این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 16:31

ایران در آیینه هفته (16 جوزا 1395)

 

 

 

روز جمعه /14 خرداد/جوزا / یاد و خاطره امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گرامی داشته شد. 
در بیست و هشتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ،پیروان و عاشقان راه امام راحل از سراسرایران و دیگر کشورها با حضور در مرقد مطهر ایشان ، یاد شخصیتی بزرگ را گرامی داشتند که راه و اندیشه هایش همچنان امید بخش مسلمانان و عدالت خواهان جهان است . ضمن عرض تسلیت این روز برنامه ایران در ایینه هفته را با گفتاری در این باره آغاز می کنیم .

امام خمینی (ره) مبارزات خود را ازسال 1342 /1963.م/هجری شمسی با رژیم استبدادی شاه و مداخلات امریکا درایران آغاز کرد و با اوج گرفتن این مبارزات ، توسط رژیم شاه به ترکیه و سپس به عراق تبعید شد.
امام خمینی (ره ) در مدت سیزده سال تبعید درعراق علاوه بر تربیت شاگردان بسیار ، به افشای ماهیت رژیم شاه و مطامع نامشروع آمریکا در ایران پرداخت و با صدوراعلامیه های روشنگر ، زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم کرد.
همزمان با اوجگیری مبارزه ملت ایران و بازگشت شکوهمندانه ایشان به ایران، انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و دوران جدیدی از مبارزات ایشان علیه استکبار جهانی رقم خورد .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی،باوجود توطئه های ابرقدرتها و دشمنان داخلی و خارجی انقلاب از جمله جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران ، امام خمینی (ره) در شرایط دشوار آن دوره ، مردم ایران را با درایت و شجاعت، رهبری کرد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران ، پس از 87 سال زندگی پرتلاش و خستگی ناپذیر ، چشم از جهان فروبست و به دیدار حق شتافت.

در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی ،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب ، طی بیاناتی ضمن تبیین اندیشه های سیاسی امام خمینی ، با برشمردن ویژگی های شخصیتی و صفات متعدد و جامع امام راحل ، به تببین اندیشه های سیاسی امام خمینی و شاخص های مهم در منظومه فکری امام پرداختند . 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع پر شکوه مردم ایران در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، یکی از شاخص های مهم در منظومه فکری امام را ضدیت با استکبار بر شمردند .
ایشان با اشاره به ویژگی انقلابی بودن امام راحل ، تاکید کردند که امروز ملت ایران برغم تهدید ها و تحریم های دشمنان ، با تکیه برهمان باورها و پایبندی به اصول امام ، به راه روشن خود در مسیر پیشرفت و اعتلا ادامه می دهد. این ایستادگی ، مرهون انقلابی بودن امام راحل است .
رهبر معظم انقلاب علت اصلی همه دشمنی و هراس قدرت های استکباری با انقلاب و امام را در همین نکته برشمردند و تصریح کردند که قدرت های استکباری از عنصر انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن امام ، هراس داشتند . ایشان اقداماتی همچون محاصره اقتصادی و تحریم ها و توطئه ها و بهانه جویی ها در موضوع هسته ای و حقوق بشر را بهانه دانستند و تاکید کردند که امروز هم دشمنان انقلاب اسلامی از انقلابی و جهادی عمل کردن ملت ایران هراس دارند .
رهبر معظم ایران در بخش دیگری از سخنانشان تاکید کردند باید دشمن را بشناسیم و در برابر حرکات دشمن حساسیت داشته باشیم. 
ایشان با اشاره به ماهیت نظام سلطه ، خاطر نشان کردند نظام سلطه اهل خیانت است، اهل جنگ افروزی است ، اهل ایجاد و سازماندهی گروه های تروریست است ، اهل سرکوب کردن گروه های آزادیخواه است ، اهل فشار آوردن بر مظلومین مثل فلسطین و امثال فلسطین است . این طبیعت نظام سلطه است. ایشان تاکید کردند ‌ ما با آمریکا در زمینه مسائل منطقه ای همکاری نخواهیم کرد زیرا اهداف و مقاصد آنها در منطقه ، صد و هشتاد درجه با اهداف و سیاست های ایران در منطقه تفاوت دارد.
رهبر معظم انقلاب همه اقشار و دوستداران راه امام و نسل امروز و فردا و فرداهای انقلاب را مخاطب سخن خود دانستند و این واقعیت را خاطر نشان کردند که برای بدست آوردن انقلاب و پیروزی انقلاب هزینه های فراوانی از جمله جنگ و تحریم ها داده شده اما صدها برابر این هزینه منافع وجود دارد و امروز موفقیت های بزرگی که ملت ایران در همه عرصه ها به دست آورده ، محصول ادامه راه انقلاب و راه امام در انقلابی عمل کردن است . 
انقلاب اسلامی در مسیری که امام راحل ترسیم کرد ، دفاع از حقوق ملتها را سرلوحه اهداف خود قرار داد و برخلاف بسیاری از انقلاب های جهان از مسیر اصلی خود خارج نشد و تحت هیچ شرایطی از ارزش ها و آرمان های خود با وجود همه فشارها و کارشکنی ها ، فاصله نگرفت . 
امام خمینی (ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی در سخنرانی مشهورخود در سال 1342/1963/ که به دستگیری و تبعید ایشان منجر شد نشان داد که جنبش پانزده خرداد ، ماهیت ضد استکباری دارد و به همین دلیل ، این رویداد تاثیر عمیقی بر خیزش انقلابی ملت ایران گذاشت و به نقطه عطفی درشکل گیری مبارزه ملت ایران با نظام سلطه تبدیل شد .

رئیس جمهوری اسلامی ایران ، نیز "انقلاب اسلامی"، "جمهوری اسلامی" و " رهبری و ولایت فقیه " را سه یادگار تاریخی حضرت امام خمینی (ره) برای ملت ایران دانست.
حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران پنجشنبه‎شب در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حرم مطهر ایشان ، تاکید کرد : ملت ایران در دفاع از استحکام این سه یادگار امام خمینی (ره) و حفظ آرمان و اهداف ایشان ، متحد ، همصدا و مصمم است.
رئیس جمهوری ایران ، با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) ، گفت : اجتماع پر شور مردم در کنار حرم مطهر ایشان به معنای پیوند مستحکم امام و امت بوده و در طول ٢٧ سال گذشته از ارتحال امام خمینی (ره) ، عشق و پیروی مردم از راه ایشان روز به روز بیشتر شده است.

خاندان آل سعود مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.
جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتش با مقام های عربستان فهرستی از اقداماتی راکه می توانست دولت سعودی را به سمت پذیرش اعزام حجاج ایرانی با حفظ عزت، کرامت و امنیت سوق دهد، فراهم و از همه عوامل داخلی و خارجی نیز استفاده کرد.اما اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران گفت: نگاه آل سعود به فریضه حج کاملا سیاسی و به دور از منطق است.
"سعید اوحدی" رییس سازمان حج و زیارت ایران در گفتگوی ویژه خبری با شبکه دو سیمای ایران با اشاره به فرآیند مذاکرات هیاتهای ایرانی و عربستانی درباره حج امسال افزود: عربستان در طول مذاکرات بیش از 11 مورد محدودیت را در تفاهمنامه قید کرده بود که در سالهای قبل این محدودیت ها وجود نداشته است .
اوحدی با بیان اینکه ایران به طرف سعودی اعلام کرده که این محدودیتها را نخواهد پذیرفت تصریح کرد: آن ها علاوه بر اعمال محدودیت استفاده زائران ایرانی از هواپیمایی و ناوگان حمل و نقل ایران و ویزا، 9 مورد محدودیت های دیگر را هم اعمال کرده بودند که مورد پذیرش مسئولان ایران قرار نگرفت .
اوحدی تاکید کرد: محدودیت هایی را که طرف عربستانی اعمال کرده بود نشان دهنده نبود اراده جدی آن ها بود و هیچ کدام از 11مورد محدودیتی که اعمال کرده بودند ضرورت نداشت.
اوحدی با اشاره به اعلام مسئولان سازمان حج عربستان مبنی بر امتناع ایران از امضای قرارداد امسال حج تاکید کرد: جمهوری اسلامی قراردادی را که شامل تضمین لازم برای امنیت زائرانش نباشد را امضا نمی کند.
مقام های عربستان همانگونه که در فاجعه منا از زیر بار مسئولیت هایشان در اداره امور حج شانه خالی کردند ، اکنون نیز می کوشند وانمود کنند که به وظایفشان و حتی بیش از آن عمل کرده اند. سعودی ها حتی حاضر نشدند تفاهمنامه ای در این زمینه امضا کنند و با استدلالی بی پایه ، در اطلاعیه وزارت حج و عمره عربستان ، ایران را مسئول محرومیت حجاج ایرانی از ادای فریضه حج دانستند .

رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل در غرب افغانستان از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم آن کشور قدردانی کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از کابل ، «خلیل عثمان» رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل در حوزه غرب افغانستان در مراسم بازدید از مرکز آموزش های فنی و حرفه ای «افغان- ایران» در هرات گفت: جمهوری اسلامی ایران برای بهبود وضع زندگی مردم افغانستان اقدامات بزرگی انجام داده است و این کمک‌ها همچنان ادامه دارد. 
وی تصریح کرد: صدها جوان افغان که از بیکاری و نداشتن شغل رنج می بردند با حضور در مرکز آموزش های فنی و حرفه ای ایران- افغان ، شغل و حرفه یاد گرفته اند و اکنون مشغول کار هستند. 
عثمان ، نقش جمهوری اسلامی ایران را در کمک به مردم افغانستان حایز اهمیت و مفید دانست. «محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز نبود کار برای جوانان مستعد افغان را یک مشکل عمده دانست و افزود؛ مرکز آموزش های فنی و حرفه ای هرات با اعتباری افزون بر یک میلیون و پانصد هزار دلار از کمک های بلاعوض جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است و سالانه بیش از یکهزار جوان افغان در این مرکز در رشته های برق ، ساختمان ، رایانه ، مکانیکی ، لوله کشی و شغل های دیگر آموزش می بینند.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ، از پیروزی تاریخی تیم ملی والیبال ایران در راهیابی به بازی های المپیک 2016 ریو ، خبری کوتاه به آگاهی شنوندگان عزیز می رسانیم .
تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران با شکست تیم قدرتمند والیبال لهستان به المپیک ریو 2016 در برزیل راه یافت. تیم ملی والیبال ایران روز شنبه در جریان رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک ریو در ژاپن ، در بازی دیدنی ، با نتیجه 3 - 1 تیم ملی قدرتمند لهستان را شکست داد و سهمیه بازی‎های المپیک ریو 2016 را ، پس از 52 سال ، به دست آورد.
قبل از ایران ، صعود تیم‎های لهستان و فرانسه به المپیک ریو قطعی شده بود. تیم ملی والیبال ایران بامداد یکشنبه نیز در آخرین دیدار خود در رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک به مصاف تیم ملی ونزوئلا می‎رود.
تیم ملی والیبال ایران قبل از رویارویی با لهستان ، در برابر چین ، ژاپن ، استرالیا و کانادا پیروز شد و فقط یک بازی خود را به فرانسه واگذار کرد.
رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک ریو از 28 ماه مه گذشته در توکیو آغاز شده است و به مدت 9 روز پیگیری خواهد شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید