این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 11 ثور 1395 17:51

ایران در آیینه هفته (11 ثور 1395)

 

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه گذشته ،در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران ، از وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری در قبال انقلاب و نظام قدردانی کردند . ایشان با اشاره به ادامه خصومتهای امریکا تاکید کردند آمریکایی های غیر قابل اعتماد، با اصرار بر تحریمهای مختلف ایران تلاش می کنند با ایجاد «ایران‌هراسی»، عملاً در راه تعاملات اقتصادی کشور با خارج، مانع تراشی کنند.
گزارش های خبری برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این دیدار آغاز می کنیم ؛

رهبر معظم انقلاب در این دیدار با تشکر از تلاشهای جامعه کارگری کشور و اظهار ارادت به کارگران، کار و تلاش در جامعه را ، «ارزش» خواندند و با اشاره به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در 37 سال گذشته، به رغم دشمنی امریکا تأکید کردند که اگر این دشمنی تا صد سال دیگر هم ادامه داشته باشد ، تا صد سال دیگر نیز پیشرفت خواهیم کرد. رهبر انقلاب اسلامی افزودند؛ علت آنکه بانک های بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند، «ایران هراسی» است که امریکایی‌ها ایجاد کرده و ادامه می دهند.
ایشان تأکید کردند: بارها گفته ام نمی توان به امریکایی‌ها اعتماد کرد و اکنون علت این مسئله در حال روشن شدن است. حضرت آیت الله خامنه ای اظهار داشتند آنها روی کاغذ می نویسند و می گویند "بانکها با ایران معامله کنند" اما در عمل، به گونه دیگری اقدام می شود تا «ایران هراسی» به‌وجود آید. 
ایشان تأکید کردند؛ پیام این مطالب این است که برای معامله با ایران اقدام نکنید و در نتیجه، عملاً بانک ها و سرمایه‌داران خارجی از تعامل با ایران به هراس می افتند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید مکرر مقامات امریکایی بر حفظ شاکله و نظام تحریم های ایران را از روشهای صریح «ایران هراسی برای ممانعت از حضور سرمایه گذاران خارجی» دانستند و خاطرنشان کردند: ما با چنین دشمنی طرف هستیم، و برای هر فعالیتی که می خواهیم انجام دهیم، باید وجود این دشمن را مفروض بگیریم.

برداشت غیر قانونی یک میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی های ایران به وسیله دادگاهی در آمریکا که به صورت اوراق بهادار در یکی از بانک های خارجی وجود داشت از جمله اقدامات خصمانه امریکا علیه ایران است .این موضوع واکنش تند مقام های ایران را درپی داشته است .
دیوان عالی آمریکا ۲۰ آوریل در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه ایران باید به خانواده های آمریکایی های کشته شده در بمب‌گذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که گفته می شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.
"حسن روحانی" ، رئیس جمهوری اسلامی ایران ، در واکنش به این مسئله ، رأی دادگاه آمریکایی مبنی بر توقیف حدود 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را دزدی آشکار و رسوایی حقوقی برای آمریکا و به مفهوم ادامه خصومت ضد ملت ایران دانست. 
روحانی ، افزود : اینکه دادگاه یا قوه مقننه‎ای در گوشه‌ای از دنیا بخواهد برای حقوق و اموال ملت ایران تصمیمی بگیرد، کاملاً غیرقانونی و برخلاف حقوق بین‌الملل و مصونیتی است که بانک‌های مرکزی از نظر حقوقی در جهان دارند.
- وزیر امور خارجه ایران نیز در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، حکم دادگاه های داخلی آمریکا علیه دارایی های مردم ایران را تهدیدی علیه حقوق بین المللی خواند.
در این نامه که نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه آن را به بان کی مون تسلیم کرد، تاکید شده که آمریکا ملزم است غرامت های معوقه ناشی از سیاست های خصمانه اش را به مردم ایران بپردازد.
در این نامه آمده است: آمریکا طی چند سال اخیر از طریق اجازه دادن و در واقع تحریک شکات خصوصی برای طرح دعوا در دادگاههای داخلی آمریکا علیه دولت های خارجی، از جمله جمهوری اسلامی ایران، مستمرا نظم و حقوق بین الملل را به چالش کشیده و به مخاطره انداخته است.
ظریف در نامه خود می افزاید، قوه مجریه آمریکا دارایی های ایران را به شکلی غیرقانونی مسدود می کند؛ قوه مقننه آن کشور قوانینی را جهت زمینه سازی برای ضبط این دارایی ها از تصویب می گذراند؛ و نهایتا قوه قضائیه آمریکا احکامی بی پایه و بی ارتباط با واقعیات عینی را برای مصادره دارایی های مذکور صادر می کند.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اصل "مصونیت دولت ها"، تاکید کرد ؛ کلیه ادعاها علیه یک دولت دارای حاکمیت باید مطابق سازوکارهای پیش بینی شده در توافقات دو یا چندجانبه مورد رسیدگی قرار گیرد یا به نحو مناسب از طریق محاکم صالحه بین المللی حل و فصل شود.

مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران روز جمعه در 21 استان برگزار شد. در مرحله دوم این انتخابات 136 نامزد برای تعیین تکلیف 68 کرسی باقی مانده مجلس با یکدیگر رقابت کردند.
مرحله نخست انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران 26 فوریه همزمان با پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شده بود .

سردار سرتیپ "حسین دهقان" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران هفته گذشته ضمن شرکت در پنجمین کنفرانس امنیت بین الملل مسکو 2016 در مسکو ، با ژنرال "سرگئی شویگو "وزیر دفاع روسیه دیدار کرد . 
وزیران دفاع ایران و روسیه در این دیدار راههای گسترش همکاریهای نظامی و دفاعی بین بین دو کشور و نتایج چند دور مذاکرات انجام شده را بررسی کردند.
گزارش بعدی برنامه ایران در آیینه هفته به بررسی این موضوع اختصاص دارد . 

وزیران دفاع ایران و روسیه در مذاکراتشان در مسکو با ابراز خرسندی از روند اجرای توافقات نظامی – فنی تاکید کردند؛ این روند زمینه بسیار مناسبی برای اتخاذ تصمیم ها و توافق های جدید فراهم کرده است.
سردار دهقان از همکاری نزدیک و تاثیرگذار ایران و روسیه به عنوان الگوی موفق و مناسب یاد کرد و نقش آفرینی ایران و روسیه را در مهار بحران های منطقه به ویژه در سوریه بسیار حیاتی و ممتاز خواند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران همچنین تصریح کرد: همکاری بسیار نزدیک ایران و روسیه موجب بازگشت ثبات و امنیت و تسریع در فروپاشی تروریسم و عقبه آنان شده است و طرفین با قدرت این روند را ادامه می دهند .
"حسین دهقان" محور اصلی راهبرد دفاعی ایران را افزایش توان دفاعی بر شمرد و گفت: جمهوری اسلامی برای تامین اهداف و منافع ملی در بالاترین سطوح نسبت به تسلیح نیروهای مسلح خود اقدام خواهد کرد و در این مسیر هیچ اراده یا محدودیتی نمی تواند مانع توسعه و ارتقا توان دفاعی بویژه موشکی ایران باشد.
وزیر دفاع ایران همچنین طی سخنانی در کنفرانس امنیت بین الملل مسکو 2016 ، با انتقاد از عملکرد ائتلاف‎های شکلی و شعاری متشکل از کشورهای حامی و تشکیل دهنده گروه‎های تروریستی، گفت در این ائتلاف ها ، فقط به دنبال سازماندهی مجدد، تجهیز بیشتر، بازیابی روحی نیروهای ضربه دیده و شکست خورده هستند .

"محمد اخگری"،معاون برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در سفری به چین به منظور شرکت در اجلاس رادیو آسیا و رسانه 2020 تلاش های ایران را درزمینه توسعه فعالیت های رادیویی برون مرزی بعنوان رسانه ای پر مخاطب تشریح کرد . 
دکتر اخگری با بیان این که حضور رسانه‎های نو در سپهر رسانه‎ای جهان ، یکی از مباحث مهم در اجلاس رادیو آسیا و رسانه 2020 درپکن است،تصریح کرد همه گردانندگان برنامه‎های رادیویی به نقش تاثیرگذار رسانه‎های نو در سپهر رسانه‎ای و فرم و قالب‎های جدید برنامه سازی اذعان دارند تا مخاطبان بتوانند به ساده‎ترین شکل با رسانه در ارتباط باشند. 
معاون سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار با رئیس رادیو بین المللی چین در پکن ، از بهره برداری سایت برون مرزی با نام «پارس تو دی » در آینده نزدیک خبر داد و گفت : از طریق این سایت آخرین اخبار ایران و جهان در اختیار رسانه‎های دیگر قرار خواهد گرفت.
اخگری با اعلام آمادگی سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برای ساخت برنامه‎های مشترک با رادیو بین المللی چین ، افزود : با توجه به وجود خبرنگاران از حوزه برون مرزی در سراسر جهان ، امکان تولید خبر از کشورهای مختلف دنیا وجود دارد.

رئیس جمهوری آذربایجان ، بر عزم کشورش برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‎ های دوجانبه، منطقه‎ای و بین المللی تاکید کرد.
"الهام علی‎اف"، رئیس جمهوری آذربایجان چهارشنبه گذشته در دیدار "مسعود سلطانی‎فر" ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران در باکو ، با اشاره به روابط خوب دو کشور، گفت برای گسترش بیشتر روابط به ویژه در بخش اقتصادی، اقدامات لازم انجام شده است.
علی‎اف ، مشارکت جمهوری آذربایجان در احداث خط آهن رشت - آستارا را نمونه‎ای از همکاری‎های اقتصادی با ایران دانست و گسترش همکاری‎ها را به ویژه در زمینه گردشگری خواستار شد.

روز جمعه ، 29 آوریل ، روز اخراج پرتغالى‎ها از آب‎هاى جنوبى ایران ، روز "ملى خلیج فارس" در تقویم جمهوری اسلامی ایران نام‎گذاری شده است. به این مناسبت جشنواره بین المللی فرهنگی وهنری خلیج فارس در بندرعباس برگزار شد .
"علی جنتی" ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در این جشنواره ، گفت : خلیج فارس دروازه تعامل با ایرانیان است و باید همه کشورهای پهنای خلیج فارس را به پهنای صلح و دوستی تبدیل کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران ، گفت : خلیج فارس فراقومی و فرانژادی و مایه وحدت ملی است و نقش مهمی در هویت نظامی جمهوری اسلامی ایران دارد.


"علی اکبر ولایتی" ، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران هفته گذشته در جمع خبرنگاران در تهران ، در واکنش به اظهارات مقامات عربستان مبنی بر صدور روادید برای حجاج ایرانی از کشور ثالث ، گفت : هر نوع کارشکنی درباره حج ، ایجاد سد در راه خدا است.
ولایتی ، افزود : عربستان به عنوان متولی خانه خدا و بنا به وظیفه اسلامی و دینی خود باید شرایطی که در گذشته رعایت نمی‎کرد را رعایت کرده و احترام همه حجاج به ویژه حجاج ایرانی را حفظ کند.
گفتنی است هفته گذشته هیاتی به سرپرستی "سعید اوحدی"رئیس سازمان حج و زیارت ایران 11به دعوت رسمی وزیر حج عربستان برای مذاکره درباره حج امسال راهی عربستان شد.اما مذاکرات به جمعبندی نهایی نرسید. 
تعیین تکلیف زائران ایرانی حج امسال به علت قطع یک‌طرفه روابط سیاسی از سوی عربستان با تاخیر مواجه شده است .
هزاران زائر ازجمله 464 زائر ایرانی روز عید قربان (24سپتامبر 2015) و در حال انجام مناسک حج در سرزمین منا به دلیل سوء تدبیر مسوولان آل سعود جان خود را از دست دادند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران از خدمات آموزشی و بهداشتی دولت جمهوری اسلامی به پناهندگان خارجی قدردانی کرد. 
گزارش های خبری ایران با نگاهی به این خبر به پایان می بریم ؛ 

"سیوانکا داناپالا"در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: کمکهای جمهوری اسلامی به پناهندگان خارجی بسیار خوب بوده است و این کمیساریا نیز تلاش می کند دولت ایران را در این مسیر کمک کند. 
سیوانکا داناپالا افزود :کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان همکاری بسیار تنگاتنگی با دولت ایران و وزارتخانه های مختلف از جمله وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت داشته است ولی خدمات موثر به پناهندگان را خود دولت ایران ارائه می دهد.
نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران تصریح کرد: خدمات ارائه شده به دانش آموزان پناهنده در ایران همچون خدمات ارائه شده به دانش آموزان ایرانی است.
سیوانکا داناپالا ،فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم دسترسی همه کودکان اتباع خارجی به آموزش را اقدامی شایسته و ارزشمنددانست و گفت:خدمات ارزنده دولت ایران به پناهندگان در حالی که جنگ و مشکلات متعددی در دنیا وجود دارد، باعث دلگرمی نهادهای امدادرسان جهانی است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید