این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 17 حمل 1395 12:18

ایران در آیینه هفته (14 حمل 1395)

 

 

 

هفته ای که گذشت مصادف با چند مناسبت در ایران بود ؛ در خجسته سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه الزهرا (س) دخت پیامبر گرامی اسلام (ص)-بیستم جمادی الثانی سال1437 هجری-مناطق مختلف ایران به ویژه شهرهای مقدس قم و مشهد حال و هوای دیگری داشت و شیفتگان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت با چراغانی و آذین بندی خیابان‌ها و معابر و برپایی جشن و سرور، این میلاد خجسته را جشن گرفتند.

حضرت آیت الله خامنه‎ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در دیدار جمعی از مداحان و ذاکران ، توان نظامی را بیشترین تکیه گاه مستکبران برای زورگویی به ملت ایران خواندند . ایشان افزودن در این اوضاع جنگل وار جهانی، اگر جمهوری اسلامی ایران صرفاً به دنبال مذاکره و مبادله اقتصادی و حتی علم و فناوری برود اما توان دفاعی نداشته باشد آیا حتی دولت‎های کوچک نیز به خود اجازه تهدید ملت ایران را نخواهند داد؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از کسانی که روزگار و دنیای فردا را دنیای مذاکره می‎دانند و نه موشک ، خاطرنشان کردند اگر از روی آگاهی گفته شود دنیای فردا دنیای مذاکره است نه موشک ، خیانت است.
حضرت آیت الله خامنه‎ای اظهار داشتند روزگار ، روزگار همه چیز است ، وگرنه به راحتی و به صراحت حق ملت ایران را خواهند خورد. ایشان با اشاره به استفاده دشمنان انقلاب از همه ابزار قدیمی و پیشرفته برای خصومت با ایران ، تأکید کردند : "آنها از گفت وگو، مبادلات اقتصادی، تحریم، تهدید نظامی و هر وسیله دیگر برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‎کنند و ما نیز باید در همه این زمینه ها، توان مقابله و دفاع داشته باشیم."
رهبر معظم انقلاب اسلامی ، نمایش موشک‎های پیشرفته و دقیق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را باعث خرسندی ملت‎هایی خواندند که از آمریکا و رژیم صهیونیستی ، دلشان خون است اما کاری از دستشان بر نمی‎آید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید مجدد بر موافقت خود با ابزار دیپلماسی و مذاکره سیاسی به جز چند استثناء ، افزودند طوری تبلیغ نکنند که انگار با گفت وگو مخالفیم ، ما می‎گوییم باید قوی و هوشیار مذاکره کرد تا سرمان کلاه نرود . 
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره به سیاست‎های زورگویانه قدرت‎های استکباری است که همواره درصدد مقابله با انقلاب اسلامی بوده‎اند . جمهوری اسلامی ایران همواره با ایستادگی در مقابل تهدید ها و فشارها از حقوق خود دفاع کرده است . قدرت‎های مداخله‎گر و سلطه طلب اما همچنان از همه ابزارها برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنند . در این شرایط حساس ، هر گونه غفلت در زمینه تقویت اقتدار دفاعی و قدرت بازدارندگی ایران مقابل تهدیدها به منزله باز شدن مسیر برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران است.

روز جمهوری اسلامی "و "روز طبیعت " دومناسبت دیگر این هفته بود . 

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران ، 12 فروردین ؛ سالروز "جمهوری اسلامی ایران" را روز تبلور مردم‌سالاری و اسلامیت در ایران دانست.
37سال پیش در 12 فروردین (اول آوریل 1979) ، ملت ایران با حضوری یکپارچه در یک همه پرسی ، جمهوری اسلامی را به عنوان نظامی مردمسالار و مبتنی برارزش‎های دینی برگزید.
«حسن روحانی» ، رئیس جمهوری اسلامی ایران ، با گرامیداشت دوازدهم فروردین و یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، گفت : امام خمینی(ره) از ابتدای پیروزی انقلاب بر تدوین قانون اساسی و نقش رأی مردم در تعیین"جمهوری اسلامی" و اداره کشور تأکید داشتند.
امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تصمیمی مبتنی بر تکیه آرای ملت ایران در فاصله کمتر از دو ماه پس از پیروزی انقلاب، مردم را پای صندوق آراء دعوت و درباره نظام جمهوری اسلامی از آنان نظرخواهی کردند.

روز جمعه در سیزدهمین روزِ فروردین‌ماه که از آیین ‌های نوروزی است مردم ایران این روز را با گردشگری در بوستان ها و طبیعت سرسبز گذراندند . در تقویم‌ ایران، این روز روز طبیعت نامگذاری شده‌است . در این روز مردم در آیینی دیرینه که نشانه انس با طبیعت است از خانه بیرون می روند و ساعاتی را در دشت و باغات به تفرج و گردشگریی در طبیعت می گذرانند.

هفته گذشته آمریکا ، انگلیس ، فرانسه و آلمان درنامه ای مشترک به سازمان ملل ادعا کردند آزمایش موشک های بالستیک ایران شامل موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای بوده و این اقدام مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت است .
دراین نامه از شورای امنیت سازمان ملل درخواست شده است درمورد « واکنش های متناسب » به آنچه کوتاهی ایران در عمل کردن به وظایف خود خوانده شده ؛ گفتگو کند و درمورد فعالیت های موشکی ایران گزارش دهد.
شورای امنیت سازمان ملل ژوئیه گذشته به عنوان بخشی از موافقتنامه هسته ای ایران و 5+1( آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان ) قطعنامه ای تصویب کرد . در قطعنامه شورای امنیت از ایران درخواست شده است برای مدت هشت سال از فعالیت هایی ازجمله آزمایش موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای خودداری کند. قطعنامه شورای امنیت انجام آزمایش های موشکی برای ایران را منع نکرده است.
ایران بارها اعلام کرده است که توسعه توان موشکی جمهوری اسلامی صرفا جنبه دفاعی دارد و در مورد توان دفاعی خود هیچ گونه محدودیتی را نمی پذیرد . 
موشک های بالستیک ایران در واقع بخشی از راهبرد دفاعی متعارف محسوب می شود که در چارچوب سیاست بازدارندگی در مقابل تهدید ها طراحی شده است و ایران نیازی به توانمند سازی این موشک ها برای حمل کلاهک اتمی ندارد .
شورای امنیت سازمان ملل حدود دو هفته پیش نیز به درخواست امریکا جلسه ای را درخصوص بررسی آزمایش موشک بالستیک ایران برگزار کرد . نشست مذکور اما بدون صدور بیانیه‌ای پایان یافت.
سردار حسین دهقان در واکنش به این اقدام امریکا تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود از همه ابزارهای در اختیار بر مبنای منافع ملی خود اقدام خواهد کرد. وزیردفاع گفت: آنچه همواره به عنوان رزمایش موشکی در ایران برگزار می شود بر مبنای برنامه از پیش تعیین شده است که برای آزمودن میزان آمادگی و توانمندی انجام می شود. وی افزود: آنچه دربحث آزمایش های موشکی در مقاطع مختلف انجام می شود برای تولید سلاح مناسب در پاسخ به تهدیدات احتمالی است. 
سردار دهقان با تاکید به اینکه ما هیچ گاه به سمت سلاح های نا متعارف در هیچ زمینه ای نخواهیم رفت، تصریح کرد ؛ برای کسب توانمندی های دفاعی با هدف پاسخ به هر تهدیدی همواره اقدام می کنیم و در این مسیر نیازبه اجازه یا تایید دیگران نداریم . 

سران و نمایندگان کشورهای عضو گروه 5+1 به همراه یوکیا آمانو ، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در نشستی مشترک در واشنگتن ؛ درباره روند اجرای برجام گفتگو کردند.
در این نشست که در حاشیه ی چهارمین اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن به دعوت اوباما برگزار شد ؛یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارشی در باره برجام ارائه کرد.
آمانو با تمجید از تعامل ایران با آزانس گفت ، ایران درحال حاضر تحت سازمان یافته ترین راستی ‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد. وی افزود ، دو طرف درباره اقدامات شفاف ‌ساز که فراتر از تعهدات ایران براساس توافقنامه‌های رسمی ایران و آژانس است نیز توافق کرده اند. 
باراک اوباما در این نشست توافق هسته ای 5+1 و ایران را توافقی توصیف کرد که از دیدگاه وی مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی شد.اوباما ادعا کرد تلاش های امریکا در این جهت بر جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای و گشودن چشم انداز جهان بدون سلاح هسته ای تمرکز دارد.
مقام های کاخ سفید ادعا می کنند برنامه هسته ای ایران یک تهدید است که با توافق هسته ای مهار شد، در حالیکه برنامه هسته ای ایران از ابتدا صلح آمیز و شفاف بوده است . این درحالیست که علت نا امنی هسته ای در جهان اجرا نشدن معاهده ان پی تی ازسوی دارندگان سلاح های اتمی ازجمله امریکاست . امریکا در اقدامی آشکار در نقض معاهده ان پی تی ؛ رژیم صهیونیستی را به سلاح اتمی تجهیز کرد و در حال حاضر اسراییل با داشتن بیش از دویست کلاهک اتمی تنها دارنده سلاح اتمی در خاورمیانه است که با کمک امریکا و فرانسه بدست آمده است . 

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قراربود به دعوت رسمی «هاینس فیشر» Heinz Fischer رئیس جمهوری اتریش در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی، روز چهارشنبه 30 مارس به وین پایتخت این کشور سفر کند. اما این سفر با توافق طرفین به منظور تامین شرایط مطلوب تر در خصوص برنامه و توافقات مورد نظر دو کشور، به زمان مناسب دیگری موکول شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید