این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 31 جوزا 1395 17:27

ایران در آیینه هفته (29 جوزا 1395)

 

 

 

 

"ذات آمریکای کنونی همان ذات آمریکای دوران ریگان است و هیچ تفاوتی میان دموکرات و جمهوریخواه وجود ندارد."
رهبر انقلاب اسلامی هفته گذشته طی سخنانی در جمع مسئولان و مدیران ارشد نظام ضمن تبیین مواردی از «نقاط مثبت و محسّنات» و همچنین «نقاط ضعف و معایب» برجام با تاکید براین این خصلت امریکا افزودند؛ مقامات دولت امریکا در زبان و بخشنامه می‌گویند که مانعی برای معاملات بانکی با ایران وجود ندارد اما در عمل کاری می‌کنند که بانکها جرأت معامله با ایران را نداشته باشند. 
حضرت آیت الله خامنه‌ای، سخنان اخیر یک مقام مسئول امریکایی را مبنی بر اینکه «ما نمی‌گذاریم ایران راحت باشد»، نمونه‌ای از همین رفتار دوگانه دانستند.
گزارش های برنامه ایران در ایینه هفته را با نگاهی به گزیده هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار دنبال می کنیم ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر سه‎شنبه در این دیدار، با اشاره به زوایای پر ابهام سند برجام که زمینه سوء استفاده طرف‎های مقابل را فراهم کرده است ، تأکید کردند : ایران ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود ، ایران ، برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره نقض عهد متقابل است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین وجود یک دشمنی آشکار خاص با ایران را فراتر از اختلافات معمولی بین دولت‎ها دانستند و افزودند : نظام اسلامی بر پایه مبانی فکری و عملی اسلامی با «استکبار، ظلم، تبعیض، و سیاست‎های زورگویانه» مخالف است و با وجود همه فشارها، قدرت و نفوذ آن روز به روز در منطقه و جهان گسترش و عمق یافته و به عنوان یک قدرت رو به ظهور جدید، منافع ظالمانه قدرت‎های استکباری را به چالش کشیده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر این که تنها راه مقابله با طراحی دشمن ، استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت‎ها و افزایش روزافزون قدرت و اقتدار است ، تصریح کردند : دشمن عبارت است از «شبکه استکبار» که در رأس آن دولت آمریکا قرار دارد و همچنین «شبکه صهیونیستی» که مظهر آن رژیم جعلی صهیونیستی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان این که برخی تصور می‎کنند ایران می‎تواند با آمریکا کنار بیاید و مشکلات خود را حل کند ، تصریح کردند ، این تصور نادرست و یک توهم است . مساله اصلی آمریکایی‎ها ، موجودیت جمهوری اسلامی ایران است که با مذاکره و رابطه حل نمی‎شود ، زیرا قدرت و استقلال ناشی از اسلام برای استکبار غیرقابل قبول است.

وزیر خارجه ایران هفته گذشته در دومین سفری اروپایی خود در یکماه اخیر از نروژ و آلمان ، دیدارکرد. 
در دیدار ظریف و "بورگه برند" Borge BRENDE وزیر خارجه نروژ ، دو طرف درباره راه های گسترش همکاری های سیاسی،‌ اقتصادی ،بانکی بین دوکشور گفتگو کردند.
گفتگو درباره روابط دوجانبه، راههای پایان دادن به بحران در سوریه، عراق و افغانستان از طریق سیاسی، همکاری در زمینه های نفت و گاز و محیط زیست از دیگر محورهای گفتگوی وزرای خارجه ایران و نروژ بود.
سخنرانی در سمینار برجام و فرصت های جدید همکاری ایران و نروژ،دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا و فدریکو موگرینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه برگزاری نشست "اسلو فروم" 2016، از دیگر برنامه های وزیر امور خارجه ایران در نروژ بود.

ظریف در سفرش به اسلو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری وزیر خارجه امریکا نیز دیدار کرد . ظریف در یک نشست خبری با موگرینی گفت ،اعتقاد دارم که آمریکا روی کاغذ تحریم ها را لغو کرده است، اما واشنگتن برای از بین بردن آثار روانی مقرراتی که طی چند دهه اخیر اعمال کرده است، باید اقدامات موثر تری انجام دهد.
ظریف پس از اسلو در سفری کوتاه به برلین پایتخت آلمان با "فرانک والتر اشتاین‌مایر" Frank-Walter STEINMEIER وزیر خارجه آلمان درباره تعمیق مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد .

حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد دولت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به علت مصادره و سرقت دو میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی رسما به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است . 
روحانی افزود ؛ دولت ایران همچنین درخواست کرد این اقدام ضد ایرانی آمریکا محکوم شود و به خاطر خسارات وارد شده به ایران ، غرامت پرداخت کند.
دیوان عالی آمریکا 20 آوریل در اقدامی خصمانه زیر پوشش تصمیم قضایی اعلام کرد نزدیک به دو میلیارد دلار دارایی متعلق به حساب سپرده بانک مرکزی ایران در نیویورک را به نفع شاکیان یک پرونده حقوقی مصادره کرده است .
به اصطلاح شاکیان در این پرونده ، ایران را به حمایت از جنبش حزب الله لبنان متهم و ادعا کرده اند که این جنبش عامل بمب گذاری سال 1983 و کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی در بیروت است.
آنها همچنین به دنبال دریافت غرامت برسر دیگرحملات ازجمله بمب گذاری سال 1996 در برج های « الخبر » در عربستان هستند که براثر آن چند نیروی آمریکایی کشته شدند.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این اقدام آمریکا را «دزدی آشکار» توصیف کرد.

ماه گذشته در واکنش به مصادره دارایی ایران از سوی دیوان عالی آمریکا، مجلس ایران دولت را ملزم کرد خسارت هایی را که آمریکا با «اقدامات دشمنانه و جنایت کارانه» خود از کودتا در ایران در سال 1953 به این طرف بر ایران وارد کرده است، خواستار شود.
در خصوص اقدامات ضد بشری امریکا و ناقض حقوق ایران مستندات زیادی وجود دارد که از جنبه حقوق بین الملل قابل پیگیری هستند. 
ایران و امریکا مدت‌ها پیش، یعنی در سال ۱۹۵۵ معاهده ‌روابط اقتصادی و حقوق کنسولی را امضا کردند که بر اساس حقوق بین‌الملل همچنان معتبر است. این معاهده دو سال پس از کودتای ۱۹۵۳ (موسوم به ۲۸ مرداد) به امضا رسید . قرارداد مذکور دارای یک مقدمه و ۲۳ ماده است. 
تبصره دوم بند ۲۱ این قرارداد نقش دادگاه لاهه را مشخص می‌کند، مبنی بر این‌که هرگونه مناقشه میان طرف‌های امضا کننده همچون تعبیر یا استفاده قرارداد حاضر، که از طریق دیپلماسی و به طور رضایت‌بخش حل نشده است، ‌می‌تواند به دیوان دادگستری بین‌المللی ارجاع داده شود، مگر این‌که طرف‌های قرارداد توافق کرده باشند آن را از طریق دیگر حل کنند .
پس از آن‌که ناو دریایی آمریکا یک هواپیما مسافربری ایرانی را هدف قرار گرفت که در آن ۲۹۰ تن جان خود را از دست دادند؛ ایران با استناد به تبصره دوم بند ۲۱ قرارداد مذکورپرونده شکایت علیه آمریکا را به دادگاه لاهه برد .
بار دومی که ایران علیه آمریکا در دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کرد، در نوامبر ۱۹۹۲ در پی حمله آمریکا به خطوط نفتی ایران در خلیج فارس در سال ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ بود. در هر دو پرونده دادگاه اعتبار قرارداد را تائید کرد. 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز چهارشنبه ، از انهدام دو تیم تروریستی در منطقه اشنویه (شمال غرب ایران )خبر داد . در این اطلاعیه تاکید شده است در ‌عملیات‌ رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) ، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران 2 تیم تروریستی منهدم شد و 12 تروریست به هلاکت رسیدند.
در این عملیات مقادیر قابل توجهی سلاح ، مهمات،تجهیزات و اسناد از تروریست ها به دست رزمندگان اسلام افتاد. در این عملیات 3تن از رزمندگان دلاور و غیرتمند سپاه اسلام به فیض شهادت نائل آمدند.
این قرارگاه تصریح کرد ، هرگونه تحرک در مرزهای منطقه را با دقت زیر نظر دارد و پاسخ آن به اخلالگران، کوبنده و تاریخی خواهد بود.

خاندان آل سعود در اقدامی خلاف موازین اسلامی مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.
رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران یکی از دلایل این کارشکنی را ترس سعودی‌ها از افشای آمار نهایی و همچنین قصور عربستان در فاجعه منا توسط زائران ایرانی دانست و تصریح کرد سعودی‌ ها تا آخرین لحظه آمار کشته شدگان را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند و حتی آمار ۴۳۷۰ نفری را که وزارت بهداشت‌ سعودی اعلام کرده بود ، از خروجی برداشتند.
سعید اوحدی ، خاطرنشان کرد پس از موضع‎گیری قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فاجعه منا، ایران تنها کشوری بود که توانست تمامی پیکرهای کشته‎شدگان خود را به داخل کشور منتقل کند. رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، افزود دیگر کشورهای اسلامی همچنان به دنبال تعیین تکلیف کشته شدگان خود هستند و ۸۰ درصد پیکر کشته شدگان دیگر کشورها هنوز تعیین تکلیف نشده است.

«فلیپو گرندی» ، کمیسر عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان در سفری به تهران با مقام جمهوری اسلامی ایران دیدار و در زمینه وضعیت پناهندگان افغان گفتگو کرد .
وی از جمله با «سیدحسن قاضی‎زاده هاشمی» ، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران روز شنبه دیدارکرد . 
قاضی‎زاده هاشمی ، در این دیدار با اشاره به کمک‌هایی که جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان به ویژه مردم مظلوم افغانستان در طول 4 دهه گذشته ارائه کرده است ؛ گفت : متاسفانه سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری که وظیفه حمایت کننده دارند،ناکارآمد هستند و کمتر به پیشگیری توجه دارند .
کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز با برشمردن بخشی از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران درحوزه سلامت و آموزش برای پناهندگان افغان از کمک های 30 ساله دولت و ملت ایران به پناهندگان قدرانی کرد.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ،خبری کوتاه از یک موفقیت ورزشکاران ایرانی در رشته کشتی به آگاهی تان می رسانیم .

تیم ملی کشتی آزاد ایران در فینال چهل و چهارمین دوره جام جهانی کشتی سال 2016 در آمریکا با پیروزی برابر تیم قدرتمند روسیه برای هفتمین مرتبه قهرمان این مسابقات شد.
دیدار تیم های کشتی آزاد ایران و روسیه با نتیجه 5 بر 3 به نفع ایران خاتمه یافت تا برای پنجمین سال پیاپی و سومین سال در لس آنجلس جام قهرمانی جهانی کشتی به تیم ایران تعلق بگیرد .
پیشتر نیز تیم والیبال ایران با درخشش کم نظیر خود مجوز حضور در المپیک را بدست آورده بود. 
سی و یکمین دوره بازیهای المپیک ریو 5 تا 21 اوت 2016 در کشور برزیل برگزار می شود.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید