این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 20 ثور 1395 10:45

ایران در آیینه هفته (18 ثور 1395)

 

 

 

این هفته ایران اسلامی در سالروز عید مبعث غرق در شادی و سرور بود . ضمن تبریک مجدد این عید بزرگ ، برنامه ایران در آیینه هفته را تقدیم حضورتان می کنیم .

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در چند دیدار که به مناسبت های مختلف انجام شد بیانات مهمی پیرامون مسایل ایران و منطقه و دیگر موضوعات ایراد کردند . برنامه ایران در آیینه هفته را نگاهی به این دیدارها آغاز می کنیم .

در سالروز عید مبعث حضرت رسول اکرم (ص) مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی در تهران و جمعی از خانواده های شهدا با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به استمرار دو جریان «بعثت» و «جاهلیت» از صدر اسلام تاکنون ، شاخصه اصلی جریان بعثت را خردورزی هدایت یافته به‌وسیله پیامبران الهی و مهم‌ترین شاخصه جریان جاهلیت را ، شهوت و غضب دانستند . ایشان گفتند امروز مهم‌ترین وظیفه امت اسلامی، مقابله با جریان جاهلیت به سرکردگی امریکاست و جمهوری اسلامی ایران به عنوان پیشتاز جریان بعثت در راهی که امام بزرگوار (ره) آغازگر آن بودند، بدون هراس از قدرت‌ها به حرکت خود ادامه خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: نتیجه عملکرد جبهه جاهلیت همواره رنج، محنت و تحقیر بشر و کشتار میلیون‌ها انسان و غارت منابع ملت‌ها و فساد بوده که نمونه بارز آن دو جنگ جهانی است. ایشان خاطرنشان کردند جنگ‌ها و فتنه‌هایی هم که امروز در منطقه غرب آسیا در جریان است ، نتیجه عملکرد جبهه جاهلیت و شیطان است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نتیجه حاکمیت جبهه جاهلیت و قدرت‌های شیطانی ، «طغیان و طاغوت» است، افزودند ؛ جریان جاهلیت و طاغوت با بمب اتم موجب مرگ صدها هزار انسان در هیروشیما می‌شود اما بعد از گذشت سال‌های متمادی، همچنان حاضر به عذرخواهی نیست . این جریان ، زیرساخت‌ های عراق و افغانستان و کشورهای دیگر را نابود می‌کنند ولی به روی خود نمی‌آورد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، همچنین در سخنرانی دوم ماه مه در دیدار جمعی از معلمان ، با اشاره به رفتارهای استکباری امریکا در منطقه تصریح کردند امروز دشمن حرف هایی میزند که از دهانش بزرگتر است ، آنها نشسته اند و طرح ریزی می کنند که ایران نباید در خلیج فارس تمرینهای نظامی داشته باشد . ایشان تاکید کردند خلیج فارس خانه ماست ، خلیج فارس جایی برای ملت بزرگ ایران است و ایران به حضور خود ادامه خواهد داد و تمرینات نظامی را برگزار خواهد کرد و قدرتش را در خلیج فارس نشان خواهد داد.

از دیگر دیدارهای رهبر معظم انقلاب در هفته گذشته ؛ دیدار خانم «پارک گئون هی» رئیس‌جمهوری کره جنوبی با ایشان بود . مقام معظم رهبری بود در این دیدار با اشاره به نگاه مثبت ایران به همکاری با کشورهای آسیایی ، ارتباطات مستمر و پایدار میان ایران و کره‌جنوبی را برای هر دو کشور مفید خواندند. رهبر معظم انقلاب همچنین درباره تقسیم‌بندی تروریسم به دو نوع خوب و بد توسط امریکا گفتند ، آمریکا ، شعار مبارزه با تروریسم سر می‌دهد اما در عمل ، صادقانه برخورد نمی‌کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و هیات همراه ، در تحلیلی جامع از شرایط کنونی منطقه، هدف جبهه غرب به سرکردگی امریکا را تسلط بر منطقه از طریق جنگ وسیع و گسترده با جبهه اسلام دانستند .حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار تأکید کردند ، جنگ گسترده‌ای که در منطقه در جریان است، ادامه جنگی است که از 37 سال پیش بر ضدّ جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است .
ایشان افزودند ؛ در این رویارویی، مسئله فلسطین، مسئله اصلی و محوری است و جمهوری اسلامی ایران همان گونه که از ابتدا حمایت از فلسطین را وظیفه خود می‌دانست ، در آینده نیز به این وظیفه عمل خواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز ، در دیدار «رمضان عبدالله» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، با تجلیل از مقاومت و ایستادگی ملت فلسطین در برابر متجاوزان، فراموش شدن موضوع فلسطین را یکی از اهداف دشمنان در گسترش تروریسم و گروه‌های تروریستی در منطقه عنوان کرد و بر ضرورت تلاش در حفظ وحدت داخلی در فلسطین تاکید کرد.
رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در این دیدار ضمن تقدیر از حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع فلسطین، گزارشی از آخرین تحولات فلسطین اشغالی و نوار غزه ارائه کرد.
رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و در باره مسائل مورد علاقه گفت‌وگو کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه ایران هفته گذشته برای گفت وگو با مقام های روسیه درباره مسائل منطقه خاورمیانه به مسکو پایتخت روسیه سفرکرد.وی دراین سفر دردیدار با «میخاییل بوگدانف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه در باره مذاکرات سوری- سوری در ژنو ومسائل منطقه رایزنی کرد .جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای حل و فصل مسائل سوریه از طریق مذاکره و بدون دخالت خارجی در امور داخلی این کشور تلاش می‎کنند.جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است، از گفت وگوهایی که به ابتکار سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه برگزار می شود، حمایت می کند.

«علی اکبر صالحی»رییس سازمان انرژی اتمی ایران هفته گذشته سفری به جمهوری چک و اسلواکی داشت .
وی درخصوص اهداف این سفر گفت ما در ارتباط با طرح هایی که می توانیم در زمینه هسته ای اجرا کنیم بحث کردیم و تعدادی از طرح ها را مشخص کردیم و به زودی همکاری هایمان را با چک و اسلوکی در زمینه های فناوری های هسته ای شروع خواهیم کرد. صالحی درباره نشست خود در وین با مدیرکل آژانس هم گفت؛ آمانو گزارش خوبی داد و ما هم مسایلی را که مورد نظرمان بود مطرح کردیم. رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد ؛ برجام بندهای زیادی دارد و ممکن است گاهی در برخی از این بندها تفسیر و نظرات مختلفی مطرح بشود که ما اصرار داریم آژانس واقعا مطابق با آنچه که در بندها آمده و نوشته شده است نظر بدهد و نه براساس آن چیزی که ممکن است برداشت های متفاوت باشد. وی با اشاره به اینکه روابط ایران با آژانس بسیار خوب است گفت کارها بخوبی پیش می رود ودو طرف با جدیت تمام در حال پیگیری مسایل هستند.

"عنیفه امان" ANIFAH Aman، وزیر امور خارجه مالزی ،هفته گذشته در صدر هیاتی به تهران آمد . در این سفر مقام های ایران و مالزی در زمینه گسترش همکاری‎های دو جانبه در همه عرصه‎ها گفتگو کردند . حسن ، روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر خارجه مالزی با اشاره به اشتراک‎های دینی و نزدیک بودن دیدگاه‎های دو ملت و دولت ایران و مالزی ، اظهار کرد تهران همواره از استحکام و توسعه همکاری‎های اقتصادی، علمی و فرهنگی و تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور استقبال می‎کند.
وزیر امور خارجه مالزی نیز در این دیدار با تاکید بر این‎که کوالالامپور مصمم به گسترش همکاری‎ها در همه عرصه‎ها با تهران است ، از سوی نخست وزیر این کشور از حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران برای دیدار رسمی از کوالالامپور دعوت کرد.
"عنیفه امان" و ظریف نیز ، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و راه‎های گسترش همکاری‎های دو کشور و نیز مسائل منطقه‎ای و بین المللی را بررسی کردند.وزیر امور خارجه ایران گفت روابط جمهوری اسلامی ایران و مالزی به لحاظ تاریخی و سنتی ،همواره حسنه و رو به جلو بوده است و تهران آمادگی دارد همکاری‎های همه جانبه خود را در همه عرصه‎ها با کوالالامپور گسترش دهد.

وزیر امور خارجه این هفته سخنانی هم در همایش منتخبان مجلس دهم داشت .
ظریف در همایش منتخبان مجلس دهم با عنوان فرآیند قانونگذاری- الزامات و راهکارها، گفت : تضمین اجرای صحیح برجام از سوی غربی ها اولویت اصلی سیاست خارجی کشور است. ظریف افزود وظیفه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران این است که مانع شکل گیری نوع جدیدی از ایران هراسی و شیعه هراسی در منطقه شویم و باید مقابل افراط گرایی درمنطقه بایستیم .
در اقدامی دیگر ازسوی دستگاه دیپلماسی ایران ، پنجشنبه گذشته غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بیانیه ای را از سوی جنبش غیر متعهدها به دبیر کل سازمان ملل تسلیم کرد .
در بیانیه جنبش عدم تعهد تاکید شده است ،مصادره اموال بانک مرکزی ایران ازسوی آمریکا اقدامی متخلفانه است که می تواند زمینه ساز بی ثباتی و اغتشاش در روابط بین الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین المللی شود. نماینده ایران در سازمان ملل خواستار انتشار بیانیه مذکور به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت شد.

برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به یک رویداد فرهنگی به انتها می بریم ؛
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چهارشنبه هفته گذشته گشایش یافت . ناشرانی از 65 کشور در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارند .
2600 ناشر داخلی و 300 شرکت کننده خارجی در دو بخش لاتین و عربی آخرین آثار ادبی و علمی خود را در حوزه های مختلف به این نمایشگاه ارائه کرده اند.
این نمایشگاه ده روزه تا 14 می به کار خود ادامه خواهد داد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید