این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 05 ثور 1395 14:50

ایران در آیینه هفته (4 ثور 1395)

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب؛ چهارشنبه گذشته در دیدار هزاران نفر از اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان سراسر کشور تصریح کردند: یکی از اساسی‌ترین انگیزه‌هایی که قدرت‌های استکباری را به صف‌آرایی علیه ایران وادار کرد این بود که یک کشور بدون اینکه به قدرتی متکی باشد بتواند به عرصه‌ فوق‌العاده حساس هسته‌ای دست پیدا کند. 
برنامه ایران در آیینه هفته را با گزارش از این دیدار آغاز می کنیم ؛ 

حضرت آیت الله خامنه ای ،در فرازی از بیاناتشان در این دیدار «حضور قدرتمند ایران در منطقه غرب آسیا و جهان»، «موضوع فلسطین»، «موضوع مقاومت» و «موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی» را از عرصه‌ های اختلاف جبهه استکبار با نظام اسلامی دانستند . ایشان خاطرنشان کردند اگر در کشوری، سبک زندگی غربی رواج پیدا کند، نخبگان آن جامعه به افراد تسلیم‌پذیر در مقابل سیاستهای استکبار تبدیل خواهند شد.
ایشان افزودند ،قدرتهای جهانی در مقابل هر کشور که بخواهد بدون اتکا به آنها به پیشرفت دست یابد، می ایستند زیرا چنین پیشرفتی برای دیگر کشورها و ملتها، «الگوساز» خواهد بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر ضرورت مقابله با جنگ نرم جبهه استکبار، تأکید کردند: جبهه مقابل نظام اسلامی به دنبال تغییر هویت دینی و انقلابی جوان ایرانی و گرفتن امید،نشاط و انگیزه از آنهاست و تنها راه مقابله با این رویارویی،تربیت جوانانی «متدین، انقلابی، هوشیار، شجاع و فداکار» به عنوان «افسران جنگ نرم» است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تهدید های دشمنان افزودند: برخی اوقات ما را تهدید به جنگ سخت و بمباران می‌کنند که این سخنان، یاوه گویی است ، زیرا زمینه و جرأت آن را ندارند و اگر هم احیاناً چنین کاری انجام دهند ، تودهنی خواهد خورد.

روز ارتش /29 حمل /، هفته گذشته طی مراسمی با حضور حسن روحانی ، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه نظامی و با رژه نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی داشته شد. بررسی رویدادهای ایران را با نگاهی به این موضوع ادامه می دهیم ؛ 

29 حمل(17آوریل) روز تجلیل و تکریم دلاورمردی ها و رشادتهای پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در این مراسم ،ارتش جمهوری اسلامی ایران را ارتشی مردمی، مکتبی، ملی و گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب خواند و تاکید کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتش اسلام و نظام اسلامی است و به کل ملت بزرگ ایران تعلق دارد.
رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر توانمندی‎های دفاعی جمهوری اسلامی ایران گفت ایران درباره قدرت دفاعی خود با هیچ‎کس مذاکره نمی‎کند و برای پیشبرد این قدرت از کسی اجازه نمی‎گیرد.
ارتش در راه انجام این وظیفه بویژه در دوران دفاع مقدس مقدس 48 هزار شهید و 200 هزار جانبازو آزاده تقدیم کرد و نقش موثری را در کسب پیروزی های ملت ایران و همچنین شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده است.


هفته گذشته محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به نیویورک سفر کرد.
ظریف که برای شرکت در نشست توسعه پایدار و مراسم امضای تعهدات کنوانسیون تغییرات آب و هوا به نیویورک سفر کرد،در حاشیه این اجلاس در خصوص روند اجرای برجام نیز با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد .
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز که برای شرکت در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به آمریکا سفر کرده بود، پیشتر خواستار رفع موانع ایجاد شده توسط آمریکا و کشورهای غربی در گسترش روابط بانک های بین المللی با ایران شده بود . 

همزمان با مذاکرات ظرف در نیویورک ؛ نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران وگروه 1+5 در وین به ریاست "عباس عراقچی" رییس ستاد پیگیری برجام و "هلگا اشمید" معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپابرگزار شد.
این کمیسیون مسولیت نظارت بر برجام و حل مشکلاتی را دارد که احیانا بر سر اجرای برجام به وجود آمده است و روند امور را بررسی و کنترل می کند تا همه کار درموقع خود انجام شود.
عراقچی افزود: در این نشست درباره روند بازطراحی راکتور اراک، همکاری های هسته ای بر اساس برجام ، لغو تحریم ها و موانع و مشکلاتی که سر راه است بحث و بررسی شد.
کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5 ، در پاییز سال گذشته(قبل از اجرای برجام) 2 بار در وین تشکیل جلسه داده بود. 

وزیر امور خارجه ایران در سفرش به نیویورک همچنین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع دستیابی به اهداف توسعه پایدار ،سخنرانی کرد . وی در این نشست با بیان این که ایران مصمم به اجرای کامل و موثر دستور 2030 توسعه پایدار است ، تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران ، اولویت ‎هایی را برای برخورد با موضوع‎های عمده‎ از جمله ریشه‎کن کردن فقر ، مدیریت پایدار آب‎ها ، منابع انرژی تجدید پذیر، مسکن ، مبارزه با کویرزدایی و جنگل زدایی تعیین کرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز سه شنبه هفته گذشته در سفری به مسکو در نشست روسای مجالس کشورهای منطقه اوراسیا شرکت کرد . 
در این نشست رئیس مجلس ایران در سخنانی با تاکید بر اهمیت همگرایی کشورهای منطقه اوراسیا در مقابله با تهدیدات مشترک پیشنهاد کرد با تدوین و تصویب اساسنامه، تصمیمات این نهاد قابلیت اثرگذاری در سطح جهانی داشته باشد . لاریجانی در جمع روسای مجالس اوراسیا در نشست مسکو افزود: این نهاد باید پر تحرک و زنده باشد . رییس مجلس با اشاره به روند یکجانبه گرایی آمریکا پس از فروپاشی شوروی و تجربه شکست خورده جهان دوقطبی و تک قطبی گفت: باید همکاری ، جایگزین رقابت های منطقه ای شود . 
رییس مجلس با اشاره با ظرفیت های بالای منطقه اوراسیا گفت: انرژی زیاد، ارتباطات خوب ، جغرافیا ، کارآمدی فناوری از جمله بخشی از این ظرفیت هاست . وی تحریم های یکجانبه آمریکا ضد سایر کشورها از جمله ایران را یادآور شد و گفت: آمریکا به بهانه اینکه ایران به دنبال سلاح هسته ای است ما را سال ها تحریم کرد و امروز پس از لغو تحریم ها مشخص شد ادعاهای آنان اشتباه بوده است . 


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران هفته گذشت در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل تلاش های ایران را در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر تشریح کرد . 

«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران که در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد،درباره مسأله جهانی مواد مخدر ( UNGASS) شرکت کرده بود ،‌ ضمن تشریح تجارب جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر،‌آمادگی تهران را برای برگزاری کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر و جرایم مرتبط در مسیر بالکان و همه کشورهای واقع در مسیر ترانزیت اعلام کرد.
وزیر کشور ایران در حاشیه این اجلاس در دیدار با «یوری فدوتوف» مدیر اجرایی دفتر جرائم و مواد مختلف سازمان ملل متحد با تاکید بر این که مواد مخدر یک مسئله انسانی و بین المللی است که حل آن به مشارکت و تلاش بین المللی نیاز دارد، گفت :ایران به دلیل همسایگی با کشوری که مبدا و منشا تولید و صدور مواد مخدر است تا کنون بیشترین هزینه ها را پرداخت کرده است.
نشست ویژه مواد مخدر از 19 تا 21 آوریل برگزار شد. در این نشست موضوع کنوانسیون ها و نتایج فعالیت هایی که در چهارچوب این کنوانسیون ها تا کنون صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفت.

تاکنون هیچ راهکار اجرایی و شفاف از طرف وزارت حج عربستان برای صدور ویزای حاجیان ارائه نشده است.
برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این خبربه پایان می بریم ؛

هفته گذشته هیاتی به سرپرستی "سعید اوحدی"رئیس سازمان حج و زیارت ایران 11 آوریل به دعوت رسمی وزیر حج عربستان برای مذاکره درباره حج امسال راهی عربستان شد.
اوحدی با تشریح چند روز مذاکرات مقام های امور حج ایران و عربستان گفت : دولت سعودی خواستار زمان بیشتری برای بررسی راهکاری در صدور ویزا برای زائران ایرانی شده است.
هیات ایرانی چهارشنبه گذشته به تهران باز گشت و منتظر نتیجه مذاکرات وزارت امورخارجه و دولت سعودی درباره ویزای زائران می ماند. رئیس سازمان امور حج و زیارت در عین حال گفت ؛ در حوزه تأمین امنیت زائران به جمع بندی کاملی با طرف عربستانی رسیده ایم که ازجمله آنها به کارگیری دستبند الکترونیکی با مشخصات کامل و مشخص بودن مکان زائر برای همه زائران است. 
اوحدی تصریح کرد ،متاسفانه در طول چند ماه گذشته دولت عربستان کارشکنی کرده است .ایران با جدیت به دنبال این است که امسال بتواند زائران را به مکه مکرمه اعزام کند.
تعیین تکلیف زائران ایرانی حج امسال به علت قطع یک‌طرفه روابط سیاسی از سوی عربستان با تاخیر انجام می شود.
هزاران زائر ازجمله 464 زائر ایرانی روز عید قربان (24سپتامبر 2015) و در حال انجام مناسک حج در سرزمین منا به دلیل سوء تدبیر مسوولان آل سعود جان خود را از دست دادند.
ایران و عربستان همه ساله به تاریخ قمری در ماه ربیع‌الاول تکلیف زائران حج را مشخص می‌کردند، اما قطع یک‌طرفه روابط سیاسی از سوی عربستان، مذاکرات حج دو کشور را نیز تحت الشعاع قرار داده است .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید