این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 حوت 1394 13:08

ایران در آیینه هفته (22 حوت 1394)

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب ،پنجشنبه گذشته دیداری با رئیس و نمایندگان دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری داشتند. 
نخستین گزارش های خبری برنامه ایران در آیینه هفته نگاهی دارد به این دیدار ؛ 

حضرت آیت الله خامنه ای ،رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز پنج شنبه در آخرین دیدار رئیس و نمایندگان دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری ، ضمن برشمردن اولویت های اصلی کشور در مقطع کنونی ، تأکید کردند تنها راه پیشرفت حقیقی، «استحکام ساخت داخلی کشور» در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، «حفظ خصوصیات انقلابی»، «حرکت جهادی» و «حفظ عزت و هویت ملی و اسلامی» است.
رهبر معظم انقلاب ، در این دیدار با یادآوری بخشی از خصومتهای غرب با ایران ، اظهار داشتند من طرفدار قطع رابطه با غرب نیستم اما باید بدانیم با چه کسانی در حال تعامل هستیم؟ غربیها ابتدا بنای دشمنی با ملت ایران را گذاشتند و اکنون هم به دنبال نفوذ هستند . 
ایشان تاکیدکردند: مردم ایران با مشارکت بالا در انتخابات اخیر در ایران ، اعتماد خود را به نظام جمهوری اسلامی ایران ، به شکل عملی نشان دادند. مقام معظم رهبری با تجلیل ازحضور پرشکوه مردم در انتخابات 26 فوریه افزودند ، مردم ایران در انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ، خوش درخشیدند و مشارکت ۶۲ درصدی واجدان شرایط رأی ، در مقایسه با بسیاری از کشورهای مدعی دموکراسی ، درصد بالایی است.
حضرت آیت الله خامنه ای وظیفه مجلس خبرگان را «انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن» عنوان کردند و گفتند: رعایت این سه ویژگی در نحوه انتخاب رهبر آینده کشور از اساسی ترین مسئولیت های مجلس خبرگان است و لازم است در انتخاب رهبر آینده ملاحظات، رو دربایستی ها و مصلحت اندیشی ها کنار گذاشته شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به وظایف مسئولان دولتی افزودند: در شرایط کنونی، سه وظیفه و اولویت اصلی همچون اقتصاد مقاومتی، ادامه پرشتاب حرکت علمی و مصون سازی فرهنگی کشور، ملت و جوانان» باید مورد توجه مسولان قرار گیرد.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در سومین همایش بزرگداشت روز شهید ؛ با قدردانی از مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و صبر و مقاومت خانواده معظم شهدا، تاکید کرد، باید درس ایثار و فداکاری را از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران آموخت.
رییس جمهوری ایران ، شهیدان را سرمایه بزرگ اجتماعی ایران برشمرد و تصریح کرد، ،پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای این بود که نور اسلام و اخلاق و برادری در جامعه تابیده شود.
روحانی در سومین کنگره ملی بزرگداشت روز شهید از چند کتاب که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه وصیت‌نامه شهیدان منتشر شده، رونمایی کرد.
12 مارس(22 حوت) در تقویم تاریخ ایران به عنوان روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده است.

ایران هفته گذشته چند فروند موشک بالستیک را با تاکید بر نشان دادن " قدرت بازدارندگی" و" آمادگی همه‌جانبه ایران اسلامی برای مقابله با هرگونه تهدید علیه انقلاب، نظام و تمامیت ارضی کشور" ، بطور ازمایشی شلیک کرد .
سردار سرتیپ پاسدار «امیر علی حاجی زاده» فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران چهارشنبه شب در برنامه ای تلویزیونی درخصوص واکنش ها به رزمایش موشکی سپاه تاکید کرد توان دفاعی و موشکی ایران جزء خطوط قرمز است ؛ضمن اینکه رزمایش موشکی سپاه در راستای نقض برجام نیست.
سرتیپ حاجی زاده با اشاره به این که آمریکا مخالف قابلیت دفاعی ایران است و نمی خواهد ایران امنیت داشته باشد،گفت: آمریکا برای محدود سازی توان موشکی ایران بعد از برجام تمام سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی خود را به کار گرفته است تا بر روی مسائل موشکی و قطعات وارداتی دوگانه مصرفی،خرابکاری صنعتی انجام دهد.
سردار سرلشکر "محمدعلی جعفری" فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، پیام رزمایش «اقتدار ولایت» را امنیت برای ملت ایران و کشورهای همسایه منطقه عنوان و تصریح کرد: امنیت ایران، امنیت کشورهای منطقه است و تمام تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درچارچوب برقراری این امنیت است.
در رزمایش موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که با نام «اقتدار ولایت»برگزار شد،دو فروند موشک بالستیک از ارتفاعات البرز شرقی به سمت اهدافی در سواحل مکران در فاصله ١٤٠٠ کیلومتری شلیک شد.
«صادق حسین جابری انصاری» در واکنش به ادعای برخی منابع غربی مبنی بر نقض قطعنامه ای شورای امنیت از سوی ایران گفت ؛این رزمایش خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیست و ادعای نقض این قطعنامه مردود است.
جابری انصاری، تصریح کرد: سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای، در مبانی اعتقادی و دکترین دفاعی ایران جایگاهی ندارد و کلیه موشک های کوتاه ـ برد، میان ـ برد و برد بلند ایران، شامل موشک های بالستیک، و وسایل دفاعی متعارف برای دفاع بوده و هیچ یک برای قابلیت حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده است.

پنجمین اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری‌های اسلامی با موضوع فلسطین وقدس شریف ؛ هفته گذشته در جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار شد.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس در سخنانی با تاکید بر اینکه مسئله فلسطین و قدس شریف اولویت اصلی در سازمان همکاری اسلامی است بر ضرورت تحقق عملی وعده های داده شده برای احقاق حق مردم فلسطین تاکید کرد . 
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود از عملکرد شورای امنیت نیز انتقاد کرد و گفت شورای امنیت به دلایل متعدد در انجام مسئولیت خود بر اساس منشور ملل متحد ، کوتاهی کرده و اجازه داده است سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی به عنوان تهدید کننده صلح و امنیت بین المللی ادامه یابد .
ظریف تاکید کرد باید بدنبال اقدامات عملی برای پایان دادن به اشغال فلسطین در یک چارچوب سازمانی باشیم و بعنوان یک گام در مسیر آزادی کامل فلسطین، مانع تحقق تلاشهای غیر قانونی اشغالگران رژیم صهیونیستی برای تغییر ماهیت شهر اشغال شده قدس شویم. 
ظریف بعد از سفر به اندونزی و شرکت در این اجلاس ،از سنگاپور، برونئی و تایلند دیدار و با مقامات این کشورها در خصوص گسترش همکاریهای دوجانبه گفت و گو کرد.
وزیر امورخارجه ایران در پنجمین مرحله از سفر دوره ای به کشور های جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه؛ روزجمعه وارد ولینگتون، پایتخت نیوزیلند شد. ظریف پس از نیوزلند به استرالیا سفر می کند.

سومین نشست همکاری های کنسولی ایران و افغانستان سه شنبه گذشته با حضور حسن قشقاوی ، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امورخارجه ایران و معاون وزیر امورخارجه افغانستان و شماری دیگر از مسئولان دو کشور در کابل برگزار شد.
«صلاح الدین ربانی» وزیر خارجه افغانستان چهارشنبه گذشته در دیدار "حسن قشقاوی" معاون وزیر خارجه ایران در کابل با ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت آمیز کمیسیون مشترک همکاری های کنسولی میان دو کشور، اجرایی شدن توافق های صورت گرفته میان ایرن و افغانستان را خواستار شد .
ربانی با قدردانی از میزبانی ایران از میلیون ها مهاجر افغانستانی در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در چند دهه اخیر در تمامی شرایط در کنار دولت و مردم افغانستان بوده و مردم این کشور همواره قدردان این همراهی و همدلی هستند.
معاون وزیر خارجه ایران پیش از دیدار با ربانی با «سید حسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین و «عبدالروف ابراهیمی» رئیس مجلس نمایندگان افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.
سومین نشست همکاری های کنسولی ایران و افغانستان با حضور معاونان وزارت خارجه دو کشوردر کابل برگزار شد و طرفین در سه گروه کاری «مهاجرین»، «همکاری دیپلماتیک» و «حمایت حقوقی از اتباع و همکاری قضایی» به بحث و تبادل نظر پرداختند و در پایان یک سند همکاری در این زمینه ها به امضای طرفین رسید.
حدود یک میلیون نفر از اتباع افغان به صورت قانونی در ایران زندگی می کنند و بیش از این تعداد بدون داشتن گذرنامه و روادید به صورت غیرقانونی وارد ایران شده اند.
کمیساریای عالی ملل متحد در امورپناهندگان، اعلام کرده است که این کمیساریا با همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران، در چهارچوب برنامه های منطقه ای بین کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریا، تلاش میکند زمینه بازگشت داوطلبانه را به عنوان نخستین و اصلی ترین راه حل برای پناهندگان فراهم کند .

در آستانه بهار ؛ مراسم روز درختکاری در ایران برگزارشد . برنامه ایران در آیینه هفته را با گزارشی در این باره به انتها می بریم ؛ 

در ایران از ۵ تا ۱۲ مارس هفته منابع طبیعی نام‌گذاری شده است.6 مارس ( 15 حوت) نیز در یک اقدام نمادین مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به همین مناسبت در این روز یک اصله نهال ، غرس کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای روز سه شنبه پس از غرس یک اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی،در سخنانی، با تأکید بر ضرورت قدر دانستن گیاهان و درختان که مایه برکت زندگی بشر است ، گفتند همه مردم و مسئولان باید در حفظ فضای سبز بویژه فضای سبز جنگلها و مراتع، به عنوان یک وظیفه کوشا باشند.
ایشان با اشاره به تخریب گونه‌های اصیل و بومی گیاهی در اثر برخی دست‌اندازیها به جنگل ها ، خاطرنشان کردند: تهاجم به جنگلها و باغها خلاف مصلحت است و بیم آن می‌رود که برخی از این گونه‌های اصیل از بین بروند، بنابراین وظیفه همه حراست و حفاظت از فضای سبز است.
سفیران کشورهای خارجی و رئیسان دفاتر مختلف سازمان ملل متحد در تهران نیز در آیین "تهران، جهان، شهر دوستی" در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب نهال غرس کردند.
"حسن روحانی" رییس جمهوری اسلامی ایران نیز همزمان با هفته منابع طبیعی و پس از غرس یک اصله نهال، همگان را به تلاش در مسیر نهضت بزرگ حفاظت از محیط زیست و گسترش فضای سبز فرا خواند و تاکید کرد، تقویت کارهای فرهنگی و فرهنگسازی در حوزه اهمیت و جایگاه محیط زیست و ضرورت حفظ فضای سبز، بویژه برای نسل جوان و نوجوان ایران بسیار با اهمیت است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید