این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 24 حمل 1395 12:27

ایران در آیینه هفته (21 حمل 1395)

 

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسئولان قوای سه گانه و برخی نهادها تاکید کردند که از هر اقدام مفید و لازم در جهت منافع ملی - گشایش امور و حل مشکلات مردم حمایت خواهند کرد .
گزارش های رویدادهای خبری ایران را با نگاهی به این دیدار آغاز می کنیم ؛

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه هفته گذشته در دیدار جمعی از اعضای هیات دولت - هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی - مسئولان عالی دستگاه قضایی و مسئولان برخی نهادها که به مناسبت آغاز سال نو انجام شد، بر اجرای دقیق سیاستهای اقتصاد مقاومتی تاکید کردند. رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند، باید در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی به توانایی ها و ظرفیت های فراوان داخلی اتکا کرد .
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان امریکا را نماد بداخلاقی و بد عهدی دانستند و خاطرنشان کردند، به آمریکاییها نمی توان اعتماد کرد و به غیر از آمریکا ، برخی کشورهای دیگر غربی نیز همین گونه هستند ، بنابراین باید به توانایی های خودمان اعتماد کنیم .

رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرازی از پیام آغاز سال نو ، «تولید داخلی»، «ایجاد اشتغال و رفع بیکاری»، «تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود» را مسائل اصلی در اقتصاد کشور برشمردند و تاکید کردند با اقتصاد مقاومتی می‌توان به جنگ بیکاری و رکود رفت ، گرانی را مهار کرد، در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستاد و فرصتهای بسیاری برای کشور ایجاد و از آنها استفاده کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی شرط دستیابی به این توفیقات را کار و تلاش بر مبنای اقتصاد مقاومتی دانستند و وظیفه مسئولان را «اقدام عملی» در زمینه اقتصاد مقاومتی خواندند و افزودند لازم است اقدام و عمل کردن به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ادامه یابد و محصول کار «بر روی زمین» به مردم نشان داده شود.

هفته گذشته در پی بروز درگیری های خونین در قره باغ حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی با روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان - ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است .
روحانی در تماسهای تلفنی جداگانه با "الهام علی اف " و "سرژ سرکیسیان " روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان - خواهان احترام کامل به آتش بس موجود در منطقه قره باغ و اجرای دقیق آن شد وتاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از کشته شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی دو کشور همسایه و دوست در جریان این درگیری ها بسیار متاسف و آماده است تمامی امکانات خود را برای حل مسالمت آمیز اختلافات میان این دو کشور از طریق گفت وگوهای سیاسی بکار گیرد .
روحانی از همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود خواست برای اطمینان از اجرای کامل آتش بس - نظارت دقیق بر آن و بازگرداندن آرامش به مرزهای دو کشور- حداکثر تلاش خود را بکار گیرند .
روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این گفت وگوها با تشریح آخرین وضعیت مناطق درگیری و اقدامات انجام شده برای آتش بس و حفظ آن ، از مواضع اصولی و تلاشهای جمهوری اسلامی ایران برای حل این بحران تشکر و قدردانی کردند .

اولین نشست مشترک وزیران خارجه ایران - روسیه و جمهوری آذربایجان پنجشنبه هفته گذشته در باکو برگزار شد .
ظریف ،سرگئی لاوروف و المار ممد یاروف وزرای خارجه ایران - روسیه و آذربایجان در این نشست یک روزه راه های تقویت همکاری های سه جانبه را مورد بررسی قرار دادند .
در این اجلاس در مورد همکاری های مشترک سه کشور در زمینه های مختلف از جمله تحولات منطقه ، همکاری اقتصادی وترانزیت کالا گفت وگوهایی انجام شد .
وزیر خارجه ایران در این نشست با ابراز خشنودی از اعلام آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان ابراز امیدواری کرد مناقشه دو کشور از طریق مسالمت آمیز حل و فصل شود. ظریف بر اهمیت گسترش همکاری های سه کشور در حوزه راه آهن، حمل و نقل و ارتباطات، همکاری های مرزی، مبارزه با تروریسم، همکاری در زمینه های فرهنگی و گفتگوی ادیان و همکاری های بانکی تاکید کرد. 
وی همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس آینده سه‌جانبه وزرای راه سه کشور، ابراز امیدواری کرد همکاری های سه جانبه در همه زمینه ها گسترش یابد. 
المار محمد اف و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آذربایجان و روسیه نیز با اعلام مواضع خود در خصوص مناقشه آذربایجان و ارمنستان و آتش بس اعلام شده میان دو کشور، مقابله با تروریسم، کریدور ارتباطی شمال - جنوب، گردشگری و حمل و نقل را برخی حوزه های مهم همکاری سه کشور دانستند و برای گسترش روابط سه کشور در حوزه های مختلف اعلام آمادگی کردند. در پایان این نشست بیانیه اجلاس مورد توافق قرار گرفت و نهایی شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر به باکو در جمع تعدادی از ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان، نیز سخنرانی کرد .ظریف گفت سال جدید ، سال همکاری ایران با همسایگان و کشورهای پیرامونی است و در میان این کشورها، همکاری با کشورهای حوزه آسیای مرکزی، قفقاز در دستور کار ایران است.
در این راستا هفته گذشته چهارمین نشست اجلاس سه‌جانبه "محمد جواد ظریف"، "المار محمد یاروف" و " مولود چاوش اوغلو " وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در شهر ساحلی رامسر برگزار شد .
در بیانیه پایانی ،نشست رامسر بر تقویت همکاری ها در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و تجزیه‌طلبی، پایبندی به صلح، ثبات، امنیت، شکوفایی و همکاری منطقه ای بیشتر در همه زمینه‌ها تاکید شد. 
ظریف با اشاره به اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در شهر رامسر ، خاطرنشان کرد، در آینده نیز همکاری های سه جانبه و چند جانبه میان کشورهای منطقه را خواهیم داشت.

سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت : کشور های آمریکا و انگلیس بجای حرکت در جهت خلع سلاح کامل هسته ای - بودجه های سنگینی را به نوسازی زراد خانه های خود اختصاص داده اند و فقدان اراده سیاسی کشور های هسته ای - جهان را با بحران رقابت های هسته ای روبرو کرده است .
غلامحسین دهقانی " سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد سه شنبه گذشته در اجلاس کمیسیون خلع سلاح مجمع عمومی این سازمان با تاکید بر این موضوع افزود: جمهوری اسلامی ایران عمیقا نسبت به تحولات و روندهای جاری در حوزه خلع سلاح هسته ای نگران است و پیشرفت ملموسی در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای بر اساس ماده 6 معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی ) صورت نگرفته است .
دهقانی گفت : سال گذشته در نتیجه مخالفت آمریکا و انگلیس - کنفرانس بازنگری ان پی تی با شکست روبرو شد و نتوانست به هیچ گونه توافق محتوایی در زمینه پیشبرد خلع سلاح هسته ای دست یابد . معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که این دو کشور- سال گذشته نه به دلیل مسائل امنیت ملی خودشان بلکه صرفا به خاطر دفاع از برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی با سند نهایی کنفرانس مخالفت کردند.
وی در تشریح روندهای ضد خلع سلاح هسته ای با بیان اینکه اکنون بودجه های عظیمی به نوسازی زرادخانه هسته ای در کشورهای آمریکا و انگلیس اختصاص داده شده است - گفت : آمریکا برنامه هزار میلیارد دلاری نوسازی و تعویض سلاح های هسته ای را آغاز کرده و در حال جایگزینی تمامی سلاح های هسته ای فعلی خود با سلاح های هسته ای مدرنی است که قابلیت ها و ماموریت های عملیاتی جدیدی دارند دهقانی این سیاست را نمونه بارز عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود در قبال خلع سلاح هسته ای دانست و گفت که در اثر چنین رویکرد هایی دنیا در معرض یک مسابقه تسلیحات هسته ای جدید قرار گرفته است.
سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل، سیاست های دوگانه برخی کشورهای هسته ای را در اعمال هنجارهای عدم اشاعه هسته ای - دلیل اصلی قرار گرفتن سلاح های هسته ای در دستان رژیم صهیونیستی بیان کرد وافزود: یکی از طنزهای بزرک تاریخ این است که رژیم صهیونیستی که همه هنجارها و مقررات بین المللی مربوط به منع سلاح های کشتار جمعی را زیر پا گذارده - بیشترین کمک های فنی و مادی را از برخی کشورهای هسته ای برای ساخت این سلاح های دریافت می کند.

روز جمعه مصادف با دهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ‌ای در ایران بود . به این مناسبت در آستانه این روز مراسم ویژه ای با حضور رییس جمهوری از دستاوردهای جدید هسته ای رونمایی شد.
هشتم آوریل ( 20 فروردین ) در تقویم رسمی ایران به نام روز ملی فناوری هسته ای نامیده شده است.
«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم با اشاره به اذعان جامعه جهانی به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران بر ضرورت تعامل با جهان و در عین حال تلاش برای خودکفایی و خوداتکایی تاکید کرد .
«علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم درمراسم گرامیداشت سالگرد روز ملی فناوری هسته ای گفت : مایه خرسندی است که همزمان با توجه ویژه افکار عمومی به معضلات زیست محیطی در سطح جهانی از جمله در منطقه خاورمیانه ، ایران توسعه فعالیت‌های حوزه نیروگاه‌های هسته‌ای خود را آغاز کرده است.
توسعه پزشکی هسته ای ؛ ساخت نیروگاههای جدید هسته‌ای و پیگیری طرح جامع اکتشاف اعم از اکتشاف هوایی و زمینی و شناسایی منابع جدید تأمین اورانیوم از جمله اقدامات و برنامه های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه استفاده علمی و صنعتی از دانش هسته ای است .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید