این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 04 دلو 1394 14:12

قوای هوایی افغانستان

 

 

 

آمریکا چهار فروند هواپیمای جنگی از نوع A-۲۹ را به نیروهای هوایی افغانستان تحویل داد. قرار است ۱۶ فروند هواپیمای دیگر هم در روزهای آینده به افغانستان تحویل داده شود. پیش از این هند هم سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داده است و از سویی افغانستان با روسیه هم در این زمینه وارد گفتگو شده است . اهمیت تجهیز قوای هوایی افغانستان بر کسی پوشیده نیست اما در طول سالهای گذشته با وجود تلاشهای دولت افغانستان  نیروی هوایی این کشور تجهیز نشد که البته در باره علل آن تحلیلهای گوناگونی از سوی آگاهان سیاسی و نظامی مطرح شده است .از سویی درباره اینکه پس از این آیا افغانستان موفق خواهد شد که تجهیزات هوایی مورد نیازش را تامین کند دیدگاههای متفاوت بیان می شود.

 

محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار

(( من فکر می کنم نیازهای افغانستان را تامین نخواهد کرد و برای افغانستان امنیت، ثبات و شکوفایی اقتصادی به بار نمی آورد. ما زمانی می توانیم در تمام بخشها و مجموعه ها بی نیاز باشیم که نیروهای خارجی به صورت صادقانه عمل کنند. امروز اگر غربیها یا دولت ایالات متحده آمریکا در حوزه نظامی تجهیزاتی را در اختیار نیروهای افغانستان قرار می دهد این تجهیزات پشت سر هم مورد بازبینی و تایید و نیاز سنجی نمی شود بلکه بر اساس بودجه ای که دارند

می خواهند کمکی کرده باشند که بیشتر سروصدای رسانه ای ایجاد کنند و به کشورهای منطقه یا مردم به نوعی گوشزد کنند که ما هنوز هستیم  و افغانستان برای ما اهمیت دارد و افغانستان را تنها نمی گذاریم اما شواهد و قراین حاکی از این هست که اینها تاکتیک هایی برای سرگرم کردن مسئولین هست که به این طریق بتوانند ذهن آنها را همراه خود داشته باشند و دستاوردی هم برای بعضی از دوستان خود در دولت بسازند اما کمکهایی که به افغانستان می کردند برای مردم افغانستان هدفمند ، مهم و ارزشمند نبوده است .((

 

علل بی توجهی به درخواستها ی افغانستان

داکتر نور آقا رویین، کارشناس مسایل سیاسی

 ((باید قوتهای مسلح افغانستان تجهیز می شدند و امکانات در اختیارشان قرار می گرفت که دقیقا با هماهنگی قطعات و بخشهای مختلف می توانستند در مقابل دشمن مکار بایستند اما با کمال تاسف با یک بزرگ منشی بسیار بی مورد این موضوع مورد اغماض قرار گرفت و دلیل اغماضشان حفظ کردن ذهنیت پاکستان در این رابطه بوده است . تشویش از این ناحیه بوده است که پاکستان از تجهیز قوای افغانستان به صورت بخصوصی نرنجد. به همین دلیل ، خلاء جدی در این عرصه باقی ماند و با کمال تاسف که ما در جریان سال جاری ، جوانان رشید خود را که در قوای مسلح ما مصروف خدمت بودند از دست دادیم  . صحبتهایی که جناب اشرف غنی با نمایندگان آمریکا داشتند آمریکا از منشور منافع منطقه ای خود با این قضیه برخورد می کند و روی هم رفته همین محدودیت فعلا حاکم هست و  حالا هم به صورت بسیار ریز و خرد با این قضیه برخورد می کنند اما با کمال تاسف در داخل افغانستان به صورت انفرادی این مسائل مطرح می شود و باید در یک اتحاد ملی این کار صورت بگیرد؛ ما از دیدگاه روابط داخلی دچار مشکل هستیم که نمی توانیم این فشار را به صورت همزمان وارد کنیم .))

 

اما در رابطه با عملیات هوایی در افغانستان هم اختلاف نظرهایی وجود دارد برخی از ضرورت افزایش حملات هوایی ناتو سخن گفته اند اما در مقابل این نظر وجود دارند که عملیات هوایی باید توسط افغانها انجام گردد.

 

مولوی ضیایی، کارشناس مسایل سیاسی

 

(( نقاط جغرافیایی هر کشوری برای مردم آن کشور معلوم هست و دقیق می تواند نقاط بارز جنگ را تشخیص دهد که این دید در افغانها مهمتر و دقیق هست. در گذشته اشتباهات نیروهای ناتو و خارجی ، از نظر کسی پنهان نیست و در بسیاری از اوقات بر سر خانه ها بمب انداختند، اگر وزارت داخله افغانستان به طیارات بمب افکن مجهز شود بهتر این هست که خود افغانها این کار را کنند زیرا نتیجه اش موثرتر هست و نقاط استراتژیک جغرافیا هم برای آنها بهتر معلوم هست و از تلفات مردمان ملکی در جنگ جلوگیری می شود.))

 

برخی از آگاهان و کارشناسان سیاسی می گویند آمریکا و ناتو بر مبنای اهداف منطقه ای با افغانستان همکاری نظامی دارند.

محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار

))مهم برای غربیها بخصوص آمریکاییها در افغانستان ، اهداف و پالسیهای آنها هست و کمکهایشان به افغانستان بر اساس نیازهای خودشان است. اگر بر اساس نیازهای افغانستان کمک می کردند امروز ما شاهد نا امنی، سقوط اقتصادی و فرهنگ و هزاران آسیب دیگر نبودیم. متاسفانه دولت افغاستان هم در این ناکارآمدی شریک بوده اند که نتوانستند از این فرصت برای شکوفایی و آبادی کشور خود استفاده کنند و عده ای از مافیای قدرت طلب که همیشه تلاش داشتند از خون مردم به مقام و نانی برسند  حاکمیت آنها بر مردم ما بیشتر شد )).

  مدتی هست که خبرهایی از حضور دوباره آمریکایی ها در افغانستان  منتشر می شود و اخیرا 500 سرباز تازه نفس هم قرار هست که به افغانستان سرازیر شود. آیا ممکن هست که آمریکایها باز هم به دنبال جای پای در افغانستان باشند؟

 

مولوی ضیایی،کارشناس مسایل سیاسی

((باید از وضعیت عراق تجربه کسب کنیم زیرا وضعیت عراق به مراتب خراب تر و ناگوارتر از افغانستان هست. در عراق القاعده عملا وارد نبرد هست و  جنگهای فرقه ای بیداد می کند و در آنجا طرفداران صدام هم بالفعل دست به ماشه هستند اما کار عاقلانه ای که حکومت مرکزی عراق انجام داد این هست که به ورود نیروهای خارجی نه گفتند و تشخیص دادند که نیروهای خارجی به مفاد هیچ کشوری در هیچ حالتی نیستند. ما در افغاستان هم اگر به سلاحهای خفیفه و ثقیله مجهز باشیم نیازی به برگشت آمریکاییها در افغانستان نداریم و آمریکاییها هم  تجربه دارند که ملت ما ملتی هست که با سلاح های بیل و کلنگ موفق شد که روسها را از سرزمین خود بیرون کند و ما با برگشت دوباره آمریکاییها به افغانستان ضرورت نداریم ؛ منتها اگر دنیا با افغانستان صادقانه عمل کند باید وزارت دفاع افغانستان قوی تر شود . آمریکا برای منافع خودشان بهانه هایی پیدا می کنند که کشورها را قانع بسازند و در کشورهایی که سیاستمداران ضعیف النفس  باشند به آنها می گویند که ضرور هست که در این جا جابجا گردند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید