این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 16:11

ایران در آیینه هفته (8 جوزا 1395)

 

 

 

هفته گذشته دوره نهم مجلس شورای اسلامی به کار خود پایان داد و مسئولیت دوره جدید مجلس به نمایندگان منتخب مردم در دهمین دوره مجلس واگذار شد که از روز شنبه کار خود ر ا رسما" آغاز کرد .
پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز هفته گذشته با پیام رهبر معظم انقلاب شروع بکار کرد .
برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این دو رویداد آغاز می کنیم ؛

حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب ؛ پنج‌شنبه گذشته در دیدار رئیس و نمایندگان منتخب ملت در پنجمین دوره مجلس خبرگان ، این نهاد را صرف نظر از وظایف خود در قانون اساسی ، پدیده ای عظیم و تأثیرگذار دانستند .
رهبر معظم انقلاب با اشاره به نحوه شکل گیری مجلس خبرگان رهبری که مجموعه ای منتخب و مورد وثوق مردم ، از علما و صاحبنظران دینی و علمی است ؛ افزودند: این مجموعه برجسته و متعالی دارای ظرفیتی عظیم برای تبادل نظر، هماهنگی و فعالیت تأثیرگذار است.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین این بعد از اهمیت خبرگان رهبری ، «هم اندیشی درباره مسائل مختلف»، تمرکز بر مسائل مورد نظر ، اعلام مواضع و خواست ها و شکل دهی نوعی گفتمان و مطالبه عمومی را از ظرفیتهای مجلس خبرگان برشمردند و تصریح کردند در هیچک از ارکان نظام اسلامی ایستایی جایز نیست.
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با تبیین «هویت و مسیر انقلابی» مجلس خبرگان رهبری، تأکید کردند: تنها راه بقا و پیشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب ، اقتدار حقیقی کشور و جهاد کبیر یعنی تبعیت نکردن از دشمن است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، همچنین روز شنبه در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: وظیفه‌ انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.
رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردند ، شرایط توفانی منطقه و جهان و ماجراجویی‌ های بین‌المللی نظام سلطه‌ و اتباعش ، ایران اسلامی را با اوضاع پیچیده‌تری از گذشته روبرو ساخته است.
ایشان، اقتدار ایران را برای مواجهه با این شرایط ، نیازمند هوشمندی و عزم راسخ و در دست داشتن ابتکار عمل از سوی همه مسئولان دانستند.
دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز شنبه پس از سخنان رئیس سنی مجلس با قرائت پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراسم تحلیف نمایندگان مجلس و سخنرانی وزیر کشور و رئیس جمهوری ایران آغاز به کار کرد.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در این مراسم ، قوه مقننه را مظهر حاکمیت مردم و نظارت عمومی دانست . وی گفت مردم ایران در بیش از 100 سال گذشته همواره در پی مجلس قوی و کارآمد بودند که قدرت قانونگذاری درچارچوب منافع ملی و موازین اسلامی را داشته باشد.
مجلس شورای اسلامی ایران 290 کرسی دارد.

تهران هفته گذشته میزبان مقام هایی از دو کشور هند و افغانستان بود . 
رییس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند هفته گذشته در تهران مذاکراتی در سطح عالی برگزار کردند . امضای چندسند همکاری از جمله توافقنامه ترانزیتی سه جانبه مسیر چابهار از دستاوردهای این مذاکرات بود . 
رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند همچنین دیداری با مقام معظم رهبری داشتند . 
گزارش بعدی برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این دو سفر آغاز می کنیم ؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار «نارندرا دامورداس مودی» نخست‌وزیر هند، با اشاره به سابقه بسیار طولانی و تاریخی ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و مردمی میان ایران و هند، زمینه‌های همکاری دو کشور را بسیار گسترده دانستند و تصریح کردند جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط با هند که یکی از اقتصاد های نوظهور و رو به پیشرفت در دنیا است، استقبال می‌کند و در اجرای توافقهای دوجانبه کاملاً جدی است .
ایشان همچنین با اشاره به سیاست صحیح دولت هند مبنی بر وارد نشدن به هیچ‌یک از ائتلافهای غربی و امریکایی در به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم خاطرنشان کردند؛ مبارزه واقعی و جدی با تروریسم می‌تواند یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و هند باشد .

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار «محمد اشرف غنی» رئیس‌ جمهور افغانستان، تصریح کردند ایران ، امنیت و پیشرفت همسایه خود افغانستان را به منزله امنیت و پیشرفت خود می داند. ایشان خاطر نشان کردند ؛ مسائل بین ایران و افغانستان از قبیل مهاجران ، موضوع آبِ رودخانه‌های مرزی دو کشور ، حمل‌ونقل و امنیت ، همگی قابل حل هستند و باید همه این مسائل را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.
مسایل مربوط به آب هیرمند به قرن نوزدهم میلادی زمانی که افغانستان تحت الحمایه بریتانیا بود بازمی گردد. در سال 1973 سندی میان دو کشور امضا شد که بر اساس آن سهم آب ایران 26 متر مکعب آب در ثانیه یا سالانه 850 میلیون متر مکعب تعیین شد. در حال حاضردو کشور نسبت به قرارداد مربوط به آب هیرمند اعلام تعهد کرده اند و قرار است بزودی هیاتی در این زمینه گفتگوها را آغاز کند .
آنگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی دردیدار اشرف غنی خاطر نشان کردند ؛ مسائل بین ایران و افغانستان از قبیل مهاجران ، آب، حمل‌ونقل و امنیت ، همگی قابل حل است و باید همه این موضوع ها را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.

هفته ای که گذشت مصادف با سالروز آزاد سازی خرمشهر از اشغال دشمن متجاوز در دوران جنگ تحمیلی بود .
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی همزمان با سی و چهارمین سالگرد آزادی شهر خرمشهر از اشغال متجاوزان بعثی در مراسم دانش آموختگی دانشگاه افسری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش ناموفق جبهه استکبار در ۳۸ سال اخیر برای شکست انقلاب اسلامی به‌رغم استفاده از ابزار و توطئه‌های گوناگون ، آن را نمونه بارز پیروی از منطقِ مجاهدت و ایستادگی با توکل برخدا برشمردند . ایشان تأکید کردند ملت ایران همچنان در صحنه است و جوانان بسیاری حاضرند جان خود را در راه انقلاب فدا کنند . حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، رویارویی در مقابل جبهه استکبار را «جنگ نامتقارن» خواندند و گفتند در این جنگ نامتقارن ، هر یک از طرفین توانایی‌ها و منابع قدرتی دارد که طرف مقابل ، از آنها برخوردار نیست . منبع قدرت نظام اسلامی ، توکل به قدرت خدا،اعتماد به پیروزی و قدرت اراده انسان های مؤمن است.

چهاردهمین اجلاس منطقه ای مراجع ملی کنوانسیون سلاح های شیمیایی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در تهران با حضور مقامات و نمایندگانی از کشورهای مختلف قاره آسیا برگزار شد .
سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه و "کسرات سواکسام"، از مدیران بخش همکاریهای بین المللی سازمان منع سلاح های شیمیایی سخنران مراسم افتتاحیه این همایش بودند. 
عراقچی، در سخنان خود در مراسم افتتاحیه این اجلاس با اشاره به مواضع اصولی ایران در رابطه با کنوانسیون سلاح های شیمیایی و از جمله شرکت فعال در مذاکرات تدوین کنوانسیون و نیز اجرای مفاد آن، تاکید کرد؛ استفاده از مواد شیمیایی به عنوان سلاح، از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران همواره محکوم بوده است.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه ایران همچنین با اشاره به سابقه جنایات رژیم صدام در انجام حملات شیمیایی علیه رزمندگان و غیر نظامیان در طول هشت سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: با توجه به جمعیت صد هزار نفری قربانیان سلاح های شیمیایی در جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه در هماهنگی با سایر نهادهای داخلی، احقاق حقوق این عزیزان را همواره در سرلوحه امور قرار داده و انتظار دارد سازمان منع سلاح های شیمیایی نیز بطور جدی این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. وی افزود : ادامه استفاده از سلاح های شیمیایی توسط گروههای تروریستی در سوریه و عراق ثابت می کند تا زمانی که رژیم صهیونیستی به کنوانسیون سلاح های شیمیایی ملحق نشود و کشورهای دارنده سلاح شیمیایی کلیه زرادخانه های خود را منهدم نکنند، جهان با خطر کاربرد این سلاح ها روبرو خواهیم بود، لذا سازمان منع سلاح های شیمیایی باید تمام تلاش خود را برای تحقق جهان شمولی کنوانسیون و انهدام سلاح های شیمیایی موجود بکارگیرد.

ایران با درخششی دیگر در عرصه هنر سینما موفق به دریافت جایزه از جشنواره فیلم کن فرانسه شد. 
شهاب حسینی ، بازیگر ایرانی فیلم "فروشنده" نشان نخل طلای جشنواره‌ فیلم کن را برای بهترین بازیگر مرد و جایزه بهترین فیلم‌نامه را اصغر فرهادی ، کارگردان مشهور ایرانی برای فیلم فروشنده دریافت کردند.
سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران ، دریافت جایزه از جشنوراه فیلم کن فرانسه را فخر ایرانیان اعلام کرد. 
محمد باقر نوبخت ، سخنگوی دولت ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ؛ این رخداد را افتخاری برای ایرانیان در عرصه جهان و هنر دانست . نوبخت با بیان اینکه دولت همیشه حامی هنر اصیل ایرانی و اسلامی است ، خاطرنشان کرد می‌توان انتظار داشت هنرمندان ایرانی در قلل رفیع‌تر این عرصه مستقر شوند و هرچه بیشتر سبب سرافرازی ملت ایران باشند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید