این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 05 جدی 1394 12:22

بیمه سلامت مهاجرین

 

 

 

گسترش بیمه از جمله راهکارهای دولت ها به ویژه دولت های مردم سالار و مردم محور برای نیل به جامعه ای سالم با سلامت پایدار است . به طوری که با گسترش و تعمیم بیمه ها ، تمام ابعاد زندگی فرد در جامعه ، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ، چرا که بیمه در ماهیت از جمله راه های تامین و تحقق آرامش ، آسایش و کاهش استرس افراد و خانواده ها می باشد و نیاز به توضیح ندارد که خانواده و افراد سالم و متعادل پیش نیاز ترقی ، رشد و تعالی جوامع است . لذا با درک چنین ضرورتی است که پرداختن به مقوله بیمه از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است .با پیشرفت و توسعه تکنولوژی ، صنعت بیمه نیز رشد یافت و تقریبا تمام جنبه های زندگی انسان از سطح فردی تا اجتماعی را در بر گرفت . یکی از مهمترین شاخه های صنعت بیمه ، بیمه درمان است که در میان سایر موضوعات بیمه ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این اهمیت از آنجاست که ارتباط مستقیم با سلامت انسان ها دارد چرا که می دانیم داشتن جامعه سالم به انسان سالم بستگی دارد .مدتی است که بحث ضرورت بیمه صحت یا همان بیمه سلامت مهاجرین افغانستان مقیم جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است .

بر اساس تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان بیمه سلامت ایران ، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشورایران  و کمیساریای عالی پناهندگان، تمام اتباع و مهاجرین خارجی معرفی شده از طرف وزارت کشور که دارای کارت آمایش یا هویت معتبر می باشند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار خواهند گرفت.

تعداد اتباع و مهاجرین خارجی که تحت پوشش بیمه سلامت قرار خواهند گرفت؛٨٥٠ هزار نفر برآورد می‌شود.اما در ولایت خراسان رضوی هم عجمی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی این ولایت گفت: طرح بیمه سلامت از روز دهم قوس (آذر) ماه سال جاری آغاز شده است

محمد عجمی گفت سه گروه تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند:

عجمی:

((پناهندگان در این بیمه به سه گروه تقسیم شده اند. گروه اول بیماران خاصند که به طور رایگان بیمه و دفترچه بیمه سلامت دریافت می کنند و در بیمارستانهای دولتی تحت درمان قرار می گیرند و این بیماران خاص پنج گروه هموفیلی ، تالاسمی، دیالیزی، پیوند کلیه و ام اس هستند و هیچ وجهی بابت بیمه آنها دریافت نمی شود. گروه دوم اقشار آسیب پذیر هستند ، پناهندگانی که از نظر اداره کل اتباع به عنوان اقشار آسیب پذیر شناسایی می شوند و ما اطلاعات اقشار آسیب پذیر را داریم و اینها 25 درصد حق بیمه را پرداخت می کنند یعنی هر نفر بابت شش ماه برخورداری از بیمه سلامت ایران مبلغی در حدود 24 هزار و 300 تومان پرداخت می کند و به این افراد کارت داده می شود که می توانند به بیمارستانهای دولتی مراجعه کنند و اگر نیاز به بستری موقت یا بستری دائم داشته باشند تحت درمان قرار می گیرند. در بستری عمل جراحی ، ده درصد را تبعه پرداخت می کند و 90 درصدش را بیمه پرداخت می کند و در بستری موقت 30 درصد تبعه و 70 درصد را بیمه پرداخت می کنند.ما حدود 13 گروه قشر آسیب پذیر داریم که  این افراد در مرحله ای که کارت کار و کارت آمایش را دریافت کردند در آنجا پرونده ای تحت عنوان قشر آسیب پذیر دارند و قابل شناسایی هستند.

اما اگر تبعه ای شکایت دارد می تواند به اداره کل اتباع مراجعه کند تا پرونده اش مورد بررسی قرار گیرد تا اگر در مورد آسیب پذیر بودن فردی اشتباهی صورت گرفته باشد آن اشتباه باید برطرف شود.گروه سوم اقشار غیرآسیب پذیر هستند که آنها به صورت آزاد بیمه می شوند یعنی برای 6 ماه برخورداری از حق بیمه باید نفری 97 هزارو 200 تومان پراخت کنند. بیماران خاص و اقشار آسیب پذیر در هر زمانی که بیمه شوند اگر هزینه بیمارستان داشته باشند که از 9/7/1394 به بعد باشد قابل پرداخت هست اما اقشار غیر آسیب پذیر از همان روزی که بیمه می شوند هزینه های بیمارستانی آنها قابل پرداخت هست.تاکید می کنم که پناهندگان از بیمه سلامت ایران که یک بیمه دولتی هست استفاده کنند زیرا از تاریخ 9/7 / 1394 همه خدمات درمانی کمیساریا به پناهندگان طبق اعلام رسمی رئیس دفتر کمیساریا قطع شده است.))

 

اما برخی از مهاجرین که دارای پاسپورت با اقامت هستند می گویند بیمارستانها برای  تداوی آنها هزینه های بیشتری را دریافت می کنند.آیا طرح بیمه شامل این عده از مهاجرین می گردد؟

عجمی

((ما مطلع شدیم که بعضی از بیمارستانها، قانون کار را که اصطلاحا شامل توریست درمانی می شود  در مورد اتباع افغانستانی و عراقی که در استان خراسان رضوی هستند اعمال می کنند که در همین ارتباط جلساتی را با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستانها داشتیم و آنها را متقاعد به این کردیم و ابلاغیه هم از ناحیه ریاست محترم دانشگاهها به بیمارستانها صادر شده است که اتباع افغانستان یا عراق که دارای اقامت یا روادید هستند از آنها همان یک برابر را بگیرند . اگر موردی به صورت خاص هست که از افرادی سه یا چهار برابر گرفتند می توانند با ذکر نام بیمارستان مراجعه کنند که پیگیری بیشتری صورت بگیرد. البته طرح بیمه سلامت  شامل دارندگان اقامت با پاسپورت یا شاملین طرح خانواری با روادید موقت نمی شود و این بیمه صرفا شامل حال پناهندگانی هست که دارای کارت آمایش مرحله دهم هستند. تعدادی از اتباع کارت هویت یا آمایش داشتند اما به دلیل این که پرونده هایشان را تفکیک کردند ما برگه های نه ماهه اصلاحات و تغییرات به آنها دادیم که این برگه در حکم کارت آمایش یا کارت هویت هست و دفاتر کفالت آنها را پذیرش می کنند. اینکه چرا بیمه سلامت ایران صرفا شامل حال کسانی می شود که کارت آمایش دارند به این خاطر است که بخشی از اعتبارات مربوط به بیمه سلامت را دولت ایران پرداخت کرده است و بخشی دیگر را کمیساریای سازمان ملل پرداخت کرده است.کمیساریا صرفا پناهندگانی را که دارای کارت آمایش هستند به عنوان پناهنده می شناسند و به بقیه خدماتی ارائه نمی کنند .))

آیا سال آینده هم طرح بیمه سلامت مهاجرین ادامه خواهد داشت و کسانی که الان کارت بیمه را گرفتند اگر احیانا قبل از این کار بیمارستانی داشتند به کجا مراجعه کنند؟

نثاری ،کارشناس مسئول سازمان بیمه سلامت خراسان رضوی

((تمدید سال 1395 بستگی به شرایط و درخواست کمیساریا از سازمان بیمه دارد که در صورت درخواست، احتمالا این بیمه امتداد پیدا می کند.مطلب دیگر اینکه اگر اقشار آسیب پذیر و بیماران خاص در بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی بستری بودند و هزینه ای را پرداخت کردند با ارائه فاکتور صورت حساب بستری و ملحقاتش به مشهد ، خیابان احمد آباد نبش رضا 8 اداره کل بیمه سلامت بخش خسارت متفرقه مراجعه می کنند و مدارک خود را تحویل می کنند و هزینه خود را دریافت می کنند.))

تعهدات بیمه سلامت برای مهاجرین

نثاری

 (( با توجه به قراردادی که بین سازمان بیمه سلامت و کمیساریا و وزارت کشور ایران منعقد شده است فعلا بیمه شدگان محترم می توانند از بیمارستانهای دولتی دانشگاهی استفاده کنند و بیماران خاص برای  تمام خدمات پاراکلینیک ، بستری و دارو می توانند به مراکز طرف قرارداد دولتی و دانشگاهی مراجعه کنند و برای دارو می توانند به دارو خانه های بخش خصوصی هم مراجعه نمایند.کسانی که دارای بیماری خاص هستند با دفترچه خود به بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی طرف قرارداد مراجعه کنند که در استان خراسان رضوی حدود 34 مرکز بیمارستانی داریم که طرف قرارداد هستند و هزینه آنها به صورت رایگان هست. ))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید