این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 25 ثور 1395 17:37

ایران در آیینه هفته (25 ثور 1395)

 

 

 

«علی‌اکبر ولایتی» مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل و دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی هفته گذشته برای شرکت در نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت و همچنین ملاقات با برخی از مقامات لبنان وارد بیروت پایتخت این کشور شد.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل در مراسم افتتاحیه نشست اتحادیه علمای مقاومت لبنان طی سخنانی به بیان اهداف و توطئه های دشمنان در منطقه پرداخت و گفت منطقه در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است ومتاسفانه برخی از کشورهای مرتجع منطقه نیز به دلیل غفلت و یا خیانت، به این تفرقه افکنی ها می افزایند .
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در لبنان با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان نیز دیدار کرد . مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل پس از لبنان سفری نیز به دمشق پایتخت سوریه داشت و با مقام‌های اینکشور از جمله «بشار اسد» رئیس‌ جمهوری، «وائل الحلقی» نخست وزیر و«ولید معلم» وزیرامورخارجه سوریه گفتگوکرد .
دکتر ولایتی در دیدار با «بشاراسد» رئیس جمهور سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت خود برای مبارزه و مقابله با تروریست ها که ضد ملت مظلوم منطقه جنایت می کنند استفاده می کند.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در اموربین الملل با «وائل الحلقی »نخست‌وزیر و «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه نیز دیدار و درباره موضوعات منطقه و تحولات میدانی بحث و تبادل نظر کرد.

در پی شهادت مصطفی بدرالدین از رزمندگان برجسته حزب الله لبنان ؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به دبیر کل حزب الله لبنان ، شهادت مجاهد بزرگ مصطفی بدرالدین را به ملت، دولت و مبارزان مقاومت لبنان تبریک و تسلیت گفت.
به گزارش اداره کل دیپلماسی و رسانه ای وزارت خارجه، " محمد جواد ظریف " وزیر خارجه ایران در پیام تسلیت خود به سید حسن نصرالله به مناسبت شهادت مصطفی بدرالدین آورده است :آن شهید بزرگوار سراپا عشق و شور و حماسه در دفاع از آرمانهای حق طلبانه اسلام ، مردم مقاوم لبنان و مبارزه با ظلم و ستم و تروریسم بود . در پیام وزیر خارجه ایران آمده است :بدون شک شهادت این مجاهد خستگی ناپذیر عزم نیروهای مقاومت ضد رژیم صهیونیستی و تروریسم را بیش از پیش تقویت می کند.
ظریف در این پیام برای آن شهید علو درجات و برای خانواده همرزمانش آرزوی صبر و بردباری کرده است .
شبکه تلویزیونی المیادین لبنان سحرگاه جمعه اعلام کرد، مصطفی بدرالدین از رزمندگان برجسته حزب الله لبنان در حمله رژیم صهیونیستی به محل اقامتش در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسیده است.

مانع تراشی های سعودی ها در زمینه فراهم سازی زمینه اعزام به موقع حجاج جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد . در پی این کارشکنی ها «سعید اوحدی» ، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد : سعودی‎ها شرایط را برای برگزاری مناسک حج با عزت دشوار کرده‎اند اما ایران از موضع عزت با آنها برخورد کرده است.
رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، گفت : درحالی که زمان برای حج تمتع نزدیک است و اجرای تمهیدات حج در محدوده زمانی قرمز قرار دارد ،عربستان دچار اختلافات داخلی خود است و هفته گذشته وزیر حج این کشور تغییر کرد.
در رویدادی دیگر ، غلامحسین دهقانی» معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست آزاد شورای امنیت که تحت عنوان انگاره‌ها و ایدئولوژی‌های تروریسم برگزار شد ، تصریح کرد : جامعه بین المللی باید پیش از هر کاری به مقابله با ایدئولوژی پلید افراط‎گرایی و حامیان آن که نفرت و خشونت را در قلب و ذهن جوانان در جهان اسلام و فراتر از آن می‌کارد ، بپردازد.
معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد ، گفت : القاعده و طالبان نخستین دستاورد آن‎هایی بود که با استفاده از قدرت و منابع مالی خود در دهه‎های اخیر این ایدئولوژی کوته‎بینانه را ترویج داده‎اند و جبهه النصره و داعش ، آخرین محصول آنان است.
دهقانی ، تصریح کرد : برای روشن شدن ریشه‌های پیدایش داعش ، ایدئولوژی افراطی و گروه‎های وابسته به آن باید به تحولات اخیر عراق توجه کرد ، به ویژه پس از مداخله نظامی خارجی ، این کشور خاستگاهی برای رشد و گسترش افراط گرایی درآمد و همین طور بحران سوریه که به خاطر دخالت افراد، سازمان و کشورهای مختلف ، فضای مناسب دیگری برای رشد افراط گرایی ایجاد شد.
معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد ، افزود : بر زمینه‌های رشد افراط گرایی و تروریسم ، باید عوامل کمک کننده دیگر به ویژه اشغالگری رژیم صهیونیستی، فقر، فساد و وجود حکومت‎های استبدادی را اضافه کرد.

هفته گذشته تهران میزبان «رشیدمراد اف» Rasit MEREDOW وزیر خارجه ترکمنستان بود . مراد اف در سفر به تهران علاوه بردیدار جواد ظریف همتای ایرانی خود با رییس جمهور و دیگر مقام های ا یران در باره مناسبات دو جانبه و همکاری های منطقه ای گفتگو کرد .
حسن روحانی " رییس‌ جمهوری ایران در دیدار وزیرخارجه ترکمنستان با تأکید برضرورت استفاده صحیح از ظرفیت‌های دریای خزر برای گسترش همکاری‌ها و روابط ایران و ترکمنستان، گفت اتصال خطوط ریلی و امتداد آن تا کشورهای آسیای میانه و آسیای شرقی، ایران و ترکمنستان را در مسیر ایجاد روابطی راهبردی قرار داده است. ایران و ترکمنستان از سال 1991 در پی اعلام استقلال جمهوری های آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی ؛ گام های بلندی در جهت توسعه روابط برداشته اند .
همکاری های ایران و ترکمنستان در سازمان‌های منطقه‌ای نظیر اکو و حوزه خزر و همچنین در مجامع بین المللی ؛ زمینه مناسبی برای استفاده از ظرفیت ها ی همکاری همه جانبه براساس منافع مشترک فراهم کرده است . مقام های دو کشور معتقدند با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت،می توان از همه فرصت‌ها در راستای توسعه مناسبات به بهترین شکل استفاده کرد .
در ادامه این برنامه چند خبر کوتاه دیگر ازایران بشنوید ؛

سی و سومین مسابقات بین المللی قرآن کریم، از چهارشنبه این هفته 11 می آغاز شد .این مسابقات تا 17 مه، در مصلی امام خمینی (ره) ادامه دارد .
130شرکت کننده از 75 کشور از قاره های آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه در سی و سومین دوره از مسابقات شرکت کرده اند .

در پی برگزاری نشست تنی چند از عناصر ضد انقلاب مرتبط با بیگانگان در کویت، کاردار این کشور به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید تهران به وی ابلاغ شد.
در این دیدار ، مقام وزارت خارجه ایران میزبانی چنین گردهمایی را در آن کشور، مصداق بارز نقض اصول و عرف شناخته شده بین المللی و مغایر با حسن همجواری دانست.

برداشت غیر قانونی یک میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی های ایران به وسیله دادگاهی در آمریکا از مجاری مختلف حقوقی و دیپلماتیک مورد پیگیری ایران قرارگرفته است .
"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه 'گذشته در جمع پرشور مردم استان کرمان (جنوب ایران) در بیست و هفتمین سفر استانی افزود،دولت در موضوع غارت 2 میلیارد دلار اموال ملت ایران از سوی دولت آمریکا به تلاش های خود برای احقاق حقوق ملت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. روحانی تصریح کرد، دولت ایران اجازه نخواهد داد پول مردم ایران مصادره شود و این پرونده را به زودی به دادگاه بین المللی خواهد برد.
جابری انصاری سخنگوی وزارات امور خارجه ایران نیز در نشستی با خبرنگاران در این خصوص گفت ؛ نتایج بررسی های کمیته کشوری که در این زمینه تشکیل شده بود به رییس جمهوری ایران ارائه شده است و بعد از نشست شورای عالی امنیت ملی، نتیجه بررسی های کمیته کشوری و اقداماتی که انجام گرفته در قالب بیانیه ای ارائه خواهد شد. 
دیوان عالی آمریکا چهارشنبه ۲۰ آوریل در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه ایران باید به خانواده های آمریکایی های کشته شده در بمب‌گذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که گفته می شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.
شاکیان این پرونده گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی هستند که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند.
یکی از دادگاه های امریکایی ایران را برای عملیات یازده سپتامبر هم مقصر شناخت که این نشان دهنده میزان سیاسی بودن محاکم آمریکا است که برخلاف ادعاهایی که مطرح می شود ارتباطی با مباحث حقوقی ندارد و تصمیم گیری ها سیاسی است.
در این باره پیگیری های حقوقی جریان یافته و دولت مصمم به بازپس گیری اموال ایران از آمریکا از راه های قانونی است.
همچنین هفته گذشته تعدای اشیاء تاریخی متعلق به ایران از امریکا به ایران باز گردانده شد .
"صادق حسین جابری‌انصاری" ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، گفت با رایزنی‌های به عمل آمده ۷۳ قطعه اشیاء با ارزش باستانی متعلق به دوره ساسانیان توسط دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شد. این محموله با ارزش باستانی توسط نماینده وزارت امور خارجه به رئیس موزه ملی ایران تحویل شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید