این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 14:52

میزبانی ولایت کرمان از ۳۰۰ هزار مهاجر افغانستانی

مسئول نمایندگی مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع) ضمن تشریح فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان، گفت: مشارکت مهاجرین افغانستانی در فعالیت‌های دینی، فرهنگی و ورزشی چشمگیر است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس ، بیش از 300 هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در شهرهای مختلف ولایت کرمان سکونت دارند و به فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و ورزشی مشغول هستند.

همچنین بیش از 400 دانشجو در در دانشگاه‌های مختلف ولایت کرمان در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند.

همچنین در شهرهای «بردسیر» و «رفسنجان» 2 اردوگاه برای مهاجرین افغانستانی وجود دارد که در حال حاضر بیش از 2 هزار خانواده در آنجا زندگی می‌کنند.

«محمد کبیر نوری»، مسئول نمایندگی «مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع)» در شهر کرمان، در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان را تشریح کرد.

مسئول نمایندگی «مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع)» ضمن تشریح فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان، گفت: مشارکت مهاجرین افغانستانی در فعالیت‌های دینی، فرهنگی و ورزشی چشمگیر است.

وی در مورد آمار مهاجرین افغانستانی در ولایت  کرمان گفت: در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر در در چند شهر مختلف ولایت کرمان پراکنده هستند که این مهاجرین به فعالیت‌های گوناگون اقتصادی مشغول می‌باشند.

وی ادامه داد: سطح زندگی مهاجرین در ولایت کرمان از متوسط به پایین است و بیشتر طبقات محروم مهاجرین در این ولایت زندگی می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در ولایت کرمان 2 اردوگاه برای مهاجرین وجود دارد که یک اردوگاه در شهرستان رفسنجان است و دیگری در بردسیر که در یک اردوگاه 1200 خانواده و در دیگری 800 خانواده زندگی می‌کنند و شرایط فرهنگی و اقتصادی نسبتاً خوبی برای مهاجرین در آنجا نیز وجود دارد.

نوری در مورد تعداد و فعالیت‌های دانشجویان افغانستانی در ولایت کرمان افزود: در استان کرمان بیش از 400 دانشجو در دانشگاه‌های مختلف در حال تحصیل هستند و چند تشکل دانشجویی مهاجر نیز در این ولایت فعال هستند.

وی تصریح کرد: دانشجویان در طول سال برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری مانند جشن نوروز، مراسم‌های ادبی و هنری مختلفی را در سطح ولایت کرمان اجرا می‌کنند تا دانشجویان را با فرهنگ و سنت‌های جامعه افغانستان بیشتر آشنا کنند.

این فعال اجتماعی مهاجرین در ادامه به فعالیت‌های مردمی و شوراهای مهاجرین در ولایت کرمان اشاره کرد و افزود: به تازگی «شورای وحدت اهل تشیع مهاجرین» در ولایت کرمان تشکیل شده است که در این شورا 50 نفر نماینده معرفی شدند و به توافق رسیدند که یک شورا از اهل تشیع تشکیل دهند که در بخش‌های مختلف برای مهاجرین فعالیت کنند و مشکلات آنان را نیز مورد بررسی قرار دهند و این شورا در سه کمیسیون جداگانه به فعالیت خواهد پرداخت.

وی تصریح کرد برادران اهل سنت مهاجرین هم در ولایت کرمان یک شورا دارند و ما امیدواریم که در وحدت و با هم نظری با یک دیگر بتوانیم در جهت حل مشکلات مهاجرین قدم‌های اساسی را برداریم.

وی در ادامه به فعالیت‌های ورزشی مهاجرین اشاره کرد و افزود: در شهرهای مختلف ولایت کرمان مهاجرین در سطوح مختلف فعالیت‌های ورزشی گوناگونی دارند و تیم فوتبال، فوتسال و همچنین تیم‌های تکواندو فعالیت‌های خوبی دارند، به خصوص تیم تکواندو مهاجرین که تاکنون در مسابقات ولایتی و بین‌اللملی هم شرکت کرده و موفق به کسب مقام هم شده است.

کبیر نوری به فعالیت‌های فرهنگی و دینی عموم اقشار مهاجرین در کرمان اشاره کرد و یادآور شد: در ولایت کرمان جلسات مختلف فرهنگی و دینی وجود دارد که در طول سال همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی برگزار می‌کنند و امسال هم در ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته بین‌المللی برگزار کردند.

جلسات قرآن و ادعیه از دیگر مراسم‌هایی است که در میان خانواده‌های مهاجرین رواج دارد و هفتگی در میان اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود. 

نوری درباره رابطه مراکز فرهنگی مهاجرین با نهادهای ایرانی اشاره کرد و افزود: رابطه خوبی میان مهاجرین و نهادهای ایرانی به خصوص اداره اتباع برقرار است ضمن اینکه این اداره در یک یا ۲ سال اخیر برنامه‌های خوبی برای مهاجرین داشته است.

مسئول نمایندگی مؤسسه خیریه سید الشهدا(ع) مهاجرین در کرمان به فعالیت این مؤسسه در شهر کرمان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع) تنها مؤسسه مهاجرین است که بیش از 15 سال است در این شهر فعالیت دارد و علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی به خانواده نیازمند و بی‌سرپرست نیز رسیدگی می‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید