این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 30 حمل 1395 13:22

ایران در آیینه هفته (28 حمل 1395)

 

 

 

در این برنامه نگاهی داریم به مهمترین رویدادهای ایران ؛

تهران هفته گذشته میزبان رییس جمهوری قزاقستان بود. صدراعظم ایتالیا نیز در صدر هیاتی بلندپایه به تهران آمد .از برنامه های این دو سفر ، دیدار مقام های این دوکشور با مقام معظم رهبری بود . 
گزارشهای خبری برنامه را با نگاهی به این دیدارها آغاز می کنیم ؛ 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار «ماتئو رنتزی» ،Matteo Renzi نخست‌ وزیر ایتالیا با اشاره به روابط خوب دو کشور در گذشته و استقبال از افزایش همکاریها، خاطرنشان کردند: نگاه ما در همکاری با ایتالیا و دولت شما، نگاهی متفاوت و مثبت است و امیدواریم این سفر نیز در جهت تقویت همین دیدگاه باشد.
رهبر معظم انقلاب،در دیدار نخست وزیر ایتالیا ضرورت عملیاتی و اجرایی شدن توافقات را خاطرنشان و تاکید کردند که بعضی دولتها و شرکتهای اروپایی در حال رفت‌وآمد به ایران و مذاکره هستند، اما محصول این مذاکرات تاکنون محسوس نبوده است . رهبر انقلاب افزودند عده‌ای تقصیر این مسئله را به گردن امریکاییها می‌اندازند که باتوجه به سابقه و رفتار امریکا این ارزیابی قابل قبول به نظرمی‌رسد،همچنان که اکنون نیز امریکایی ها دراجرای تعهدات خود در مذاکرات هسته‌ای آنچنان که باید، عمل نمی‌کنند و با اظهارات و اقداماتشان، طرفهای مقابل را از همکاری با ایران می‌ترسانند.
رهبر معظم انقلاب روز دوشنبه گذشته در دیدار آقای «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهوری قزاقستان در تهران ، تاکید کردند برخی قدرتها به‌ویژه امریکا در ادعای مبارزه با تروریزم صادق و جدی نیستند .
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه، کمک امریکایی ها به داعش در عراق را نمونه‌ای از برخورد های غیرصادقانه ائتلافهای گوناگون مدعی مبارزه با تروریزم برشمردند و تصریح کردند آنها برای توجیه برخورد دوگانه خود، تروریسم را به دو نوع خوب و بد تقسیم می‌کنند.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به ملیت اروپایی عاملان حوادث تروریستی در اروپا و همچنین حضور پر رنگ افرادی از این کشورها در گروههای تروریستی در سوریه و عراق، افزودند؛ این واقعیتها نشان دهنده جدی نبودن غرب به‌ ویژه امریکاییها در مبارزه با تروریسم است.
جمهوری اسلامی ایران براین باور است که بحران های جهانی به مرحله ای رسیده که اگر همکاری جمعی نباشد ، همه زیان خواهند دید و در آن برنده ای وجود نخواهد داشت .
با تاکید برهمین نکته است که رهبر معظم انقلاب لازمه مقابله با تروریسم را همکاری کشورهای اسلامی در چارچوب سیاست های عقلانی و منطقی دانستند .

وزیر خارجه استونی نیز هفته گذشته سفری به تهران داشت. در دیدار های"مارینا کالیوراند" وزیر خارجه استونی در تهران با مقام های ایران در باره گسترش مناسبات دو کشور تبادل نظر شد .
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز برای دیدار و گفت و گو با مقامات ایرانی بامداد روز شنبه وارد تهران شد. رایزنی درباره گسترش روابط تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا و رفع موانع موجود،ایجاد دفتر اتحادیه اروپایی در تهران از موارد رایزنی خانم «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه و دیگر مقامات ایران است .
هفت کمیسیونر اروپایی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را در سفر به تهران همراهی می کنند.

سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) روزهای پنجشنبه و جمعه (14 و 15 آوریل) در استانبول برگزار شد.
گزارش های خبری ایران را با نگاهی به این دیدار آغاز می کنیم ؛

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در این اجلاس دیدگاه ها و مواضع ایران را در باره مسایل مهم منطقه ای و بین المللی تشریح کرد . 
رییس جمهوری ایران در این اجلاس ، تقویت روابط با کشورهای اسلامی را از اولویت‌های اصلی جمهوری اسلامی برشمرد . وی تاکید کرد هر حرکت تفرقه‌ افکنانه‌ در سازمان همکاری اسلامی بی‌اعتبار است.
روحانی گفت کشورهای اسلامی باید به نام اسلام در ائتلاف جهانی برای صلح و مقابله با خشونت، پیشگام باشند و امنیت پایدار و حقوق همه‌جانبه انسان را به منطقه و جهان بازگردانند.
رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکیدبر حل مشکلات منطقه و جهان اسلام از راه گفت و گو و تعامل افزود ، ایران همواره پشتیبان کشورهای اسلامی و مسلمانان در مبارزه با تروریسم و اشغالگری رژیم صهیونیستی در فلسطین بوده است .
"ایاد مدنی " دبیر کل سازمان همکاری اسلامی نیز در سخنانی در اجلاس استانبول ضمن درخواست از اعضای این سازمان برای کنار گذاشتن اختلافات تاکید کرد که هر اختلاف و کشمکش دوجانبه ، به سازمان همکاری اسلامی ضربه می زند. 
ظریف وزیر امورخارجه ایران نیز در سخنرانی در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی بر ضرورت تقویت وحدت در میان کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت ، مشکلات و اختلافات میان کشورها باید از طریق گفتگوهای دوجانبه حل شود نه اینکه مسایل دوجانبه را به نشست های چند جانبه کشاند.
وزیر امور خارجه ایران با طرح این موضوع به تحرکات عربستان ضد ایران واکنش نشان داد . ظریف با اشاره به طرح موضوعاتی ضد ایران و حزب الله لبنان در اعلامیه اجلاس سران کشور های اسلامی که از طرف عربستان ارایه شد، این اقدام را برخلاف روح همبستگی اسلامی و در راستای منافع رژیم صهیونیستی دانست .

دکتر روحانی پس از خاتمه نشست اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی استانبول را به مقصد انکارا ترک کرد تا بخش دوم سفر به ترکیه را در چارچوب دیدارهای دو جانبه آغاز کند.در انکاراسومین نشست شورای عالی همکاری با حضور روسای جمهور و اعضای کابینه دو کشور برگزار شد. در این جلسه مهمترین مسایل دو جانبه و راههای توسعه همکاریها با هدف دستیابی به رقم سی میلیارد دلار در مناسبات اقتصادی بررسی شد.

همزمان با برگزاری اجلاس استانبول ، امریکا و متحدانش همچنان به جریان ایران هراسی ادامه دادند .
وزارت خارجه امریکا با انتشار گزارشی ادعا کرد ؛ در ایران حقوق بشر نقض می شود . شورای اتحادیه اروپا نیز در اقدامی در همین راستا تحریم های اتحادیه اروپا ضد ایران در زمینه حقو ق بشر را تمدید کرد . 
در گزارش وزارت خارجه امریکا در بخش مربوط به ایران ادعا شده است جمهوری اسلامی با مشکلات عمده ای در بحث حقوق بشر مواجه است که از نگاه امریکا عبارتند از ، محدویت شدید آزادی های مدنی ، مذهبی ؛ مطبوعات و محدویت در توانایی شهروندان برای انتخاب مسالمت آمیز دولت از راه برگزاری انتخابات آزاد و معتبر . سایر موارد ادعایی نقض حقوق بشر در ایران از دید گاه وزارت خارجه امریکا عبارتند از :خشونت و سرکوب با انگیزه سیاسی ، و دستگیری خودسرانه و بازداشت درازمدت پیش از دادگاه است که گاه به اعدام بدون رعایت مراتب قانونی ختم می شود .
ادعای اعمال تبعیض های اجتماعی و خشونت ضد زنان ، اقلیت های قومی و نژادی ، ترغیب به یهودی ستیزی ، قاچاق انسان و محدودیت شدید در اعمال حقوق کاراز دیگر مواردی هستند که در این گزارش قید شده است .
این تحرکات نشان می دهد آنچه برای غرب و متحدان منطقه اش در اولویت قرار دارد ادامه جریان ایران هراسی بعد ار توافق هسته ای و اجرای برجام است .

رزمایش پیامبر اعظم (ص) نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته در منطقه میرجاوه استان سیستان و بلوچستان (جنوب شرق ایران) برگزار شد.
این رزمایش با اجرای تاکتیک‌ها و مأموریت‌های از پیش تعیین شده در جنوب شرق ایران با موفقیت به پایان رسید.
در خبری دیگر ؛ امیر سرتیپ «احمدرضا پوردستان» فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آستانه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران (17 آوریل ) گفت ، ارتش تمام تحرکاتی ضد ایرانی در منطقه را رصد کرده و در صورت لزوم با آنها برخورد می‌کند .
امیر پوردستان با بیان این که ارتش جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه غافلگیر نمی‌شود،افزود نیروی زمینی ارتش خط قرمز 40 کیلومتری ترسیم کرده‌ است و اگر هر تهدیدی به این خط قرمز نزدیک شود با آن برخورد می‌کند و با هیچ کشوری تعارف ندارد.
امیر پوردستان تصریح کرد،اقتدار ارتش جمهوری اسلامی ایران از برکات انقلاب اسلامی است و امروز ارتش در کنار سپاه پاسداران دو بازوی قدرتمند نظام آماده هستند تا هرگونه تهدیدی ضد اسلام را پاسخ دهند.

در روزهای پایانی هفته گذشته ١٢ ولایت ایران ؛ شامل ولایت های لرستان، ایلام، کرمانشاه، فارس، خوزستان، چهارمحال، همدان، اصفهان، خراسان شمالی و رضوی، کردستان و آذربایجان شرقی تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار گرفتند .
وقوع سیل در برخی از این مناطق باعث خسارت های فراوانی شد.تخریب پل ها، قطع راه های ارتباطی و منازل بیشترین میزان خسارات های وارد شده به ولایت ها ی سیل زده بوده است .امداد گران در حال خدمت رسانی به مناطق آسیب دیده هستند. بر اثر بارندگی های اخیر و جاری شدن حجم عظیمی از آب ،رودخانه های بزرگ از جمله دز و کارون و کرخه با طغیان شدید آب مواجه شد.

هفته گذشته اعلام شد ؛بیمارستان 30 تختخوابی زنان و زایمان "فارابی" به عنوان دومین هدیه جمهوری اسلامی ایران به مردم پاکستان در هفت ماه گذشته، با بودجه اختصاص یافته از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، چهارشنبه گذشته با حضور باشکوه مردم و مسولان ایران و پاکستان در ایالت سند این کشور افتتاح شد.
درمراسم افتتاح بیمارستان ساخت جمهوری اسلامی ایران در ایالت سند پاکستان،"مهدی سبحانی" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی گفت،برای جمهوری اسلامی و مردم ایران مایه افتخار است که با ساخت این بیمارستان، بخشی از مشکلات مردم مناطق ایالت سند پاکستان حل شده است.
"قائم علی شاه" سروزیر ایالت سند با قدردانی از ایران به خاطر تخصیص بودجه برای بازسازی مناطق سیل زده پاکستان، تاکید کرد ، جمهوری اسلامی ایران همواره یار و پشتیبان ملت پاکستان بوده است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید