این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 22 جوزا 1395 10:53

گروگان گیری مسافران

 

 

 

وزارت دفاع و وزارت داخله افغانستان می گویند  طالبان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی هنوزهم یک تهدید جدی برای افغانستان باقی خواهد ماند.

وزارت دفاع ملی می‌گوید از آن جا که طالبان تنها نیستند و گروه‌های هراس‌افگن دیگر نیز آنان را همراهی می‌کنند، این گروه نیرومند شده‌اند و سرکوب این جنگ‌جویان دشوار شده‌است.محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید: اگر تنها طالبان افغانی می‌بود، تا اکنون ما تصفیه می‌کردیم؛ آنان نمی‌توانند در مقابله با نیروهای دفاعی و امنیتی ما، ایستاده‌گی کنند.

در افغانستان پس از کشته شدن ملا اختر منصور رهبر طالبان ، شاهد آن هستیم که مسافرین به گروگان گرفته می شوند که نگرانیهای زیادی را ایجاد نموده است اما چرا طالبان به این شیوه روی آورده اند؟

 

داکتر سید قاسم مظفری ، تحلیلگر مسایل افغانستان

 

 (( پیامدهای جانشینی آخوند زاده این هست که صدها نفر از انسان های بی گناه و مسلمان اعم از طفل و نوجوان و پیرمرد از مسافرین را به اسارت گرفتند و اینها جنگ و را  ادامه می دهند. ولی اگر تحولات سوریه و عراق به وجود نمی آمد  گلیم طالب باید برچیده می شد زیرا به جای طالب باید نیرو و پروژه دیگری به نام داعش می گرفت  اما این پروژه ها توسط  روسیه و برخی از کشورهای دیگر با بن بست مواجه شد و مسیر این پروژه تغییر کرد و به آن اهداف خود نرسیدند لذا فعلا وضعیت طوری هست که فکر می کنم که ملا هیبت الله هم اگر در خط ملا منصور حرکت خود را انجام بدهند یقینا  آمریکا اینها را از میان برخواهد داشت.در تمویل و تجهیز طالبان و مخالفان خیلی از قدرتها دخیل هستند و معتقد هستم  کشورهایی که حامی افغانستان هستند این توانایی را دارند که هرگروه وحشت افکنی را در زمانی کوتاه نابود بسازد. وقتی که دولت آمریکا این توانمندی را دارد که ملا منصور و ملا عمر و بن لادن را درون خاک پاکستان در امن ترین مکان مورد هدف قرار بدهد توانمندی این را هم دارد که مراکز  تجهیز و اکمالات این نیروها را هم از بین ببرند و پروژه هایشان را نا تمام باقی بماند لذا پالسیها طوری تغییر کرده است که اینها باید فشار را بالای مخالفین وارد کنند که وارد گفتگو شوند که اگر نشوند شاید آنها را مورد هدف قرار بدهند.))

 

 با انتخاب رهبر جدید طالبان جناب سمیع الحق که همگان از وی به عنوان پدر معنوی طالبان یاد می کنند تاکید کرده  که طالبان در تحت رهبری جدید باعث تشدید خشونتها و در گیریهای در افغانستان خواهد شد آیا حضور آخوند زاده می تواند باعث وحدت طالبان شود؟

عزیز احمد فانوس ، استاد دانشگاه کابل

(( فکر نمی کنم که طالبان  از آغاز یک گروه بوده باشد، گروه حقانی از همین گروههای بود که همیشه مستقلانه عمل کرده است و جناب حکمتیار بعضی از قومندان هایی داشته است که معترض شده اند و خودش هر کاری که خواسته برای امتیاز گیری انجام داده است و هیچ کس در افغانستان معتقد به این نیست که طالبان یک گروه خودجوش بوده باشد زیرا حتی اعضای حزب خلق افغانستان چنان از اقوام مختلف در شمال و جنوب کشور شکل گرفتند که هر کدام به زعم خود حملات تروریستی را انجام می دهند و اخیرا پیاده کردن مسافران از موترها و کشتن آنها به صورت فجیع را سازماندهی می کند. اکنون در افغانستان این قضایا در هم پیچیده هست و هیچ وحدتی در کار نیست زیرا اینها روی منافع خاص خود یا منافع پاکستان کارهایی را انجام می دهند. شاید گروهی باشد که تنها به خاطر دزدی کردن و امتیاز گیری به نام طالب کارهایی را انجام می دهند زیرا در این جا حضور عساکر خارجی هست و بهانه های اینها هم بسیار قوی هست حتی یکی از شاخه های جدا شده اش به نام ملا رسول گفت که اگر استعمارگران به شکل استعمار گرانه  پیش نیایند ما می توانیم به افغانستان بیاییم و دردولت سهم بگیریم. جناب حکمتیار هم شرایطی را گذاشته است که باز بر مبنای آن می تواند در افغانستان در دولت سهیم شود.اینها به هیچ صورت از آغاز یک گروه نبودند و متحد هم نیستند زیرا کارهایی را که اینها انجام می دهند کارهایی نیست که بر مبنای آن کسی می تواند به نام افغان در افغانستان متحد باشد زیرا آنها همیشه می کشند و ترور می کننند و مین گزاری می کنند و خراب کاریهایی می کنند که نمی تواند عامل وحدت باشد.از سویی مقامات پاکستانی اعلام کردند که جسد ملا منصور به افغانستان منتقل شده است و به بستگان درجه یک وی تحویل داده شد.

در این راستا از یک طرف می خواهند بازماندگان طالبان را تحریک کنند که گویا رهبرشان به این شکل فجیع توسط خارجیها کشته شده اند. و از طرف دیگر می خواهد بگوید که ما مدافع منافع ملی افغانستان و دین هستیم زیرا آنها همیشه محورشان دین هست.آنها می گویند ملا منصور کشته شد و بالاخره به جایگاه اصلی خود یعنی افغانستان منتقل شد .یقین دارم که آی اس آی در خفاء می گوید که هنوز هم جهاد ادامه دارد چون هنوز عساکر خارجی هست به خاطر این که یک انگیزه قوی باید وجود داشته باشد تا جنگ ادامه یابد.|))

         

         

اما در حالیکه ناامنی ها افزایش گرفته است محمدسرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهورافغانستان پس از ماهها انتظار نمایندگان ، نامزدان وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی رابه مجلس نمایند‌گان معرفی کرد.وی در جریان سخنرانیاش همچنان از هراس‌افگنان خواست تا در ماه مبارک رمضان از خشونت دست بردارند.

 

آقای دانش افزود: نیروهای امنیتی ما دشمنان را در ولایت‌های هلمند، ارزگان، بغلان و دیگر ولایت‌ها سرکوب کرده‌اند و حملات آنان (طالبان) ناکام مانده‌اند.

وی گفت که در اضاع کنونی کشور به وحدت بیشتر نیاز دارد و «دشمنان» در تلاش‌اند تا از هر فرصت استفاده کنند.

وی افزود که در سال روان توافق‌نامه‌های پروژه‌های بزرگ اقتصادی مانند پروژۀ تاپی، کاسا یک‌هزار و بند سلما به امضا رسیده‌است و نیز توجه کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور جلب شده‌اند.

معاون دوم رییس‌جمهور افزود که حکومت بالای ده‌ها پروژههای کوچک دیگر اقتصادی نیز کار میکند و نیز در تلاش است تا به بخش‌های مرکزی ولایتهای مرکزی کشور و شرقی برق فراهم سازد.

وی همچنان از نماینده‌گان مجلس خواست که با درنظرداشت اوضاع کنونی کشور و مدیریت بهتر نیروهای امنیتی کشور به معصوم ستانکزی، نامزد ریاست امنیت ملی و عبدالله خان حبیبی، نامزد وزارت دفاع ملی کشور رأی اعتماد دهند.

وی اضافه کرد که هماهنگی میان نیروهای امنیتی کشور در ماههای اخیر افزایش یافته‌است، اما با تأیید شدن این نامزدان هماهنگی و مدیریت در نیروهای امنیتی دیگر هم بهتر خواهد شد.

 

بشیر بیژن ، مدیر مسئول هفته نامه خبرنگار

(( جنگ افغانستان ، محصول ذهن و تفکر مردم افغانستان نبوده است زیرا جنگ افغانستان از آدرسهای مشخصی مدیریت می شود. جنگ هلمند هم از زوایای مختلف قابل بررسی هست زیرا هلمند از جمله ولایات افغانستان هست که با داشتن مساحت بزرگ جغرافیایی شرایط موسمی و محیطی مناسب برای کشت و تولید مواد مخدر دارد چنان که بیشترین مواد مخدر در افغانستان در همین ولایت تولید می شود و موجودیت معادنی همانند اورانیوم و برخی از معادن با ارزش دیگر در این ولایت هم  فاکتورهایی برای گسترش و برای ادامه جنگ هلمند هست .

جنگ به خاطر وزیر دفاع یا وزیر داخله یا رئیس امنیت پیش نمی رود و ما در زمان های طولانی برای جنگ وزیر دفاع داشتیم اما هیچگاه حلال مشکل نبود و در وضعیتی که ما قرار داریم اگر در هر نهاد امنیتی ما به جای یک وزیر 5 وزیر داشته باشیم مشکل ما کاهش پیدا نمی کند زیرا مشکل ما به آدرس دیگری مرتبط هست.))

 

شورای امنیت ملی افغانستان ، استراتژی مبارزه با داعش را تصویب نمود . این استراتژی چه کمکی خواهد کرد به امنیت افغانستان؟

 

داکتر محمد قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی

 (( آخرین تحولاتی که در طول دو ماه گذشته  شاهد هستیم توافق حکومت وحدت ملی بر تشخیص و مشخص ساختن دشمن حکومت در سطح سیاسی و نظامی هست. حکومت حتی در دوره حاکمیت حامد کرزی شورای عالی صلح را ایجاد کرد تا صلح به نتیجه برسد ولی همچنان مخالفین حکومت افغانستان ، استخبارات منطقه ای یا استخبارات جهانی تلاش داشتند تا گروهی را داشته باشند که  گاه و بیگاه فشارهای سیاسی و نظامی را بالای حکومت وارد کنند. حکومت بعد از تلاشهایی که در سطح منطقه ای از طریق توافق نامه های اقتصادی به اجرا گرفت و تا حدود بسیار خوب هم پیش رفت حالا باید در سطح نظامی اقداماتی را روی دست بگیرد و یک برنامه استراتژیک در شورای امنیت روی دست گرفته شد تا علیه داعش ، طالب و هر دشمنی مبارزه شدید نظامی صورت بگیرد .حکومت  ضمن این که اقداماتی را در قسمت مبارزه علیه فساد اداری در سطح بخشهای اداری و ملکی و قضایی افغانستان روی دست گرفته است می خواهد که در سطح نظامی هم مردم را مطمئن بسازد که حکومت به طرف بهبودی می رود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید