این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 19 سرطان 1395 18:28

ایران در آیینه هفته (19 سرطان 1395)

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبرمعظم انقلاب هفته گذشته به مناسبت های مختلف چند دیدار داشتند .از جمله این دیدارها ، دیداری صمیمانه با جمعی از دانشجویان بود .
تاکید بر دو عنصر مهم ایمان و انس با قران ؛ از نکات مهمی بود که در سخنان رهبر معظم انقلاب در تحلیل مسایل مختلف مورد تاکید قرار گرفت .
ایشان در این خصوص دانشجویان را به انس بیشتر با قرآن و ادعیه توصیه کردند و گفتند: سخن اصلی من به دانشجویان تقویت ایمان است زیرا تنها با ایمان قوی می توان در مقابله با مشکلات و فشارها، مبارزه و مجاهدت کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در همین چار چوب به اوضاع خاص و حساس کنونی کشور اشاره و آنرا بسیار شبیه جنگ احزاب در زمان پیامبر(ص) دانستند و افزودند: امروز نیز همه دنیاپرستان و زورگویان عالم در مقابل جمهوری اسلامی ایران صف آرایی کرده و از همه جوانب آن را مورد حمله قرار داده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، کسانی که سست ایمان و شاید دارای گرایشهای درونی به دشمن هستند، اظهار یأس و ناامیدی و خود کم بینی می کنند اما افراد دارای ایمان مستحکم، هر قدر هم شرایط سخت شود، با عزم و اراده قوی تر ایستادگی می کنند.
رهبر انقلاب همچنین با اشاره به موضوع «مبارزه سرنوشت ساز و اجتناب ناپذیر ملت ایران با جبهه استکبار» افزودند سرآغاز این مبارزه از آنجا بود که ملت ایران تصمیم گرفت مستقل و پیشرفته شود که این موضوع با منافع قدرتهای مسلط جهانی ناسازگار است.
بدیهی است تا زمانی که ملت ایران در مقابل زیاده خواهی ها و سلطه دشمنان ایستاده است، این مبارزه وجود دارد و برای پایان آن نیز آنگونه که رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردند فقط دو راه متصور است، یا جمهوری اسلامی به آنچنان قدرت و توانایی دست یابد که طرف مقابل جرأت تعرض نداشته باشد یا اینکه جمهوری اسلامی هویت اصلی خود را از دست بدهد و یک ظاهر بی جانی از آن باقی بماند.
رهبر انقلاب در بخشی دیگری از سخنانشان با اشاره به پیچیدگی و چند لایه بودن اوضاع سیاسی کنونی افزودند: در دهه اول انقلاب و دوران دفاع مقدس، مقابله با دشمن وظیفه ای روشن و برای عموم قابل درک بود اما امروز در هم تنیدگی مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی، اوضاع کاملاً پیچیده ای را ایجاد کرده و وظایف بسیار سنگین تری به همراه آورده است، که لازمه مواجهه با این شرایط نیز داشتن چشمانی باز و دقت، عقل و تدبیر است .

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین به مناسبت عید سعید فطر نیزدر دیدار جمعی از مسئولان نظام و قشرهای مختلف مردم، تاکید کردند تنها راه مقابله با این توطئه ها، شناخت دشمن واقعی و ایستادگی است. 
حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک عید سعید فطر، به شرایط کنونی دنیای اسلام و کشتار، ناامنی و انفجارهای خونین در منطقه اشاره کردند و گفتند یکی از مسائل مهم، شناخت منبع خبیث و نامبارک مشکلات امروز امت اسلامی و دستهای پنهانی است که تروریسم را ترویج می کنندایشان با اشاره به اعلام برائت ظاهری همه کشورها و قدرتها از تروریسم و تشکیل ائتلاف دروغین مبارزه با تروریسم خاطرنشان کردند برخلاف ادعاهای ظاهری قدرتها ، آنها در عمل تروریسم را حمایت و ترویج می کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه نماز عید سعید فطرنیز با اشاره به انفجارهای تروریستی اخیر در عراق ، ترکیه، بنگلادش و برخی کشورهای دیگر برافروخته بودن شعله‌های جنگ و ناامنی در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لیبی و یمن را مایه تأسف خواندند و افزودندهدف اصلی قدرتهای استکباری از ایجاد جنگ و ناامنی و تروریسم در منطقه، به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین است.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه گذشته در جلسه تصویب پنجمین بازبینی راهبرد جهانی مبارزه با تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل با محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در عراق، سوریه، لبنان، بنگلادش، ترکیه و عربستان گفت : تروریسم موضوعی چند وجهی است که مبارزه با آن نیازمند برنامه ای همه جانبه در سطح بین المللی و منطقه ای است. 
سفیر ایران در سازمان ملل با محکوم کردن تهیه فهرست های یکجانبه از سوی برخی دولتها و متهم کردن دیگر کشورها به اقدامات تروریستی، آن را برخاسته از اغراض سیاسی برشمرد و گفت این چنین اقدامات، مغایر با حقوق بین الملل و در راستای اهداف سیاسی این دولتها است.
خوشرو همچنین تصمیم سیاسی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سوء استفاده از شبکه های مالی و بانکی وقضایی به بهانه اتهامات واهی برای وارد ساختن فشار بر ملت ایران را به عنوان مصداقی از اقدامات خلاف حقوق بین الملل برشمرد و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تمام ابزارهای ممکن از جمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی برای بازگرداندن این داراییها مصمم می باشد.

در رویدادی دیگر ،"بهرام قاسمی" ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در واکنش به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران ، تاکید کرد : برای جمهوری اسلامی ایران عمل به تعهدهای طرف مقابل اهمیت دارد و ایران به مسائل داخلی آمریکا کاری ندارد و دولت این کشور ، مسوول اجرای تعهدها در برجام است. 
بهرام قاسمی با بیان این که رفع مشکلات و موانع داخلی‌ ، مشکل دولت آمریکا است ، خاطرنشان کرد : حساسیت‌ و گرو کشی‌ جناح‌های داخلی در آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور قابل درک است اما زیان جبران‌ناپذیر این اختلافات داخلی و کارشکنی‌ و بدعهدی‌ها نصیب خودشان خواهد شد.

دررویدادی در عرصه رسانه ، با حضور "عبدالعلی علی‎عسکری"، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ،در آستانه عید سعید فطر از خبرگزاری برون مرزی با نام "پارس تودی" ، رونمایی شد.
دکتر علی‎عسکری با اشاره به اهداف بلند مدت سازمان صدا و سیما برای سرمایه‎گذاری در خبرگزاری‎های چند رسانه‎ای و چند زبانی این سازمان ، گفت : ایران دارای حرف‎هایی برای دنیا بوده و پیام‎های خاص و هدفمند برای همه دنیا از جمله مسلمانان و غیرمسلمانان دارد ، بنابرین باید بتواند از پیشرفته‎ترین رویه ، زیرساخت‎ها و فناوری برای ارسال پیام‎های خود استفاده کند.
هدف پایگاه رسانه ای پارس تودی ، ارسال پیام‎های صحیح و به روز برای همه‎ی مردم جهان بویژه از وقایع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ایران ،منطقه و جهان است . 32 زبان از طریق "پارس تودی" پشتیبانی می‎شود واین سایت اخبار روز و تصاویر و صداهای متنوعی را در زمینه‎های محتلف در اختیار مخاطبان فضای مجازی قرار می‎دهد .

"قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هفته گذشته در گفتگویی خبری ضمن تشریح سنگ اندازی جدید سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات در مورد اعزام زائران و سهمیه حجاج ایرانی در سال های آینده گفت، مسئولان سعودی به دلایل سیاسی مانع عزیمت زائران ایرانی به سرزمین وحی شده اند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از دغدغه های اصلی طرف ایرانی دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند به همین دلیل برای اعزام زائر باید ابتدا امنیت آنها تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کنند.
در مراسم سال گذشته حج تمتع (24 سپتامبر 2015) و در پی بی‎کفایتی آل سعود، مصادف با عید قربان هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام ازجمله 461 زائر ایرانی به علت انسداد مسیر رمی جمرات، جان خود را از دست دادند.
جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتش با مقام های عربستان فهرستی از اقداماتی راکه می توانست دولت سعودی را به سمت پذیرش اعزام حجاج ایرانی با حفظ عزت، کرامت و امنیت سوق دهد، فراهم و از همه عوامل داخلی و خارجی نیز استفاده کرد.اما اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
اوحدی با اشاره به اعلام مسئولان سازمان حج عربستان مبنی بر امتناع ایران از امضای قرارداد امسال حج تاکید کرد: جمهوری اسلامی قراردادی را که شامل تضمین لازم برای امنیت زائرانش نباشد را امضا نمی کند.
در روزهای گذشته حوادثی در مکه مکرمه و مسجد الحرام رخ داد که باز هم منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن نفر از عمره گزاران شد . 
اوحدی گفت، عربستان باید با تغییر رفتارش از تجربیات ،‌ دستاوردها و ظرفیت های کشورهای اسلامی برای باشکوه تر برگزار شدن حج استفاده کند.

" عباس کیارستمی" کارگردان مطرح سینمای ایران که برای طی دوره درمان بیماری خود به فرانسه رفته بود ، عصر دوشنبه بر اثر تشدید بیماری در پاریس در 76 سالگی چشم از جهان فروبست.
کیارستمی فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، کارگردان ، تدوین‌گر و عکاس بین‌المللی در سال1940 در تهران به دنیا آمد.
کیارستمی با فیلم "طعم گیلاس" در سال 1997 جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد .
کیارستمی آثار ماندگاری در سینمای ایران و جهان از خود به جا گذاشت که در جشنواره‎های داخلی و خارجی خوش درخشیده‎اند. طعم گیلاس، خانه دوست کجاست و زیر درخت زیتون از جمله آثار این هنرمند فقید است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از استقرار گروه های موشکی وآمادگی کامل در زمینه جنگ الکترونیک در تمامی سواحل ایران خبر داد.
برنامه ایران در آیینه هفته را با خبری در این باره به پایان می بریم ؛

"امیر دریادار حبیب الله سیاری" فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران هفته گذشته در مراسمی در تهران با اشاره به ارتقای توانمندیهای رزمی نیروی دریایی ایران افزود، جهت ارتقای توانمندی های رزمی ، گروههای موشکی قدرتمند، جنگال و پهپادهای بسیار قوی و هوادریای بسیار مناسبی در تمامی سواحل ایران مستقر شده است.
ناوگروه های صلح و دوستی نیروی دریایی ایران در اقیانوس آرام، دریای جنوبی چین، اقیانوس هند جنوبی، مدیترانه و دریای خزر حضور دارد ودر حوزه های مختلف جنگال، پهپاد و هوادریا از قدرت و توان رزمی قابل ملاحظه ای برخوردار است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با اشاره به برقراری امنیت کشتی های ایرانی در آب های بین المللی گفت، تاکنون بیش از 3000 فروند کشتی در اقیانوس هند، خلیج عدن و باب المندب اسکورت شده است و ناوگروه های نیروی دریایی ارتش ایران در تمامی آبهای جهان حضور دارند. 
دریادار حبیب الله سیاری" همچنین از الحاق زیردریایی نیمه سنگین "فاتح" تا ابتدای سال 2017 به نیروی دریایی ارتش ایران خبر داد و گفت، در حوزه زیر دریاییها نیز نیروی دریایی ارتش ایران از زیردریاییهای کلاس "غدیر" برخوردار است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید