این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 12 دلو 1394 10:22

حکومت در گفتگوهای صلح از جایگاه ضعیف با مخالفان گفتگو نخواهد کرد

 

 

 

محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان در دیدار با اعضای خانواده های قربانیان حمله ی تروریستی ۳۰ جدی تاکید کردکه حکومت در گفتگوهای صلح از جایگاه ضعیف با مخالفان گفتگو نخواهد کرد.او خاطر نشان ساخت: من هیچگاه از موقف ضعیف در گفتگوهای صلح با گروه های مخالف بحث نمی کنم، بلکه با تكيه به حمايت مردم از موضع قوت و عدالت با آنان صحبت می کنم. وی تأکید ورزید، آنانیکه خون مردم بیگناه را میریزند باید بهای این خون را بپردازند.رییس جمهور بیان داشت که به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده که بخاطر دفاع از مردم، در جلوگیری اعمال تروریستان، بیشتر از پیش تلاش نمایند.

در همین حال رئیس اجرائیه با بیان اینکه گروه‌های مخالف مسلح دولت توان فروپاشی نظام را ندارند و باید از فرصت پیش آمده صلح استفاده کنند گفت که حکومت طرفدار صلح پایدار است و برای رسیدن به صلح تلاش جدی خواهد کرد.

آقای عبدالله افزود که حکومت بخش بزرگی از توطئه‌ها و فعالیت‌های هراس افگنان را نابود ساخته است و در چند هفته گذشته شمار زیادی از جنگجویان داعش نیز در شرق افغانستان نابود شده‌اند.

دو  دور گفتگوههای صلح برگزار شده است و وزارت خارجه پاکستان می گوید که دور سوم نشست چهار جانبه صلح افغانستان ماه آینده در اسلام آباد برگزار می شود و در آن روی آغاز دوباره مذاکرات صلح بحث خواهد شد.

از سویی در هفته های اخیر در نشست دو روزۀ قطر، علاوه بر پروسۀ صلح، بر آتش بس نيز تاکيد صورت گرفت. در اين نشست علاوه بر نمايندگان طالبان، حدود ٥٥ تن  از سياستمداران افغانستان، وکلا و فعالان مدنى افغانستان اشتراک کرده بودند.اما آیا با توجه به روند تحولات افغانستان می توان به این گفتگوها امیدوار بود ؟

 

داکتر سید قاسم مظفری ، کارشناس مسایل سیاسی

((نشستهای زیادی در ارتباط با طالبان و دولت افغانستان برگزار شد اما اینها هیچ وقت به مصالح اولیای کشور تن درندادند و از استراتژی شان عقب نشینی نکردند و اینها می خواهند از این مذاکرات حداعظم استفاده را بکنند . یکی این که تحریمها برداشته شود و مراکزی را در افغانستان در نظر بگیرند و یا بعضی از شرایط دیگری که دارند و من معتقد نیستم که نشست های شان بر مبنای واقعیتها استوار و یا اراده حقیقی داشته باشند . اینها در دست دشمنان افغانستان وسیله ای بیش نیستند و حربه ای هستند که دشمنان افغانستان استفاده کرده و می کنند و اینها صلاحیت واختیار لازم را برای نشست و گفتگو و مذاکره ندارند. پشت سر این گروهها ، نیروهها و قدرتهای دیگری هستند که رهبری می کنند و از طرف دیگر برای دولت و نیروهای امنیتی افغانستان وقت کشی می کنند. دولت در این فصل از سرما توانمندی دارد که مراکز و محل بودوباش و سکونت این گروههای مخالف را مورد ضربات کوبنده قرار بدهد و اینها با این نشستها می خواهند که این فرصت ها را از دست نیروهای امنیتی و دولت افغانستان بگیرند تا در بهار آینده بتوانند دوباره آمادگی لازم را داشته باشند.))

اما درباره این دور از مذاکرات ، گروه طالبان شرایطی را تعیین کرده اند .ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان پیش از این گفته بود که این گروه پیش از هرگونه گفت‌وگوی رسمی، خواهان حذف نام اعضایش از فهرست سیاه سازمان ملل متحد و ایالات متحده است.اما آیا این شرایط  می تواند مدنظر قرار گیرد؟

 

داکتر محمد قاهر سینا،کارشناس مسایل سیاسی

((من همیشه به این معتقد هستم که طالبان می خواهند یک معضل را در مسیر گفتگوهای صلح ایجاد کند تا از یک سو خود را در صفحات سیاسی جهان رو سفید نشان دهد و این نظر که گویا از لیست سیاه سازمان ملل باید اسامی طالبان و رهبری آنها بیرون شود در حقیقت نظر خود استخبارات پاکستان هست . ما عملا در تجربه حکومت قبلی از جناب کرزی داریم که در سال 2005 حزب اسلامی افغانستان به رهبری جناب حکمتیار هم چنین موضوعی را پیشنهاد کردند که باید از لیست سیاه آمریکا حذف شود و بعدها در حدود 6 ماه طول کشید و جناب کرزی موفق شد که آمریکا را قناعت دهد و حکمتیار را از لیست سیاه جهان بیرون کند ولی ما دیدیم که جناب حکمتیار به مصالحه حاضر شد و اولین حمله انتحاری توسط یک دختر خانم در مسیر سرک شش دره توسط  حزب اسلامی انجام پذیرفت و این حملات زمانی انجام یافت که جناب حکمتیار از لیست سیاه حزبش بیرون شد. وبه همین ترتیب اگرطالبان هم بیرون شد امیدواری نیست . پس این موضوع را آی اس آی پیشنهاد کرده است و طالبان می خواهند که رسما بتوانند در جاههایی داخل معرکه شوند و داخل برنامه های سیاسی استحباراتی و دهشت افکنی شوند که فعلا به سبب همین لیست سیاه سازمان ملل نمی توانند در آنجا مداخلات داشته باشند.))

 

ضمیر کابلوف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس گفت: انعطاف پذیری ما به انعطاف پذیری طالبان وابسته است، آیا آن‌ها حاضر هستند که از جنگ به مذاکرات سیاسی روی آورند.

همچنان ضمیر کابلوف گفت: حذف نام طالبان از لیست سیاه ملل متحد برای آغاز مذاکرات صلح مستلزم آن است که آنها اسلحه‌های خود را به زمین گذاشته، به طور کامل از شبکه تروریستی القاعده جدا شوند و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت بشناسند.وی افزود: این کار به زودی انجام نمی‌گیرد و ما بر رفتار طالبان نظارت می‌کنیم هرگاه به این نتیجه برسیم که آنها در راستای صلح حرکت می‌کنند، درباره این موضوع بحث می‌کنیم.

 

 

داکتر سید قاسم مظفری،کارشناس مسایل سیاسی

 

((طالبانی که از طرف آی ا س آی رهبری می شوند به هیچ وجه حاضر به گفتگو و مذاکره با روسها نیستند و نخواهند  بود اما طالبان خودجوش که در مخالفت با پاکستانیها هستند و یک مقدار منافع افغان ها و یا اوضاع سیاسی را در نظر می گیرند و احساس می کنند که با ایجاد گروه داعش موقعیت آنها با خطر مواجه می شود و فکر می کنند به حامیان جدیدی نیاز دارند ممکن است با روسها بنشینند و مذاکره کنند.روسیه به شدت ضربات مهلک و کوبنده ای را بر پیکر داعش وارد و اخطارهایی صادر کردند که در هرجایی که منافع روسها مورد تجاوز و خطر قرار بگیرد ما به خود اجازه می دهیم که آن مراکز و مناطق را مورد حمله قرار دهیم لذا امکان دارد که گروهی از طالبان روی ایده های گذشته شان پا گذارند و با روسها نشستهایی داشته باشند و کنار بیایند.))

 

رییس جمهور افغانستان هشدار می‌دهد که اگر گفتگوهای صلح با طالبان آغاز نشود؛ ماه اپریل سال جاری میلادی جنگ‌ها در افغانستان شدت خواهد یافت.

آقای غنی از پاکستان خواسته است، با طالبانی که گفتگو نمی‌کنند، باید وارد عمل شود.رییس جمهور در این مورد نیز گفت: ناظران باید بدانند که جنگ در افغانستان فقط جزیی از جنگ بزرگتری است که پاکستان را نیز در بر می‌گیرد.

 

 

داکتر محمد قاهر سینا،کارشناس مسایل سیاسی

 

((موضوع این هست که ما چقدر می توانیم حقیقت خطر احتمالی که در افغانستان یا پاکستان وجود دارد به نمایش بگذاریم. وضعیت افغانستان واضح هست که در مسئله جنگ و دهشت افکن خطر یک احتمال نیست بلکه هر روزه در این جا عملا با خطر مواجه هستیم و حالا جناب اشرف غنی می خواهد دید سیاسی خود ا در قسمت وضعیت نظامی منطقه بیان کند و با این بیان و توضیحات می خواهد به نمایش بگذارد که گویا چقدر خطر متوجه پاکستان هست و احتمال بدتر شدن اوضاع امنیتی در پاکستان چقدر بیشتر هست. اما حکومت پاکستان یک حکومت سیاسی نیست بلکه مطلق نظامی هست که در ظاهر یک دموکراسی دارد

اما کنترل همه اوضاع سیاسی باشد و اقتصادی این کشور به عهده نیروی نظامی است ولی اینکه پاکستان چقدر  از اوضاع داخلی مطمئن هست  می توانیم آن را در بیان رهبری پاکستان بفهمیم و آنچه که جناب اشرف غنی در مود احتمال خطر در پاکستان پش بینی می کنند باید دید پاکستانیها هم به همین باور هستند یا نیستند.))

 

 

 

در حالیکه افغانستان در تلاش است تا گفتگوههای صلح را به سرانجام برساند ناامنی ها در افغانستان شدت گرفته است و کارشناسان دلایل گوناگون داخلی و خارجی را در افزایش ناامنی ها دخیل می دانند اما از سویی فرمانده پیشنهادی نیروهای مسلح امریکا در افغانستان می گوید که وضعیت افغانستان در شرایط بدی قرار دارد و نیروهای نظامی افغان برای تقویت خود به سالها زمان نیاز دارند.

وی گفت افغانستان نیاز به ادامه حمایت ها دارد و نیروهای بین المللی باید در این کشور باقی بمانند.

ژنرال جان نیکلسون که به تازگی از سوی رییس جمهوری امریکا برای فرماندهی نیروهای مسلح امریکا در افغانستان پیشنهاد شده است؛ در صورت توافق سنا، جایگاه ژنرال جان کمپبل در افغانستان را احراز خواهد کرد.

او گفت: پیش از این ژنرال کمپبل در مورد افزایش نیرو در افغانستان صحبت کرده بود؛ من هم از این تصمیم حمایت می کنم و روی حضور دوامدار سربازان امریکایی در افغانستان تاکید می کنم".

ژنرال کمپبل پیش از این گفته بود که شرایط امنیتی افغانستان به شکلی نیست که امریکا اقدام به خروج زود هنگام نیروهای خود از این کشور کند.

کارشناسان سیاسی و نظامی در تحلیل اوضاع امنیتی افغانستان می گویند تجربه 14 سال حضور بیش از صد هزار نیروی نظامی خارجی در افغانستان نشان داد که افغانستان از این طریق نمی تواند در مسیر امنیت قرار بگیرد و این کارشناسان معتقدند همکاریهای نظامی با افغانستان باید روشن و واضح باشد.

 

بسم الله تابان، روزنامه نگار

(( تمام این همکاریها باید یک رویکرد قانونی و زمانی مشخص به خود داشته باشند . هرگاه ما این همکاریها را به طور نامعلوم تقاضا کنیم به این معنی هست که حضور تروریست ها در افغانستان هم به طور نا معلوم خواهد بود و باید نیروهای خارجی دولت افغانستان را به نحوی حمایت کند و به طورمشخص تعهد کند که تا این سال و این تاریخ نیروهای دولتی افغانستان به طور قاطع و همه جانبه توانایی تامین امنیت افغانستان و شهروندان افغانستان را پیدا کنند در غیر آن حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی شکست نیروهای خارجی و شکست دولت افغانستان خواهد بود. زیرا با حضور نیروهای خارجی و بدون حضور نیروهای خارجی،باید مردم افغانستان در مقابل ترویزم بجنگند و این جنگ ها باید یک روزی نقطه پایان پیدا کند. اگر کشورهای غربی و کشورهای منطقه با افغانستان به طور صادقانه ،برنامه دقیق مبارزه با تروریسم را روی دست نگیرند ما هیچ گاه به نقطه پایان جنگ در افغانستان نخواهیم رسید بلکه چهره های جدید و بازیگران جدید در جنگ افغاستان پیدا خواهند شد و این مساله نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشورهای همسایه و منطقه یک تهدید جدی خواهد بود و بعد از آن هم باید یک همبستگی با سرمایه انسانی و مالی بزرگی ایجاد شود تا از آن جلوگیری کنند. بهتر هست که از همین حالا با آن که ما فرصت های زیادی را از دست دادیم اما با آ ن هم می توانیم از همین حالا با یک آغاز جدید در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان موفق شویم و بتوانیم ریشه های بعدی را که اینها می خواهند در مناطق آسیای میانه و یا دیگر کشورهای همسایه ریشه بدوانند بخشکانیم.)) 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید