این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 15 حوت 1394 16:23

ایران در آیینه هفته (15 حوت 1394)

 

 

 

آیت الله "عباس واعظ طبسی" تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی فقیه در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی بامداد جمعه درمشهد دار فانی را وداع گفت.
رهبر معظم انقلاب اسلامی برای شرکت در مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر تولیت فقید آستان مقدس حضرت علی ابن موسی رضا علیه‌السلام(امام هشتم شیعیان) وارد مشهد شدند. مراسم اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله «عباس واعظ طبسی» به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز شنبه برگزار شد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله واعظ طبسی گفت: این عالم ربانی از روحانیان مبارزی بود که قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات بزرگ و برجسته به نظام اسلامی ارائه کرد.
آیت الله واعظ طبسی، پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، از سوی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده ایشان در خراسان بزرگ و تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و پس از رحلت امام خمینی(ره)، این حکم از سوی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تایید شد.

احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه روز شنبه در تهران با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی در کاخ سعد آباد تهران، در زمینه روابط دو جانبه و مسایل مورد علاقه گفتگو کرد. داوود اوغلو را در این سفر هیاتی عالیرتبه از جمله ، وزرای انرژی، توسعه و سایر مقامات عالی کابینه و مقامات ارشد تجاری ترکیه همراهی کردند . 
مصطفی علی تاش وزیر اقتصاد ترکیه چندی قبل گفت ؛آنکارا قصد دارد تجارت متقابل خود را با ایران تا سال 2023 به رقم 30 میلیارد دلار برساند. اکنون انگیزه و تمایل زیادی برای حضور فعالان اقتصادی ترکیه در ایران وجود دارد.
این سفر در شرایطی انجام شدکه اوضاع منطقه به ویژه تحولات سوریه برروابط ترکیه با کشور های همسایه سایه انداخته است . از اینرو بخش اصلی گفت و گوهای دو طرف در زمینه مسائل منطقه ای بویژه اوضاع سوریه و همچنین مسایل اقتصادی و تجاری و ارتقای سطح مناسبات دوکشور بود .

از دیگر رویدادهای ایران در این هفته ،سفر دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران به ژنو است .
نشست سالانه شورای حقوق بشر ، هفته گذشته با حضور بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در ژنو گشایش یافت .
محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران نیز در صدر هیاتی در این اجلاس شرکت کرد . 
دبیر ستاد حقوق بشر ایران طی سخنانی دراین نشست برضرورت احترام به تنوع و تفاوت های فرهنگی در حوزه حقوق بشر تاکید کرد .
لاریجانی با اشاره به این نکته که تحمیل استانداردها و سبک زندگی واحد به جامعه جهانی پذیرفتنی نیست ؛افزود ، شورای حقوق بشر باید به شیوه ای غیرگزینشی ؛ غیرسیاسی؛ َ شفاف و بدور از استانداردهای دوگانه عمل نماید. 
شورای حقوق بشر بنا به وظیفه ای که بر عهده دارد ، در جایگاه مهمی قرار گرفته است .این نهاد حقوق بشری در صورت عملکرد درست می تواند به بهبود و ارتقای وضعیت حقوق بشر در جهان کمک کند ؛اما متاسفانه این نقش آفرینی تحت تاثیر جریان های سیاسی قرار گرفته است .
کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر بارها از اینکه در ایران قاچاقچیان مواد مخدر و یا قاتلان و متجاوزان به زنان براساس احکام دینی قصاص و مجازات می شوند ؛ ابراز نگرانی کرده اند . در حالیکه آنها بخوبی می‌دانندکه دلیل اصلی بالا بودن آمار اعدام در ایران به خاطر مبارزه بی‌امان جمهوری اسلامی ایران با قاچاق مواد مخدری است که مقصد اصلی آن پایتخت‌ های کشورهای اتحادیه اروپایی است. ایران در واقع با قاچاقچیانی که زندگی انسان‌ها را هدف گرفته‌اند مبارزه می‌کند .
محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران در سی و یکمین اجلاس حقوق بشر مواضع ایران را در خصوص تحولات حقوق بشر تشریح کرد و گفت که شورای حقوق بشر باید به شیوه ای غیرگزینشی ؛ غیرسیاسی؛ َ شفاف و بدور از استانداردهای دوگانه عمل نماید. 

"لازار کومانسکو" Lazar COMANESCU وزیر امورخارجه رومانی سه شنبه هفته گذشته سفری به تهران داشت . 
"محمد جواد ظریف" وزیر امورخارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای رومانیایی خود گفت: کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و رومانی که 12 سال است به تاخیر افتاده در آینده نزدیک در بخارست تشکیل می شود .
در دیدار وزیر امورخارجه رومانی و ظریف مسائل منطقه ای و بین المللی مورد گفت و گو قرار گرفت .
وزیر خارجه رومانی با"حسن روحانی" رییس جمهوری اسلامی نیز دیدار و گفتگو کرد.
رییس جمهوری ایران در این دیدار، از رومانی به عنوان یکی از دوستان صمیمی و دیرینه ایران در قاره اروپا نام برد و گفت تهران و بخارست باید فصلی جدید و پرشتابی برای گسترش همکاریهای مشترک سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و منطقه ای بگشایند.
رییس جمهوری ایران درباره معضل تروریسم در منطقه و خطر گسترش آن به دیگر بخشهای جهان از جمله اروپا نیز گفت ، تروریسم یک تهدید جهانی است و مبارزه با آن نیازمند همکاری همه کشورهای جهان در حوزه‌های اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است.
"لازار کومانسکو"وزیر خارجه رومانی نیز در این دیدار گفت ، رومانی و اتحادیه اروپا، نقش ایران را در منطقه بسیار مهم و اثرگذار می دانند. 
وزیر خارجه رومانی دیداری هم با رییس مجلس ایران داشت .لاریجانی در این دیدار ابراز امیدواری کرد که سطح روابط پارلمانی گسترش یابد.
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در دیدار"لازار کومانسکو" وزیر خارجه رومانی در تهران باتأکید برظرفیت بالای دو کشور برای همکاری ها، گفت ،سوابق 100 ساله همکاری ها و همچنین اراده مسؤولان آن کشور، ایجاب می کند که ایران نیز به تقویت این همکاری ها تلاش کند.
"کومانسکو" در مذاکراتش با مقام های ایران گسترش همکاریهای ایران و رومانی در حوزه‌های فرهنگی به ویژه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را نیز خواستار شد . وزیر خارجه رومانی را در سفر به تهران هیاتی عالیرتبه از مقام های اقتصادی همراهی کرد .

هفته گذشته معاونان وزیران خارجه ایران و روسیه نیز در تهران رایزنی کردند . ابراهیم رحیم پور معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه ایران ، چهارشنبه گذشته در دیدار گریگوری کاراسین، معاون وزیر امور خارجه روسیه در امور کشورهای مشترک المنافع، با اشاره به روند رو به توسعه روابط دوجانبه ایران و روسیه، لزوم همکاری و اشتراک مساعی دو کشور در جهت حل مسائل منطقه را مورد تاکید قرار داد.
رحیم پور با اشاره به روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه آسیای مرکزی و قفقاز و همکاری با این کشورها در قالب تشکل هایی نظیر اکو و سازمان همکاری شانگهای، بر عزم ایران برای کمک به حل و فصل معضلات و مساعدت به تحکیم ثبات در منطقه تاکید کرد.
در دیدار معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه ایران با این مقام روس ، آخرین وضعیت همکاری های دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تهران و مسکو با اتخاذ مواضعی مشترک از آغار بحران تا کنون بر حفظ حاکمیت و یکپارچگی ملی، حفظ تمامیت ارضی و حفظ نظام در سوریه تاکید دارند.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از بیانیه شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر تروریست خواندن جنبش حزب ا... لبنان اعلام کرد، این بیانیه درحالی صادر شد که حزب ا... با پایداری در برابر اشغالگران و همراهی با ملت فلسطین به نماد برجسته مقاومت ضدصهیونیستی در منطقه تبدیل شده است.
جابری انصاری با اشاره به نقش حزب ا... در جلوگیری از گسترش نفوذ تروریست های داعش و جبهه النصره در سوریه و لبنان گفت، در این شرایط ، تروریستی خواندن فعالیت های حزب ا... از سوی برخی دولت های عرب، نه تنها به زیان وحدت و امنیت لبنان، بلکه به زیان ثبات و امنیت منطقه است.
شورای همکاری خلیج فارس و شماری از وزرای کشورهای عربی هفته گذشته در ادامه تحرکات عربستان در همسویی با اهداف رژیم اسراییل در بیانیه ای ؛ حزب ا... را تروریست خواند .این اقدام عربستان با موجی از انتقادها در سطح منطقه مواجه شد .

در ادامه بررسی رویدادهای خبری ایران ؛ گزارشی هم بشنوید در باره همکاری ایران و ارمنستان در زمینه امور بهداشتی ؛ 
حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و "آرمن مورادیان" وزیر بهداشت ارمنستان در ایراون هفته گذشته در تهران راههای اجرای مفاد تفاهم نامه همکاری دو کشور را در زمینه بهداشت و سلامت عمومی بررسی کردند .
مقام های دوکشور همچنین در زمینه روابط راهبردى سلامت در همه زمینه هاى مورد علاقه به ویژه تبادل متخصصان، آموزش هاى مجازى، همکاریهاى دانشگاهى تبادل نظر کردند.
وزیران بهداشت ایران و ارمنستان در دیدارشان ، برنامه عمل و نقشه راهبردى همکاریها در زمینه مبادله کادر پزشکی، تولید دارو، مبارزه با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر را امضاء کردند .
"قاضی زاده هاشمی" و " مورادیان "تاسیس مجموعه پزشکی مشترک در ایروان و گسترش همکاری بخش های خصوصی دو کشور در زمینه تولید دارو به منظور ورود به بازار 170 میلیونی اورآسیا را مهم شمردند.

جمهوری اسلامی ایران و منطقه کردستان عراق هم هفته گذشته یک تفاهمنامه همکاریهای علمی دوجانبه امضاء کردند.
این تفاهمنامه در سفر هیات علمی ایران متشکل از رئیسان 10 دانشگاه معتبر به سرپرستی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران در امور بین الملل به عراق امضا شد.
"حسین سالار آملی "قائم مقام وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ایران سه شنبه گذشته پس از دیدار با "یوسف گوران"رئیس تحصیلات عالی اداره محلی منطقه کردستان عراق در اربیل و امضای تفاهمنامه همکاری علمی گفت؛ این تفاهمنامه، زمینه را برای همکاری علمی دانشگاه های ایران با دانشگاههای منطقه کردستان عراق فراهم می کند.
این یادداشت تفاهم در زمینه تبادل استاد، پژوهشگر و دانشجو، برگزاری دوره های آموزش عالی مشترک، اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی، تاسیس شعبه های دانشگاهی مشترک و راه اندازی کرسی های زبان فارسی در دانشگاه های منطقه کردستان عراق است. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید