این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 24 حوت 1394 11:11

امیدواری طالبان به مذاکرات مستقیم صلح با دولت

امیدواری طالبان به مذاکرات مستقیم صلح با دولت

دولت افغانستان گفته است با وجود اعلامیه طالبان در مورد عدم شرکت این گروه در مذاکرات صلح، هنوز امیدوار است که مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان برگزار شود.حکمت خلیل کرزی، معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان در نشست خبری مشترک با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا در کابل اعلامیه اخیر طالبان را "تاکتیکی"خواند و گفت که کابل تلاش‌های صلح را ادامه خواهد داد.او گفت که دولت افغانستان هیاتی را برای انجام مذاکرات صلح تعیین کرده است.

گروه طالبان به رهبری ملا اختر منصور با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده است تا زمانی‌‌که شرایطش پذیرفته نشود، مذاکرات به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید و گفت که هیچ نماینده‌ای برای شرکت در مذاکرات صلح تعیین نشده است.

از سویی دیگر در پیوند با مساله صلح افغانستان ،شورای عالی صلح گفته است که اظهارات اخیر رئیس این نهاد "بازتاب دور از واقعیت" داشته است.سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته بود که او جنگ با طالبان را "مفید و جایز" نمی‌دانسته و به طالبان نیز بارها توصیه کرده بود که دست از جنگ بکشند.

در این گفت‌وگو اشاره آقای گیلانی به جنگ‌ها علیه طالبان در دهه ۹۰ میلادی است که شماری از گروه‌های جهادی علیه این گروه می‌جنگیدند ولی آقای گیلانی جنگ را در برابر آنها "جایز و مفید" نمی‌دانسته است.

در این خبرنامه آمده است: "مطالبی را که در پیوند به صحبت‌های ایشان بازتاب داده اند دور از واقعیت بوده با اصل مصاحبه همخوانی ندارد."

اظهارات آقای گیلانی با انبوهی از واکنش‌ها در افغانستان همراه شد.

عبدالله عبدالله در مراسم دومین سالگرد درگذشت مارشال محمدقسیم فهیم معاون پیشین رئیس جمهوری، گفت "اگر کسی از تریبون دولت اعلان کند که جنگ با طالبان روا نیست، مشروعیت خود، جایگاه و حرف خود را از دست می‌دهد."

اما از سویی دیگر ریاست اجرایی افغانستان می‌گوید که گفت‌وگوهای رودرروی حکومت این کشور با طالبان برای یک یا دو هفته به تعویق افتاده است.این در حالی است که بر اساس اعلامیه گروه کاری چهارجانبه صلح افغانستان، قرار بود مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و طالبان در هفته اول ماه جاری میلادی (مارچ ۲۰۱۶) در اسلام‌آباد آغاز شود.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی گفت حکومت کاملا آمادگی برای آغاز این گفت‌وگوها را داشت اما این روند با کمی تاخیر شروع خواهد شد.او تاکید می‌کند که تلاش گروه چهارجانبه برای شروع هر چه سریعتر گفت‌وگوهای رودرروی حکومت افغانستان با طالبان جریان دارد.

گفتگو برای صلح در افغانستان سالهاست که دنبال می شود اما هنوز نتیجه ای نداده است و آن طور که کارشناسان می گویند صلح در افغانستان با چالشهای گوناگون داخلی و خارجی روبرو است ولی این کارشناسان تاکید دارند که در مقطع زمانی کنونی تلاشهای جدی تر آغاز شده است که می تواند زمینه را برای صلح فراهم نماید.

 

کارشناسان

بشیر بیژن ، مدیر مسئول هفته نامه خبرنگار

عزیز احمد فانوس ، استاد دانشگاه

داکتر نور آقا رویین ، کارشناس مسایل سیاسی

سید اسحاق دلجو حسینی ، تحلیلگر مسایل سیاسی مقیم ناروی

***************************************************

آیا تلاشهایی که توسط گروه چهارجانبه آغاز شده است می تواند به صلح بینجامد؟

 

عزیز احمد فانوس

((یک تعداد از مخالفین هم به صلح راضی هستند زیرا توانایی جنگ را در آن حد گذشته ندارند و دولت هم تا حدی از جنگ خسته شده است لذا برای هر دو طرف تمایلاتی وجود دارد اما روی هم رفته نمی شود گفت که دولت با تمام سازوبرگ خود و همچنین طالبان با تمام جناح های خود راضی به صلح نیستند زیرا سر رشته اش به دست یکی از قدرتهای هست که اینها را تمویل می کند لذا فکر می کنم یک مقدار جنگ افروزی در دولت و طالبان باقی می ماند، تا زمانی که اینها تمویل می شوند و تا زمانی که از مجرای جنگ برای حفظ قدرت استفاده می کنند جنگ ادامه پیدا می کند اما نظر به فشارهایی که توسط کشورهای منطقه و جهان دیده می شود احتمال این هست که جنگ آهسته آهسته فروکش کند یعنی به آن سطحی که در گذشته ها بود در افغانستان و منطقه باقی نماند و سرکوب مخالفین هم تا جایی که دیده می شود احساس می شود که توسط کشورهایی مانند آمریکا و روسیه و همسایه ها جدی هست.))

 

رویین

((پروژه ، پروژه ای استخباراتی بوده است و یک پروژه ملی و خودجوش نبوده است و دقیقا بازیگران منطقه با در نظر داشت منافع خودشان از اهرمهای معینی که در اختیار دارند کار می گیرند . در داخل نظام افغانستان با کمال تاسف که در طول 14 سال توازن قدرت شکل نگرفت و یک اقتدار مرکزی شکل نگرفت که ملت افغانستان را خسته کرده است و در وجود نهادها و ساختارهای دولت هم چیز اطمینان بخشی دیده نمی شود و به خاطر این که در داخل ساختار سیاسی افغاستان توازن نیروها برقرار شود با در نظر داشت این مساله باید یک بدنه ای از طالبان را وارد بکنند و بدنه دیگرش را در جنگ و اهداف فرا منطقه ای استفاده کنند. من معتقد هستم به دلیل این که مردم از طالبان نفرت دارند و دولت فعلی افغانستان هم خدمتگزاری به مردم نداشتند و حالا هم هیچ نوع تعهدی به مردم ندارند و به صورت گروهی ، گروههای معین قومی و قبیله ای ساختارهای جنگی خود را حفظ می کنند و هر کدام به نوبت شورای جنگ را جبهه گیری می کنند. روی هم رفته در چنین شرایطی ملت افغانستان از این وضعیت داخل نظام افغانستان هم بسیار خسته شده است و روی هم رفته آمدن طالبان امکان دارد که یک مقدار توازن نسبی را برقرار کند که اگر ملت افغانستان بتواند در چنین فضایی شرایط خوبی برایشان پیدا شود در غیر آن اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند روز به روز دامنه جنگ بیشتر می شود و نارضایتی مردم بیشتر می شود و فساد فوق العاده وجود دارد. از دیدگاه تاثیر گزاری در مسائل داخلی افغاستان امکان دارد با آمدن طالبان یک مقدار در نظام و ساختار تغییراتی در عرصه سیاسی بیاید اما جنگ به صورت دقیق دوام پیدا می کند و اهداف هم کاملا روشن هست و روی رفته هم جنگ و هم بیلانس نسبی در داخل نظام سیاسی افغانستان ایجاد خواهد شد.))

 

 

سید اسحاق دلجو حسینی

((صلح در افغانستان به موضوع عجیبی تبدیل شده است . در ابتدا پاکستان آغاز می کند وعده هایی می دهد و می گوید که ما می توانیم طالبان را حاضر به مذاکره کنیم ودولت افغانستان هم از این که طالبان حاضر به گفتگو شود خوشحال می شود ولی تنها با گفتگو مشکل حل نمی شود. در ابتدای مرحله نواقص عمده ای دیده می شد در بین آمریکا و چین هماهنگی وجود ندارد و اینها هر دو از یک دیدگاه نمی نگرند. دیدگاه آمریکا یک دیدگاه امنیتی و نظامی هست و معتقد به این هست که در منطقه به صورت کامل باید تسلط داشته باشد ولی دیدگاه چین یک دیگاه اقتصادی هست و می خواهد برای اقتصادش زمینه سازی کند. از سویی کشورهای بزرگتری حضور دارند ،روسیه و ایران و هند کشورهایی هستند که مسائل منطقه به اینها ارتباط می گیرد و عدم حضور اینها در گفتگوها یک خلاء بزرگ هست . از سویی در بین حکومت سیاسی و ارتش پاکستان اختلافات زیادی وجود دارد یعنی اصلا دولت پاکستان در موضوع طالبان نقشی ندارد و تنها ارتش هست که با طالبان در ارتباط هست و اینها را مسلح می کند و به این ها امکانات می دهد و اینها را از مرز عبور می دهد و رفت و آمدهای راحیل شریف هم نمایانگر این هست که به آنها بفهماند حکومت نواز شریف برای اینها سودی ندارد.همچنین در بین طالبان هم مسائل زیادی وجود دارد و طبیعتا با ضعف های داخلی و مشکلات فراوانی که در بین دولتها وجود دارد و هنوز ما در آغاز راه هستیم.))

 

طالبان در مذاکرات صلح ، پیش شرطهایی دارند و حتی طالبان اعلام کردند تا زمانی‌‌که شرایطشان پذیرفته نشود، مذاکرات به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید و گفت که هیچ نماینده‌ای برای شرکت در مذاکرات صلح تعیین نشده است.آیا امکان تحقق این پیش شرطها وجود دارد؟

 

بشیر بیژن

((خروج نیروهای خارجی در افغانستان برنامه طالبان نیست بلکه برنامه پاکستان هست زیرا پاکستان پیوسته در تلاش هست تا بر افغانستان تسلط بیشتری داشته باشد. آمریکا به عنوان یک کشور دخیل در قضایای افغانستان و حتی قضایای منطقه و فرا منطقه دچار وضعیت بسیار بحرانی هست و نگاههای تهدید آمیزبه جانب آمریکا هر روز افزوده می شود.با اینگونه دیالوگها آمریکا سودی نخواهد داشت مگر این که آمریکا وارد یک سلسله نمایشات حقیقی شود در غیر آن فکر می کنم ادامه این روند برای آمریکا مشکلات بیشتری را به وجود می آورد و خود آمریکا ممکن است مواجه با تهدیدات بسیار جدی باشد. ما نیاز به اقدامات فوری داریم زیرا حقیقت معلوم هست به این معنا که طالب در اختیار پاکستان است و با میل خود اقدامی نمی تواند انجام دهد و پاکستان هم هیچ گونه اراده ای برای پیروزی برنامه های صلح ندارد ؛ در این صورت اگر با اینها برخوردهای محسوسی عملی شود منطقی تر هست.))

 

عزیز احمد فانوس

(( فکر می کنم که طالبان شرطهای قال پذیرش برای هیچ جناحی ندارد زیرا آنها می خواهند یک دولت ما قبل تاریخ را در افغانستان حکم فرما بسازند. تنها خودشان معتقد به این هستند که دولتشان دولت خوبی خواهد بود اما تجربه گذشته نشان داده است که اینها دولتی غیر قابل پذیرش خواهند داشت. یک مدت را در برمی گیرد که اینها سرکوب شوند و همچنین دولت اعلام کرده است و در آمریکا جناب اوباما رسما این ادعا را کرد که ما طالبان و بنیاد گرایان را از بین می بریم. اما طبعا در جامعه ای که چنین بستری وجود داشته باشد نابودی کامل نیروها زمان گیر هست اما این گره ها قابل باز شده هست.))

 

سرتاج عزیز، مشاور روابط خارجی نخست وزیر پاکستان پذیرفته است که رهبری گروه طالبان به همراه خانواده‌های خود در پاکستان زندگی می‌کنند.

آقای عزیز که در شورای روابط خارجی در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفته است: "در گذشته پاکستان نفوذی زیادی بر طالبان نداشت، مانند زمانی که آنها بت بودا را شکستند و یا هم مواقع دیگری، ولی حالا، ما تا حدی بالای آنها نفوذ داریم، رهبری آنها همراه با خانواده‌های‌شان در پاکستان هستند و آنها از خدمات بهداشتی ما استفاده می‌کنند."

آقای عزیز در ادامه صحبت خود گفته است که "به همین دلیل پاکستان می‌تواند بر آنها فشار وارد کند و آنها را به میز مذاکره بکشاند."

 

سرتاج عزیز که در این اواخر در زمینه‌سازی آغاز گفت‌وگوهای صلح در افغانستان فعال بوده است، در ارتباط به نوع فشارها بر طالبان می‌گوید: "اگر آنها(طالبان) نپذیرند، ما می‌توانیم دسترسی آنها را به خدمات بهداشتی کم کنیم، ما می‌توانیم تردد آنها را محدود سازیم، و برای آنها بگویم که اگر قبول نکنند، حد اقل از پاکستان اخراج خواهند شد، چون به دلیل حضور آنها در پاکستان، همه‌ جهان ما را ملامت می‌کند."

همچنین آقای عزیز در نشست مشترک خبری با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا در اسلام‌آباد گفت: "طالبان افغان باید بدانند که شرایط آنها در پایان مذاکرات برآورده شده می‌تواند، نه پیش از آن."

 

داکتر نور آقا رویین

(( بعد از مدت طولانی پاکستان اعتراف را کرد که طالبان و رهبری طالبان در پاکستان حضور دارند. بسیار روشن هست که دولت به این موضوع پی ببرد که پاکستان مرکز تشنج منطقه هست و کشورهای منطقه کاملا در ناآرامی و ناراحتی از عملکرد پاکستان مواجه هستند .وقتی مشاور امنیتی صدر اعظم پاکستان این موضوع را مطرح می سازد که اهداف طالبان برآورده می شود دقیقا حرفشان این هست که به طالبان وانمود بسازند که شرایط شما در نظر گرفته می شود و در جریان مذاکرات تحقق پیدا می کند.پاکستان بدنه ای از طالبان را داخل نظام و ساختار سیاسی افغانستان می سازد و بدنه دیگرش را به نامهای مختلف برای اهداف منطقه ای کشورهای فرا منطقه حفظ می کند. پاکستانیها در رابطه با همین موضوع می خواهند به نفع طالبان امتیاز گیری کنند و موقعیت طالبان را در داخل ساختار سیاسی افغاستان برجسته بسازند که باعث ناامیدی طالبان نشود . ))

 

دولت افغانستان گفته است با وجود اعلامیه طالبان در مورد عدم شرکت این گروه در مذاکرات صلح، هنوز امیدوار است که مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان برگزار شود

بشیر بیژن

(( این که طالبان از گفتگوها اطلاعی نداشته باشند منطقی و حقیقی به نظر می رسد ، طالب به عنوان ابزاری در اختیار پاکستان هست و بدون شک پاکستان متصدی پیشبرد این برنامه هست اما پاکستان تاکتیک هایی را پیوسته به کار گرفته است و مربوط به آجندای پاکستان هست. لازم هست که تاکید کنیم بر همان شیوه ای که قبلا مطرح کرده بودیم که عبارت از مراجعه به سازمان ملل متحد و درخواست ضمانت برای پاکستان بود. آمریکا و چین در این جا به عنوان ناظر هستند و تا وقتی که ضمانت دریافت نشود در آینده هم فرصتها را از دست می دهیم .))

 

 

نمایندگان گروه چهار جانبه در مورد ادامه گفتگوها چه تصمیم هایی می گیرند؟

عزیز احمد فانوس

تصمیم نهای طبعا باید با یک توافق نهایی باشد زیرا از یک طرف همسایه ها خود را با خطر مواجه می بینند و از جانبی هم در تقابل قدرتهای جهان خصوصا روسیه وهند ، واکنش داده می شود . جناب اشرف غنی رسما اعلام کرد من به خاطر سرکوب مخالفین و تجهیز اردوی خود به هر کاری دست می زنم اما احساس می شود که زدن هر دروازه به نقص کشور هست ولی هرگاه کشوی مانند آمریکا از تقویت دولت افغانستان شانه خالی کند امکان دارد که این روحیه وجود داشته باشد همانطور که جناب اشرف غنی گفتند از هر کشوری بخواهد تا همکاری کنند که تهدیدی برای امریکا است.))

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید