این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 جوزا 1395 18:28

ایران در آیینه هفته (22 جوزا 1395)

 

 

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، زیبایی الفاظ قرآن کریم را یک معجزه و دریچه‎ای برای جذب شدن به سوی مفاهیم عالی و پربار آن دانستند.
گزارش های برنامه ایران در ایینه هفته را با نگاهی به این دیدار آغاز می کنیم ؛حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز ماه مبارک رمضان ، در محفل نورانی انس با قرآن کریم با تاکید بر نیاز روز افزون جهان در شرایط کنونی به درک مفاهیم قرآن ، تصریح کردند اگر معانی بلند قرآن با زبان روز ، برای انسان‎ها بیان شود قطعاً تاثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد .
ایشان تأکید کردند اگر این مفاهیم منتقل شوند ، قرآن کریم ، تاثیرگذار اصلی در جهان خواهد شد و قدرتها و سلاح‎های آنها و رژیم صهیونیستی هیچ غلطی نمی‎توانند بکنند. حضرت آیت الله خامنه‎ای در این زمینه با اشاره به خلاء هویتی ، فکری و ایمانی دردنیای امروز و نیاز بشریت به مفاهیم قرآنی ، خاطر نشان کردند که باید با استحکام‎ پایه‎های ایمانی خود و آشنایی با زبان نحوه انتقال مفاهیم قرآن به انسان‎ها ، این مفاهیم را به دنیا منتقل کنیم.
شناخت حقیقی قرآن بی تردید موجب وحدت و مظهر قدرت نرم امت اسلام است و اگر به این منبع عظیم توجه و به دستورات آن عمل شود جهان اسلام می تواند ازموانعی که در راه پیشرفت و رسیدن به جایگاه حقیقی اسلام وجود دارد عبور کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از این منظر ، رسیدن به عزت ، قدرت ، رفاه مادی ، تعالی معنوی ، شادی و آرامش روحی را در گرو عمل به قرآن دانستند و افزودند اگر به مفاهیم قرآن گوشِ دل سپرده شود، قطعاً در دنیای پیچیده، توفانی و پر از معضلات امروز ، ژرفای مفاهیم قرآنی و تأثیرگذاری آن بیشتر درک خواهد شد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه هفته گذشته / 6 ژوئن/ در وین آغاز بکار کرد . در این نشست گزارش آمانو در باره برجام ارائه شد .
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی تاکید کرد ایران در چار چوب قطعنامه 2231 شورای امنیت و قطعنامه‌های مربوطه، به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است. آمانو افزود نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای در ابتدای راه قرار دارد و تداوم این روند نیازمند تعهد همه طرف‌ها است.
یوکیا آمانو، ‌مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به ادعای برخی از اعضای شورای حکام که جزئیات ارائه شده در آخرین گزارش وی را ناکافی دانسته اند، اعلام کرد: "گزارش من بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ای که از سوی شورای حکام در ماه دسامبر گذشته تصویب شد، تنظیم شده و جزئیات مندرج در این گزاش، همان نکاتی است که این دو قطعنامه بر آن تأکید دارند".
رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این خصوص تاکید کرد: کشورهایی که خواهان جزئیات بیشتر درگزارش آمانو هستند، باید توجه داشته باشند که این خواسته ی آن ها با توافق هسته ای(برجام) مغایرت دارد. وی افزود، قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل به آنان چنین اجازه ای نمی دهد.
در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، در بند پنج پروتکل الحاقی و در توافق پادمان ها، صراحتأ ذکر شده که آژانس موظف است؛ نهایت تلاش خود را برای محرمانه نگه داشتن اطلاعاتی که کشورهای عضو در اختیارش گذاشته اند، انجام دهد.

در رویدادی دیگر ، دفتر وزیر خارجه ایران در پاسخ به درخواست تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا برای سفر به ایران و بازدید از مراکز هسته ای ایران اعلام کرد هیچ یک از طرف‌های برجام، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات کشورهای طرف برجام، نمی‌توانند مدعی حق نظارت بر اجرای برجام شوند.
در این بیانیه آمده است، توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک یا همان برجام به روشنی مقرر کرده است که تنها نهاد ذی‌صلاح برای نظارت بر اجرای بخش‌های هسته‌ای این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، قانون الزام دولت به پیگیری خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا ضد ایران را ابلاغ کرد.
"حسن روحانی " رییس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ، قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی را برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ کرد. این قانون در جلسه علنی روز سه‌شنبه 17 ماه می 2016 ( بیست و هشتم اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در 18 ماه می 2016 به تأیید شورای نگهبان قانون اساسی رسیده بود.
برای استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است بطور مستقیم یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را برای جبران خسارت و گرفتن غرامت کامل از دولت آمریکا به‌عمل آورد.
مداخلات امریکا در زمان رژیم شاه برای حمایت از منافع نامشروع امریکا در ایران ، تحریم و محاصره اقتصادی و توقیف دارایی های ایران در آمریکا قبل و بعد ازپیروزی انقلاب ،همچنین جنایاتی نظیر سرنگون کردن عمدی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس و نقش امریکا در تامین سلاح های شیمیایی برای رژیم صدام بخشی از فهرست اقدامات ضد بشری و زیر پا گذاشتن حقوق ملت ایران است .
تصویب بودجه درکنگره امریکا درحمایت از گروه های معاند و تروریستی برای اقدام ضد امنیت ایران و جذب گروه های تروریستی و آموزش آنها برای اقدامات خرابکارانه در ایران از دیگر اقداماتی است که در این زمینه قابل پیگیری هستند .

وزیران دفاع روسیه، سوریه و ایران روز پنجشنبه برای گفتگو درباره « مبارزه با تروریسم » در خاورمیانه، در تهران با یکدیگر دیدار کردند. سرگئی شویگو ، فهد جاسم الفریج و حسین دهقان ، وزرای دفاع روسیه ، سوریه و ایران در این نشست ، تحولات منطقه و راههای تقویت مبارزه با تروریسم را مورد بررسی قرار دادند.
سردار سرتیپ پاسدار "حسین دهقان" وزیر دفاع ایران پس از نشست سه جانبه وزرای دفاع ایران، روسیه و سوریه ، با تاکیدبر همگرایی سه کشور برای مبارزه با تروریسم گفت ، بر اساس خواست دولت قانونی سوریه، تهران حمایت از دولت و ملت این کشور را برای مقابله با تروریسم وظیفه خود می داند.
دهقان با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم و تداوم ارائه این کمک ها به مردم عراق و سوریه گفت، هدف از این اقدامات، برقراری استقرار صلح، ثبات و امنیت در منطقه است.
پیش از این نشست ؛ هیأت وزارت کشور سوریه نیز به سرپرستی سرلشگر« خالد عبداله خضر » معاون وزیر کشور سوریه نیز برای شرکت در اولین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی روز دوشنبه وارد تهران شده بود .
در پایان اولین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی ایران و سوریه که نمایندگانی از وزارت خارجه و مقامات امنیتی و انتظامی دو کشور نیز حضور داشتند،طرفین در خصوص موضوعات مورد علاقه تبادل نظر کردند.رئیسان کارگروه مشترک امنیتی ایران و سوریه، صورتجلسه همکاری برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و امنیت مرزها امضاء کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: عربستان از ابتدا اراده ای بر پذیرش زائران ایرانی نداشت.
«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت ایران در سفری به کرمان ،جنوب ایران با طرح این موضوع در گفتگویی خبری افزود: از دلایل اصلی که عربستان حاضر نبود در مناسک حج امسال زائران ایران را بپذیرد موضوع فاجعه منا بود چرا که تنها کشوری که توانست اجساد و پیکر پاک شهدای خود را به کشور برگرداند، جمهوری اسلامی ایران بود.
اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
آن ها علاوه بر اعمال محدودیت استفاده زائران ایرانی از هواپیمایی و ناوگان حمل و نقل ایران و ویزا، 9 مورد محدودیت های دیگر را هم اعمال کرده بودند که مورد پذیرش مسئولان ایران قرار نگرفت .
مقام های عربستان همانگونه که در فاجعه منا از زیر بار مسئولیت هایشان در اداره امور حج شانه خالی کردند ، اکنون نیز می کوشند وانمود کنند که به وظایفشان و حتی بیش از آن عمل کرده اند.
سال گذشته هزاران زائر از جمله 464 زائر ایرانی روز عید قربان (24سپتامبر 2015) و در حال انجام مناسک حج در سرزمین منا به دلیل سوء تدبیر مسوولان آل سعود جان خود را از دست دادند.
خاندان آل سعود مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ،خبری کوتاه درباره فعالیت های سواد آموزی به اتباع افغانستان در ایران به آگاهی تان می رسانیم .
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران اعلام کرد ؛‌ طی 30 سال گذشته، بیش از 700 هزار اتباع کشور افغانستان در ایران آموزش دیده اند.
"علی باقرزاده" رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران هفته گذشته در نشست مشترک با "محمد رحیمی" معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان در تهران افزود: 10 سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی توسط امام خمینی(ره)، سند جهانی "آموزش برای همه" (ای اف ای) EFA در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران تصریح کرد:رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور دادند تا اتباع افغان همانند هموطنان ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هیات دولت نیز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شد.

 

 

 

 

Media

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید