ایران در آئینه هفته http://dari.irib.ir Fri, 13 Jul 2018 17:42:49 +0430 fa-af ایران در آیینه هفته (19 سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/120270-ایران-در-آیینه-هفته-19-سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/120270-ایران-در-آیینه-هفته-19-سرطان-1395

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبرمعظم انقلاب هفته گذشته به مناسبت های مختلف چند دیدار داشتند .از جمله این دیدارها ، دیداری صمیمانه با جمعی از دانشجویان بود .
تاکید بر دو عنصر مهم ایمان و انس با قران ؛ از نکات مهمی بود که در سخنان رهبر معظم انقلاب در تحلیل مسایل مختلف مورد تاکید قرار گرفت .
ایشان در این خصوص دانشجویان را به انس بیشتر با قرآن و ادعیه توصیه کردند و گفتند: سخن اصلی من به دانشجویان تقویت ایمان است زیرا تنها با ایمان قوی می توان در مقابله با مشکلات و فشارها، مبارزه و مجاهدت کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در همین چار چوب به اوضاع خاص و حساس کنونی کشور اشاره و آنرا بسیار شبیه جنگ احزاب در زمان پیامبر(ص) دانستند و افزودند: امروز نیز همه دنیاپرستان و زورگویان عالم در مقابل جمهوری اسلامی ایران صف آرایی کرده و از همه جوانب آن را مورد حمله قرار داده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، کسانی که سست ایمان و شاید دارای گرایشهای درونی به دشمن هستند، اظهار یأس و ناامیدی و خود کم بینی می کنند اما افراد دارای ایمان مستحکم، هر قدر هم شرایط سخت شود، با عزم و اراده قوی تر ایستادگی می کنند.
رهبر انقلاب همچنین با اشاره به موضوع «مبارزه سرنوشت ساز و اجتناب ناپذیر ملت ایران با جبهه استکبار» افزودند سرآغاز این مبارزه از آنجا بود که ملت ایران تصمیم گرفت مستقل و پیشرفته شود که این موضوع با منافع قدرتهای مسلط جهانی ناسازگار است.
بدیهی است تا زمانی که ملت ایران در مقابل زیاده خواهی ها و سلطه دشمنان ایستاده است، این مبارزه وجود دارد و برای پایان آن نیز آنگونه که رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردند فقط دو راه متصور است، یا جمهوری اسلامی به آنچنان قدرت و توانایی دست یابد که طرف مقابل جرأت تعرض نداشته باشد یا اینکه جمهوری اسلامی هویت اصلی خود را از دست بدهد و یک ظاهر بی جانی از آن باقی بماند.
رهبر انقلاب در بخشی دیگری از سخنانشان با اشاره به پیچیدگی و چند لایه بودن اوضاع سیاسی کنونی افزودند: در دهه اول انقلاب و دوران دفاع مقدس، مقابله با دشمن وظیفه ای روشن و برای عموم قابل درک بود اما امروز در هم تنیدگی مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی، اوضاع کاملاً پیچیده ای را ایجاد کرده و وظایف بسیار سنگین تری به همراه آورده است، که لازمه مواجهه با این شرایط نیز داشتن چشمانی باز و دقت، عقل و تدبیر است .

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین به مناسبت عید سعید فطر نیزدر دیدار جمعی از مسئولان نظام و قشرهای مختلف مردم، تاکید کردند تنها راه مقابله با این توطئه ها، شناخت دشمن واقعی و ایستادگی است. 
حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک عید سعید فطر، به شرایط کنونی دنیای اسلام و کشتار، ناامنی و انفجارهای خونین در منطقه اشاره کردند و گفتند یکی از مسائل مهم، شناخت منبع خبیث و نامبارک مشکلات امروز امت اسلامی و دستهای پنهانی است که تروریسم را ترویج می کنندایشان با اشاره به اعلام برائت ظاهری همه کشورها و قدرتها از تروریسم و تشکیل ائتلاف دروغین مبارزه با تروریسم خاطرنشان کردند برخلاف ادعاهای ظاهری قدرتها ، آنها در عمل تروریسم را حمایت و ترویج می کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه نماز عید سعید فطرنیز با اشاره به انفجارهای تروریستی اخیر در عراق ، ترکیه، بنگلادش و برخی کشورهای دیگر برافروخته بودن شعله‌های جنگ و ناامنی در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لیبی و یمن را مایه تأسف خواندند و افزودندهدف اصلی قدرتهای استکباری از ایجاد جنگ و ناامنی و تروریسم در منطقه، به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین است.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه گذشته در جلسه تصویب پنجمین بازبینی راهبرد جهانی مبارزه با تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل با محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در عراق، سوریه، لبنان، بنگلادش، ترکیه و عربستان گفت : تروریسم موضوعی چند وجهی است که مبارزه با آن نیازمند برنامه ای همه جانبه در سطح بین المللی و منطقه ای است. 
سفیر ایران در سازمان ملل با محکوم کردن تهیه فهرست های یکجانبه از سوی برخی دولتها و متهم کردن دیگر کشورها به اقدامات تروریستی، آن را برخاسته از اغراض سیاسی برشمرد و گفت این چنین اقدامات، مغایر با حقوق بین الملل و در راستای اهداف سیاسی این دولتها است.
خوشرو همچنین تصمیم سیاسی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سوء استفاده از شبکه های مالی و بانکی وقضایی به بهانه اتهامات واهی برای وارد ساختن فشار بر ملت ایران را به عنوان مصداقی از اقدامات خلاف حقوق بین الملل برشمرد و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تمام ابزارهای ممکن از جمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی برای بازگرداندن این داراییها مصمم می باشد.

در رویدادی دیگر ،"بهرام قاسمی" ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در واکنش به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران ، تاکید کرد : برای جمهوری اسلامی ایران عمل به تعهدهای طرف مقابل اهمیت دارد و ایران به مسائل داخلی آمریکا کاری ندارد و دولت این کشور ، مسوول اجرای تعهدها در برجام است. 
بهرام قاسمی با بیان این که رفع مشکلات و موانع داخلی‌ ، مشکل دولت آمریکا است ، خاطرنشان کرد : حساسیت‌ و گرو کشی‌ جناح‌های داخلی در آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور قابل درک است اما زیان جبران‌ناپذیر این اختلافات داخلی و کارشکنی‌ و بدعهدی‌ها نصیب خودشان خواهد شد.

دررویدادی در عرصه رسانه ، با حضور "عبدالعلی علی‎عسکری"، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ،در آستانه عید سعید فطر از خبرگزاری برون مرزی با نام "پارس تودی" ، رونمایی شد.
دکتر علی‎عسکری با اشاره به اهداف بلند مدت سازمان صدا و سیما برای سرمایه‎گذاری در خبرگزاری‎های چند رسانه‎ای و چند زبانی این سازمان ، گفت : ایران دارای حرف‎هایی برای دنیا بوده و پیام‎های خاص و هدفمند برای همه دنیا از جمله مسلمانان و غیرمسلمانان دارد ، بنابرین باید بتواند از پیشرفته‎ترین رویه ، زیرساخت‎ها و فناوری برای ارسال پیام‎های خود استفاده کند.
هدف پایگاه رسانه ای پارس تودی ، ارسال پیام‎های صحیح و به روز برای همه‎ی مردم جهان بویژه از وقایع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ایران ،منطقه و جهان است . 32 زبان از طریق "پارس تودی" پشتیبانی می‎شود واین سایت اخبار روز و تصاویر و صداهای متنوعی را در زمینه‎های محتلف در اختیار مخاطبان فضای مجازی قرار می‎دهد .

"قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هفته گذشته در گفتگویی خبری ضمن تشریح سنگ اندازی جدید سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات در مورد اعزام زائران و سهمیه حجاج ایرانی در سال های آینده گفت، مسئولان سعودی به دلایل سیاسی مانع عزیمت زائران ایرانی به سرزمین وحی شده اند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از دغدغه های اصلی طرف ایرانی دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند به همین دلیل برای اعزام زائر باید ابتدا امنیت آنها تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کنند.
در مراسم سال گذشته حج تمتع (24 سپتامبر 2015) و در پی بی‎کفایتی آل سعود، مصادف با عید قربان هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام ازجمله 461 زائر ایرانی به علت انسداد مسیر رمی جمرات، جان خود را از دست دادند.
جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتش با مقام های عربستان فهرستی از اقداماتی راکه می توانست دولت سعودی را به سمت پذیرش اعزام حجاج ایرانی با حفظ عزت، کرامت و امنیت سوق دهد، فراهم و از همه عوامل داخلی و خارجی نیز استفاده کرد.اما اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
اوحدی با اشاره به اعلام مسئولان سازمان حج عربستان مبنی بر امتناع ایران از امضای قرارداد امسال حج تاکید کرد: جمهوری اسلامی قراردادی را که شامل تضمین لازم برای امنیت زائرانش نباشد را امضا نمی کند.
در روزهای گذشته حوادثی در مکه مکرمه و مسجد الحرام رخ داد که باز هم منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن نفر از عمره گزاران شد . 
اوحدی گفت، عربستان باید با تغییر رفتارش از تجربیات ،‌ دستاوردها و ظرفیت های کشورهای اسلامی برای باشکوه تر برگزار شدن حج استفاده کند.

" عباس کیارستمی" کارگردان مطرح سینمای ایران که برای طی دوره درمان بیماری خود به فرانسه رفته بود ، عصر دوشنبه بر اثر تشدید بیماری در پاریس در 76 سالگی چشم از جهان فروبست.
کیارستمی فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، کارگردان ، تدوین‌گر و عکاس بین‌المللی در سال1940 در تهران به دنیا آمد.
کیارستمی با فیلم "طعم گیلاس" در سال 1997 جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد .
کیارستمی آثار ماندگاری در سینمای ایران و جهان از خود به جا گذاشت که در جشنواره‎های داخلی و خارجی خوش درخشیده‎اند. طعم گیلاس، خانه دوست کجاست و زیر درخت زیتون از جمله آثار این هنرمند فقید است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از استقرار گروه های موشکی وآمادگی کامل در زمینه جنگ الکترونیک در تمامی سواحل ایران خبر داد.
برنامه ایران در آیینه هفته را با خبری در این باره به پایان می بریم ؛

"امیر دریادار حبیب الله سیاری" فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران هفته گذشته در مراسمی در تهران با اشاره به ارتقای توانمندیهای رزمی نیروی دریایی ایران افزود، جهت ارتقای توانمندی های رزمی ، گروههای موشکی قدرتمند، جنگال و پهپادهای بسیار قوی و هوادریای بسیار مناسبی در تمامی سواحل ایران مستقر شده است.
ناوگروه های صلح و دوستی نیروی دریایی ایران در اقیانوس آرام، دریای جنوبی چین، اقیانوس هند جنوبی، مدیترانه و دریای خزر حضور دارد ودر حوزه های مختلف جنگال، پهپاد و هوادریا از قدرت و توان رزمی قابل ملاحظه ای برخوردار است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با اشاره به برقراری امنیت کشتی های ایرانی در آب های بین المللی گفت، تاکنون بیش از 3000 فروند کشتی در اقیانوس هند، خلیج عدن و باب المندب اسکورت شده است و ناوگروه های نیروی دریایی ارتش ایران در تمامی آبهای جهان حضور دارند. 
دریادار حبیب الله سیاری" همچنین از الحاق زیردریایی نیمه سنگین "فاتح" تا ابتدای سال 2017 به نیروی دریایی ارتش ایران خبر داد و گفت، در حوزه زیر دریاییها نیز نیروی دریایی ارتش ایران از زیردریاییهای کلاس "غدیر" برخوردار است.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sat, 09 Jul 2016 18:28:58 +0430
ایران در آیینه هفته (12 سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/120269-ایران-در-آیینه-هفته-12-سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/120269-ایران-در-آیینه-هفته-12-سرطان-1395

 

 

 

 

مردم مسلمان ایران در هفته ای که گذشت سومین هفته از ماه مبارک رمضان را با آیین های ویژه شب های نزول قران کریم و با عبادات و دعا های خود در مساجد و اماکن مذهبی برگزار کردند . در بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان نیز همزمان با سالروز شهادت مولی الموحدین حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام، مراسم سوگواری و عزاداری آن حضرت با حضور قشرهای مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

دیدار مسوولان قوه قضاییه کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی ازدیگر رویدادهای هفته گذشته ایران بود.
رهبر معظم انقلاب در این دیدار فعا لتر شدن قوه قضاییه در پیگیری حقوقی قضایای بین المللی را ضروری دانستند و بر پیگیری حقوق پایمال شده ملت ایران به علت تحریم ها، تاکید کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای ،دربخشی ازبیاناتشان همچنین با اشاره به حکم دادگاههای امریکا برای دست اندازی به دارایی های ملت ایران به بهانه های واهی و اتهامات بی اساس، خاطرنشان کردند: تضییع حقوق ملت ایران به واسطه تحریم ها، واقعیتی است که باید در سطح جهانی پیگیری قضایی شود.
ایسان "پیگیری حقوق هزاران قربانی تروریسم در ایران"، "اقامه دعوا علیه دولت هایی که قاتلان این قربانیان را حمایت آشکار و پنهان می کنند" و "دفاع حقوقی از شخصیت های مظلوم مسلمان در سراسر جهان" را به مسئولان قضایی توصیه کردند.
رهبر معظم انقلاب چشم بستن سازمان ملل بر جنایت جاری و کودک کشی در یمن را در ازای گرفتن پول از برخی کشورها ، باعث شرمندگی بشریت خواندند و افزودند: این رسوایی، ضد حقوق واقعی بشر است و باید در سطح جهان، روی آن کار حقوقی و قضایی شود. 

حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای هفت تیر و شهدای مدافع حرم ، با اشاره به گذشت ۳۵ سال از حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰( 27ژوئن 1981)، خاطر نشان کردند عاملان این جنایت که گروه تروریستی خبیث و بی رحمی هستند ، بعد از فرار از کشور سالها است در پناه کشورهای اروپایی و امریکا ، که مدعی سردمداری مبارزه با تروریسم و حمایت از حقوق بشر هستند، قرار دارند .
در انفجار تروریستی هفتم تیر ماه ، آ... دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی رئیس دیوانعالی کشور و 72 تن از مسئولان نظام (چهار وزیر، 12 معاون وزیر و حدود 30 نماینده مجلس) با بمب گذاری منافقان به شهادت رسیدند.
امریکا اما با اینکه می دانست دست این گروهک تروریستی به خون هزاران انسان بی گناه آغشته است در 28 سپتامبر2012 با صدور اطلاعیه ای این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده خارج کرد و همچنان نیز این گروهک را در پناه خود دارد .

مردم انقلابی ایران دیروز جمعه و در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان باردیگر در روز جهانی قدس با فریادی رساتر از گذشته در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در سراسر ایران به فریضه مهم دفاع از مظلوم عمل کردند .
مردم ایران با حضوری باشکوه در راهپیمایی روز جهانی قدس، با شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر استکبار ، انزجار خود را از ظالمان جهان اعلام کردند.
راهپیمایی روز جهانی قدس در بیش از 850 شهر کشور و 80 کشور جهان درحالی برگزار شد، که همه مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان یک‌صدا فریاد "مرگ بر اسرائیل" و آزادی فلسطین و آرمان آزادی قدس شریف سر دادند. 
راهپیمایان روز جهانی قدس با سردادن شعارهایی ،نسل‌کشی و جنایات وحشیانه گروه تروریستی داعش و جریانات تکفیری درمنطقه را محکوم و بر ضرورت اتحاد، مقاومت و بیداری اسلامی مسلمانان جهان تاکید و اعلام کردند هرگز ملت و مقاومت فلسطین را دربرابر زورگویی های رژیم صهیونیستی تنها نخواهد گذاشت. 
حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز جمعه در راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران گفت ملت فلسطین هرگز تنها نخواهد بود و با کمک ملت های آزادیخواه از جمله ایران با مقاومت به پیروزی دست خواهد یافت.
رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: رژیم صهیونیستی به عنوان پایگاه آمریکا در منطقه به هیچ یک از قوانین بین‌المللی و اصول انسانی پایبند نیست و امروز هر کشوری بخواهد در چارچوب امنیت منطقه با این رژیم مبارزه کندخوشایند استکبار جهانی نیست.

در پی وقوع حملات تروریستی سه شنبه شب هفته گذشته در فرودگاه بین المللی استانبول که به مرگ دست کم 41 نفر و بیش از 250 نفر زخمی منجر شد، مراتب ابراز تاسف جمهوری اسلامی ایران طی تماسی تلفنی به اطلاع مقام های ترکیه رسید .
محمود واعظی نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور ترکیه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با وزیر اقتصاد ترکیه، از بروز حادثه تروریستی در فرودگاه استانبول ابراز تاسف کرد.
واعظی در این تماس تلفنی ابراز امیدواری کرد تا دو کشور ایران و ترکیه بیش از پیش برای توسعه مناسبات دوجانبه و ریشه کنی تروریسم در منطقه همکاری های نزدیک تری داشته باشند.
نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه و نماینده ویژه رییس جمهوری این کشور در امور ایران، نیز در این گفتگو ضمن تشکر از دولت و ملت ایران برای ابراز همدردی با ملت و دولت ترکیه، از جان باختن یک شهروند ایرانی در این حادثه ابراز تاسف و با خانواده وی ابراز همدردی کرد. 
«بهرام قاسمی»سخنگوی وزارت خارجه ایران هم با محکوم کردن اقدامات تروریستی فرودگاه استانبول گفت افراط گرایی و تروریسم مرز نمی شناسد و لازم است اراده جمعی و جهانی برای مبارزه با این پدیده شوم شکل بگیرد.

هفته گذشته علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سفری به روسیه در دیدار با «نیکلای پاتروشف» Nikolay PATRUSHEV همتای روسی خود در باره آخرین تحولات منطقه گفتگو کرد.
شمخانی همچنین در دیدارهای خود در مسکو با «سرگئی شویگو Sergey SHOYGU وزیر دفاع روسیه نیز دیداری داشت و طی آن درباره مسائل سوریه و هماهنگی های دوجانبه بین تهران و مسکو در زمینه حل سیاسی بحران این کشور تبادل نظر کرد.
در مذاکرات مقام های دوکشور بر تداوم رایزنی شورای عالی امنیت ایران و شورای امنیت روسیه تاکید شد.
سوریه از پنج سال گذشته تا کنون درگیر بحرانی شده است که دشمنان این کشور با کمک اسراییل و برخی کشورهای منطقه بر دمشق تحمیل کرده اند اما ملت و دولت سوریه مبارزه ای بی امان را تا پاکسازی کامل این کشور از لوث وجود تروریست های جنایتکار ادامه داده اند. ایران وروسیه راه حل بحران جاری در سوریه را تدوام مذاکرات سوری -سوری برای دستیابی به ابتکارات سیاسی مورد توافق از سوی مجموعه گروه های سیاسی دراین کشور می دانند و از تلاش و ایستادگی ارتش سوریه در مقابله با گروه های تروریستی حمایت می کنند . 

هفته گذشته مصادف با بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت توسط رژیم بعث عراق بود . به همین مناسبت روز دوشنبه مراسم ویژه ای شهر سردشت برگزار شد .
21ژوئن 1987 رژیم بعثی عراق شهر مرزی سردشت در غرب ایران را بمباران شیمیایی کرد که در این حمله 119 نفر از ساکنان غیرنظامی شهید و بیش از هشت هزار نفر دچار مصدومیت شیمیایی شدند.
وزیر خارجه ایران در پیامی در سالگرد بمباران شیمیایی سردشت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سیاست اصولی، هرگونه فعالیت مرتبط با سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی و لستفاده از آنها توسط هر کس و تحت هر شرایطی را محکوم می کند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان حذف این قبیل تسلیحات از زرادخانه های نظامی کشورها است.
ظریف گفت ایران با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیان ایرانی سلاح های شیمیایی را از مجاری قانونی بین المللی پیگیری خواهد کرد.

امروز شنبه همچنین مصادف با سالروز حمله موشکی امریکا به هواپیمای مسافر بری ایران است . به این مناسبت نیز مراسم ویژه ای برگزارشد . 
در سوم ژوییه 1988؛ / 12 تیرماه 1367،/ناو آمریکایی وینسنس، با شلیک موشک ،هواپیمای مسافربری ‏ایران را در خلیج فارس هدف قرار داد و همه 290 سرنشین آن را به کام مرگ فرستاد ؛ 
پس از این واقعه ناخدا یکم "ویلیام راجرز" فرمانده ناو وینسنس که مدال افتخار دریافت کرد ؛ در مصاحبه‌ ای به صراحت اعلام کرد: "اگر صدها بار نیز آن اتفاق رخ دهد باز هم دستور شلیک خواهم داد. " 
ملت ایران این جنایت دلخراش را ، نه یک اشتباه ،بلکه جنایتی نابخشودنی می داند و هرگز آنرا فراموش نخواهد کرد.

برنامه ایران در آیینه هفته رابا یک خبر وررزشی به پایان می بریم ؛ 
تیم والیبال جمهوری اسلامی ایران در هفته سوم رقابتهای لیگ جهانی 2016 در تهران بر تیم والیبال پر ادعای صربستان غلبه کرد .
تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خود در هفته سوم رقابتهای لیگ جهانی ۲۰۱۶ مقابل صربستان، صدرنشین مسابقات قرار گرفت و در یک بازی مهیج نخستین شکست صربستان را رقم زد .
تیم های ملی والیبال ایران و صربستان از ساعت ۲۱ روز جمعه دیدار خود را در چارچوب هفته سوم رقابتهای لیگ جهانی ۲۰۱۶ در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار کردند که در پایان تیم ایران ۳ بر ۲ پیروز شد و نخستین شکست صدرنشین لیگ جهانی را رقم زد.
تیم صربستان ست های اول و دوم را به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر 18 و ۲۵ بر ۲۲ برنده شد اما شاگردان لوزانو مربی تیم ایران ست های سوم و چهارم را ۲۵ بر ۲۲ و ۲۵ بر ۲۳ پیروز شدند تا کار به ست پنجم کشیده شود. در این ست تیم ایران ۱۶ بر ۱۴ برنده شد.

 

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sat, 02 Jul 2016 18:25:34 +0430
ایران در آیینه هفته (5 سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/119311-ایران-در-آیینه-هفته-5-سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/119311-ایران-در-آیینه-هفته-5-سرطان-1395

 

 

 

هفته گذشته در ادامه دیدارهای رمضانی رهبر معظم انقلاب ؛جمعی از دانشگاهیان ؛ شعرا و همچنین اعضای هیات دولت با حضرت آیت الله خامنه ای دیدارکردند.
برنامه ایران در آیینه هفته را با مرور گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در این دیدارها آغاز می کنیم . 

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، نخبگان علمی و پژوهشگران دانشگاهها، با تاکید بر ضرورت افزایش سرعت رشد علمی در دانشگاهها و مراکز علمی، تصریح کردند: اگرچه ما در زمینه پیشرفتهای علمی ، عقب ماندگی تاریخی داریم اما با تلاش و انرژی جوانان با استعداد کشور می توانیم این عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
ایشان، دستیابی ایران به رتبه های ممتاز علمی جهان را نتیجه تلاشهای بی وقفه سالهای اخیر در دانشگاهها و مراکز علمی خواندند و تاکید کردند ؛مسئولان باید همّت مضاعف کنند که حرکت پیشرفت علمی از دور نیافتد و متناسب با نیاز ایران شتاب گیرد.
ایران با وجود تحریم ها به پیشرفت های قابل توجهی از جمله در دانش صلح آمیز هسته ای ؛ حوزه فناوری های نانو و تکثیر سلول های بنیادی دست یافته است ؛ اما این رشد کافی نیست ،زیرا مقابله با جنگ نرم به رشد بالایی از ظرفیت های ‌ علمی بستگی دارد و لازمه استمرار این رشد پایدار در جهان امروز ، توسعه مراکز تولید دانش، فناوری است .

در هفته ای که گذشت همچنین جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت ایران و تعدادی از شاعران از کشورهای پاکستان، هندوستان و افغانستان ،دیداری با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند .
ایشان در این دیدار با تأکید بر لزوم ترویج اشعار و سرودهای زنده و موضع‌دار در سطح وسیع، خاطرنشان کردند، امروز نسبت به گذشته اشعار زنده و برجسته‌ای همچون شعر درباره فلسطین، یمن، بحرین، دفاع مقدس، شهدای غواص، شهدای مدافع حرم یا مظلومیت مجاهدانی همچون شیخ زکزاکی شیخ مظلوم، شجاع و مصمم نیجریه گفته می‌شود اما متأسفانه این شعرهای مؤثر و روحیه‌بخش، به خوبی ترویج و منعکس نمی‌شود.
رهبرمعظم انقلاب خاطر نشان ساختند امروز نبردها درمیدان جنگ نرم ، جنگ سیاسی، فرهنگی، امنیتی و مقابله با نفوذ است . در این میدان ، فکرها و اراده‌ها در حال مبارزه هستند و یکی از ابزارهای اصلی و مؤثر در این مبارزه نیز ، شعر است.
رهبر معظم انقلاب خطاب به شعرا ، خاطر نشان کردند، «بیان خیانتهای آمریکایی‌ها در قضیه برجام» نیز یکی از عرصه‌های ممکن برای سرودن شعر زنده است و تصریح کردند علاوه بر سیاسیون، هنرمندان و به‌ویژه شاعران باید این واقعیتها را به افکار عمومی منتقل کنند.

حضرت آیت الله خامنه‎ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین عصر چهارشنبه در دیدار رمضانی رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت به تبیین چند حکمت از نهج البلاغه پرداختند.
ایشان با اشاره به کلامی از حضرت امیرالمومنین (ع) درباره نحوه عملکرد در شرایط فتنه، گفتند : حضرت علی (ع) توصیه می‎کنند که در شرایط فتنه که تشخیص حق و باطل برای مردم بسیار مشکل می‎شود، باید به گونه‎ای عمل کرد که هیچ بهره‎ای به نفع فتنه ایجاد نشود.

«محمد جواد ظریف» وزیرامور خارجه ایران در سومین سفر اروپایی خود، بعد از برجام هفته گذشته از فرانسه و هلند نیز دیدار و با مقامات این کشورها در خصوص گسترش مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و تشریح فضای ایران پسا تحریم گفت و گو کرد .
گفتگو درباره روابط دوجانبه، راههای پایان دادن به بحران در سوریه از طریق سیاسی، همکاری در زمینه های اقتصادی از محورهای گفتگوی «ژان مارک آیرو» Jean-Marc AYRAULT وزیر امورخارجه فرانسه و ظریف بود .
وزیر امور خارجه ایران همچنین در کاخ الیزه با فرانسوا اولاند ، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و درباره توافق‎های دو جانبه تهران - پاریس درچارچوب سفر سال گذشته حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران به فرانسه ، مسائل اقتصادی و تجاری و مسائل منطقه از جمله بحران سوریه ، گفت و گو کرد. 

ظریف پس از سفر اروپایی اش برای شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای به ازبکستان رفت . شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که 23 و 24 ژوئن در تاشکند برگزار شد .
عضویت ایران در این سازمان در دستور کار قرار گرفته است .
سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: موضوع عضویت دائم ایران دردستور کار سازمان همکاری شانگهای قرار دارد و به طور طبیعی مراحل رسمی خود را طی خواهد کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اجلاس سران سازمان همکاریهای شانگهای در تاشکند گفت: ایران از سال 2005 به عنوان کشور ناظر در این سازمان فعال است و مسکو ازعضویت این کشور استقبال می‌کند . 
تقویت همکاری های امنیتی و اقتصادی پایه های شکل گیری سازمان همکاری شانگهای بوده است.
این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه ‌گذاری شد.
سازمان همکاری شانگهای با افزایش اعضا و توسعه زمینه همکاری ها، دامنه نفوذ خود را گسترش داده است.

محمد رضا باقری معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری پیامی کتبی از جانب حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر ، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه ارائه کرد . مقرر شده است که پیام حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر برای روسای بعثه‌های حج و مسئولین حج کشورهای مختلف فرستاده شود.
" محمد رضا باقری" ، معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری هفته گذشته در سفری به ترکیه و پس از دیدار با "محمد گورمز"، رئیس سازمان دیانت ترکیه در آنکارا گفت، مقامات عربستان سعودی‌ مسئولیت‌ حقوقی،بین‌المللی و اسلامی حجاج را نمی‌پذیرند. وی افزود، دولت سعودی با گذشت یکسال از شهادت هزاران زائر خانه خدا در فاجعه منا و مکه و باوجود وعده هایی که داده بود ، تاکنون هیچ توضیحی در مورد این فاجعه دردناک به کشورهای اسلامی ارایه نکرده است.
باقری تاکید کرد، با توجه به اینکه سعودی ها اطلاعات یک طرفه‌ای به رئیس سازمان دیانت ترکیه در خصوص حج امسال داده بودند در این پیام خلاصه‌ مذاکرات ایران و عربستان و علل ممانعت سعودی‌ها از حج زائران ایرانی تشریح شد. 


ریزگردها و آسیبی که این روزها به محیط زیست می زنند همچنان دغدغه ایران و کشورهای همسایه است.بروز پدیده گرد و غبار در سال‎های اخیر،زندگی روزمره مردم را در جنوب و غرب ایران مختل کرده است.
خانم "معصومه ابتکار"رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران هفته گذشته با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد: رایزنی و هماهنگی های لازم با کشور عراق، احیاء تالاب های ایران و کاشت نهال از اقدامات انجام گرفته برای کنترل ریزگردها در شهرهای غربی ایران است.
ابتکار افزود: قرار است تفاهم نامه مشترکی بین ایران و عراق امضاء شود که بر اساس آن کانون های گرد و غبار عراق که روی ایران تاثیر دارد و نگرانی و آسیب هایی را برای ایران داشته است مورد بررسی قرار گیرد.

"عبدالرضا رحمانی فضلی" وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در مراسم سالروز مبارزه با مواد مخدر در تهران که هفته گذشته برگزار شد با اشاره به آماری در این زمینه گفت ، در افغانستان به طور متوسط 5 هزار تن مواد مخدر بهره برداری می شود که بیش از چهار هزارتن آن وارد بازارهای منطقه ای و بین المللی می شود.
رحمانی فضلی تصریح کرد: ایران آمادگی دارد با حضور 30 کشور در خط ترانزیت مواد مخدر نشستی در تهران برگزار کند تا این کشورها بتوانند با همکاریهای مشترک در مسیر ترانزیت مواد مخدر ،حوزه بالکان و غرب اروپا را پوشش دهند.
ترانزیت مواد مخدر توسط شبکه های بین المللی قاچاقچیان از افغانستان شروع می شود و تا غرب اروپا ادامه دارد.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به ادعای اخیر روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر فعالیت های نظامی ایران در مباحث هسته ای گفت: این فضاسازی های رسانه ای از روی استیصال است و ارزش پرداختن ندارد .
بهروز کمالوندی در ارتباط تلفنی با خبر 21 شبکه یک سیما افزود :‌ این اقدامات واهی با اغراض سیاسی دنبال می شود و از ابتدا پی ام دی ( ابعاد احتمالی نظامی ) پرونده ای سیاسی بود.
کمالوندی به بازدیدهای مدیر کل اژانس انرژی اتمی و معاون وی از پارچین و نمونه برداری نقاط مورد ادعایی آنها در پارچین اشاره کرد و گفت : ‌این نمونه برداری ها آنالیز شد و آژانس ، گزارشی تهیه کرد و این گزارش در شورای حکام مطرح و در نهایت پرونده پی ام دی بسته شد .

برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به چند خبر از حوزه وزارت امور خارجه ایران به پایان می بریم ؛

"صادق‎حسین جابری‎انصاری" ، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه با حکم "محمدجواد ظریف" ، به سمت معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران منصوب شد.
وزیر امور خارجه ایران ، حسین امیرعبداللهیان ، معاون پیشین عربی و آفریقای خود را به عنوان مشاور منصوب کرد.
همچنین در حکمی دیگر "بهرام قاسمی" به عنوان سخنگو و رئیس جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‎ای وزارت امور خارجه ایران منصوب شد.


در خبری دیگر از این حوزه اعلام شد ؛ وزارت امور خارجه ایران در بیانیه ای اقدام دولت بحرین را در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم روحانی ارشد شیعه بحرین محکوم کرد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه این اقدامات، امید به اصلاح امور از طریق گفتگو و روش های مسالمت آمیز را از بین می برد به دولت بحرین توصیه می کند با پایان دادن به برخوردهای فراقانونی، از تخریب همه پلهای ارتباط با مردم و رهبران میانه روی این کشور پرهیز و با پذیرش واقعیت های کشور و برگزاری گفتگوهای جدی ملی به بحران جاری در بحرین خاتمه دهد.
رژیم آل خلیفه بحرین دوشنبه گذشته تابعیت شیخ عیسی قاسم روحانی ارشد شیعیان بحرین را لغو کرد .

وزارت امور خارجه ایران همچنین در باره نتایج همه پرسی بریتانیا مبنی بر خروج این کشور از اتحادیه اروپایی بیانیه ای صادر کرد. به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم سالار به رای مردم بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی احترام می گذارد و آن را در مسیر خواست اکثریت مردم آن کشور در تنظیم روابط خارجی خود قلمداد می کند. این بیانیه می افزاید: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط با کشورهای اروپایی بر مبنای احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر بوده است و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن کشور ایجاد نخواهد کرد.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sat, 25 Jun 2016 16:32:29 +0430
ایران در آیینه هفته (29 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118950-ایران-در-آیینه-هفته-29-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118950-ایران-در-آیینه-هفته-29-جوزا-1395

 

 

 

 

"ذات آمریکای کنونی همان ذات آمریکای دوران ریگان است و هیچ تفاوتی میان دموکرات و جمهوریخواه وجود ندارد."
رهبر انقلاب اسلامی هفته گذشته طی سخنانی در جمع مسئولان و مدیران ارشد نظام ضمن تبیین مواردی از «نقاط مثبت و محسّنات» و همچنین «نقاط ضعف و معایب» برجام با تاکید براین این خصلت امریکا افزودند؛ مقامات دولت امریکا در زبان و بخشنامه می‌گویند که مانعی برای معاملات بانکی با ایران وجود ندارد اما در عمل کاری می‌کنند که بانکها جرأت معامله با ایران را نداشته باشند. 
حضرت آیت الله خامنه‌ای، سخنان اخیر یک مقام مسئول امریکایی را مبنی بر اینکه «ما نمی‌گذاریم ایران راحت باشد»، نمونه‌ای از همین رفتار دوگانه دانستند.
گزارش های برنامه ایران در ایینه هفته را با نگاهی به گزیده هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار دنبال می کنیم ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر سه‎شنبه در این دیدار، با اشاره به زوایای پر ابهام سند برجام که زمینه سوء استفاده طرف‎های مقابل را فراهم کرده است ، تأکید کردند : ایران ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود ، ایران ، برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره نقض عهد متقابل است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین وجود یک دشمنی آشکار خاص با ایران را فراتر از اختلافات معمولی بین دولت‎ها دانستند و افزودند : نظام اسلامی بر پایه مبانی فکری و عملی اسلامی با «استکبار، ظلم، تبعیض، و سیاست‎های زورگویانه» مخالف است و با وجود همه فشارها، قدرت و نفوذ آن روز به روز در منطقه و جهان گسترش و عمق یافته و به عنوان یک قدرت رو به ظهور جدید، منافع ظالمانه قدرت‎های استکباری را به چالش کشیده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر این که تنها راه مقابله با طراحی دشمن ، استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت‎ها و افزایش روزافزون قدرت و اقتدار است ، تصریح کردند : دشمن عبارت است از «شبکه استکبار» که در رأس آن دولت آمریکا قرار دارد و همچنین «شبکه صهیونیستی» که مظهر آن رژیم جعلی صهیونیستی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان این که برخی تصور می‎کنند ایران می‎تواند با آمریکا کنار بیاید و مشکلات خود را حل کند ، تصریح کردند ، این تصور نادرست و یک توهم است . مساله اصلی آمریکایی‎ها ، موجودیت جمهوری اسلامی ایران است که با مذاکره و رابطه حل نمی‎شود ، زیرا قدرت و استقلال ناشی از اسلام برای استکبار غیرقابل قبول است.

وزیر خارجه ایران هفته گذشته در دومین سفری اروپایی خود در یکماه اخیر از نروژ و آلمان ، دیدارکرد. 
در دیدار ظریف و "بورگه برند" Borge BRENDE وزیر خارجه نروژ ، دو طرف درباره راه های گسترش همکاری های سیاسی،‌ اقتصادی ،بانکی بین دوکشور گفتگو کردند.
گفتگو درباره روابط دوجانبه، راههای پایان دادن به بحران در سوریه، عراق و افغانستان از طریق سیاسی، همکاری در زمینه های نفت و گاز و محیط زیست از دیگر محورهای گفتگوی وزرای خارجه ایران و نروژ بود.
سخنرانی در سمینار برجام و فرصت های جدید همکاری ایران و نروژ،دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا و فدریکو موگرینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه برگزاری نشست "اسلو فروم" 2016، از دیگر برنامه های وزیر امور خارجه ایران در نروژ بود.

ظریف در سفرش به اسلو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری وزیر خارجه امریکا نیز دیدار کرد . ظریف در یک نشست خبری با موگرینی گفت ،اعتقاد دارم که آمریکا روی کاغذ تحریم ها را لغو کرده است، اما واشنگتن برای از بین بردن آثار روانی مقرراتی که طی چند دهه اخیر اعمال کرده است، باید اقدامات موثر تری انجام دهد.
ظریف پس از اسلو در سفری کوتاه به برلین پایتخت آلمان با "فرانک والتر اشتاین‌مایر" Frank-Walter STEINMEIER وزیر خارجه آلمان درباره تعمیق مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد .

حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد دولت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به علت مصادره و سرقت دو میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی رسما به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است . 
روحانی افزود ؛ دولت ایران همچنین درخواست کرد این اقدام ضد ایرانی آمریکا محکوم شود و به خاطر خسارات وارد شده به ایران ، غرامت پرداخت کند.
دیوان عالی آمریکا 20 آوریل در اقدامی خصمانه زیر پوشش تصمیم قضایی اعلام کرد نزدیک به دو میلیارد دلار دارایی متعلق به حساب سپرده بانک مرکزی ایران در نیویورک را به نفع شاکیان یک پرونده حقوقی مصادره کرده است .
به اصطلاح شاکیان در این پرونده ، ایران را به حمایت از جنبش حزب الله لبنان متهم و ادعا کرده اند که این جنبش عامل بمب گذاری سال 1983 و کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی در بیروت است.
آنها همچنین به دنبال دریافت غرامت برسر دیگرحملات ازجمله بمب گذاری سال 1996 در برج های « الخبر » در عربستان هستند که براثر آن چند نیروی آمریکایی کشته شدند.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این اقدام آمریکا را «دزدی آشکار» توصیف کرد.

ماه گذشته در واکنش به مصادره دارایی ایران از سوی دیوان عالی آمریکا، مجلس ایران دولت را ملزم کرد خسارت هایی را که آمریکا با «اقدامات دشمنانه و جنایت کارانه» خود از کودتا در ایران در سال 1953 به این طرف بر ایران وارد کرده است، خواستار شود.
در خصوص اقدامات ضد بشری امریکا و ناقض حقوق ایران مستندات زیادی وجود دارد که از جنبه حقوق بین الملل قابل پیگیری هستند. 
ایران و امریکا مدت‌ها پیش، یعنی در سال ۱۹۵۵ معاهده ‌روابط اقتصادی و حقوق کنسولی را امضا کردند که بر اساس حقوق بین‌الملل همچنان معتبر است. این معاهده دو سال پس از کودتای ۱۹۵۳ (موسوم به ۲۸ مرداد) به امضا رسید . قرارداد مذکور دارای یک مقدمه و ۲۳ ماده است. 
تبصره دوم بند ۲۱ این قرارداد نقش دادگاه لاهه را مشخص می‌کند، مبنی بر این‌که هرگونه مناقشه میان طرف‌های امضا کننده همچون تعبیر یا استفاده قرارداد حاضر، که از طریق دیپلماسی و به طور رضایت‌بخش حل نشده است، ‌می‌تواند به دیوان دادگستری بین‌المللی ارجاع داده شود، مگر این‌که طرف‌های قرارداد توافق کرده باشند آن را از طریق دیگر حل کنند .
پس از آن‌که ناو دریایی آمریکا یک هواپیما مسافربری ایرانی را هدف قرار گرفت که در آن ۲۹۰ تن جان خود را از دست دادند؛ ایران با استناد به تبصره دوم بند ۲۱ قرارداد مذکورپرونده شکایت علیه آمریکا را به دادگاه لاهه برد .
بار دومی که ایران علیه آمریکا در دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کرد، در نوامبر ۱۹۹۲ در پی حمله آمریکا به خطوط نفتی ایران در خلیج فارس در سال ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ بود. در هر دو پرونده دادگاه اعتبار قرارداد را تائید کرد. 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز چهارشنبه ، از انهدام دو تیم تروریستی در منطقه اشنویه (شمال غرب ایران )خبر داد . در این اطلاعیه تاکید شده است در ‌عملیات‌ رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) ، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران 2 تیم تروریستی منهدم شد و 12 تروریست به هلاکت رسیدند.
در این عملیات مقادیر قابل توجهی سلاح ، مهمات،تجهیزات و اسناد از تروریست ها به دست رزمندگان اسلام افتاد. در این عملیات 3تن از رزمندگان دلاور و غیرتمند سپاه اسلام به فیض شهادت نائل آمدند.
این قرارگاه تصریح کرد ، هرگونه تحرک در مرزهای منطقه را با دقت زیر نظر دارد و پاسخ آن به اخلالگران، کوبنده و تاریخی خواهد بود.

خاندان آل سعود در اقدامی خلاف موازین اسلامی مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.
رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران یکی از دلایل این کارشکنی را ترس سعودی‌ها از افشای آمار نهایی و همچنین قصور عربستان در فاجعه منا توسط زائران ایرانی دانست و تصریح کرد سعودی‌ ها تا آخرین لحظه آمار کشته شدگان را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند و حتی آمار ۴۳۷۰ نفری را که وزارت بهداشت‌ سعودی اعلام کرده بود ، از خروجی برداشتند.
سعید اوحدی ، خاطرنشان کرد پس از موضع‎گیری قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فاجعه منا، ایران تنها کشوری بود که توانست تمامی پیکرهای کشته‎شدگان خود را به داخل کشور منتقل کند. رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، افزود دیگر کشورهای اسلامی همچنان به دنبال تعیین تکلیف کشته شدگان خود هستند و ۸۰ درصد پیکر کشته شدگان دیگر کشورها هنوز تعیین تکلیف نشده است.

«فلیپو گرندی» ، کمیسر عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان در سفری به تهران با مقام جمهوری اسلامی ایران دیدار و در زمینه وضعیت پناهندگان افغان گفتگو کرد .
وی از جمله با «سیدحسن قاضی‎زاده هاشمی» ، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران روز شنبه دیدارکرد . 
قاضی‎زاده هاشمی ، در این دیدار با اشاره به کمک‌هایی که جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان به ویژه مردم مظلوم افغانستان در طول 4 دهه گذشته ارائه کرده است ؛ گفت : متاسفانه سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری که وظیفه حمایت کننده دارند،ناکارآمد هستند و کمتر به پیشگیری توجه دارند .
کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز با برشمردن بخشی از اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران درحوزه سلامت و آموزش برای پناهندگان افغان از کمک های 30 ساله دولت و ملت ایران به پناهندگان قدرانی کرد.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ،خبری کوتاه از یک موفقیت ورزشکاران ایرانی در رشته کشتی به آگاهی تان می رسانیم .

تیم ملی کشتی آزاد ایران در فینال چهل و چهارمین دوره جام جهانی کشتی سال 2016 در آمریکا با پیروزی برابر تیم قدرتمند روسیه برای هفتمین مرتبه قهرمان این مسابقات شد.
دیدار تیم های کشتی آزاد ایران و روسیه با نتیجه 5 بر 3 به نفع ایران خاتمه یافت تا برای پنجمین سال پیاپی و سومین سال در لس آنجلس جام قهرمانی جهانی کشتی به تیم ایران تعلق بگیرد .
پیشتر نیز تیم والیبال ایران با درخشش کم نظیر خود مجوز حضور در المپیک را بدست آورده بود. 
سی و یکمین دوره بازیهای المپیک ریو 5 تا 21 اوت 2016 در کشور برزیل برگزار می شود.

 

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Mon, 20 Jun 2016 17:27:16 +0430
ایران در آیینه هفته (22 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118507-ایران-در-آیینه-هفته-22-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118507-ایران-در-آیینه-هفته-22-جوزا-1395

 

 

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، زیبایی الفاظ قرآن کریم را یک معجزه و دریچه‎ای برای جذب شدن به سوی مفاهیم عالی و پربار آن دانستند.
گزارش های برنامه ایران در ایینه هفته را با نگاهی به این دیدار آغاز می کنیم ؛حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز ماه مبارک رمضان ، در محفل نورانی انس با قرآن کریم با تاکید بر نیاز روز افزون جهان در شرایط کنونی به درک مفاهیم قرآن ، تصریح کردند اگر معانی بلند قرآن با زبان روز ، برای انسان‎ها بیان شود قطعاً تاثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد .
ایشان تأکید کردند اگر این مفاهیم منتقل شوند ، قرآن کریم ، تاثیرگذار اصلی در جهان خواهد شد و قدرتها و سلاح‎های آنها و رژیم صهیونیستی هیچ غلطی نمی‎توانند بکنند. حضرت آیت الله خامنه‎ای در این زمینه با اشاره به خلاء هویتی ، فکری و ایمانی دردنیای امروز و نیاز بشریت به مفاهیم قرآنی ، خاطر نشان کردند که باید با استحکام‎ پایه‎های ایمانی خود و آشنایی با زبان نحوه انتقال مفاهیم قرآن به انسان‎ها ، این مفاهیم را به دنیا منتقل کنیم.
شناخت حقیقی قرآن بی تردید موجب وحدت و مظهر قدرت نرم امت اسلام است و اگر به این منبع عظیم توجه و به دستورات آن عمل شود جهان اسلام می تواند ازموانعی که در راه پیشرفت و رسیدن به جایگاه حقیقی اسلام وجود دارد عبور کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از این منظر ، رسیدن به عزت ، قدرت ، رفاه مادی ، تعالی معنوی ، شادی و آرامش روحی را در گرو عمل به قرآن دانستند و افزودند اگر به مفاهیم قرآن گوشِ دل سپرده شود، قطعاً در دنیای پیچیده، توفانی و پر از معضلات امروز ، ژرفای مفاهیم قرآنی و تأثیرگذاری آن بیشتر درک خواهد شد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه هفته گذشته / 6 ژوئن/ در وین آغاز بکار کرد . در این نشست گزارش آمانو در باره برجام ارائه شد .
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی تاکید کرد ایران در چار چوب قطعنامه 2231 شورای امنیت و قطعنامه‌های مربوطه، به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است. آمانو افزود نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای در ابتدای راه قرار دارد و تداوم این روند نیازمند تعهد همه طرف‌ها است.
یوکیا آمانو، ‌مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به ادعای برخی از اعضای شورای حکام که جزئیات ارائه شده در آخرین گزارش وی را ناکافی دانسته اند، اعلام کرد: "گزارش من بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ای که از سوی شورای حکام در ماه دسامبر گذشته تصویب شد، تنظیم شده و جزئیات مندرج در این گزاش، همان نکاتی است که این دو قطعنامه بر آن تأکید دارند".
رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این خصوص تاکید کرد: کشورهایی که خواهان جزئیات بیشتر درگزارش آمانو هستند، باید توجه داشته باشند که این خواسته ی آن ها با توافق هسته ای(برجام) مغایرت دارد. وی افزود، قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل به آنان چنین اجازه ای نمی دهد.
در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، در بند پنج پروتکل الحاقی و در توافق پادمان ها، صراحتأ ذکر شده که آژانس موظف است؛ نهایت تلاش خود را برای محرمانه نگه داشتن اطلاعاتی که کشورهای عضو در اختیارش گذاشته اند، انجام دهد.

در رویدادی دیگر ، دفتر وزیر خارجه ایران در پاسخ به درخواست تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا برای سفر به ایران و بازدید از مراکز هسته ای ایران اعلام کرد هیچ یک از طرف‌های برجام، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات کشورهای طرف برجام، نمی‌توانند مدعی حق نظارت بر اجرای برجام شوند.
در این بیانیه آمده است، توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک یا همان برجام به روشنی مقرر کرده است که تنها نهاد ذی‌صلاح برای نظارت بر اجرای بخش‌های هسته‌ای این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، قانون الزام دولت به پیگیری خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا ضد ایران را ابلاغ کرد.
"حسن روحانی " رییس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ، قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی را برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ کرد. این قانون در جلسه علنی روز سه‌شنبه 17 ماه می 2016 ( بیست و هشتم اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در 18 ماه می 2016 به تأیید شورای نگهبان قانون اساسی رسیده بود.
برای استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است بطور مستقیم یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را برای جبران خسارت و گرفتن غرامت کامل از دولت آمریکا به‌عمل آورد.
مداخلات امریکا در زمان رژیم شاه برای حمایت از منافع نامشروع امریکا در ایران ، تحریم و محاصره اقتصادی و توقیف دارایی های ایران در آمریکا قبل و بعد ازپیروزی انقلاب ،همچنین جنایاتی نظیر سرنگون کردن عمدی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس و نقش امریکا در تامین سلاح های شیمیایی برای رژیم صدام بخشی از فهرست اقدامات ضد بشری و زیر پا گذاشتن حقوق ملت ایران است .
تصویب بودجه درکنگره امریکا درحمایت از گروه های معاند و تروریستی برای اقدام ضد امنیت ایران و جذب گروه های تروریستی و آموزش آنها برای اقدامات خرابکارانه در ایران از دیگر اقداماتی است که در این زمینه قابل پیگیری هستند .

وزیران دفاع روسیه، سوریه و ایران روز پنجشنبه برای گفتگو درباره « مبارزه با تروریسم » در خاورمیانه، در تهران با یکدیگر دیدار کردند. سرگئی شویگو ، فهد جاسم الفریج و حسین دهقان ، وزرای دفاع روسیه ، سوریه و ایران در این نشست ، تحولات منطقه و راههای تقویت مبارزه با تروریسم را مورد بررسی قرار دادند.
سردار سرتیپ پاسدار "حسین دهقان" وزیر دفاع ایران پس از نشست سه جانبه وزرای دفاع ایران، روسیه و سوریه ، با تاکیدبر همگرایی سه کشور برای مبارزه با تروریسم گفت ، بر اساس خواست دولت قانونی سوریه، تهران حمایت از دولت و ملت این کشور را برای مقابله با تروریسم وظیفه خود می داند.
دهقان با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم و تداوم ارائه این کمک ها به مردم عراق و سوریه گفت، هدف از این اقدامات، برقراری استقرار صلح، ثبات و امنیت در منطقه است.
پیش از این نشست ؛ هیأت وزارت کشور سوریه نیز به سرپرستی سرلشگر« خالد عبداله خضر » معاون وزیر کشور سوریه نیز برای شرکت در اولین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی روز دوشنبه وارد تهران شده بود .
در پایان اولین اجلاس کارگروه مشترک امنیتی ایران و سوریه که نمایندگانی از وزارت خارجه و مقامات امنیتی و انتظامی دو کشور نیز حضور داشتند،طرفین در خصوص موضوعات مورد علاقه تبادل نظر کردند.رئیسان کارگروه مشترک امنیتی ایران و سوریه، صورتجلسه همکاری برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و امنیت مرزها امضاء کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: عربستان از ابتدا اراده ای بر پذیرش زائران ایرانی نداشت.
«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت ایران در سفری به کرمان ،جنوب ایران با طرح این موضوع در گفتگویی خبری افزود: از دلایل اصلی که عربستان حاضر نبود در مناسک حج امسال زائران ایران را بپذیرد موضوع فاجعه منا بود چرا که تنها کشوری که توانست اجساد و پیکر پاک شهدای خود را به کشور برگرداند، جمهوری اسلامی ایران بود.
اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
آن ها علاوه بر اعمال محدودیت استفاده زائران ایرانی از هواپیمایی و ناوگان حمل و نقل ایران و ویزا، 9 مورد محدودیت های دیگر را هم اعمال کرده بودند که مورد پذیرش مسئولان ایران قرار نگرفت .
مقام های عربستان همانگونه که در فاجعه منا از زیر بار مسئولیت هایشان در اداره امور حج شانه خالی کردند ، اکنون نیز می کوشند وانمود کنند که به وظایفشان و حتی بیش از آن عمل کرده اند.
سال گذشته هزاران زائر از جمله 464 زائر ایرانی روز عید قربان (24سپتامبر 2015) و در حال انجام مناسک حج در سرزمین منا به دلیل سوء تدبیر مسوولان آل سعود جان خود را از دست دادند.
خاندان آل سعود مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ،خبری کوتاه درباره فعالیت های سواد آموزی به اتباع افغانستان در ایران به آگاهی تان می رسانیم .
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران اعلام کرد ؛‌ طی 30 سال گذشته، بیش از 700 هزار اتباع کشور افغانستان در ایران آموزش دیده اند.
"علی باقرزاده" رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران هفته گذشته در نشست مشترک با "محمد رحیمی" معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان در تهران افزود: 10 سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی توسط امام خمینی(ره)، سند جهانی "آموزش برای همه" (ای اف ای) EFA در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ایران تصریح کرد:رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور دادند تا اتباع افغان همانند هموطنان ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هیات دولت نیز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شد.

 

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sun, 12 Jun 2016 18:28:54 +0430
ایران در آیینه هفته (16 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118235-ایران-در-آیینه-هفته-16-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118235-ایران-در-آیینه-هفته-16-جوزا-1395

 

 

 

روز جمعه /14 خرداد/جوزا / یاد و خاطره امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گرامی داشته شد. 
در بیست و هشتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ،پیروان و عاشقان راه امام راحل از سراسرایران و دیگر کشورها با حضور در مرقد مطهر ایشان ، یاد شخصیتی بزرگ را گرامی داشتند که راه و اندیشه هایش همچنان امید بخش مسلمانان و عدالت خواهان جهان است . ضمن عرض تسلیت این روز برنامه ایران در ایینه هفته را با گفتاری در این باره آغاز می کنیم .

امام خمینی (ره) مبارزات خود را ازسال 1342 /1963.م/هجری شمسی با رژیم استبدادی شاه و مداخلات امریکا درایران آغاز کرد و با اوج گرفتن این مبارزات ، توسط رژیم شاه به ترکیه و سپس به عراق تبعید شد.
امام خمینی (ره ) در مدت سیزده سال تبعید درعراق علاوه بر تربیت شاگردان بسیار ، به افشای ماهیت رژیم شاه و مطامع نامشروع آمریکا در ایران پرداخت و با صدوراعلامیه های روشنگر ، زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم کرد.
همزمان با اوجگیری مبارزه ملت ایران و بازگشت شکوهمندانه ایشان به ایران، انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و دوران جدیدی از مبارزات ایشان علیه استکبار جهانی رقم خورد .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی،باوجود توطئه های ابرقدرتها و دشمنان داخلی و خارجی انقلاب از جمله جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران ، امام خمینی (ره) در شرایط دشوار آن دوره ، مردم ایران را با درایت و شجاعت، رهبری کرد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران ، پس از 87 سال زندگی پرتلاش و خستگی ناپذیر ، چشم از جهان فروبست و به دیدار حق شتافت.

در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی ،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب ، طی بیاناتی ضمن تبیین اندیشه های سیاسی امام خمینی ، با برشمردن ویژگی های شخصیتی و صفات متعدد و جامع امام راحل ، به تببین اندیشه های سیاسی امام خمینی و شاخص های مهم در منظومه فکری امام پرداختند . 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع پر شکوه مردم ایران در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، یکی از شاخص های مهم در منظومه فکری امام را ضدیت با استکبار بر شمردند .
ایشان با اشاره به ویژگی انقلابی بودن امام راحل ، تاکید کردند که امروز ملت ایران برغم تهدید ها و تحریم های دشمنان ، با تکیه برهمان باورها و پایبندی به اصول امام ، به راه روشن خود در مسیر پیشرفت و اعتلا ادامه می دهد. این ایستادگی ، مرهون انقلابی بودن امام راحل است .
رهبر معظم انقلاب علت اصلی همه دشمنی و هراس قدرت های استکباری با انقلاب و امام را در همین نکته برشمردند و تصریح کردند که قدرت های استکباری از عنصر انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن امام ، هراس داشتند . ایشان اقداماتی همچون محاصره اقتصادی و تحریم ها و توطئه ها و بهانه جویی ها در موضوع هسته ای و حقوق بشر را بهانه دانستند و تاکید کردند که امروز هم دشمنان انقلاب اسلامی از انقلابی و جهادی عمل کردن ملت ایران هراس دارند .
رهبر معظم ایران در بخش دیگری از سخنانشان تاکید کردند باید دشمن را بشناسیم و در برابر حرکات دشمن حساسیت داشته باشیم. 
ایشان با اشاره به ماهیت نظام سلطه ، خاطر نشان کردند نظام سلطه اهل خیانت است، اهل جنگ افروزی است ، اهل ایجاد و سازماندهی گروه های تروریست است ، اهل سرکوب کردن گروه های آزادیخواه است ، اهل فشار آوردن بر مظلومین مثل فلسطین و امثال فلسطین است . این طبیعت نظام سلطه است. ایشان تاکید کردند ‌ ما با آمریکا در زمینه مسائل منطقه ای همکاری نخواهیم کرد زیرا اهداف و مقاصد آنها در منطقه ، صد و هشتاد درجه با اهداف و سیاست های ایران در منطقه تفاوت دارد.
رهبر معظم انقلاب همه اقشار و دوستداران راه امام و نسل امروز و فردا و فرداهای انقلاب را مخاطب سخن خود دانستند و این واقعیت را خاطر نشان کردند که برای بدست آوردن انقلاب و پیروزی انقلاب هزینه های فراوانی از جمله جنگ و تحریم ها داده شده اما صدها برابر این هزینه منافع وجود دارد و امروز موفقیت های بزرگی که ملت ایران در همه عرصه ها به دست آورده ، محصول ادامه راه انقلاب و راه امام در انقلابی عمل کردن است . 
انقلاب اسلامی در مسیری که امام راحل ترسیم کرد ، دفاع از حقوق ملتها را سرلوحه اهداف خود قرار داد و برخلاف بسیاری از انقلاب های جهان از مسیر اصلی خود خارج نشد و تحت هیچ شرایطی از ارزش ها و آرمان های خود با وجود همه فشارها و کارشکنی ها ، فاصله نگرفت . 
امام خمینی (ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی در سخنرانی مشهورخود در سال 1342/1963/ که به دستگیری و تبعید ایشان منجر شد نشان داد که جنبش پانزده خرداد ، ماهیت ضد استکباری دارد و به همین دلیل ، این رویداد تاثیر عمیقی بر خیزش انقلابی ملت ایران گذاشت و به نقطه عطفی درشکل گیری مبارزه ملت ایران با نظام سلطه تبدیل شد .

رئیس جمهوری اسلامی ایران ، نیز "انقلاب اسلامی"، "جمهوری اسلامی" و " رهبری و ولایت فقیه " را سه یادگار تاریخی حضرت امام خمینی (ره) برای ملت ایران دانست.
حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران پنجشنبه‎شب در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حرم مطهر ایشان ، تاکید کرد : ملت ایران در دفاع از استحکام این سه یادگار امام خمینی (ره) و حفظ آرمان و اهداف ایشان ، متحد ، همصدا و مصمم است.
رئیس جمهوری ایران ، با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) ، گفت : اجتماع پر شور مردم در کنار حرم مطهر ایشان به معنای پیوند مستحکم امام و امت بوده و در طول ٢٧ سال گذشته از ارتحال امام خمینی (ره) ، عشق و پیروی مردم از راه ایشان روز به روز بیشتر شده است.

خاندان آل سعود مانع از این شدند که ایرانی ها امسال مناسک حج را بجا آورند.
جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتش با مقام های عربستان فهرستی از اقداماتی راکه می توانست دولت سعودی را به سمت پذیرش اعزام حجاج ایرانی با حفظ عزت، کرامت و امنیت سوق دهد، فراهم و از همه عوامل داخلی و خارجی نیز استفاده کرد.اما اصرار سعودی ها بر مواضع و اقدامات تفرقه انگیر و بهانه جویی های عربستان مانع از حصول توافق برای اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی شد.
رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران گفت: نگاه آل سعود به فریضه حج کاملا سیاسی و به دور از منطق است.
"سعید اوحدی" رییس سازمان حج و زیارت ایران در گفتگوی ویژه خبری با شبکه دو سیمای ایران با اشاره به فرآیند مذاکرات هیاتهای ایرانی و عربستانی درباره حج امسال افزود: عربستان در طول مذاکرات بیش از 11 مورد محدودیت را در تفاهمنامه قید کرده بود که در سالهای قبل این محدودیت ها وجود نداشته است .
اوحدی با بیان اینکه ایران به طرف سعودی اعلام کرده که این محدودیتها را نخواهد پذیرفت تصریح کرد: آن ها علاوه بر اعمال محدودیت استفاده زائران ایرانی از هواپیمایی و ناوگان حمل و نقل ایران و ویزا، 9 مورد محدودیت های دیگر را هم اعمال کرده بودند که مورد پذیرش مسئولان ایران قرار نگرفت .
اوحدی تاکید کرد: محدودیت هایی را که طرف عربستانی اعمال کرده بود نشان دهنده نبود اراده جدی آن ها بود و هیچ کدام از 11مورد محدودیتی که اعمال کرده بودند ضرورت نداشت.
اوحدی با اشاره به اعلام مسئولان سازمان حج عربستان مبنی بر امتناع ایران از امضای قرارداد امسال حج تاکید کرد: جمهوری اسلامی قراردادی را که شامل تضمین لازم برای امنیت زائرانش نباشد را امضا نمی کند.
مقام های عربستان همانگونه که در فاجعه منا از زیر بار مسئولیت هایشان در اداره امور حج شانه خالی کردند ، اکنون نیز می کوشند وانمود کنند که به وظایفشان و حتی بیش از آن عمل کرده اند. سعودی ها حتی حاضر نشدند تفاهمنامه ای در این زمینه امضا کنند و با استدلالی بی پایه ، در اطلاعیه وزارت حج و عمره عربستان ، ایران را مسئول محرومیت حجاج ایرانی از ادای فریضه حج دانستند .

رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل در غرب افغانستان از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم آن کشور قدردانی کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از کابل ، «خلیل عثمان» رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل در حوزه غرب افغانستان در مراسم بازدید از مرکز آموزش های فنی و حرفه ای «افغان- ایران» در هرات گفت: جمهوری اسلامی ایران برای بهبود وضع زندگی مردم افغانستان اقدامات بزرگی انجام داده است و این کمک‌ها همچنان ادامه دارد. 
وی تصریح کرد: صدها جوان افغان که از بیکاری و نداشتن شغل رنج می بردند با حضور در مرکز آموزش های فنی و حرفه ای ایران- افغان ، شغل و حرفه یاد گرفته اند و اکنون مشغول کار هستند. 
عثمان ، نقش جمهوری اسلامی ایران را در کمک به مردم افغانستان حایز اهمیت و مفید دانست. «محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز نبود کار برای جوانان مستعد افغان را یک مشکل عمده دانست و افزود؛ مرکز آموزش های فنی و حرفه ای هرات با اعتباری افزون بر یک میلیون و پانصد هزار دلار از کمک های بلاعوض جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است و سالانه بیش از یکهزار جوان افغان در این مرکز در رشته های برق ، ساختمان ، رایانه ، مکانیکی ، لوله کشی و شغل های دیگر آموزش می بینند.

به عنوان پایان بخش برنامه این هفته ، از پیروزی تاریخی تیم ملی والیبال ایران در راهیابی به بازی های المپیک 2016 ریو ، خبری کوتاه به آگاهی شنوندگان عزیز می رسانیم .
تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران با شکست تیم قدرتمند والیبال لهستان به المپیک ریو 2016 در برزیل راه یافت. تیم ملی والیبال ایران روز شنبه در جریان رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک ریو در ژاپن ، در بازی دیدنی ، با نتیجه 3 - 1 تیم ملی قدرتمند لهستان را شکست داد و سهمیه بازی‎های المپیک ریو 2016 را ، پس از 52 سال ، به دست آورد.
قبل از ایران ، صعود تیم‎های لهستان و فرانسه به المپیک ریو قطعی شده بود. تیم ملی والیبال ایران بامداد یکشنبه نیز در آخرین دیدار خود در رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک به مصاف تیم ملی ونزوئلا می‎رود.
تیم ملی والیبال ایران قبل از رویارویی با لهستان ، در برابر چین ، ژاپن ، استرالیا و کانادا پیروز شد و فقط یک بازی خود را به فرانسه واگذار کرد.
رقابت‎های والیبال انتخابی المپیک ریو از 28 ماه مه گذشته در توکیو آغاز شده است و به مدت 9 روز پیگیری خواهد شد.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Wed, 08 Jun 2016 16:31:22 +0430
ایران در آیینه هفته (8 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118231-ایران-در-آیینه-هفته-8-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/118231-ایران-در-آیینه-هفته-8-جوزا-1395

 

 

 

هفته گذشته دوره نهم مجلس شورای اسلامی به کار خود پایان داد و مسئولیت دوره جدید مجلس به نمایندگان منتخب مردم در دهمین دوره مجلس واگذار شد که از روز شنبه کار خود ر ا رسما" آغاز کرد .
پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز هفته گذشته با پیام رهبر معظم انقلاب شروع بکار کرد .
برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این دو رویداد آغاز می کنیم ؛

حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب ؛ پنج‌شنبه گذشته در دیدار رئیس و نمایندگان منتخب ملت در پنجمین دوره مجلس خبرگان ، این نهاد را صرف نظر از وظایف خود در قانون اساسی ، پدیده ای عظیم و تأثیرگذار دانستند .
رهبر معظم انقلاب با اشاره به نحوه شکل گیری مجلس خبرگان رهبری که مجموعه ای منتخب و مورد وثوق مردم ، از علما و صاحبنظران دینی و علمی است ؛ افزودند: این مجموعه برجسته و متعالی دارای ظرفیتی عظیم برای تبادل نظر، هماهنگی و فعالیت تأثیرگذار است.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین این بعد از اهمیت خبرگان رهبری ، «هم اندیشی درباره مسائل مختلف»، تمرکز بر مسائل مورد نظر ، اعلام مواضع و خواست ها و شکل دهی نوعی گفتمان و مطالبه عمومی را از ظرفیتهای مجلس خبرگان برشمردند و تصریح کردند در هیچک از ارکان نظام اسلامی ایستایی جایز نیست.
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با تبیین «هویت و مسیر انقلابی» مجلس خبرگان رهبری، تأکید کردند: تنها راه بقا و پیشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب ، اقتدار حقیقی کشور و جهاد کبیر یعنی تبعیت نکردن از دشمن است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، همچنین روز شنبه در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: وظیفه‌ انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.
رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردند ، شرایط توفانی منطقه و جهان و ماجراجویی‌ های بین‌المللی نظام سلطه‌ و اتباعش ، ایران اسلامی را با اوضاع پیچیده‌تری از گذشته روبرو ساخته است.
ایشان، اقتدار ایران را برای مواجهه با این شرایط ، نیازمند هوشمندی و عزم راسخ و در دست داشتن ابتکار عمل از سوی همه مسئولان دانستند.
دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز شنبه پس از سخنان رئیس سنی مجلس با قرائت پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراسم تحلیف نمایندگان مجلس و سخنرانی وزیر کشور و رئیس جمهوری ایران آغاز به کار کرد.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در این مراسم ، قوه مقننه را مظهر حاکمیت مردم و نظارت عمومی دانست . وی گفت مردم ایران در بیش از 100 سال گذشته همواره در پی مجلس قوی و کارآمد بودند که قدرت قانونگذاری درچارچوب منافع ملی و موازین اسلامی را داشته باشد.
مجلس شورای اسلامی ایران 290 کرسی دارد.

تهران هفته گذشته میزبان مقام هایی از دو کشور هند و افغانستان بود . 
رییس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند هفته گذشته در تهران مذاکراتی در سطح عالی برگزار کردند . امضای چندسند همکاری از جمله توافقنامه ترانزیتی سه جانبه مسیر چابهار از دستاوردهای این مذاکرات بود . 
رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند همچنین دیداری با مقام معظم رهبری داشتند . 
گزارش بعدی برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این دو سفر آغاز می کنیم ؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار «نارندرا دامورداس مودی» نخست‌وزیر هند، با اشاره به سابقه بسیار طولانی و تاریخی ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و مردمی میان ایران و هند، زمینه‌های همکاری دو کشور را بسیار گسترده دانستند و تصریح کردند جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط با هند که یکی از اقتصاد های نوظهور و رو به پیشرفت در دنیا است، استقبال می‌کند و در اجرای توافقهای دوجانبه کاملاً جدی است .
ایشان همچنین با اشاره به سیاست صحیح دولت هند مبنی بر وارد نشدن به هیچ‌یک از ائتلافهای غربی و امریکایی در به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم خاطرنشان کردند؛ مبارزه واقعی و جدی با تروریسم می‌تواند یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و هند باشد .

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار «محمد اشرف غنی» رئیس‌ جمهور افغانستان، تصریح کردند ایران ، امنیت و پیشرفت همسایه خود افغانستان را به منزله امنیت و پیشرفت خود می داند. ایشان خاطر نشان کردند ؛ مسائل بین ایران و افغانستان از قبیل مهاجران ، موضوع آبِ رودخانه‌های مرزی دو کشور ، حمل‌ونقل و امنیت ، همگی قابل حل هستند و باید همه این مسائل را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.
مسایل مربوط به آب هیرمند به قرن نوزدهم میلادی زمانی که افغانستان تحت الحمایه بریتانیا بود بازمی گردد. در سال 1973 سندی میان دو کشور امضا شد که بر اساس آن سهم آب ایران 26 متر مکعب آب در ثانیه یا سالانه 850 میلیون متر مکعب تعیین شد. در حال حاضردو کشور نسبت به قرارداد مربوط به آب هیرمند اعلام تعهد کرده اند و قرار است بزودی هیاتی در این زمینه گفتگوها را آغاز کند .
آنگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی دردیدار اشرف غنی خاطر نشان کردند ؛ مسائل بین ایران و افغانستان از قبیل مهاجران ، آب، حمل‌ونقل و امنیت ، همگی قابل حل است و باید همه این موضوع ها را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.

هفته ای که گذشت مصادف با سالروز آزاد سازی خرمشهر از اشغال دشمن متجاوز در دوران جنگ تحمیلی بود .
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی همزمان با سی و چهارمین سالگرد آزادی شهر خرمشهر از اشغال متجاوزان بعثی در مراسم دانش آموختگی دانشگاه افسری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش ناموفق جبهه استکبار در ۳۸ سال اخیر برای شکست انقلاب اسلامی به‌رغم استفاده از ابزار و توطئه‌های گوناگون ، آن را نمونه بارز پیروی از منطقِ مجاهدت و ایستادگی با توکل برخدا برشمردند . ایشان تأکید کردند ملت ایران همچنان در صحنه است و جوانان بسیاری حاضرند جان خود را در راه انقلاب فدا کنند . حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، رویارویی در مقابل جبهه استکبار را «جنگ نامتقارن» خواندند و گفتند در این جنگ نامتقارن ، هر یک از طرفین توانایی‌ها و منابع قدرتی دارد که طرف مقابل ، از آنها برخوردار نیست . منبع قدرت نظام اسلامی ، توکل به قدرت خدا،اعتماد به پیروزی و قدرت اراده انسان های مؤمن است.

چهاردهمین اجلاس منطقه ای مراجع ملی کنوانسیون سلاح های شیمیایی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در تهران با حضور مقامات و نمایندگانی از کشورهای مختلف قاره آسیا برگزار شد .
سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه و "کسرات سواکسام"، از مدیران بخش همکاریهای بین المللی سازمان منع سلاح های شیمیایی سخنران مراسم افتتاحیه این همایش بودند. 
عراقچی، در سخنان خود در مراسم افتتاحیه این اجلاس با اشاره به مواضع اصولی ایران در رابطه با کنوانسیون سلاح های شیمیایی و از جمله شرکت فعال در مذاکرات تدوین کنوانسیون و نیز اجرای مفاد آن، تاکید کرد؛ استفاده از مواد شیمیایی به عنوان سلاح، از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران همواره محکوم بوده است.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه ایران همچنین با اشاره به سابقه جنایات رژیم صدام در انجام حملات شیمیایی علیه رزمندگان و غیر نظامیان در طول هشت سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: با توجه به جمعیت صد هزار نفری قربانیان سلاح های شیمیایی در جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه در هماهنگی با سایر نهادهای داخلی، احقاق حقوق این عزیزان را همواره در سرلوحه امور قرار داده و انتظار دارد سازمان منع سلاح های شیمیایی نیز بطور جدی این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. وی افزود : ادامه استفاده از سلاح های شیمیایی توسط گروههای تروریستی در سوریه و عراق ثابت می کند تا زمانی که رژیم صهیونیستی به کنوانسیون سلاح های شیمیایی ملحق نشود و کشورهای دارنده سلاح شیمیایی کلیه زرادخانه های خود را منهدم نکنند، جهان با خطر کاربرد این سلاح ها روبرو خواهیم بود، لذا سازمان منع سلاح های شیمیایی باید تمام تلاش خود را برای تحقق جهان شمولی کنوانسیون و انهدام سلاح های شیمیایی موجود بکارگیرد.

ایران با درخششی دیگر در عرصه هنر سینما موفق به دریافت جایزه از جشنواره فیلم کن فرانسه شد. 
شهاب حسینی ، بازیگر ایرانی فیلم "فروشنده" نشان نخل طلای جشنواره‌ فیلم کن را برای بهترین بازیگر مرد و جایزه بهترین فیلم‌نامه را اصغر فرهادی ، کارگردان مشهور ایرانی برای فیلم فروشنده دریافت کردند.
سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران ، دریافت جایزه از جشنوراه فیلم کن فرانسه را فخر ایرانیان اعلام کرد. 
محمد باقر نوبخت ، سخنگوی دولت ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ؛ این رخداد را افتخاری برای ایرانیان در عرصه جهان و هنر دانست . نوبخت با بیان اینکه دولت همیشه حامی هنر اصیل ایرانی و اسلامی است ، خاطرنشان کرد می‌توان انتظار داشت هنرمندان ایرانی در قلل رفیع‌تر این عرصه مستقر شوند و هرچه بیشتر سبب سرافرازی ملت ایران باشند.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Wed, 08 Jun 2016 16:11:58 +0430
ایران در آیینه هفته (1 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/117041-ایران-در-آیینه-هفته-1-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/117041-ایران-در-آیینه-هفته-1-جوزا-1395

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه در دیدار شرکت کنندگان در سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، با تاکید بر اینکه امریکا «طاغوت اعظم» و «شیطان اکبر» است ، تصریح کردند ؛امروز مهمترین وظیفه علما، روشنفکران و نخبگان، روشنگری در قبال فریبکاری های دشمنان است و امت اسلامی نیز نباید فریب وعده های قدرتها را بخورد و از تهدیدهای آنها بهراسد.

نخستین گزارش برنامه ایران درآیینه هفته را با نگاهی به این رویداد آغاز می کنیم ،

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این زمینه تحرکات گسترده قدرتهای طاغوتی را برای ضربه زدن به اسلام و امت اسلامی خاطر نشان کردند و افزودند، آنها می دانند اگر مسلمانان قدرت داشته باشند، قادر به ظلم به ملتها نیستند و موضوع فلسطین نیز به فراموشی سپرده نخواهد شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی،قرآن را محور «وحدت امت اسلامی» دانسند و افزودند: در شرایطی که سیاست های استکبار بر ایجاد اختلاف و درگیری میان مسلمانان متمرکز است، امت اسلامی باید با تمسک به این نعمت بزرگ الهی در مسیر وحدت و انسجام حرکت کند.
ایشان ،با اظهار تاسف از تمسک برخی کشورهای اسلامی به طاغوت به جای تمسک به خدا، تاکید کردند: کشورهایی که در منطقه، مجری سیاستهای امریکا هستند ، در واقع به امت اسلامی خیانت و زمینه نفوذ آمریکا را فراهم می کنند.
رهبر معظم انقلاب ایمان و پایداری ملت ایران و ایستادگی آنان در مقابل زیاده خواهی های امریکا را عامل اصلی اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانستند و تاکید کردند: علت هراس قدرتها از ملت ایران و انواع توطئه ها برضد این ملت ، اقتدار بر مبنای اسلام ، است و دشمن از «اسلام مقتدر» می‌ترسد.

سی و سومین مسابقات بین المللی قرآن کریم، چهارشنبه گذشته 11 تا 17 مه، در مصلی امام خمینی برگزارشد . 
130شرکت کننده از 75 کشور از قاره های آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه در سی و سومین دوره از مسابقات شرکت کردند . 

خانم "کولیندا گرابار کیتاروویچ" رئیس جمهوری کرواسی این هفته در سفری به تهران با مقام های ایران،دیدار و در زمینه مسایل دو جانبه و منطقه ای گفتگو کرد . در این سفر چند سند موافقتنامه و تفاهمنامه امضا شد.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید تعامل سازنده و توسعه روابط بر اساس احترام متقابل، از گسترش روابط با کشورهای اروپایی استقبال می کند .
رفت و امدهای هیات های مختلف از کشورهای اروپایی به تهران نیز نشان از این رویکرد دارد . 
در ادامه این رفت و آمدها ؛ تهران هفته گذشته شاهد دیدارهای رییس جمهوری کرواسی و هیات همراه با مقام های ایران بود . 
«کولیندا گرابار کیتاروویچ» " Kolinda Grabar Kitarović رئیس جمهوری کرواسی روز سه شنبه برای دیدار و گفت و گو با مقامات ایران در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرد.
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار رییس جمهوری کرواسی با اشاره به اراده‌ دو دولت ایران و کرواسی برای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی میان دو کشور، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود تأکید کرد. 
روحانی تصریح کرد ایران و کرواسی می‌توانند در راستای قطعنامه سازمان ملل متحد تحت عنوان، جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری (Wave) در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری و مشارکت داشته باشند. 
رییس حمهوری اسلامی ایران همراهی مفتی اعظم زاگرب در این سفر را نشانه اهمیت دادن دولت کرواسی به ادیان الهی به ویژه اسلام دانست و اظهار داشت: به رسمیت شناختن دین اسلام موجب وحدت داخلی در کرواسی و پیوند این کشور با جهان اسلام شده است. 
خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ» رئیس جمهور کرواسی نیز با تاکید بر اهمیت نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در منطقه و پایان دادن به منازعات منطقه‌ای و بین‌المللی، ضرورت همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری را خاطر نشان کرد و افزود: باید با اهتمام و جدیت در مسیر مبارزه با تروریسم، مانع از حمایت‌های مالی ازتروریست‌ها شویم واز ترویج افکار افراطی آنها در میان نسل جوان جلوگیری کنیم. 

رییس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در سفری به شهر مقدس قم به منظور زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) ؛ دیداری هم با شماری از مراجع تقلید ، از جمله آیت الله "حسین وحید خراسانی" ؛آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی و آیت الله ناصر مکارم شیرازی داشت .
رییس جمهوری ایران در این دیدارها در خصوص مسائل داخلی، منطقه ای و بین المللی با تاکید بر نظرات مراجع تقلیدمبنی بر ادامه تلاشها برای جلوگیری از ترویج تفکر ایران هراسی در دنیا، گفت: امروز دنیا می داند که ایران اهل منطق و تعامل سازنده بوده و در مبارزه با گروههای تکفیری و تروریستی پیشگام است.
آیات اعظام در دیدار رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت تلاش بیشتر مسوولان جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات داخلی تاکید کردند.
آیت الله صافی گلپایگانی در این دیدار با تاکید بر لزوم مراقبت از رعایت قوانین شرعی و حفظ احکام اسلام در مناسبات سیاسی و اجتماعی در ایران، گفت: ادامه سیاستهایی که به ثبات، آرامش و امنیت مردم منطقه بویژه در سوریه، عراق و یمن منجر می شود، ضروری است.

"محمد جواد ظریف " وزیر خارجه ایران هفته گذشته در سفر به وین در نشست بین المللی گروه تماس بین المللی سوریه شرکت کرد . در ادامه این برنامه گزارشی از این سفر بشنوید ؛

ظریف در باره این نشست گفت گوشه هایی از آنچه که درنشست امروز وین گفته شد، در بیانیه قبلی نیز آمده بود که طبق آن ضرورت دارد تا اراده سیاسی لازم برای یافتن راه حل سیاسی، کنار گذاشتن راه حل نظامی و اتمام حمایت از تروریست ها انجام شود.
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه ایران در نشست وین مجدداً نظر خود را در خصوص پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای سوریه اعلام کرد، افزود ؛ در این نشست همه توافق کردند که اقدامات لازم را برای کمک رسانی و همینطور جلوگیری از هرگونه تهدید ضد غیر نظامیان در مناطق درگیر در سوریه انجام دهند.
ظریف تصریح کرد ؛بحران سوریه برخلاف تلاش برخی گروههای تروریستی و حامیان منطقه ای و بین المللی ، راه حل نظامی ندارد .
نشست گروه تماس بین المللی سوریه با حضور نمایندگان و وزیرانی از حدود 20 کشور عربی، اروپایی و آمریکا از جمله ایران در وین پایتخت اتریش برگزار شد.
وزیر خارجه ایران در سفرش به وین همچنین در دیدارهای جداگانه با وزیران خارجه آمریکا و انگلیس ، موانع اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رابررسی کرد. وزیر خارجه ایران همچنین با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت و گو کرد.
همزمان با این اجلاس سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین المللی وزیر خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام نیز با هلگا اشمید ، معاون نماینده عالی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گروه ١+٥ دیدار و گفت وگو کرد.

در رویدادی دیگر؛ "محمد باقر نوبخت" معاون رئیس جمهوری و سخنگوی دولت ایران در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به طرح مجلس شورای اسلامی مبنی بر الزام دولت به پیگیری خسارت های وارده به ملت ایران در طول سال های مختلف توسط آمریکا، گفت، با توجه به مصوبات شورای عالی امنیت ملی، اقداماتی انجام شده و هم اکنون ده ها میلیارد دلار حکم دادگاه های ایران ضد طرف های آمریکایی صادر شده است.

پیروزی مقتدرانه در رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۶ بار دیگر پرچم پر افتخار ایران اسلامی را به اهتزار در آورد.
تیم ملی ایران در فینال جام جهانی کشتی فرنگی در رقابت با تیم ملی روسیه با نتیجه هشت بر صفر مقتدرانه به پیروزی رسید و قهرمان این مسابقات شد.
رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی با حضور تیم های ایران، روسیه، آذربایجان، ترکیه، بلاروس، قزاقستان، آلمان و اوکراین پنج شنبه و جمعه در شیراز جنوب ایران برگزار شد.

مراسم تودیع و معارفه رئیسان پیشین و جدید صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته برگزار شد.
برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به این خبر به پایان می بریم ؛

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه (11 ماه می جاری) در حکمی با پذیرش استعفای "محمد سرافراز" و تشکر از تلاش های انقلابی و ارزشیِ ایشان، عبدالعلی علی‌عسگری را به ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
"عبدالعلی علی‌عسکری" رئیس جدید سازمان صداو سیما در مراسم دریافت حکم ریاست خود از حجت الاسلام سید هاشم رسولی محلاتی، نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از زحمات رئیس پیشین صدا و سیما قدردانی کرد .
در این مراسم "محمد اخگری" معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما در سخنانی تحرکات رسانه ای کشورهای غربی و عربی ضد ایران را نشان دهنده تاثیرگذاری شبکه های برون مرزی دانست و گفت، ایجاد جریان رسانه ای مستقل در کشورهای تحت پوشش از جمله توفیقات سازمان صداوسیما است.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sat, 21 May 2016 17:01:32 +0430
ایران در آیینه هفته (25 ثور 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/116684-ایران-در-آیینه-هفته-25-ثور-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/116684-ایران-در-آیینه-هفته-25-ثور-1395

 

 

 

«علی‌اکبر ولایتی» مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل و دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی هفته گذشته برای شرکت در نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت و همچنین ملاقات با برخی از مقامات لبنان وارد بیروت پایتخت این کشور شد.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل در مراسم افتتاحیه نشست اتحادیه علمای مقاومت لبنان طی سخنانی به بیان اهداف و توطئه های دشمنان در منطقه پرداخت و گفت منطقه در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است ومتاسفانه برخی از کشورهای مرتجع منطقه نیز به دلیل غفلت و یا خیانت، به این تفرقه افکنی ها می افزایند .
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در لبنان با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان نیز دیدار کرد . مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل پس از لبنان سفری نیز به دمشق پایتخت سوریه داشت و با مقام‌های اینکشور از جمله «بشار اسد» رئیس‌ جمهوری، «وائل الحلقی» نخست وزیر و«ولید معلم» وزیرامورخارجه سوریه گفتگوکرد .
دکتر ولایتی در دیدار با «بشاراسد» رئیس جمهور سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت خود برای مبارزه و مقابله با تروریست ها که ضد ملت مظلوم منطقه جنایت می کنند استفاده می کند.
مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در اموربین الملل با «وائل الحلقی »نخست‌وزیر و «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه نیز دیدار و درباره موضوعات منطقه و تحولات میدانی بحث و تبادل نظر کرد.

در پی شهادت مصطفی بدرالدین از رزمندگان برجسته حزب الله لبنان ؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به دبیر کل حزب الله لبنان ، شهادت مجاهد بزرگ مصطفی بدرالدین را به ملت، دولت و مبارزان مقاومت لبنان تبریک و تسلیت گفت.
به گزارش اداره کل دیپلماسی و رسانه ای وزارت خارجه، " محمد جواد ظریف " وزیر خارجه ایران در پیام تسلیت خود به سید حسن نصرالله به مناسبت شهادت مصطفی بدرالدین آورده است :آن شهید بزرگوار سراپا عشق و شور و حماسه در دفاع از آرمانهای حق طلبانه اسلام ، مردم مقاوم لبنان و مبارزه با ظلم و ستم و تروریسم بود . در پیام وزیر خارجه ایران آمده است :بدون شک شهادت این مجاهد خستگی ناپذیر عزم نیروهای مقاومت ضد رژیم صهیونیستی و تروریسم را بیش از پیش تقویت می کند.
ظریف در این پیام برای آن شهید علو درجات و برای خانواده همرزمانش آرزوی صبر و بردباری کرده است .
شبکه تلویزیونی المیادین لبنان سحرگاه جمعه اعلام کرد، مصطفی بدرالدین از رزمندگان برجسته حزب الله لبنان در حمله رژیم صهیونیستی به محل اقامتش در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسیده است.

مانع تراشی های سعودی ها در زمینه فراهم سازی زمینه اعزام به موقع حجاج جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد . در پی این کارشکنی ها «سعید اوحدی» ، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد : سعودی‎ها شرایط را برای برگزاری مناسک حج با عزت دشوار کرده‎اند اما ایران از موضع عزت با آنها برخورد کرده است.
رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، گفت : درحالی که زمان برای حج تمتع نزدیک است و اجرای تمهیدات حج در محدوده زمانی قرمز قرار دارد ،عربستان دچار اختلافات داخلی خود است و هفته گذشته وزیر حج این کشور تغییر کرد.
در رویدادی دیگر ، غلامحسین دهقانی» معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست آزاد شورای امنیت که تحت عنوان انگاره‌ها و ایدئولوژی‌های تروریسم برگزار شد ، تصریح کرد : جامعه بین المللی باید پیش از هر کاری به مقابله با ایدئولوژی پلید افراط‎گرایی و حامیان آن که نفرت و خشونت را در قلب و ذهن جوانان در جهان اسلام و فراتر از آن می‌کارد ، بپردازد.
معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد ، گفت : القاعده و طالبان نخستین دستاورد آن‎هایی بود که با استفاده از قدرت و منابع مالی خود در دهه‎های اخیر این ایدئولوژی کوته‎بینانه را ترویج داده‎اند و جبهه النصره و داعش ، آخرین محصول آنان است.
دهقانی ، تصریح کرد : برای روشن شدن ریشه‌های پیدایش داعش ، ایدئولوژی افراطی و گروه‎های وابسته به آن باید به تحولات اخیر عراق توجه کرد ، به ویژه پس از مداخله نظامی خارجی ، این کشور خاستگاهی برای رشد و گسترش افراط گرایی درآمد و همین طور بحران سوریه که به خاطر دخالت افراد، سازمان و کشورهای مختلف ، فضای مناسب دیگری برای رشد افراط گرایی ایجاد شد.
معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد ، افزود : بر زمینه‌های رشد افراط گرایی و تروریسم ، باید عوامل کمک کننده دیگر به ویژه اشغالگری رژیم صهیونیستی، فقر، فساد و وجود حکومت‎های استبدادی را اضافه کرد.

هفته گذشته تهران میزبان «رشیدمراد اف» Rasit MEREDOW وزیر خارجه ترکمنستان بود . مراد اف در سفر به تهران علاوه بردیدار جواد ظریف همتای ایرانی خود با رییس جمهور و دیگر مقام های ا یران در باره مناسبات دو جانبه و همکاری های منطقه ای گفتگو کرد .
حسن روحانی " رییس‌ جمهوری ایران در دیدار وزیرخارجه ترکمنستان با تأکید برضرورت استفاده صحیح از ظرفیت‌های دریای خزر برای گسترش همکاری‌ها و روابط ایران و ترکمنستان، گفت اتصال خطوط ریلی و امتداد آن تا کشورهای آسیای میانه و آسیای شرقی، ایران و ترکمنستان را در مسیر ایجاد روابطی راهبردی قرار داده است. ایران و ترکمنستان از سال 1991 در پی اعلام استقلال جمهوری های آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی ؛ گام های بلندی در جهت توسعه روابط برداشته اند .
همکاری های ایران و ترکمنستان در سازمان‌های منطقه‌ای نظیر اکو و حوزه خزر و همچنین در مجامع بین المللی ؛ زمینه مناسبی برای استفاده از ظرفیت ها ی همکاری همه جانبه براساس منافع مشترک فراهم کرده است . مقام های دو کشور معتقدند با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت،می توان از همه فرصت‌ها در راستای توسعه مناسبات به بهترین شکل استفاده کرد .
در ادامه این برنامه چند خبر کوتاه دیگر ازایران بشنوید ؛

سی و سومین مسابقات بین المللی قرآن کریم، از چهارشنبه این هفته 11 می آغاز شد .این مسابقات تا 17 مه، در مصلی امام خمینی (ره) ادامه دارد .
130شرکت کننده از 75 کشور از قاره های آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه در سی و سومین دوره از مسابقات شرکت کرده اند .

در پی برگزاری نشست تنی چند از عناصر ضد انقلاب مرتبط با بیگانگان در کویت، کاردار این کشور به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید تهران به وی ابلاغ شد.
در این دیدار ، مقام وزارت خارجه ایران میزبانی چنین گردهمایی را در آن کشور، مصداق بارز نقض اصول و عرف شناخته شده بین المللی و مغایر با حسن همجواری دانست.

برداشت غیر قانونی یک میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی های ایران به وسیله دادگاهی در آمریکا از مجاری مختلف حقوقی و دیپلماتیک مورد پیگیری ایران قرارگرفته است .
"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه 'گذشته در جمع پرشور مردم استان کرمان (جنوب ایران) در بیست و هفتمین سفر استانی افزود،دولت در موضوع غارت 2 میلیارد دلار اموال ملت ایران از سوی دولت آمریکا به تلاش های خود برای احقاق حقوق ملت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. روحانی تصریح کرد، دولت ایران اجازه نخواهد داد پول مردم ایران مصادره شود و این پرونده را به زودی به دادگاه بین المللی خواهد برد.
جابری انصاری سخنگوی وزارات امور خارجه ایران نیز در نشستی با خبرنگاران در این خصوص گفت ؛ نتایج بررسی های کمیته کشوری که در این زمینه تشکیل شده بود به رییس جمهوری ایران ارائه شده است و بعد از نشست شورای عالی امنیت ملی، نتیجه بررسی های کمیته کشوری و اقداماتی که انجام گرفته در قالب بیانیه ای ارائه خواهد شد. 
دیوان عالی آمریکا چهارشنبه ۲۰ آوریل در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه ایران باید به خانواده های آمریکایی های کشته شده در بمب‌گذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که گفته می شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.
شاکیان این پرونده گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی هستند که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند.
یکی از دادگاه های امریکایی ایران را برای عملیات یازده سپتامبر هم مقصر شناخت که این نشان دهنده میزان سیاسی بودن محاکم آمریکا است که برخلاف ادعاهایی که مطرح می شود ارتباطی با مباحث حقوقی ندارد و تصمیم گیری ها سیاسی است.
در این باره پیگیری های حقوقی جریان یافته و دولت مصمم به بازپس گیری اموال ایران از آمریکا از راه های قانونی است.
همچنین هفته گذشته تعدای اشیاء تاریخی متعلق به ایران از امریکا به ایران باز گردانده شد .
"صادق حسین جابری‌انصاری" ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، گفت با رایزنی‌های به عمل آمده ۷۳ قطعه اشیاء با ارزش باستانی متعلق به دوره ساسانیان توسط دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شد. این محموله با ارزش باستانی توسط نماینده وزارت امور خارجه به رئیس موزه ملی ایران تحویل شد.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Sat, 14 May 2016 17:37:26 +0430
ایران در آیینه هفته (18 ثور 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/116351-ایران-در-آیینه-هفته-18-ثور-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/ایران-در-آئینه-هفته/item/116351-ایران-در-آیینه-هفته-18-ثور-1395

 

 

 

این هفته ایران اسلامی در سالروز عید مبعث غرق در شادی و سرور بود . ضمن تبریک مجدد این عید بزرگ ، برنامه ایران در آیینه هفته را تقدیم حضورتان می کنیم .

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در چند دیدار که به مناسبت های مختلف انجام شد بیانات مهمی پیرامون مسایل ایران و منطقه و دیگر موضوعات ایراد کردند . برنامه ایران در آیینه هفته را نگاهی به این دیدارها آغاز می کنیم .

در سالروز عید مبعث حضرت رسول اکرم (ص) مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی در تهران و جمعی از خانواده های شهدا با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به استمرار دو جریان «بعثت» و «جاهلیت» از صدر اسلام تاکنون ، شاخصه اصلی جریان بعثت را خردورزی هدایت یافته به‌وسیله پیامبران الهی و مهم‌ترین شاخصه جریان جاهلیت را ، شهوت و غضب دانستند . ایشان گفتند امروز مهم‌ترین وظیفه امت اسلامی، مقابله با جریان جاهلیت به سرکردگی امریکاست و جمهوری اسلامی ایران به عنوان پیشتاز جریان بعثت در راهی که امام بزرگوار (ره) آغازگر آن بودند، بدون هراس از قدرت‌ها به حرکت خود ادامه خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: نتیجه عملکرد جبهه جاهلیت همواره رنج، محنت و تحقیر بشر و کشتار میلیون‌ها انسان و غارت منابع ملت‌ها و فساد بوده که نمونه بارز آن دو جنگ جهانی است. ایشان خاطرنشان کردند جنگ‌ها و فتنه‌هایی هم که امروز در منطقه غرب آسیا در جریان است ، نتیجه عملکرد جبهه جاهلیت و شیطان است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نتیجه حاکمیت جبهه جاهلیت و قدرت‌های شیطانی ، «طغیان و طاغوت» است، افزودند ؛ جریان جاهلیت و طاغوت با بمب اتم موجب مرگ صدها هزار انسان در هیروشیما می‌شود اما بعد از گذشت سال‌های متمادی، همچنان حاضر به عذرخواهی نیست . این جریان ، زیرساخت‌ های عراق و افغانستان و کشورهای دیگر را نابود می‌کنند ولی به روی خود نمی‌آورد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، همچنین در سخنرانی دوم ماه مه در دیدار جمعی از معلمان ، با اشاره به رفتارهای استکباری امریکا در منطقه تصریح کردند امروز دشمن حرف هایی میزند که از دهانش بزرگتر است ، آنها نشسته اند و طرح ریزی می کنند که ایران نباید در خلیج فارس تمرینهای نظامی داشته باشد . ایشان تاکید کردند خلیج فارس خانه ماست ، خلیج فارس جایی برای ملت بزرگ ایران است و ایران به حضور خود ادامه خواهد داد و تمرینات نظامی را برگزار خواهد کرد و قدرتش را در خلیج فارس نشان خواهد داد.

از دیگر دیدارهای رهبر معظم انقلاب در هفته گذشته ؛ دیدار خانم «پارک گئون هی» رئیس‌جمهوری کره جنوبی با ایشان بود . مقام معظم رهبری بود در این دیدار با اشاره به نگاه مثبت ایران به همکاری با کشورهای آسیایی ، ارتباطات مستمر و پایدار میان ایران و کره‌جنوبی را برای هر دو کشور مفید خواندند. رهبر معظم انقلاب همچنین درباره تقسیم‌بندی تروریسم به دو نوع خوب و بد توسط امریکا گفتند ، آمریکا ، شعار مبارزه با تروریسم سر می‌دهد اما در عمل ، صادقانه برخورد نمی‌کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و هیات همراه ، در تحلیلی جامع از شرایط کنونی منطقه، هدف جبهه غرب به سرکردگی امریکا را تسلط بر منطقه از طریق جنگ وسیع و گسترده با جبهه اسلام دانستند .حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار تأکید کردند ، جنگ گسترده‌ای که در منطقه در جریان است، ادامه جنگی است که از 37 سال پیش بر ضدّ جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است .
ایشان افزودند ؛ در این رویارویی، مسئله فلسطین، مسئله اصلی و محوری است و جمهوری اسلامی ایران همان گونه که از ابتدا حمایت از فلسطین را وظیفه خود می‌دانست ، در آینده نیز به این وظیفه عمل خواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز ، در دیدار «رمضان عبدالله» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، با تجلیل از مقاومت و ایستادگی ملت فلسطین در برابر متجاوزان، فراموش شدن موضوع فلسطین را یکی از اهداف دشمنان در گسترش تروریسم و گروه‌های تروریستی در منطقه عنوان کرد و بر ضرورت تلاش در حفظ وحدت داخلی در فلسطین تاکید کرد.
رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در این دیدار ضمن تقدیر از حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع فلسطین، گزارشی از آخرین تحولات فلسطین اشغالی و نوار غزه ارائه کرد.
رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و در باره مسائل مورد علاقه گفت‌وگو کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه ایران هفته گذشته برای گفت وگو با مقام های روسیه درباره مسائل منطقه خاورمیانه به مسکو پایتخت روسیه سفرکرد.وی دراین سفر دردیدار با «میخاییل بوگدانف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه در باره مذاکرات سوری- سوری در ژنو ومسائل منطقه رایزنی کرد .جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای حل و فصل مسائل سوریه از طریق مذاکره و بدون دخالت خارجی در امور داخلی این کشور تلاش می‎کنند.جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است، از گفت وگوهایی که به ابتکار سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه برگزار می شود، حمایت می کند.

«علی اکبر صالحی»رییس سازمان انرژی اتمی ایران هفته گذشته سفری به جمهوری چک و اسلواکی داشت .
وی درخصوص اهداف این سفر گفت ما در ارتباط با طرح هایی که می توانیم در زمینه هسته ای اجرا کنیم بحث کردیم و تعدادی از طرح ها را مشخص کردیم و به زودی همکاری هایمان را با چک و اسلوکی در زمینه های فناوری های هسته ای شروع خواهیم کرد. صالحی درباره نشست خود در وین با مدیرکل آژانس هم گفت؛ آمانو گزارش خوبی داد و ما هم مسایلی را که مورد نظرمان بود مطرح کردیم. رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد ؛ برجام بندهای زیادی دارد و ممکن است گاهی در برخی از این بندها تفسیر و نظرات مختلفی مطرح بشود که ما اصرار داریم آژانس واقعا مطابق با آنچه که در بندها آمده و نوشته شده است نظر بدهد و نه براساس آن چیزی که ممکن است برداشت های متفاوت باشد. وی با اشاره به اینکه روابط ایران با آژانس بسیار خوب است گفت کارها بخوبی پیش می رود ودو طرف با جدیت تمام در حال پیگیری مسایل هستند.

"عنیفه امان" ANIFAH Aman، وزیر امور خارجه مالزی ،هفته گذشته در صدر هیاتی به تهران آمد . در این سفر مقام های ایران و مالزی در زمینه گسترش همکاری‎های دو جانبه در همه عرصه‎ها گفتگو کردند . حسن ، روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار وزیر خارجه مالزی با اشاره به اشتراک‎های دینی و نزدیک بودن دیدگاه‎های دو ملت و دولت ایران و مالزی ، اظهار کرد تهران همواره از استحکام و توسعه همکاری‎های اقتصادی، علمی و فرهنگی و تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور استقبال می‎کند.
وزیر امور خارجه مالزی نیز در این دیدار با تاکید بر این‎که کوالالامپور مصمم به گسترش همکاری‎ها در همه عرصه‎ها با تهران است ، از سوی نخست وزیر این کشور از حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران برای دیدار رسمی از کوالالامپور دعوت کرد.
"عنیفه امان" و ظریف نیز ، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و راه‎های گسترش همکاری‎های دو کشور و نیز مسائل منطقه‎ای و بین المللی را بررسی کردند.وزیر امور خارجه ایران گفت روابط جمهوری اسلامی ایران و مالزی به لحاظ تاریخی و سنتی ،همواره حسنه و رو به جلو بوده است و تهران آمادگی دارد همکاری‎های همه جانبه خود را در همه عرصه‎ها با کوالالامپور گسترش دهد.

وزیر امور خارجه این هفته سخنانی هم در همایش منتخبان مجلس دهم داشت .
ظریف در همایش منتخبان مجلس دهم با عنوان فرآیند قانونگذاری- الزامات و راهکارها، گفت : تضمین اجرای صحیح برجام از سوی غربی ها اولویت اصلی سیاست خارجی کشور است. ظریف افزود وظیفه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران این است که مانع شکل گیری نوع جدیدی از ایران هراسی و شیعه هراسی در منطقه شویم و باید مقابل افراط گرایی درمنطقه بایستیم .
در اقدامی دیگر ازسوی دستگاه دیپلماسی ایران ، پنجشنبه گذشته غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بیانیه ای را از سوی جنبش غیر متعهدها به دبیر کل سازمان ملل تسلیم کرد .
در بیانیه جنبش عدم تعهد تاکید شده است ،مصادره اموال بانک مرکزی ایران ازسوی آمریکا اقدامی متخلفانه است که می تواند زمینه ساز بی ثباتی و اغتشاش در روابط بین الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین المللی شود. نماینده ایران در سازمان ملل خواستار انتشار بیانیه مذکور به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت شد.

برنامه ایران در آیینه هفته را با نگاهی به یک رویداد فرهنگی به انتها می بریم ؛
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چهارشنبه هفته گذشته گشایش یافت . ناشرانی از 65 کشور در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارند .
2600 ناشر داخلی و 300 شرکت کننده خارجی در دو بخش لاتین و عربی آخرین آثار ادبی و علمی خود را در حوزه های مختلف به این نمایشگاه ارائه کرده اند.
این نمایشگاه ده روزه تا 14 می به کار خود ادامه خواهد داد.

 

 

 

]]>
ایران در آئینه هفته Mon, 09 May 2016 10:45:56 +0430