این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 24 قوس 1394 17:11

دورنمای صلح افغانستان بعد از نشست قلب آسیا

 

 

 

رییس جمهور افغانستان در نشست خبری با خبرنگاران گفت: چین، امریکا و پاکستان تعهد سپرده اند که برای ازسرگیری مذاکرات صلح حکومت افغانستان را یاری می رسانند؛ اما این روند در پرتو قانون اساسی کشور انجام خواهد شد.

آقای غنی هر چند تاکید می کند که برای رسیدن به صلح باید راه های زیادی را پیمود؛ اما می گوید در حاشیه نشست قلب آسیا، چین، امریکا و پاکستان تعهد سپرده اند که در موفقیت این روند، حکومت افغانستان را یاری می رسانند.

رییس جمور افغانستان تاکید کرد: افغاستان و پاکستان توافق کردند، طالبانی که از خشونت دست برمی دارند با آنها گفتگو خواهد شد؛ اما کسانیکه در برابر مردم بی گناه دست به رعب و وحشت می زنند؛ باید با آنها مبارزه مشترک و جدی صورت گیرد.

رییس جمهور غنی همچنین به خشونت های یکسال اخیر اشاره نموده و گفت که هیچ کشوری به اندازی افغانستان قربانی نداده؛ از این رو، صبر مردم نسبت به افزایش ناامنی و کشتار مردم بیگناه، لبریز شده است.

او در ادامه اظهاراتش گفت: در نشست قلب آسیا نارضایتی مردم و حکومت افغانستان را نسبت به فعالیت شوم شبکه حقانی با کشورهای حاضر مطرح نموده تا در برابر این گروه تروریستی اقدامی جهانی شود.

اما برخی نمایندگان مجلس در خصوص وعده های داده شده از سوی پاکستان در نشست قلب آسیا به دیده شک می نگرند و تاکید دارند که حکومت باید در این خصوص محتاطانه عمل کند؛ اما برخی دیگر نسبت به توافقات این نشست خوش بین اند.عبیدالله بارکزی گفت: همزمان با سفر رییس جمهور به پاکستان در قندهار، هلمند و کابل جوی خون به راه افتاد؛ اگر پاکستان صلح می خواهد چرا جلو چنین حملات را نگرفته است.صادقی زاده نیلی هم گفت: امیدواریم نیروهای امنیتی آمادگی وسیعی امنیتی خود را داشته باشند؛ زیرا هر بار که حرف صلح مطرح می شود، ناامنی و انفجارات در کشور بیشتر می شود.

اما رئیس جمهورافغانستان تا چه حدود توانست موضع خود را در این اجلاس بیان کند و چقدر کشورها از موقف افغانستان ، در آینده حمایت خواهند کرد؟

میرزا رفعت، کارشناس سیاسی

((نشست قلب آسیا از یک لحاظ اثر خوبی دارد زیرا کشورهای منطقه روی موضوعات مهم آسیا ، بحث و گفتگو می کنند و تجربیات خود را نسبت به مسائل مهم امنیتی و اقتصادی با هم شریک می سازند. از طرف دیگر تنش هایی بین روابط اسلام آباد و کابل به وجود آمده بود که  این تنش ها بسیار نگران کننده بود واز این لحاظ هم سفر اشرف غنی به پاکستان دارای اهمیت ویژه ای بود.

مردم افغانستان نسبت به همکاری های صادقانه کشورهای منطقه و فرا منطقه ای نگرانی داشته اند  زیرا به آنچه که بارها وعده داده اند ، درست عمل نشده است اما این بار امیدواری هست زیرا در این اواخر مقامات ، و تحلیلگران افغانستان توانسته اند نقش پاکستان در آوردن صلح افغانستان و حمایت هایی که از تروریسم در خاک پاکستان انجام می شود را برای جهانیان برجسته بسازد . همچنین از رئیس جمهور در اسلام آباد استقبال بسیار گرمی صورت گرفته است  از این لحاظ  امیدواری این هست که پاکستان تا حدی به وعده هایش عمل کند . اما از طرف دیگر نگرانی که رئیس عمومی امنیت ملی در شبکه اجتماعی  نسبت به حمله قندهار ، امیدها را پایین می آورد به این دلیل که رئیس جمهور افغانستان در نشست قلب آسیا در پاکستان شرکت می کند و مقامات پاکستانی بر مبارزه با تروریسم تاکید می کند و از طرف دیگر در عین زمان حمله بسیار گسترده و خون باری در قندهار صورت می گیرد و مردم بی دفاع شهید می شوند . البته نسبت به این قضایا  باید امیدوار بود زیرا تا زمانی که همکاری های جدی بین افغانستان و پاکستان در مبارزه با تروریسم به وجود نیاید آمدن صلح و ثبات در افغانستان بسیار دشوار خواهد بود.))

 

عزیز احمد فانوس

(( جناب اشرف غنی می خواهد ابتکار صلح را بدست خود بگیرد ولی جناب سرتاج عزیز می خواهد طالبان را به همین شکل در یک تضاد نگه دارد و از دولت افغانستان امتیاز بگیرد.این مشکل به رابطه هند و پاکستان و رابطه روسیه و پاکستان برمی گردد که اخیرا تمرینات مشترک نظامی خود را به خاطر عدم موجودیت عسکر ناتو در افغانستان شروع کردند . فکر می کنم نه تنها افغانستان و پاکستان بلکه کشورهای خارجی خصوصا آمریکا و انگلستان و حتی در این اواخر روسیه هم منافع مشترکی دارند اما در این اواخر فشار بالای طالبان از جانب پاکستان روز افزون هست زیرا آمریکا هم با  ادامه جنگ منافع سیاسی خود را با خطر مواجه می سازد . شاید زدوبندهای اخیر طالبان هم پروژه های جدیدی برای محو کامل طالب و داعش از افغانستان باشد لذا در کنفرانس قلب آسیا موقعیت سیاسی هست که افغانستان بتواند به شکل متحدانه در راستای صلح عمل کنند . ))

 

علت همزمان بودن اجلاس قلب آسیا و حمله به قندهار چیست و چه دست هایی دخیل هست و آیا پاکستانیها باز هم در این قضیه متهم می شوند؟

میرزا رفعت

((تاکید نخست وزیر پاکستان درباره صلح افغانستان  و از طرف دیگر حمله خونبار در افغانستان نشان می دهد که ما باید نگرانیهایی نسبت به صداقت پاکستان داشته باشیم. از طرف دیگر واقعیت ها هم باید روشن شود که دست چه کسانی در این حملات دخیل هست، آیا واقعا تنها پاکستان چنین حملاتی را سازماندهی می کند یا اینکه فراتر از این  هم هست. اگر دستهای دیگری غیر از پاکستان دخیل باشد یقینا ممکن است به خاطر این هدف باشد که روابط افغانستان و پاکستان همچنان تنش آلود باشد تا آنها به اهداف خود برسند اما اگر همانگونه که رئیس امنیت ملی ابراز کرده است از طرف پاکستان سازماندهی شده باشد متاسفانه خیلی مایوس کننده است .))

داکتر نور آقا رویین

((پاکستان تحت  فشار بین المللی قرارگرفته است و دولت افغانستان هم عکس العمل روشنی نشان داد و پاکستان واقعا درک کرد که با یک نوع هیجان ملی مواجه می شوند . روی هم رفته برای کم کردن احساسات و هیجانات ، ظاهرا آمادگی نشان می دهند اما فکر نمی کنم اهداف پاکستان تغییر کرده باشد . اگر نرم عمل کنند به این دلیل خواهد بود که تعداد زیادی از تروریستها را در مدت زمان معین به شمال افغانستان فرستادند و حالا که تمام لانه ها و تمام مراکز جنگی و عملیاتی شان را به شمال افغانستان انتقال دادند فضا سازی های پاکستان ، به صورت عملی قابل اعتماد و اعتبار نیست زیرا اهداف راهبردی پاکستان قبلا ترسیم شده است و فشارهای آمریکا هم با قاطعیت نبوده است که اینها را وادار کنند . باید دیده شود که پاکستان با این روشها و ترفندها ،تا چه حد پیش می رود و آگاهی و درایت رهبران افغانستان در رابطه با این موضوع باید جدی و موثر باشد و از تجهیز نیروهای مسلح افغانستان غافل نشوند و نگذارند پاکستان فرصت پیدا کند برای عملیات در ماه حمل و ثور که دوباره شرایط جنگ آغاز می شود . پاکستان گروههای تروریست را به شمال افغانستان فرستاده است و اکنون یک مقدار نرمش نشان می دهد و بخشی از طالبان را آماده مذاکره و مفاهمه با دولت افغانستان می سازند اما بدنه اساسی اش را در جبهه تروریستها در شمال می فرستند تا تعدادی از آنها در نظام و دولت افغانستان سهم داشته باشند و بدنه دیگرشان در جبهات جنگ به خاطر منافع دراز مدت پاکستان باشند . به صورت کلی سیاست پاکستان در رابطه با افغانستان تغییر نکرده است زیرا یک دولت نیرومند در افغانستان یعنی تجزیه شدن پاکستان و مساله بلوچستان که بلوچ ها آزادی خود را می خواهند .))

 

بحث پروسه صلح در افغانستان به نظر شما چه دورنمایی خواهد داشت  با توجه به اتهاماتی که هردو کشور علیه همدیگر می زنند؟

عزیز احمد فانوس

((پاکستان و افغانستان هر دو تا اندازه ای بر حق هستند. افغانستان می گوید اینها تروریسم صادر می کنند و پاکستانیها هم می گویند اینها دیورند را حل نمی کنند و هنوز ادعا می کنند که این خط از افغانستان هست . متاسفانه در این جا یک مشکل وجود دارد که یک تعداد منافع خود را در این می بینند که خط دیورند به رسمیت شناخته شود و بالعکس برخی مخالف هستند. مطابق با عرف دیپلماتیک که قبلا در نظر گرفته شده است یا اسنادی که وجود دارد خط دیورند مدت صد سال خود را کامل کرده است و شکل رسمی پیدا کرده است و فکر می کنم که کشورهای بزرگ هم بخاطر کنترل مرزها علاقمند این نظر هستند؛ لذا اگر  در این مورد با پاکستان مذاکره درست و عمیق دیپلماتیک را ادامه بدهند به یک نتیجه دقیقی خواهند رسید و پاکستان هم علاقمندی اش نسبت به طالبان کمتر می شود. ))

 

محمد قاهر سینا

(( صلح با پاکستان به هیچ عنوان امکان ندارد زیرا پاکستان مشکل جغرافیایی با افغانستان دارد و تا زمانی که ما این مسئله را دقیق نساختیم نمی توانیم به همراه پاکستان یک صلح دائمی داشته باشیم . اما به غیر از مسئله جغرافیایی که با پاکستان داریم معضل دوم ما این هست که عملیات های تروریسم توسط سازمان استخبارات نظامی پاکستان هست که  از سال 1980 سیاست نظامی پاکستان بر مبنای مفاد از طریق تروریسم بود که در منطقه همیشه دنبال شده است و ما باید به این مسئله بسیار دقیق باشیم و حکومت وحدت ملی باید سیاست روشنی را در قبال مسئله تروریسم و در قبال روابط با پاکستان داشته باشد .این که رهبری های هر دو مملکت همدیگر را متهم نسازند بیان دیپلماتیک جناب اشرف غنی بود زیرا  اساسا اشتراک غنی در کنفرانس قلب آسیا به خواست ملت و به خواست و تصمیم خودش نبوده است بلکه برخی از حلقات سیاسی جهان او را مجبور ساخته است خصوصا کمیسیون اروپا و انگلیس در این مسئله بسیار فشار آورده است تا جناب اشرف غنی در این کنفرانس در اسلام آباد اشتراک کند، لذا وی یک دیپلماسی را در آنجا به خرج دادند تا  بخواهد حضور خود را یک حضور نرمش آور در آنجا قلمداد کند.))

رئیس جمهور قبلی افغانستان تاکید دارد که اگر پاکستان و آمریکا بخواهد در افغانستان صلح تامین می شود .

میرزا رفعت

(( اگر ایالات متحده آمریکا نسبت به آوردن صلح در افغانستان صداقت داشته باشد پس چرا آمریکا بالای پاکستان فشارهای اقتصادی و سیاسی نمی آورد تا آنها در مبارزه با تروریسم صادقانه گام بردارند.حملات خونباری از طرف پاکستان سازماندهی می شود و از طرف ایالات متحده آمریکا حمایت مالی صورت می گیرد ؛ از این جهت نگرانی وجود دارد که هم کشورهای فرا منطقوی و هم کشورهای منطقه در آوردن صلح به افغانستان صادقانه عمل نمی کند و بیشتر متکی به منافع خودشان هست و استخباراتی که در منطقه به وجود آمده است این تنش ها را بیشتر می کند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید