این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 02 حوت 1394 16:32

ایران در آیینه هفته (1 حوت 1394)

 

 

 

ایران در آستانه انتخاباتی دیگر قرار دارد. 
مردم ایران روز جمعه آینده /26 فوریه / پای صندوق های رای میروند تا با رای خود 290 نفر را از میان نامزدهای نمایندگی در دوره جدید مجلس انتخاب کنند . همزمان با انتخابات مجلس ؛ انتخابات دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری هم برگزار خواهد شد.این مجلس وظیفه انتخاب رهبر رادرشرایط مقتضی برعهده دارد . 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه گذشته در دیدار پرشور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم آذربایجان شرقی که در آستانه سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال 1356 / 1978/ برگزار شد، براهمیت این انتخابات تاکید کردند.ایشان یادآور شدند که دشمنان ملت ایران از ابتدای پیروزی انقلاب ، همواره تلاش کرده اند مردم را از حضور در انتخابات دلسرد کنند .
حضرت آیت الله خامنه ای در این زمینه یاد آور شدند که طراحی آنها برای انتخابات ۷ اسفند، از تخریب شورای نگهبان و زیرسئوال بردن تصمیم های آن آغاز شده است . رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه نتیجه زیر سئوال بردن تصمیم های شورای نگهبان ، القای غیرقانونی بودن انتخابات است ، افزودند هنگامی که غیرقانونی بودن انتخابات القاء شود ، بنابراین مجلس شورای اسلامی برآمده از این انتخابات و مصوبات آن نیز غیرقانونی خواهد بود .
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند ، دشمن با یک برنامه ریزی خاص برای انتخابات، بدنبال تحقق توطئه طراحی شده خود است، بنابراین باید مردم ایران به عنوان صاحبان اصلی کشور از برخی حقایق مطلع شوند تا این توطئه محقق نشود.رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند که مردم با حضور همه جانبه و آگاهانه در انتخابات، برخلاف خواست دشمن عمل خواهند کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان اخبر یک مقام آمریکایی مبنی بر مانع تراشی واشنگتن برای سرمایه گذاران دنیا در ایران افزودند،اینگونه اظهارات نشان دهنده عمق دشمنی امریکا با ملت ایران است. 
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگر از سخنانشان با تأکید بر اقتصاد مقاومتی ، تعامل اقتصادی با کشورهای دنیا را خوب خواندند و خاطرنشان کردند، البته این تعامل باید هوشمندانه و نتیجه آن درون زایی اقتصاد باشد و رسیدن به این هدف هم جز با ایستادگی مردم و حرکت آگاهانه مسئولان میسر نیست.

از دیگر رویدادهای ایران در هفته گذشته ، برگزاری نشست چهار جانبه وزیران نفت و انرژی ایران، عراق،ونزوئلا و قطراست.این نشست با هدف هماهنگی در زمینه بهبود شرایط بازار و قیمتهای جهانی نفت ، بعداز ظهر چهارشنبه در تهران برگزارشد .
بیژن زنگنه،وزیر نفت ایران در پایان این نشست گفت: ایران از هر اقدامی به منظور تثبیت شرایط بازار و بهبود قیمت نفت خام حمایت می کند. زنگنه افزود؛ اگرچه این گام نخست است و گامهای بعدی نیز باید برداشته شود،اما آغازهمکاری میان کشورهای عضو و غیر عضو برای بهبود وضع بازار گام مفیدی است . در باره این نشست و اوضاع بازارنفت در مجله اقتصادی این هفته گزارش مشروحی خواهیم داشت . 

هفته گذشته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به منظور رایزنی با مقام های روسیه به مسکو سفر کرد . این سفر با هدف تقویت توان دفاعی ایران انجام شد.در ادامه بررسی رویدادهای خبری ایران نگاهی داریم به نتایج این سفر ؛ 

وزیر دفاع ایران که در صدر هیئت عالی رتبه به دعوت رسمی همتای روس خود به مسکو سفر کرد؛ طی دو روز رایزنی با مقامات روسیه ،علاوه بر ملاقات با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و رایزنی درباره مهمترین مسایل دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی ، با ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع و دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه در امور نظامی و دفاعی و مقامات سیاسی دفاعی این کشور نیز گفتگو کرد .
«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار با سردار سرتیپ «دهقان» وزیر دفاع ایران گفت ؛ مناسبات دیرینه و به ویژه سطح بالای اعتماد و آمادگی در زمینه مسایل منطقه ای و بین المللی میان دو کشور وجود دارد. وی با اشاره به تحرک در مناسبات دوکشور پس ازدیدار چند ماه قبل پوتین رییس جمهور روسیه با رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد ، روسیه خواهان همکاری درازمدت با ایران است . 

جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز هفته گذشته در صدر هیاتی به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرد . 
ظریف در این سفر با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کرد. موگرینی مسولیت کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد. ایران پس از اجرای برجام بحث های مهمی را با اتحادیه اروپا شروع کرده است . این نخستین سفر رسمی ظریف به اتحادیه اروپا است که به نوعی نتیجه موفقیت مذاکرات هسته‌ای و اجرای برجام است . فدریکا موگرینی در کنفرانس خبری با وزیر امور خارجه ایران با اشاره به بخشی از سخنان ظریف وزیر امور خارجه ایران در اجلاس امنیتی مونیخ که هفته گذشته رگزارشد، افزود ؛ ما معتقدیم از طریق همکاری در منطقه امکان حل برخی تنش ها وجود دارد. 
وزیر امورخارجه ایران در این سفر علاوه بر سخنرانی دیداری هم «یانوش لواندوفسکی »، رییس هیات روابط با ایران در پارلمان اروپا در بروکسل داشت .

وزیر امورخارجه ایران هفته گذشته دیداری هم با مشاور نخست وزیر ژاپن در تهران داشت . 
"محمد جواد ظریف"، وزیر خارجه ایران عصر چهارشنبه در دیدار با "کات سویوچی کاوای"، مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی برضرورت گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و ژاپن تاکید کرد . ظریف گفت ، گسترش روابط ایران با ژاپن فقط بر اساس تجارت و اقتصاد نیست و ایران بر توسعه همه جانبه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و انسانی با ژاپن تاکید دارد .
کات سویوچی کاوای نیز در این دیدار ، سفرش به تهران راحاکی ازاراده جدی دولت ژاپن برای گسترش منایبات و فراهم سازی مقدمات سفر نخست وزیر ژاپن به ایران برشمرد .
مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن افزود، ژاپن علاقمند است در زمینه انرژی و پروژه های گاز ، امور بانکداری و پولی، تولید خودرو، محیط زیست ، تبادلات فرهنگی و توریستی ، همکاری ها پیرامون فن آوری صلح آمیز اتمی ، مبارزه با تروریسم با ایران همکاری های خود را تقویت نماید.
کات سویوچی کاوای ،تصریح کرد، دستاوردهای تحکیم روابط ژاپن و ایران می تواند به ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه و آسیا کمک شایانی کند و اراده و دیدگاه های دو کشور را برای منافع مشترک به همراه خواهد داشت.

تهران هفته گذشته میزبان «عبدالوهاب نوری» وزیر منابع آبی و محیط زیست الجزایر بود .از برنامه ای های این سفر دیدار و گفتگو با «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران بود . 
معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به مناسبات تاریخی و دوستانه ایران و الجزایر، گفت: برای حل مشکلات جهان اسلام باید همه کشورها با هم متحد شوند.
جهانگیری ضرورت پیگیری توافقات دوجانبه که در جریان سفر اخیر هیات ایران به الجزایر و برگزاری کمیسیون مشترک به امضا رسید را نیز یادآور شد و افزود ، ایران هیچ محدودیتی برای گسترش همکاری ها با الجزایر ندارد .

همکاری های جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در حوزه بهداشت و سلامت گسترش می یابد.
برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به جزییات بیشتری در باره این خبر ادامه می دهیم ؛

« رسول دیناروند» معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزشی ایران این هفته سفری به ایروان داشت .
وی در این سفر با « آرمن مورادیان» Armen MARADYAN وزیر بهداشت ارمنستان در باره همکاری بهداشتی و درمانی گفتگو کرد .
در این گفتگوها که نخستین نشست کارگروه مشترک ایران و ارمنستان در حوزه بهداشت و سلامت محسوب می شود ؛ موضوعاتی از جمله تاسیس بیمارستان مشترک در ارمنستان با استفاده از مهارت پزشکان ایرانی، ارائه تسهیلات گردشگری درمانی به مسافران ارمنی، گسترش همکاری در زمینه داروسازی و تبادل تجربه در خصوص مهار بیماریهای واگیر مطرح شد . 
در این نشست دیناروند گفت ، جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان دوستی دیرینه ای دارند و براساس این دوستی، دو طرف تلاش می کنند روابط شان را با یکدیگر گسترش دهند.
وزیر بهداشت ارمنستان هم تاکید کرد ، جمهوری اسلامی ایران تجربیات بسیار خوبی در زمینه بهداشت و سلامت دارد و ارمنستان درصدد است تا از این تجربیات به نحو مطلوبی استفاده کند .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید