این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 15 حوت 1394 16:14

ایران در آیینه هفته (8 حوت 1394)

 

 

 

مردم ایران روز جمعه /26 فوریه / پای صندوق های رای رفتند تا با رای خود نامزدهای نمایندگی در دوره جدید مجلس و همچنین نمایندگان دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری را انتخاب کنند . 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دقایق برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، رای خود را به صندوق انداختند. در این انتخابات 54 میلیون و 915 هزار و 24 نفر واجد شرایط لازم رای دادن بودند . مجلس شورای اسلامی ، رکن اصلی قوه مققنه است و مجلس خبرگان نیز مهمترین وظیفه اش انتخاب رهبر است . نزدیک به 5هزار نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی و حدود 160 نفر برای انتخابات مجلس خبرگان برای کسب کرسی های این دو مجلس رقابت کردند . 

حضور پر نشاط و با انگیزه مردم در انتخابات ،بار دیگر پویایی نظام جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان کشید .حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب چهارشنبه گذشته در آستانه این انتخابات ، در دیدار هزاران نفر از مردم نجف آباد حضور گسترده مردم ایران در انتخابات آتی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را عامل مهمی برای تقویت نظامی اسلامی و خنثی سازی توطئه های دشمنان علیه ایران دانستند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند، یکی از ترفندها و دروغ هایی که دشمن در انتخابات تکرار می‌ کند وجود مجلس «دولتی» و «ضد دولتی» در ایران است، اما ملت ما نه مجلس دولتی می‌خواهد نه ضد دولتی ، بلکه مجلس شجاع و متدینی می‌خواهد که با وظایفش آشنا باشد و مرعوب آمریکا نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزوند ،ملت ایران مجلسی می خواهد که علاج درد مردم را بشناسد، مجلس متدین، متعهد و شجاعی که فریب دشمن را نخورد ، مجلسی که به عزت و استقلال اهمیت دهد و مقابل طمع قدرت هایی که دستشان از ایران کوتاه شده و می خواهند برگردند، بایستد.
این انتخابات بازتاب وسیعی در مطبوعات و رسانه های بین المللی داشته است.بسیاری ازاین شبکه ها که تا پیش از انتخابات از سرد بودن فضای انتخاباتی درایران سخن می گفتند ؛ از میزان مشارکت بالا در انتخابات روز گذشته شوکه شدند و نوشتند ، پس از مهلت رای گیری در حوزه های اخذ رای به دلیل حضور زیاد مردم،زمان رای گیری چند بار تمدید شد.
شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد ، استقبال گسترده مردم ایران از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری موجب شد تا مراکز رای گیری بسیار دیرتر از آنچه پیش بینی شده بود، به روی مردم بسته شد.
"شبکه تلویزیونی فرانس دو" نیز در گزارشی با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران اذعان کرد، ایران یکی از قدرت های بزرگ منطقه است.
"شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا" هم در گزارشی از میزان مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات خبر داد و به تمدید چندباره زمان رای گیری اشاره کرد.

از دیگر رویدادهای ایران در هفته گذشته ،سفر الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان به تهران بود .

الهام علی‎اف رییس جمهوری آذربایجان به دعوت رسمی حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران روز سه‎ شنبه 23 فوریه در صدر هیاتی عالی‎رتبه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرد . در سفر علی اف به تهران ، مقام های دوکشور ضمن امضای 11 موافقتنامه و یادداشت تفاهم همکاری ؛برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک اعلام امادگی کردند . دوطرف موافقت کردند تا پایان سال 2016 راه‌آهن ایران و جمهوری آذربایجان را از طریق آستارا – آستارا به یکدیگر متصل کنند. عملی شدن این طرح مهم ، نقش موثری در توسعه کریدور شمال و جنوب ، ترانزیت در منطقه و روابط تهران و باکو خواهد داشت.

یکی از برنامه های این سفر دیدار با رهبر معظم انقلاب بود . حضرت آیت الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به روابط سیاسی خوب و اشتراک‎های فراوان تهران و باکو ، تصریح کردند نگاه ایران به مردم جمهوری آذربایجان ، برادرانه و فراتر از مسئله دوستی و همسایگی است. 
رهبر معظم انقلاب اسلامی ، تاکید کردند ثبات سیاسی، امنیت، آرامش و رفاه مردم جمهوری آذربایجان ، برای ایران مهم است و با وجود تفاهم قلبی دو ملت ، باید مبادلات اقتصادی و همکاری در بخش‎های مختلف افزایش یابد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اشتراک‎های دینی و مذهبی دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان ، تصریح کردند ترویج معارف اسلامی و احترام به مظاهر و شعائر دینی موجب اقبال عمومی و ایستادگی مردم مقابل تهدیدها خواهد شد. ایشان تصریح کردند ترویج معارف اسلام و تشیّع ، سبب جلب نصرت خداوند و عنایت ائمه اطهار(ع) در مقابل مشکلات و تهدیدها خواهد شد.
الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار که با حضور " حسن روحانی " رییس جمهوری اسلامی ایران انجام شد روابط دوجانبه را برادرانه و بسیار عالی دانست و گفت، در زمینه همکاریهای تجاری، حمل و نقل، انرژی و صنعت گام‌های خوبی برداشته شده و تلاش می شود تا اتحاد و روابط دو کشور , در همه زمینه ها گسترش یابد .

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه هفته گذشته با هدف توسعه مناسبات دوجانبه و رایزنی با مقامات ایران درباره تحولات منطقه به تهران آمد . شویگو دراین سفر حامل پیامی نیز از سوی پوتین برای رییس جمهوری اسلامی ایران بود . 
وزیر دفاع روسیه با حسن روحانی رییس جهموری ایران دیدار و ضمن تسلیم پیام "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهوری روسیه به رییس جمهوری اسلامی ایران ، گزارشی نیز از آخرین تحولات در روند مذاکرات مرتبط با سوریه به رئیس جمهوری ایران ارائه داد.
حسن روحانی ، رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر دفاع روسیه تاکید کرد ،بحران سوریه تنها از طریق مذاکره سیاسی و احترام به حقوق مردم این کشور که تصمیم‎گیر اصلی و نهایی درباره آینده سوریه هستند، قابل حل است.
رییس جمهوری اسلامی ایران در پی این سفر ،در گفت وگوی تلفنی با رییس جمهوری روسیه نیز این موضوع را مورد تاکید قرارداد و گفت که روند اجرای آتش بس موقت، نباید به فرصتی برای تروریست ها برای تجدید قوا و دریافت کمکهای جدید مالی و تسلیحاتی تبدیل شود. 
روحانی با برشمردن ابهامات و نارسایی های توافق مرتبط با آتش بس در سوریه، تصریح کرد ،این توافق دارای ابهامات و نارسایی های متعددی است که رفع آنها برای از بین بردن نگرانی ها ضروری است. 
رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به گزارش های وزیر دفاع روسیه از روند تفاهمات در سفراخیر به تهران و با ناکافی خواندن تفاهمات به عمل آمده، اظهارداشت: مبارزه با تروریسم و گروه های افراطی نباید تحت تاثیر قرار گیرد. 

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز هفته گذشته در صدر هیاتی بلند پایه به تهران آمد . علوی در این سفر با شماری از مقامات ایرانی از جمله محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود و دبیر شورایعالی امنیت ملی و وزیر نفت ایران گفتگو کرد. در سفر وزیر خارجه عمان به تهران در باره اوضاع در یمن و سوریه و تروریسم داعشی - صهیونیستی ، کشورهای منطقه را با یک تهدید جمعی مواجه کرده است ؛ گفتگو شد . 
یوسف بن علوی در نشست خبری با ظریف با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ماجراجویی کشورها و دست زدن به تحرکاتی که منطقه را به مخاطره می اندازد گفت ؛ جمهوری اسلامی ایران می تواند افق های جدیدی برای توسعه و ثبات منطقه باز کند . 

"یوهان اشنایدر آمان" رئیس جمهوری سوییس نیز جمعه شب در صدر هیاتی عالیرتبه برای رایزنی با مقامات ایران درباره روابط دوجانبه و مسائل مهم منطقه ای و جهانی وارد تهران شد.
هدف از این سفر گسترش روابط تهران - برن در زمینه های اقتصادی و سیاسی و دیگر بخش ها اعلام شده است.
قرار است در سفر رئیس جمهوری سوییس به ایران، چند موافقتنامه در زمینه های اقتصادی، تسهیل مراودات بانکی، سیاسی، حقوقی و فرهنگی میان دو کشور امضا شود.

استفان دی‎میستورا ، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه هم در گفت وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان ، معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران ، در باره آخرین تحولات سوریه رایزنی کرد .
دی‎میستورا با اشاره به نقش سازنده ایران در روند مبارزه با تروریسم و کمک به برقراری آتش بس و روند سیاسی در سوریه گفت : همه کشورهای حامی سوریه که در نشست اخیر مونیخ حضور داشتند نقش مهمی در کمک به پایداری آتش بس در این کشور دارند.
حسین امیرعبداللهیان ، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد : برای رسیدن به آتش بس پایدار در سوریه باید روابط و نسبت گروه‎های مسلح با تروریست‎ها به روشنی مشخص و خط قرمز جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد یکی شود. 

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه گزارش جدید خود را درباره برنامه هسته ای ایران منتشر کرد. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش که به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد ، نتایج راستی آزمایی در برنامه هسته ای ایران را تشریح کرده است . این گزارش نشان می دهد که همه برنامه های مورد توافق ایران و 5+1 در چار چوب برجام مطابق با نقشه راه اجرا شده است .

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته از دستگیری برادر "عبدالمالک ریگی" ، سرکرده معدوم گروهک تروریستی ریگی در یکی از کشورهای همسایه ، خبر داد.برنلمه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این خبربه پایان می بریم ؛
عبدالمالک ریگی ، سرکرده گروهک تروریستی موسوم به ریگی در ژوئن 2010 به اتهام محاربه اعدام شد.
عملیات این گروهک تروریستی در مسجد جامع زاهدان در 15 ژوئیه 2010 ، جاده زابل - زاهدان، معروف به "تاسوکی" در مارس 2006 و دیگر مناطق جنوب شرق ایران ، به شهید و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان ایرانی منجر شد.
عناصر گروهک ترویستی ریگی از سوی سازمان اطلاعات و امنیت خارجی انگلیس MI6 ، سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) و سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد)حمایت و آموزش داده می شدند. 
وزارت اطلاعات ایران با اعلام این خبر افزود ، برادر ریگی در یکی از کشورهای همسایه دستگیر شده است و تلاش می‎شود به ایران برگردانده شود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید