این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 08 حمل 1395 23:44

ایران در آیینه هفته (7 حمل 1395)

 

 

 

سال جدید ایرانی یکشنبه گذشته آغاز شد .
رهبر معظم انقلاب طی پیامی ضمن تبریک آغاز سال نو به ملت ایران و همه مردمی که با نوروز و آیین آن مانوس هستند ؛ سال جدید را سال "اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام وعمل " نامگذاری کردند . 
رهبر معظم انقلاب بعداز ظهر یکشنبه نیز در جمع دهها هزار نفر از زائران و مجاوران آستان مقدس امام رضا(علیه السلام) طی سخنانی با اشاره به سیاستهای استکبار جهانی در شرایط کنونی تاکید کردند؛ امروز استکبار در صدد تزریق این تفکر در میان ملت ، نخبگان جامعه و بعد به تدریج به افکار عمومی است ، که ملت ایران بر سر یک دو راهی قرار دارد .ایشان در تبیین این موضوع افزودند : این دو راهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیاییم یا باید به طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمل کردو ملت ایران باید یکی از آن دو راه را باید انتخاب کند . 
ایشان خاطرنشان کردند ،کنار آمدن با امریکا به معنای قبول تحمیل های آن دولت است . 
رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند ، آمریکا می خواهد نظام جمهوری اسلامی از مظلومان منطقه و ملت فلسطین ، غزه ، یمن و بحرین صرف نظر کند و از آنها حمایت سیاسی و پشتیانی نکند .
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به کنار آمدن برخی کشورهای و دولت منطقه با رژیم صهیونیستی گفتند ، آنها می خواهند جمهوری اسلامی ایران هم با رژیم صهیونیستی کنار بیاید .
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به رفتار های استکباری امریکا ؛ در قضیه هسته ای وبرنامه جامع اقدام مشترک (برجام )، تصریح کردند که آمریکا در توافق هسته ای ، به تعهداتش عمل نکرده است و تحریم ها را ادامه می دهد. معنای این رفتار آن است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی که به حکم اسلام و به حکم برجستگی های نظام جمهوری اسلامی پایبند آنهاست صرف نظر کند. اما این خواسته ای است که امریکا هرگز به آن نخواهد رسید .

رییس‌جمهوری اسلامی ایران هم در پیامی به مناسبت حلول سال نو با تبریک عید نوروز به همه ایرانیان و همه ملت ها که نوروز را پاس می دارند ؛آیین نوروزی، را آیین دوستی و آشتی دانست و افزود ، آنچه در سال‌های گذشته از دید جهانیان، بهانه‌ای برای تهدید علیه ملت ایران بود، یعنی فعالیت هسته‌ای، به نمادی برای همکاری ملت‌های جهان با ایران تبدیل شد .
روحانی گفت ، مردم ایران در سال گذشه ، حماسه بزرگ دیگری آفریدند و هفتم اسفند /26 فوریه/ 
«برجام دو» را با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرنگان رهبری- کلیـد زدند. روحانی گفت «برجام دو» همان "اقدام مشترک ملی" در داخل ایران است که با وحدت، آشتی و با همدلی اجرایی خواهد شد.
رییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای بزرگ ملت ایران در سالی که گذشت، سال 1395 را، سال «امید و تلاش» نامید تا دراین سال " ایرانی شایسته ملت بزرگ ایران" ساخته شود. 

امروز ایران در عرصه دیپلماسی و تبدیل کردن تهدید های دشمنان درموضوع هسته ای به موفقیت بزرگی دست یافته است که به فرصتی برای تثبیت حقوق هسته ای ایران تبدیل شده است ،اما این به معنای کوتاه آمدن بر سر اصول اساسی و اهداف انقلاب نیست . البته امریکا بزعم خود تلاش می کند تحریم ها را ادامه دهد. 
جمهوری اسلامی ایران در 37 سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، با ایستادگی در مقابل توطئه های قدرت های استکباری ، نشان داد که بر اهداف به حق خود ایستاده است و هیچگاه اجازه نخواهد داد دشمنان ، ایران را ، به تسلیم وادارند.

به مناسبت آغاز سال نو ،" حسن روحانی "رییس جمهوری اسلامی ایران روز یک شنبه در گفتگویی تلفنی با "اشرف غنی" رییس جمهوری افغانستان ضمن تبریک نوروز به دولت و ملت افغانستان و همه ملت هایی که نوروز را گرامی می دارند، بر ضرورت توسعه همکاری در عرصه های مختلف ، تقویت دوستی ها، روابط و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تهران - کابل تأکید کرد.
«اشرف غنی» در این گفتگو با تأکید بر اهمیت و نقش مهم ایران در منطقه، توسعه هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه دو کشور را خواستار شد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین به دعوت رسمی مقامات پاکستان روز جمعه به این کشور سفر کرد .
سفر حسن روحانی به اسلام آباد در پاسخ به سفر سال گذشته نواز شریف نخست پاکستان به تهران صورت گرفت . 
توسعه روابط دو جانبه،بویژه بررسی گسترش همکاری های اقتصادی در فضای پسابرجام، از مهمترین محورهای سفر رئیس جمهوری ایران به پاکستان بوده است. 
رایزنی درباره اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی با هدف وحدت هر چه بیشتر جهان اسلام بخش دیگری از مذاکرات دو کشور بود .
درسفرروحانی به اسلام آباد ،یک سند راهبردی همکاری تجاری پنج ساله و اسنادی در حوزه های اقتصادی، علمی و فرهنگی، رسانه ای ، بهداشتی و پزشکی به امضا رسید.
همچنین نشست اقتصادی بین تجار و فعالان اقتصادی ایران و پاکستان روز شنبه با حضور روحانی و نواز شریف برگزار شد.
رییس جمهور در نشست اقتصادی مشترک بازرگانان ایران و پاکستان تاکید کرد ؛ سیاست جمهوری اسلامی ایران، تعامل سازنده با جهان و با همسایگان و مخصوصا کشوری همانند پاکستان است که دارای مشترکات فرهنگی ، تاریخی ، دینی است. روحانی گفت : همانطور که امنیت پاکستان را امنیت خودمان می دانیم توسعه اقتصادی پاکستان را نیز توسعه ایران تلقی می کنیم. 
رییس جمهوری ایران تصریح کرد ؛آماده ایم تا ارزش مبادلات تجاری را از یک میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار طی چند سال آینده افزایش دهیم و این کار به دست بازرگان و کارآفرینان و بخش های دولتی با همکاری یکدیگر امکان پذیر است. 

محمد جواد وزیر امور خارجه جمهوری ایران نیز هفته گذشته در سفری یک روزه به ترکیه با مقام های این کشور دیدار کرد . گفتگو با رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور درزمینه روابط دو جانبه و آخرین تحولات منطقه از محورهای اصلی مذاکرات ظریف در ترکیه بود .
وزیرخارجه ایران در دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بر علاقمندی تهران بر گسترش مناسبات ایران و ترکیه و همکاری برای حل و فصل بحران های منطقه تاکید کرد . 
"رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه نیز در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در استانبول، توسعه روابط فیمابین را در خدمت منافع آنکارا- تهران و صلح و ثبات در منطقه دانست.
اردوغان با اشاره به خطر تروریسم در منطقه گروه تروریستی داعش را تهدید مشترک ایران و ترکیه و منطقه دانست و خاطر نشان کرد، گفتگو با ایران به منظور حل و فصل بحران های منطقه برای ترکیه مهم است.
ظریف، همچنین در دیدار با «مولود چاووش اغلو» همتای ترک خود در زمینه ،تقویت همکاری های کنسولی و قضایی ، گسترش روابط بانکی ، همکاری در زمینه انرژی و برگزاری کمیسیون مشترک حمل و نقل تامین کننده منافع مشترک دو کشور گفتگو کرد .


وزارت دادگستری آمریکا در چارچوب ادعای واشنگتن مبنی بر آنکه برخی نهادهای مالی در امریکا از سوی ایران هدف حملات سایبری خود قرار گرفته است ، علیه 7 ایرانی کیفر خواست صادر کرد.
بر اساس این ادعا این افراد برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار می‌کرده‌اند و موسسات مالی از جمله بانک مرکزی آمریکا، شرکت و بورس اوراق بهادار نیویورک، بورس نیویورک و نزدک و همچنین AT & T و سد نیویورک را هک کرده‌اند.
«صادق حسین جابر انصاری»سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به این اقدام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه اقدامات مخاطره آمیز درفضای سایبری را در دستور کار نداشته است و از این قبیل اقدامات حمایت نمی کند.
جابری انصاری افزود: ایران که خود از حملات پیچیده سایبری مورد حمایت برخی دولتها آسیبهای فراوانی متحمل شده است، همواره پیشتاز تلاشهای جمعی بین المللی برای مقابله با جرایم سایبری بوده و بر ضرورت قاعده مند کردن فضای سایبری بانظارت همه دولتها تاکید دارد.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تصریح کرد: دولت آمریکا که با حملات سایبری ضد تاسیسات صلح آمیز هسته ای ایران میلیون ها انسان بی گناه را با خطریک فاجعه زیست محیطی مواجه کرده بود،در موقعیتی نیست که شهروندان دیگر کشورها ازجمله ایران را بدون ارائه دلایل مستنددرموضع اتهام قرار دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین پنجشنبه گذشته در واکنش به تصویب قطعنامه تمدید ماموریت "احمد شهید" گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران گفت،این تصمیم سیاسی که بر مبنای خصومت با ایران اتخاذ شده هیچ ضرورت و وجاهت حقوقی ندارد، بنابر این ایران خود را ملزم به پذیرش و رعایت مفاد این قطعنامه نمی داند.
انصاری افزود، ترکیب کشورهای حامی قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر درباره تمدید ماموریت گزارشگر ویژه ایران و حمایت کشورهایی که در سیاست داخلی و خارجی خود با نقض گسترده حقوق بشر روبرو هستند، دلیل روشنی بر سیاسی بودن این قطعنامه و استفاده ابزاری غرب از این ساز و کار بین المللی است.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، هفته گذشته با 20 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع با تمدید مأموریت احمد شهید گزارشگر ویژه برای گزارش وضعیت حقوق بشر ایران، موافقت کرد.
"کاظم غریب آبادی" معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر ایران نیز در این باره گفت ، رای عربستان سعودی، قطر و امارات به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران،حرکتی برای سرپوش گذاشتن بر نقض گسترده حقوق بشر در این کشورها و حمایت آنان از گروه های تروریستی است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید