسلح دولت در مجموع کشور پاکستان هست و دولت افغانستان و جامعه بین المللی در این باره هیچ گونه اختلافی ندارند و تجربه نشان داد جنگ افغانستان ، جنگ نیابتی هست و هیچ کدام از این جنگها ممثل منافع اولیای افغانستان نیستند و فقط قربانی این جنگ ،ملت مسلمان افغانستان هست. شکی نیست که یک طرف معادله دولت پاکستان هست و بخاطر این که خاستگاه مخالفان مسلح دولت آن طرف خط دیورند هست مسئولیت مستقیم به زمامداران نظامی و ملکی پاکستان برمی گردد . فکر می کنم  دولت پاکستان تا وقتی که به اهداف خود در افغانستان و منطقه دست پیدا نکند از حمایت مخالفان مسلح دست نخواهد کشید. ایالات متحده آمریکا هم با ادامه حضور خود می خواهد بحران را در افغانستان مدیریت کنند یعنی جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند و مهار کنترل جنگ در دست ایالات متحده آمریکا باشد .))

 

شاخه انشعاب یافته گروه طالبان اعلام کرده که حاضر هست با دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح شود . چرا شاخه انشعاب یافته گروه طالبان برای مذاکرات صلح اعلام آمادگی می کند؟در حالیکه گروه ملا اختر منصور بر طبل جنگ می کوبد.

 

علیزاده ، نماینده ولسی جرگه

((شاخه انشعابی گروه طالبان متهم به حمایت از داعش هست هرچند که خودشان رد می کنند. به نظ من اینها می خواهند بهره برداری تبلیغاتی کنند و نامشان را بر سر زبانها بیندازند زیرا در مجموع گروه طالبان چه  این گروه و چه گروه قبلی صلح را نفی نمی کنند وصلح مشروط می خواستند و اولین شرطشان این بود که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند. سخنگوی گروه انشعابی هم گفته است تا زمانی که یک نفر خارجی در افغانستان باشد ما صلح نداریم ؛ ماندن این شرط عملا به معنی نفی صلح هست ولی نفعی که اینها می برند این هست که می خواهند در افکار عامه خود را صلح طلب جلوه دهند .اگر واقعا قضیه صلح صادقانه باشد  در قدم اول موضوع آتش بس و قطع جنگ مطرح است این که گفتگوهای صلح باشد و جنگ هم همچنان ادامه پیدا کند در آن صورت فکر می کنم برای صلح و ثبات در افغانستان خیلی موثر نیست . گفتگوی صلح زمانی موثر هست که در قدم اول  آتش بس را بپذیرند و بعد از آن وارد مذاکره و گفتگو با دولت افغانستان شوند. ))

 

مسئله نزدیکی گروه داعش با شاخه انشعابی گروه طالبان مطرح هست و چنان که در گزارشها آمده است اعضای داعش به طالبان انشعابی در ولایت زابل کمکهایی هم کردند .شما چرا بین این دو گروه نزدیکی به وجود آمده است؟

 

علیزاده ، نماینده ولسی جرگه

((بیشتر اینها از آسیای میانه و قفقاز هستند و قبلا در وزیرستان شمالی و جنوبی و مناطق قبایلی نشین پاکستان ساکن بودند که از آنجا فرار کردند و به ولایت زابل آمدند که گروه انشعابی به آنها پناه دادند و حمایت کردند . بر همین اساس هم متهم شدند که اینها از داعش حمایت می کنند هرچند که ما شاهد بودیم که سخنگوی همین گروه انشعابی اعلام کرد که داعش در افغانستان یک افسانه ای بیش نیست و با واقعیت های فرهنگی و عقیدتی افغانستان همخوانی ندارد؛ ولی به فراری های خاج از افغانستان  پناه دادند و آنها مردمی بیش از حد تندرو هستند و در همین مدت کوتاه دست به یک سلسله اقامات منفی و تندروانه زدند . بر همین اساس متهم به همکاری با داعش شدند و متقابلا هم شاهد این هستیم که میان طالبان طرفدار اختر محمد منصور و طالباتن طرفدار منصور داد الله در ولایت زابل جنگ جریان دارد و همین گروه انشعابی بیشتر با فرا های آسیای میانه ،هماهنگ هستند و در برابر آنها می جنگند.

واقعیت آنستکه دولت افغانستان تلاش دارد تا به صلح دست یابد اما در این مسیر با موانع جدی داخلی و خارجی روبروست اما شرههایی که طالبان همواره مطرح می کنند آیا می تواند زمینه ساز مذاکرات صلح باشد؟

 

بشیر بیژن ، مدیر مسئول هفته نامه خبرنگار

(( بسیار زودهست که روی گفته های ملا نیازی صحبت کنیم زیرا این گروه به عنوان ابزاری در اختیارپاکستان بوده است و برای تحقق اهداف پاکستان و عربستان و برخی از آدرسهای دیگر در افغانستان مصروف فعالیتهای جنایتکارانه و ضد بشری بودند . ما پس از منتشر شدن مرگ ملا عمر پیش بینی کرده بودیم که اختلاف در میان این گروه به شدت افزایش پیدا خواهد کرد و مطمئن هستیم که این گروه بدنام به چند قسمت تقسیم خواهد شد . باید معلوم شود آنچه که می گویند متعلق به تفکر خودشان هست  یا توطئه پاکستان هست . بحث خروج نیروهای خارجی از افغانستان هم در قدم نخست مربوط به پاکستان می شود وبار اول نیست که یکی از مسئولان این گروه چنن موضوعی را مطرح می کند . در گذشته هم اینگونه تبصره ها بوده است که اگر خارجیها خارج شوند ما صلح می کنیم اما هیچ ضمانتی وجود نداشته است زیرا برای ما مهم هست که کدام کشور و سازمان بین المللی ضمانت می کند که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، اینها به پروسه صلح به شیوه ملی وارد می شوند.))

 

در همین حال نمایند ویژه چین در امور افغانستان گفته است  پکن برای میزبانی مذاکرات صلح میان طالبان افغانستان و دولت آمادگی دارد اما مایل به میانجی گری میان آنان نیست.دنگ شیجون که در روزهای اخیر با سفر به اسلام آباد، دیدارهای مهمی با مسوولان ارشد دستگاه دیپلماسی پاکستان درخصوص روند مذاکرات صلح افغانستان انجام داد، پیش از ترک اسلام آباد به مقصد کابل، اعلام کرد که کشورش آماده است میزبان برگزاری این مذاکرات باشد ضمن اینکه از تلاش پاکستان برای تسهیل و از سرگیری این مذاکرات حمایت می کند.

نماینده عالی دولت چین، طالبان را یکی از پایه های اصلی روند صلح افغانستان دانست و افزود: پکن در گذشته نیز برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان تلاش کرده و اکنون نیز اگر طرفین مذاکرات تمایل داشته باشند، چین نیز حاضر است میزبانی دور بعدی مذاکرات میان طالبان و دولت کابل را بر عهده بگیرد.

دنگ شیجون درخصوص روابط تنش آلود میان اسلام آباد و کابل نیز گفت: رایزنی های نزدیک و انجام مذاکرات تنها راه کاستن تنش های موجود میان پاکستان و افغانستان است. دو کشور همسایه می توانند با آمدن به پای میز مذاکره، به تمامی سوء تفاهم های ایجاد شده پایان دهند.وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش های مشترک پاکستان و چین، تلاش ها برای صلح در افغانستان به ثمر برسد.دور قبلی و در واقع نخستین دور مذاکرات رسمی میان طالبان افغانستان و دولت کابل، در 17 سرطان سال جاری در منطقه گردشگری مَری واقع در نزدیکی پایتخت پاکستان برگزار شد.اما با اعلام خبر ناگهانی مرگ ملا عمر رهبر سابق پاکستان، روند مذاکرات متوقف شد و به دلیل ایجاد اختلاف های درون گروهی شدید میان طالبان و همچنین تشدید اختلاف ها میان پاکستان و افغانستان، از سرگیری این مذاکرات همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

از سویی پاکستان گفته است ما از حضور چین درمعالات صلح افغانستان استقبال می کنیم . اما آیا چین می تواند نقش موثری داشته باشد؟

محمد موسی فریور ، استاد دانشگاه کابل

 ((نکته ای که در رابطه با چین و ایالات متحده آمریکا و رابطه چین با افغانستان و رابطه چین با پاکستان آشکار هست این هست که چین آهسته آهسته می خواهد از یک قدرت اقتصادی به یک قدرت دیپلماتیک و قدرت سیاسی مبدل شود و تلاشهایی را در نقاط بحران زا به راه انداخته است . اخیرا معاون رئیس جمهور چین به افغانستان سفر داشت و وعده کرد که پاکستان را به عنوان متحد و شریک استراتژک خود تشویق می کند که در قسمت اعاده صلح با دولت افغانستان همکاری کند. فکر می کنم منافع اولیای چین ایجاب کند که در این منطقه جغرافیایی یعنی جنوب غرب آسیا و مخصوصا در افغانستان و پاکستان صلح تامین شود و می کوشد بالای پاکستان و حتی مقامات نظامی پاکستان فشارهای لازم را برای همکاری با دولت افغانستان برای اعاده صلح وارد کند تا افغانستان و پاکستان از خطر جنگ و حضور خارجیها نجات پیدا کنند. پاکستان هراز گاهی که فصل زمستان فرا می رسد باب مذاکرات سیاسی را باز می سازد و وقتی که فصل جنگ رسید کوششهای میانجیگرانه و صلح جویانه پاکستان کنار گذاشته می شود . تصمیم گیرندگان اصلی در پاکستان، حکومت ملکی نیست بلکه همه اختیارات در پاکستان  به دست ارتش و سازمان استخبارات است. هرچند جناب اشرف غنی با مقامات نظامی پاکستان ، مذاکرات در داخل افغانسان و پاکستان داشت اما هنوز هم علائم و اشاراتی که حاکی از این باشد که پاکستان برای حل منازعه افغانستان آماده شده باشد به مشاهده نمی رسد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید