این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 15 جدی 1394 14:29

چشم انداز صلح افغانستان

 

 

 

نشست چهارجانبه‌ای برای زمینه سازی گفت‌وگوهای صلح ،هفته‌ آینده در اسلام آباد برگزار می‌شود تا چارچوب چگونگی آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان روشن خواهد شد.حکومت افغانستان می‌گوید که این نشست در دو مرحله برگذار خواهد شد، مرحله نخست به روز یازدهم جنوری در اسلام آباد و مرحله دوم آن را کابل میزبانی خواهد کرد.جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در این باره اظهارداشت: در این نشست چهارجانبه روی مواردی که در نشست قلب آسیا بحث شده بود گفت‌وگو می‌شود و همچنان درباره این که گفت‌وگوها چگونه به پیش بروند بحث خواهد شد. برخی کارشناسان می گویند تفاوت این نشست با دور گذشته‌ گفت‌وگوهای صلح ،حضور چین است و از آنجا که چین به حیث دوست استراتژیک پاکستان با افغانستان هم روابط نیک و صادقانه دارد امیدواری ها را برای به نتیجه رسیدن این روند زیاد ساخته است.اما از سویی مذاکرات صلح دولت وحدت ملی با طالبان در حالی قرار است چند روز دیگر با نظارت آمریکا و چین در کابل برگزار شود که پراکندگی طالبان احتمال رسیدن به توافقات میان دولت و طالبان را با پرسش‌های منفی روبرو ساخته است.برخی آگاهان می گویند پراکندگی طالبان بر میزان کنترل پاکستان بر طالبان تأثیر بیشتری دارد؛ در صورتیکه طالبان یکجا شده و یک قدرت بزرگ را تشکیل دهند از پاکستان حرف‌شنوی نخواهند داشت، بنابراین روند صلح افغانستان نیز آسیب خواهد دید.

جدا از دیدگاههای متفاوتی که درباره چشم انداز این دور از مذاکرات وجود دارد شکی نیست که مردم افغانستان بی صبرانه منتظر تامین صلح وامنیت در کشورشلن هستند اما در این باره دولت افغانستان چه کاری باید انجام دهد؟

 محمد فرهاد صدیقی ، نماینده ولسی جرگه

((تا زمانی که آمریکا در افغانستان بالای پاکستان فشار نیاورد در افغانستان صلح حاکم نمی شود ، برای ما مهم نیست که مذاکرات صلح در کابل یا پاکستان باشد ، ما فقط می خواهیم که صاقانه کار کنند در غیر آن بی نتیجه هست . دولت افغاستان می تواند بالای  انگلیس و آمریکا فشار وارد کند تا آنها بالای پاکستان فشار آورند که طالبان را در میز مذاکره حاضر بسازند در غیر آن اگر آمریکاییها در قبال صلح افغانستان صادق نباشند  فکر می کنم که این نشستها بی نتیجه هست زیرا نواز شریف چند سال پیش با حضور صدر اعظم بریتانیا به حامد کرزی گفت که من بعد از 6 ماه ، صلح را در افغانستان حاکم می سازم و متاسفانه نه تنها صلح حاکم نشد بلکه جنگها و انتحارها شدت پیدا کرد.

افغانستان یک کشور مستقل هست و مستعمره نیست  و خواهش من از حکومت افغانستان این هست که با اتخاذ سیاست خوب و مستقلانه ، صلح را در افغانستان بیاورند و اگر  ما تحت تاثیر آمریکاییها باشیم نه صلح مان در افغانستان حاکم می شود و پاکستاینها هم همیشه ما را فریب می دهند. ما اسناد و شواهدی در دست داریم که لانه های تروریستی و سازمان یافته از بیرون مرز در پاکستان سازمان دهی می شوند و رهبری طالبان و رهبری تروریست ها در پاکستان هست.

ما باید اسناد و شواهدی که در دست داریم به جامعه بین المللی و به شورای امنیتی سازمان ملل بسپاریم و با یک ضمانت بسیار قوی ، برای مذاکرات صلح آماده شویم.))

 

عبدالمالک ضیایی ، کارشناس مسایل افغانستان

 (( طی سالهای اخیر بارها در جریان مراودت های مختلف مقامات بلند پایه نظامی پاکستان به افغانستان هستیم که تجربه تلخ را از گذشته ها داریم و می دانیم که مراودت بیش از حد با پاکستانیها ، تا هنوز دردی را دوا نکرده است و فکر می کنم که پاکستان تحت فشار سیاسی جامعه جهانی قرار گرفته است و از طرف دیگر جنجالهای مختلف دیگری  در پاکستان ایجاد شده است و آنها می خواهند توجه افکار عمومی را از جنجالهای داخلی، به مسایل بیرونی متمرکز کنند . تجربه نشان داده است که پاکستان در گفتار خود صادق نیست و آنها افغاستان را به حیث یک نقطه استراتژیک حساب می کنند و  فکر می کنم که این دفعه هم به گونه رفت و آمدهای گذشته شان، نتایج خوبی را در پی نخواهد داشت.

قرار هست که یک گروه چهار جانبه متشکل از افغانستان و پاکستان و ایالات متحده و چین برای از سر گیری گفتگوها تلاشهایی را انجام دهند. تصمیم گیریهایی که اکنون پیرامون این موضوع می شود اگر خالی از کشورهای اسلامی باشد باز هم چین و آمریکا که جهت سومشان طالبان باشد نمی توانند هیچ دردی را در افغانستان دوا کنند. این ملت مستضعف باید هر روز قربانی و تلفات بدهد اما زمینه  بهانه جویی  آمریکا برای تداوم حضور فیزیکی شان در افغانستان می شود تا به دنیا نشان دهند که ما مطابق با نیاز افغانستان حضور داریم اما هیچ نشانه ای از همکاری صادقانه آمریکاییها در قسمت ثبات افغانستان ، بدست نیامده است و من فکر نمی کنم که از این نشست هم نتیجه ای حاصل شود.)) 

 

یک مساله مهم در تامین صلح افغانستان که اکثر کارشناسان به آن توجه دارند آنستکه در حال حاضر دولت کابل با گروههای مختلف روبرو است از یکسو گروه طالبان به شاخه های متعدد تقسیم شده اند و از سویی گروههایی دیگر از جمله گروه تروریستی داعش در افغانستان اعلام موجودیت کرده اند.در این شرایط کارشناسان این نگرانی را دارند که چشم انداز گفتگوهای صلح مثبت نباشد اما گروه داعش با کدام اهداف در افغانستان فعال شده است؟

 

داکتر سید قاسم مظفری ،کارشناس و نویسنده افغان

 ((تمویل کنندگان  و تجهیزکنندگان طالبان دیدند که حربه طالبان دیگر کند شده و تاریخ این گروه سپری شده است و به همین علت اینها داعش را در سطح جهان اسلام برای پیشبرد اهداف استراتژیک کوتاه مدت و درازمدت خودشان به وجود آوردند تا برای نابودی یا ضربه زدن به بعضی از کشورها و قدرتهای دیگر در شرایط فعلی در سطح منطقه و جهان عرض اندام کنند و یا راه پیدا کردن به سمت کشورهای آسیای میانه و ضربه زدن به چین از دیگر اهداف است. همچنین بعضی از قدرتهای شیطانی دیگر هم پالسی دارند که داعش را به افغانستان بیاورند و سبب وحشت و ترور و کشتار و خشونت بیشتر شوند تا بتوانند زمینه بقای خود را در  گرو وحشت و کشتاری که در تاریخ وجود ندارد به وجود آورند.پالیسی جدیدی هست از سوی قدرتهایی که هدفشان به سلطه درآوردن کشورهای اسلامی نظیر افغانستان است.))

 

ابتدا فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان به صورت پراکنده بود اما با گذشت زمان ،تحرکات این گروه گسترش یافت و حتی ابراز نگرانی شد از اینکه گروه داعش تلاش دارد در جلال آباد پایگاه منطقه ای ایجاد کنند و از سویی در صحنه سیاسی افغانستان،تنشهایی را ایجاد کرد که گویا برخی از دولتمردان و افراد قدرتمند از این گروه حمایت می کنند اما اخیرا این گروه در کنار تحرکات نظامی ،یک ایستگاه رادیویی هم راه اندازی نموده است که بر شدت یافتن نگرانیها از گسترش فعالیت این گروه افزوده است. حال پرسش مهم آنستکه آیا داعش بدون حمایت بیرونی می تواند فعالیت کند؟   

 

عزیز احمد فانوس،استاد دانشگاه

  (( دستهای پنهانی پشت پرده وجود دارد. شاید پاکستان و بعضی از نظامیان آمریکایی هم در میدان هوایی جلال آباد به آنها کمک می کنند ولی ثابت کردن این حرف مشکل هست اما بدون کمک خارجیها فکر نمی کنم نشرات بتواند ادامه پیدا کند و من یقین دارم که  بالاخره مشت کسانی که به اینها کمک می کنند باز می شود. نه تنها آمریکا بلکه روسها هم اخیرا اظهار کردند که با طالبان در مذاکره را باز کردند و از آنها برای از بین بردن داعش کمک می خواهند . یقینا در پشت پرده وقتی یک دست خارجی که عبارت از غرب یا آمریکا باشد دست دیگر هم که روس هست واقعیت ها را ابراز می کنند و مطمئنم که هردو طرف با اینها چه به نام داعش و چه به نام طالب همکار هستند و اخیرا  حتی روسیه هم گفت که داعش از طرف کشورهای غربی ساخته و حمایت می شود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید