از تهران تا کابل http://dari.irib.ir Sat, 26 Jan 2019 11:38:47 +0430 fa-af حضور نوجوان افغانستانی در تیم فوتبال پرشین آغاز مسیری برای درخشش در زندگی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120489-حضور-نوجوان-افغانستانی-در-تیم-فوتبال-پرشین-آغاز-مسیری-برای-درخشش-در-زندگی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120489-حضور-نوجوان-افغانستانی-در-تیم-فوتبال-پرشین-آغاز-مسیری-برای-درخشش-در-زندگی

امام‌الدین نوجوان افغانستانی گفت: اعضای جمعیت امام‌ علی(ع) در ایران برایم معرفی‌نامه‌ای نوشتند که نشان می‌داد مدتی در تیم پرشین بازی کرده‌ام به این ترتیب پس از ورود به تیم Iangenberttach روزهای خوب ورزشی‌ام شروع شد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «امام الدین» می‌گوید که از صبح تا شب در پارک پرواز سعادت‌آباد می‌چرخید و از مردم می‌خواست تا فال بخرند؛ با دست‌های خودش چهره کودکی‌اش را خط خطی کرده بود تا مثل آدم بزرگ‌ها بتواند دوشادوش پدر کار کند تا بلکه چرخ زندگی خانواده شش نفره‌شان بچرخد.

اما زندگی «امام‌الدین» که این اواخر «ایمان» صدایش می‌کردند، به همین‌جا ختم نشد... فلک سرنوشت دیگری برایش رقم زده بود.

در گام اول «خانه علم» فرحزاد در مسیرش قرار گرفت و همین آغاز زندگی تازه‌ای بود. گام دوم، مهاجرت روی دیگر زندگی را نشانش داد و موجب شد تا استعدادهای او یکی پس از دیگری شکوفا شوند و چندی نگذشت که علاوه بر پیشرفت در سوادآموزی، در رشته ورزشی فوتبال هم خوش درخشید و به عنوان یکی از بازیکنان خوب تیم پرشین پشت سر هم به حریفان گل می‌زد و شادمانه به هوا جست می‌زد.

همین نوجوان فال‌فروش پارک پرواز سعادت‌آباد، حالا آقای گل لیگ شهر هایلبرون (Heilbronn) آلمان است و در تیم Iangenberttach SGM بازی می‌کند. 

مهاجرت به ایران و زندگی در خانه‌ای اجاره‌ای

ای همین من و سه برادر دیگرم هر روز از صبح تا شب مشغول کار بودیم تا کمک حال پدرم باشیم و به او در گذران زندگی ساده‌مان کمک کنیم.»

«امام‌الدین» که فرزند سوم خانواده است با بیان این جملات به مرور روزهای زندگی‌اش در ایران ادامه داد و گفت: «همیشه دوست داشتم درس بخوانم و باسواد باشم، اما صبح‌ها که خانه را به قصد پارک پرواز ترک می‌کردم به فال‌فروشی مشغول می‌شدم و تا حوالی ساعت 2 بعد از نیمه شب طول می‌کشید.

به همین دلیل فرصتی برای درس خواندن باقی نمی‌ماند، به غیر از این من و خواهر و برادرهایم شناسنامه نداشتیم و همین باعث می‌شد در هیچ مدرسه‌ای پذیرفته نشویم.»

دیدار با یکی از اعضای جمعیت امام علی (ع)

او افزود: «کار کردن برای من آسان نبود، زیرا بارها در پارک <sp< span="">بارفتارهای تبعیض‌آمیز برخی از شهروندان آزرده خاطر شدم. به رد مرز (بازگشت به افغانستان) تهدید می‌شدم و روزهای سختی را تجربه می‌کردم تا اینکه یکی از اعضای جمعیت امام علی(ع) مرا در پارک دید و با کمک او نه تنها من، بلکه رحمت (که در رستوران کار می‌کرد)، قیام (که در مکانیکی مشغول به کار بود) و سمیر (که در خیابان‌ها جوراب می‌فروخت) و الهام وارد «خانه علم» فرحزاد شدیم و ساعاتی از روز را آنجا درس می‌خواندیم.

کمک مربیان برای حضور در تیم فوتبال پرشین

کم کم وقتی مربی‌ها متوجه علاقه من به فوتبال شدند کمک کردند تا وارد تیم فوتبال «پرشین» این جمعیت بشوم. زمان زیادی نگذشت که برای این تیم گل‌های خوبی می‌زدم و به همین خاطر تشویق می‌شدم. اما هیچ‌کدام از اینها باعث نمی‌شد کمک کردن به پدر برای تأمین مخارج خانه‌مان را از یاد ببرم.

همین هم بود که بعد از ساعات درس و تمرین فوتبال در جمعیت، دوباره جعبه فال‌ها را دست می‌گرفتم و در پارک مشغول فروختن فال می‌شدم. در نگاه بعضی رهگذرها مهربانی نبود و دوست داشتند مرا نبینند! همین هم بود که یا با گوشه چشمشان به من نگاه می‌کردند یا از روی اکراه!»

خوشحالی از تحصیل دانش آموزان افغانستان در ایران

«امام‌الدین» با اشاره به اینکه «خستگی» احساس هر روزه‌اش در این سال‌ها بود، گفت: «من همیشه خسته بودم. به دلیل اینکه رفتار بعضی آدم‌ها با من و خانواده‌ام خوب نبود خیلی اوقات احساس تنهایی و خستگی می‌کردیم. وقتی شنیدیم بچه‌های افغانستان می‌توانند در مدارس ایران درس بخوانند، خیلی خوشحال شدیم.

تقریباً هر روز از ساعت 7 صبح تا 12 ظهر به همراه مادرمان پشت در مدرسه محل می‌ایستادیم و مادرم از مسئولان مدرسه می‌خواست اجازه دهند من و خواهر و برادرهایم به مدرسه برویم و مثل همسن و سال‌هایمان درس بخوانیم، اما از آنجا که شناسنامه و کارت اقامت نداشتیم ما را نمی‌پذیرفتند.»

مهربانی ایرانی‌های مهربان هیچ‌وقت از یادم نمی‌رود

او که بغض سنگینی راه گلویش را بسته بود، البته تجربه مهربانی هم کم نداشت: «مهربانی ایرانی‌های مهربان هیچ‌وقت از یادم نمی‌رود.در طول 5سالی که در تهران زندگی می‌کردیم این آدم‌­ها با من و خانواده‌ام خیلی خوش‌رفتاری می‌کردند و در طول این 6 ماه خیلی دلم برایشان تنگ شده؛ همین آدم‌های مهربان بودند که باعث شدند تا من 3 ماه تمام نشستن پشت نیمکت‌های یک مدرسه واقعی را تجربه کنم.»

مهاجرت از مسیر دریا و راه‌های پرالتهاب

روی دیگر سکه امام‌الدین آن زمان خودش را به خانواده حیدری نشان داد که تب و تاب مهاجرت شدت گرفت. اعضای خانواده «امام‌الدین» هم مانند هزاران نفری که از مسیر دریا و راه‌های پرالتهاب خود را به کمپ‌های بین راه می‌رساندند، در زمستان سال گذشته دل به دریا زدند و راه کشور آلمان را در پیش گرفتند و حالا 6 ماه است که در شهر Heilbronn آلمان زندگی می‌کنند.

وقتی «امامالدین» حرف می‌زند انگار کلمات از دهان یک پسر بالغ بیرون می‌آید. اطلاعاتش در مورد کشورها و مسیری که طی کرده‌اند فراتر از اطلاعات یک پسر 11 ساله است! او در مورد سفر پرماجرا و عاقبت خودشان چنین گفت: «فشارهای زندگی باعث شد تا ما هم تصمیم بگیریم دنباله‌رو بسیاری از مهاجران شویم و مهاجرت کنیم.

آغاز سفری دشوار اما پر ماجرا

از مرز ارومیه وارد ترکیه شدیم و پس از آن به طرف کشور یونان رفتیم. از یونان با همراهی سازمان ملل به مقدونیه و سپس صربستان رفتیم و با گذر از کشورهای کرواسی، اسلواکی و اتریش به کشور آلمان رسیدیم.»

در این مسیر دریای مدیترانه را با قایقی 9 متری که در آن 70 نفر حضور داشتند به‌سختی گذراندیم زیرا شرایط به گونه‌ای بود که مسافران زیادی غرق و کشته شدند اما به هر ترتیبی بود به آلمان رسیدیم و بعد از مدتی که در کمپ زندگی کردیم به شهر Heilbronn آمدیم. در خانه‌ای 100 متری با 3 اتاق خواب زندگی می‌کنیم و ماهانه مبلغی را دریافت می‌کنیم و به حدی هست که ما بچه‌ها نخواهیم کار کنیم.

 حضور در تیم پرشین آغاز مسیر برای درخشیدن

«از همان روزهای اول ورودمان به آلمان من، قیام، <sp< span="">سمیر، رحمت و الهام وارد مدرسه شدیم و ما برادرها در تیم فوتبال محلی و الهام در رشته پینگ‌پنگ ورزش می‌کنیم.»

 «امام‌الدین» با بیان این جملات از خوشحال‌کننده‌ترین اتفاقی که در آلمان برایش رقم خورده است اینطور گفت: «زمان خروج از ایران اعضای جمعیت امام‌ علی(ع) برایم معرفی‌نامه‌ای نوشتند که نشان می‌داد استعداد فوتبالی خوبی دارم و مدتی در تیم پرشین بازی کرده‌ام. به این ترتیب پس از انجام تست‌های مورد نیاز با ورود به تیم Iangenberttach روزهای خوب ورزشی‌ام شروع شد.»

او ادامه ادامه داد: «در نخستین مسابقه، هشت ثانیه از صدای سوت شروع بازی توسط داور گذشته بود که توپ را به داخل دروازه نشانه گرفتم و این اتفاقات خوب تکرار شد تا جایی که موفق شدم در 3 بازی 10 گل بزنم و به عنوان آقای گل لیگ محلی انتخاب شوم.»

تحمل سختی‌ها و رسیدن بر فراز قله‌های موفقیت

روزنامه ایران در گفت‌و‌گو با امام الدین نوشت، هافبک چپ شماره 7 تیم SGM که موفق شده در نخستین بازی خود 6 توپ را از خط دروازه حریف عبور بدهد، پس از انتشار خبر موفقیت‌هایش در روزنامه محلی Brettach TSV و دریافت توپ و تندیس فوتبالی در تاریخ 2016.6.4، هر روز در آسمان آرزوهایش بیشتر و بیشتر اوج می­‌گیرد.

حالا دیگر ایمان به امید ایستادن بر فراز قله‌های موفقیت، از مشکلات زندگی‌اش پله‌هایی برای ترقی می‌سازد.

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 21:11:11 +0430
دانشگاه پیام نور ایران به دنبال تاسیس رشته‌های مورد نیاز افغانستان است http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120487-دانشگاه-پیام-نور-ایران-به-دنبال-تاسیس-رشته‌های-مورد-نیاز-افغانستان-است http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120487-دانشگاه-پیام-نور-ایران-به-دنبال-تاسیس-رشته‌های-مورد-نیاز-افغانستان-است

رئیس دانشگاه پیام نور ایران با اشاره به فعالیت‌های چشمگیر و ارزنده این دانشگاه در افغانستان گفت: دانشگاه پیام نور افتخار دارد که در جشن فارغ التحصیلی 600 دانشجوی این دانشگاه شاهد حضور نخبگان افغانستانی در بین فارغ التحصیلان است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، علی اصغر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور ایران با اشاره به گسترش خدمات این دانشگاه در عرصه بین‌الملل گفت: دانشگاه هم اکنون دارای یک مرکز مصوب شورای گسترش در کشور افغانستان و 63 نمایندگی در کشورهایی نظیر آذربایجان، امارات متحده عربی، تاجیکستان، قطر، کویت، عمان، مالزی، هندوستان، ایتالیا، بلاروس، ترکیه، کانادا، سوئد و ... است.

رستمی ابوسعیدی با بیان اینکه توسعه خدمات آموزشی دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی ایران در عرصه بین‌الملل یکی از سیاست‌های مهم این دانشگاه است، تصریح کرد: دانشگاه پیام نور قصد دارد در برنامه‌ای هدفمند ضمن گسترش آموزش مبتنی بر فناوری اطلاعات و الکترونیکی، مرکز آموزش زبان فارسی را در خارج از ایران به منظور گسترش زبان فارسی و انتقال فرهنگ این کشور در خارج از مرزها تاسیس نماید.

وی با اشاره به فعالیت‌های چشمگیر و ارزنده دانشگاه پیام نور در کشور افغانستان گفت: دانشگاه پیام نور افغانستان از سال 1390 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و امروز افتخار دارد که در جشن فارغ التحصیلی 600 دانشجوی این دانشگاه شاهد حضور نخبگان کشور افغانستان در بین فارغ‌التحصیلان است.

رستمی ابوسعیدی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور با هدف کمک به کشور افغانستان، تسهیلات را در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل این کشور قرار می دهد، تاکید کرد: این دانشگاه به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی کشور با بیش از 700 هزار دانشجو و 4 هزار عضو هیات علمی آمادگی دارد که پس از بازنگری لازم، رشته‌های مورد نیاز کشور افغانستان را در قالب رشته‌های چند نظمی و بین‌رشته‌ای ایجاد کند.

رئیس دانشگاه پیام نور  با اشاره به تدوین بیش از 2000 عنوان کتاب این دانشگاه گفت: دانشگاه پیام نور دارای محتوای غنی و ارزشمند است و قصد دارد با ترجمه این منابع به  3زبان؛ عربی، انگلیسی و فرانسه ضمن توسعه نمایندگی‌ها در کشورهای خارجی، این منابع را در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه قرار دهد.

ایسنا نوشت: همکاری مشترک در راه اندازی دانشگاه های مشابه آموزش از راه دور و مجازی، مبادله استاد و دانشجو و تفاهم نامه مشترک پژوهشی از دیگر مواردی است که دانشگاه پیام نور آمادگی دارد در این خصوص خدمات لازم را به دیگر کشورها ارائه نماید.

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 21:09:18 +0430
مسابقات فوتسال مهاجرین ساوه با برتری تیم شهدای چهارباغ پایان پذیرفت http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120486-مسابقات-فوتسال-مهاجرین-ساوه-با-برتری-تیم-شهدای-چهارباغ-پایان-پذیرفت http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120486-مسابقات-فوتسال-مهاجرین-ساوه-با-برتری-تیم-شهدای-چهارباغ-پایان-پذیرفت

دومین دوره مسابقات فوتسال مهاجرین ساوه با عنوان جام فاطمیون ویژه شهدای مدافع حرم افغانستان با معرفی تیم‌های برتر به کار خود خاتمه داد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دومین دوره مسابقات فوتسال مهاجرین ساوه با عنوان جام فاطمیون ویژه شهدای مدافع حرم افغانستان با معرفی تیم‌های برتر و تیم برتر اخلاق به کار خود خاتمه داد.

این مسابقات با شرکت  16 تیم در 4 گروه 4 تیمی در شب‌های ماه مبارک رمضان شد که بعد از بازی‌های دور اول گروهی 8 تیم به دور بعد صعود کرد که در 2 گروه چهار تیمی ردهبندی شدند.

بازی‌ها باحضور پرشور تماشاگران مهاجرین برگزارشد، در دور دوم گروهی نیز تیم‌های اول و دوم هرگروه به مرحله بعدی صعود کردند که از گروه اول شهدای چهارباغ و امید وحدت و از گروه دوم طلوع و افتخار وطن به عنوان چهار تیم مرحله نیمه نهایی انتخاب شدند.

در مرحله نیمه نهایی تیم شهدای چهارباغ 5_2 افتخار وطن و تیم امید وحدت 3_1 طلوع را شکست داده و به دیدار فینال راه یافتند.

دیدار رده بندی نیز با پیروزی 3_2 تیم طلوع مقابل افتخار وطن به پایان رسید و نفرات سوم و چهار انتخاب شدند.

در دیدار پایانی که با حضور ریاست اداره ورزش ساوه، ریاست هیأت فوتبال برگزارشد تیم شهدای چهارباغ دردیداری برترو با نتیجه ۵ بر یک امید وحدت را شکست داده و قهرمان شد.

در مراسم اختتامیه در ابتدا از خانواده‌های شهید محسنی و شهید احمدی از شهدای مدافع حرم افعانستانی تقدیر به عمل آمد سپس از داوران بازی‌ها، از کمیته اجرایی مسابقات تقدیر به عمل آمد و در نهایت تیم‌های اخلاق و تیم‌های اول تا سوم معرفی شدند.

در این دوره از مسابقات تیم  افتخار وطن به عنوان تیم برتر اخلاق و تیم‌های شهدای چهار باغ و تیم امید وحدت به ترتیب اول و دوم شدند.

«مصطفی مظفری» از تیم شهدای چهارباغ به عنوان آقای گل و «محمود کریمی» به عنوان بهترین دروازه‌بان از تیم شهدای چهار باغ انتخاب شد.

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 21:08:33 +0430
ایران 700 هزار کتاب برای کودکان افغانستانی می‌فرستد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120485-ایران-700-هزار-کتاب-برای-کودکان-افغانستانی-می‌فرستد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120485-ایران-700-هزار-کتاب-برای-کودکان-افغانستانی-می‌فرستد

ولین بسته فرهنگی کمپین کودکان کتابخوان سرزمین بدون جنگ شامل 700هزار کتاب ویژه کودکان محروم افغانستان به این کشور ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، به دنبال تشکیل کمپین «کودکان کتاب‌خوان سرزمین بدون جنگ» در ایام بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مسئول روابط عمومی این تشکل غیردولتی از ارسال اولین سری کتابهای جمع‌شده به افغانستان خبر داد.

این اقدام به دنبال تشکیل کمپین «کودکان کتاب‌خوان سرزمین بدون جنگ» که با همت گروهی از جوانان ایرانی و افغانستانی شکل گرفته و هدف آن تامین کتاب‌های ویژه کودکان از طریق فراخوان عمومی و کمک‌های مردمی به مناطق جنگ‌زده و محروم افغانستان است، انجام می‌شود.

 این کمپین تحت تأثیر فعالیتی که «صابر حسینی» در روستاهای ولایت بامیان افغانستان انجام می‌دهد، کلید خورده است.

 وی با حضور در مناطق محروم به بحث کتاب‌رسانی به کودکان و نوجوانان می‌پرداخت. در ایران هم با کمک جمعی از جوانان بنا شده است با ایجاد کمپینی متشکل از افراد مختلف، کتاب‌ها از طریق کمک‌های مردمی و رایزنی با ناشران مختلف جمع‌آوری شود و در اختیار بچه‌های مناطق محروم افغانستان قرار گیرد.

«آزاده صادقی» با تاکید بر اینکه ما به هیچ نهاد و سازمانی وابستگی نداریم بیان کرد: این فعالیت‌ها از مهرماه سال گذشته شکل سازمان‌یافته‌ای به خود گرفته و در حال حاضر ما توانسته‌ایم حدود 700 هزار جلد کتاب کودک را جمع‌آوری کنیم. به این ترتیب اولین بسته ارسالی ما به افغانستان مطابق اعلام قبلی، 22 تیرماه است و هر سه ماه یک بار این ارسال تداوم خواهد داشت.

وی گفت: در حال حاضر کمپین «کودکان کتاب‌خوان سرزمین بدون جنگ» تنها در تهران فعال است و بناست به زودی فعالیت این تشکل مردمی به قم و سایر استان‌های کشور تسری پیدا کند و بخش اطلاع‌رسانی آن از طریق فضاهای مجازی و برای رسانه‌های علاقه‌مند به این موضوع صورت می‌گیرد.

به گفته وی، فعالیت این کمپین تا زمانی که کودکان در مناطق محروم درگیر مسائل مبتلابه جنگ‌اند و فعالان فرهنگی در داخل کشور نگران سرنوشت این کودکان هستند، تداوم خواهد داشت.

ایسنا نوشت: در پوستر تبلیغاتی این کمپین که در بیست ونهمین نمایشگاه کتاب تهران هم دیده می‌شد، تاکید شده است:«به نام کودکان و برای کودکی؛ بیاییم به جای جنگ، حق خواندن، حق انسانی کودکان را پس بگیریم.»

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 21:07:47 +0430
میزبانی ولایت کرمان از ۳۰۰ هزار مهاجر افغانستانی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120449-میزبانی-ولایت-کرمان-از-۳۰۰-هزار-مهاجر-افغانستانی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120449-میزبانی-ولایت-کرمان-از-۳۰۰-هزار-مهاجر-افغانستانی میزبانی ولایت  کرمان از ۳۰۰ هزار مهاجر افغانستانی

مسئول نمایندگی مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع) ضمن تشریح فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان، گفت: مشارکت مهاجرین افغانستانی در فعالیت‌های دینی، فرهنگی و ورزشی چشمگیر است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس ، بیش از 300 هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در شهرهای مختلف ولایت کرمان سکونت دارند و به فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و ورزشی مشغول هستند.

همچنین بیش از 400 دانشجو در در دانشگاه‌های مختلف ولایت کرمان در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند.

همچنین در شهرهای «بردسیر» و «رفسنجان» 2 اردوگاه برای مهاجرین افغانستانی وجود دارد که در حال حاضر بیش از 2 هزار خانواده در آنجا زندگی می‌کنند.

«محمد کبیر نوری»، مسئول نمایندگی «مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع)» در شهر کرمان، در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان را تشریح کرد.

مسئول نمایندگی «مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع)» ضمن تشریح فعالیت‌های مهاجرین افغانستانی در ولایت کرمان، گفت: مشارکت مهاجرین افغانستانی در فعالیت‌های دینی، فرهنگی و ورزشی چشمگیر است.

وی در مورد آمار مهاجرین افغانستانی در ولایت  کرمان گفت: در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر در در چند شهر مختلف ولایت کرمان پراکنده هستند که این مهاجرین به فعالیت‌های گوناگون اقتصادی مشغول می‌باشند.

وی ادامه داد: سطح زندگی مهاجرین در ولایت کرمان از متوسط به پایین است و بیشتر طبقات محروم مهاجرین در این ولایت زندگی می‌کنند.

وی در ادامه افزود: در ولایت کرمان 2 اردوگاه برای مهاجرین وجود دارد که یک اردوگاه در شهرستان رفسنجان است و دیگری در بردسیر که در یک اردوگاه 1200 خانواده و در دیگری 800 خانواده زندگی می‌کنند و شرایط فرهنگی و اقتصادی نسبتاً خوبی برای مهاجرین در آنجا نیز وجود دارد.

نوری در مورد تعداد و فعالیت‌های دانشجویان افغانستانی در ولایت کرمان افزود: در استان کرمان بیش از 400 دانشجو در دانشگاه‌های مختلف در حال تحصیل هستند و چند تشکل دانشجویی مهاجر نیز در این ولایت فعال هستند.

وی تصریح کرد: دانشجویان در طول سال برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری مانند جشن نوروز، مراسم‌های ادبی و هنری مختلفی را در سطح ولایت کرمان اجرا می‌کنند تا دانشجویان را با فرهنگ و سنت‌های جامعه افغانستان بیشتر آشنا کنند.

این فعال اجتماعی مهاجرین در ادامه به فعالیت‌های مردمی و شوراهای مهاجرین در ولایت کرمان اشاره کرد و افزود: به تازگی «شورای وحدت اهل تشیع مهاجرین» در ولایت کرمان تشکیل شده است که در این شورا 50 نفر نماینده معرفی شدند و به توافق رسیدند که یک شورا از اهل تشیع تشکیل دهند که در بخش‌های مختلف برای مهاجرین فعالیت کنند و مشکلات آنان را نیز مورد بررسی قرار دهند و این شورا در سه کمیسیون جداگانه به فعالیت خواهد پرداخت.

وی تصریح کرد برادران اهل سنت مهاجرین هم در ولایت کرمان یک شورا دارند و ما امیدواریم که در وحدت و با هم نظری با یک دیگر بتوانیم در جهت حل مشکلات مهاجرین قدم‌های اساسی را برداریم.

وی در ادامه به فعالیت‌های ورزشی مهاجرین اشاره کرد و افزود: در شهرهای مختلف ولایت کرمان مهاجرین در سطوح مختلف فعالیت‌های ورزشی گوناگونی دارند و تیم فوتبال، فوتسال و همچنین تیم‌های تکواندو فعالیت‌های خوبی دارند، به خصوص تیم تکواندو مهاجرین که تاکنون در مسابقات ولایتی و بین‌اللملی هم شرکت کرده و موفق به کسب مقام هم شده است.

کبیر نوری به فعالیت‌های فرهنگی و دینی عموم اقشار مهاجرین در کرمان اشاره کرد و یادآور شد: در ولایت کرمان جلسات مختلف فرهنگی و دینی وجود دارد که در طول سال همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی برگزار می‌کنند و امسال هم در ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته بین‌المللی برگزار کردند.

جلسات قرآن و ادعیه از دیگر مراسم‌هایی است که در میان خانواده‌های مهاجرین رواج دارد و هفتگی در میان اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود. 

نوری درباره رابطه مراکز فرهنگی مهاجرین با نهادهای ایرانی اشاره کرد و افزود: رابطه خوبی میان مهاجرین و نهادهای ایرانی به خصوص اداره اتباع برقرار است ضمن اینکه این اداره در یک یا ۲ سال اخیر برنامه‌های خوبی برای مهاجرین داشته است.

مسئول نمایندگی مؤسسه خیریه سید الشهدا(ع) مهاجرین در کرمان به فعالیت این مؤسسه در شهر کرمان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مؤسسه خیریه سیدالشهدا(ع) تنها مؤسسه مهاجرین است که بیش از 15 سال است در این شهر فعالیت دارد و علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی به خانواده نیازمند و بی‌سرپرست نیز رسیدگی می‌کند.

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 14:52:12 +0430
قائم مقام توسعه صنایع و معادن غدیرایران گفت برای ورود به افغانستان در حال بررسی هستیم http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120439-قائم-مقام-توسعه-صنایع-و-معادن-غدیرایران-گفت-برای-ورود-به-افغانستان-در-حال-بررسی-هستیم http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120439-قائم-مقام-توسعه-صنایع-و-معادن-غدیرایران-گفت-برای-ورود-به-افغانستان-در-حال-بررسی-هستیم

شرکت توسعه صنایع و معادن غدیر در چهار حوزه پهنه های اکتشاف داخلی و خارجی، معادن( استخراج و فرآوری) صنایع معدنی شامل: آهنی، غیر آهنی آلومینیوم، مس و نیکل ، صنایع غیر معدنی شامل: خودروسازی، صنایع وابسته و صنایع سلولوزی فعالیت دارد.

محمد خان‌داداش پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنادر مورد پروژه های خارج از کشور شرکت  غدیر گفت : ما  در حال بررسی وضعیت کشور افغانستان برای ورود به آن هستیم و در پروژه های قزاقستان ورود پیدا کردیم که در زمینه معدن است اما هنوز به صورت کامل وارد نشده ایم 

 وی در مورد شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر اظهار داشت: شرکت بین‌المللی توسعه معادن و صنایع معدنی غدیر یکی از هلدینگ‌های زیرمجموعه سرمایه گذاری غدیر است که در سال 1390 تاسیس شده است.

 وی افزود: زمینه فعالیت این شرکت سرمایه گذاری و سیاست گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی است.

قائم مقام شرکت بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر در مورد پروژه های این شرکت نیز افزود: یکسری از این شرکت‌ها در حال تولید و بهره برداری محصول هستند و یکسری دیگر به جز تولید در طرح‌های توسعه‌ای نیز فعالیت می‌کنند و یکسری از شرکت‌ها نیز پروژه‌ای هستند مانند پروژه آلومینیوم جنوب در لامرد که به صورت پروژه ای است و یا فولاد غدیر نیریز که آن هم به صورت پروژه ای فعالیت دارند .

 

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 14:26:34 +0430
آغاز آموزش مامایی به دختران افغان از نیمه مرداد ماه http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120437-آغاز-آموزش-مامایی-به-دختران-افغان-از-نیمه-مرداد-ماه http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120437-آغاز-آموزش-مامایی-به-دختران-افغان-از-نیمه-مرداد-ماه
معاون امور بین الملل وزارت بهداشت از ثبت نام 170 دختر افغانی علاقه مند به رشته مامایی خبر داد و گفت: تعداد 50 نفر از این افراد در این رشته آموزش می بینند.

اسدی لاری معاون امور بین الملل وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دولت ایتالیا 1 میلیون دلار به صندوق جمعیت ملل متحد کمک کرد تا تربیت ماماها به افغانستانیهای علاقه مند صورت گیرد. البته  خدمات مامایی به تمام افغانی های ساکن ایران ارائه می شود و برای آموزش این رشته به  افغانستانیها مراکز آموزشی اطراف تهران همچون بیمارستان شهید اکبرآبادی معرفی شده است. 
 
وی ادامه داد: در همین راستا کمک هایی هم برای راه اندازی رشته  مامایی در دانشگاه کابل صورت دادیم.  
 
اسدی لاری از آغاز این پروژه خبر داد و بیان کرد: تا کنون 170 دختر علاقه مند به مامایی از افغانهاثبت نام کردند و بنابر  آموزش یک ساله 50 نفر آنها داریم. آموزش این دختران از نیمه مرداد ماه در بیمارستان شهید اکبرآبادی آغاز می شود. 
 
معاون امور بین الملل وزارت بهداشت بیان کرد: هزینه های لازم از میزان پیش بینی شده بالاتر بوده چرا که عمده این  افراد ساکن تهران نیستند و باید هزینه زیادی برای امور مسکن و رفت و آمد آنها فراهم شود. 
 
وی افزود: امیدواریم با کمک های کمیسریای عالی پناهندگان به ویژه در امر بازگشت این افراد به  افغانستان، کارها در این زمینه به خوبی انجام شود. 
 
وی یادآور شد: بعد از سپری کردن دوره تئوری و عملی این رشته آموزش دیدگان باید 3 ماه در  افغاستان کار کنند تا گواهینامه بگیرند برای انجام این دوره ما با وزارت بهداشت افغانستان تماس هایی داشتیم تا همکاری های لازم صورت گیرد. 
]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 14:21:43 +0430
«در آغوش قلبها»؛ روایتی از علاقه افغانستانی‌ها به امام(ره) هفته آینده منتشر می‌شود + تصویر جلد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120436-«در-آغوش-قلبها»؛-روایتی-از-علاقه-افغانستانی‌ها-به-امام-ره-هفته-آینده-منتشر-می‌شود-تصویر-جلد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120436-«در-آغوش-قلبها»؛-روایتی-از-علاقه-افغانستانی‌ها-به-امام-ره-هفته-آینده-منتشر-می‌شود-تصویر-جلد

«در آغوش قلب‌ها» نمونه کوچکی از عمق علاقه آزادگان جهان به امام خمینی(ره) است، کتابی که در آن خاطراتی از خادم تا سربازان او در افغانستان گردآوری شده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، «در آغوش قلب‌ها» شامل خاطرات و سروده‌هایی از افغانستانی‌ها درباره امام(ره) است که به‌قلم محمدسرور رجایی، شاعر و فعال فرهنگی افغانستانی، نوشته شده و قرار است هفته آینده منتشر شود.

نویسنده پیش‌تر از این در گفت‌وگو با تسنیم، درباره جزئیات کتاب گفت: عنوان اثر حاضر «در آغوش قلب‌ها» انتخاب شده است که شامل 34 قطعه از خاطرات فرهنگیان و فعالان ادبی و فرهنگی افغانستان و 55 قطعه سروده از شاعران این کشور است. سروده‌ها در قالب‌های مختلف غزل، مثنوی، نیمایی و ... به نظم در آمده که همگی بیانگر ارادت شاعران به امام(ره) است. همچنین مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به برگزاری جلسات رحلت امام(ره) در روستاها و شهرهای افغانستان از دیگر موضوعات پرداخته شده در این کتاب است. کتاب از طرف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر خواهد شد.

وی در پاسخ به چرایی پرداختن به این موضوع ادامه داد: من گاهی در برخی از منابع شعری دوستان می‌دیدم که ارادت برخی از افغانستانی‌ها به امام(ره) در قالب شعری ارائه شده است. کنار این، برخی از فرهنگیان نیز خاطراتی از ایشان نقل می‌کردند. افغانستانی‌ها ارادت بسیار به امام(ره) دارند. من دیدم تاکنون مجموعه‌ای این‌چنینی که بیانگر عمق ارادت و علاقه افغانستانی‌ها به امام(ه) باشد، منتشر نشده است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتم تا اثری را با این محوریت منتشر کنم.

رجایی در ادامه به تأثیر این اثر میان ملت‌های ایران و افغانستان پرداخت و با بیان اینکه مطمئناً انتشار این نوع آثار در نزدیک شدن قلب ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها به یکدیگر بسیار مؤثر خواهد بود، افزود: تولید چنین آثاری باعث همدلی بیشتر میان دو ملت می‌شود. شاید بسیاری از دوستان ایرانی ما از این وجه از مردم افغانستان اطلاع نداشته باشند و ندانند که مردم افغانستان خاطرات بسیار از امام در قلب خود دارند. شاید کسی نداند که در سال 68 که خبر درگذشت امام(ره) پخش شد، در دورترین روستاهای افغانستان، مراسم بزرگداشت گرفتند. در آن زمان دولت افغانستان وابسته به شوروی بود، اما همین دولت به‌دلیل علاقه مردم به امام(ره) مجبور شد که سه روز عزای عمومی اعلام کند. به همین خاطر این کتاب را گردآوری کردم تا به دست فارسی‌زبانان برسد تا آنها مشترکات بسیاری در این سروده‌ها و خاطرات ببینند.

]]>
از تهران تا کابل Tue, 12 Jul 2016 14:20:49 +0430
رئیس سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی :مهاجرین برای ثبت قانونی تشکل خود در ایران اقدام کنند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120408-رئیس-سازمان-و-فرهنگ-و-ارتباطات-اسلامی-خراسان-رضوی-مهاجرین-برای-ثبت-قانونی-تشکل-خود-در-ایران-اقدام-کنند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120408-رئیس-سازمان-و-فرهنگ-و-ارتباطات-اسلامی-خراسان-رضوی-مهاجرین-برای-ثبت-قانونی-تشکل-خود-در-ایران-اقدام-کنند رئیس سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی :مهاجرین برای ثبت قانونی تشکل خود در ایران اقدام کنند

سید حامد ملکوتی تبار با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و هنری مهاجرین افغانستانی مقیم ایران افزود: جامعه مهاجر چهره‌های فرهنگی و هنرمندانی دارند که در سطح جهان شناخته شده هستند و فعالیت هنرمندان افغانستان در همه سطوح قابل رقابت است.

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، علاقه و باور نسبت به اسلام و تحکیم همگرایی و پیوندهای اسلامی، دینی، فرهنگی و معنوی در میان ملت‌های اسلامی از جمله اهداف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

در همین راستا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی ایران، ارتباط و پیوندهای فراوانی با مراکز و سازمان‌های دینی، فرهنگی و هنری در افغانستان و جامعه مهاجر دارد.

با توجه به حضور صدها هزار مهاجر افغانستانی در خراسان رضوی و گسترش مراکز مختلف دینی و فرهنگی مهاجرین در مشهد، بخشی از فعالیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی همکاری و تعامل با مراکز فرهنگی مهاجرین افغانستانی است.

«سید حامد ملکوتی تبار» ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با سایت افغانستان خبرگزاری فارس، تعامل و همکاری این سازمان را با مراکز مختلف دینی و فرهنگی مهاجرین افغانستانی تشریح کرد.

وی ضمن اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و هنری مهاجرین، افزود: جامعه مهاجر چهره‌های فرهنگی و هنرمندانی دارند که در سطح جهان شناخته شده هستند و فعالیت هنرمندان افغانستان در همه سطوح قابل رقابت است.

ملکوتی تبار همچنین از همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی با مراکز دینی و فرهنگی مهاجرین در مشهد خبر داد و تصریح کرد: این سازمان ارتباط بسیار خوبی با سازمان‌ها و نهادهای مهاجرین و مبلغین افغانستانی دارد.

وی هدف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را حمایت و ارتباط با تشکل‌های مهاجرین اعلام کرد و افزود: الحمدلله بین جامعه مهاجر و انصار ارتباط خوبی برقرار شده و این رابطه عاطفی برکات زیادی برای 2 ملت داشته است.

وی در ادامه این گفت‌وگو از طرح «تور گردانی هرات» خبر داد و افزود: سلسله اقداماتی جهت آشنایی جامعه ایران با سرزمین افغانستان و مردم عزیز آن کشور در دست داریم با عنوان «تورگردانی هرات» و می‌خواهیم مردم ایران را به خصوص استان خراسان و شهر مشهد را با هرات بیشتر آشنا و نزدیک کنیم.

]]>
از تهران تا کابل Mon, 11 Jul 2016 15:09:35 +0430
کارگاه آموزشی مهارت‌های گفت‌وگو بین همسران ویژه مهاجران افغانستانی برگزار می‌شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120405-کارگاه-آموزشی-مهارت‌های-گفت‌وگو-بین-همسران-ویژه-مهاجران-افغانستانی-برگزار-می‌شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/تحولات-ایران-و-افغانستان/item/120405-کارگاه-آموزشی-مهارت‌های-گفت‌وگو-بین-همسران-ویژه-مهاجران-افغانستانی-برگزار-می‌شود

در ادامه دوره‌های مشاوره، درمان و خدمات روانشناسی مهاجران افغانستانی، کارگاه آموزشی مهارت‌های گفت‌وگو بین همسران روز چهارشنبه در اردوگاه عسگرآباد تهران برگزار می‌‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، چندی پیش تیمی متشکل از متخصصین روانشناسی بالینی افغانستان با همکاری اداره اتباع و مهاجرین ایران مرکز مشاوره، درمان و خدمات روانشناسی ویژه مهاجرین افغانستانی ساکن تهران و شهرستان‌های توابع، را تاسیس کردند.

هدف اصلی این مرکز مشاوره، بهبود سطح سلامت روانی مهاجرین افغانستانی است که خدمات آن به صورت رایگان ارائه می‌شود.

خدمات این مرکز در 2 بخش ارائه می‌شود:

1- افزایش سطح آگاهی و ارائه آموزش‌های روان شناختی بر اساس نیازهای جمعیت مهاجر افغانستانی در ایران از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مورد نیاز (مهارت‌های زندگی، مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، فرزندپروری و...)

2- مشاوره و درمان‌های فردی توسط متخصص روان شناسی بالینی افغانستانی به مهاجرینی که نیاز به مشاوره در حیطه تعارضات زناشویی، ازدواج دارند و یا از مسائلی مانند اضطراب ،افسردگی، وسواس و مشکلات بین فردی رنج می‌برند به صورت فردی و رایگان خدمات ارائه می‌شود.

«مرضیه وفایی» مسئول اطلاع‌رسانی این تیم روان‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، هدف از راه‌اندازی این کارگاه‌های آموزشی را ارتقای ظرفیت توانمندی روان‌شناختی مهاجران افغانستانی ساکن ایران ذکر کرد.

وی گفت: این کارگاه‌های آموزشی با همکاری متخصصان روان‌شناسی بالینی که دارای مدرک فوق‌لیسانس تا دکترا هستند به صورت داوطلبانه و خودجوش و با مجوز اداره اتباع به صورت داوطلبانه برگزار می‌شود.

وفایی با اشاره به اینکه تاکنون 8 کارگاه آموزشی روان‌شناسی مهاجران افغانستانی تشکیل شده، گفت: کلاس‌های آموزشی ما روزهای چهارشنبه در اردوگاه «سلیمان‌خانی» تهران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: فرزندپروری، آموزش‌های پیش از ازدواج، همسرداری و مهارت‌های زندگی از جمله مباحث مطرح شده در این کارگاه‌های آموزشی بوده است.

مسئول اطلاع رسانی مرکز مشاوره رایگان مهاجرین افغانستانی مقیم ایران گفت: مشاوره، درمان و خدمات روان‌شناسی مهاجرین افغانستانی در این کارگاه توسط روان‌شناسان بالینی افغانستان که این گروه را تشکیل داده‌اند، صورت می‌گیرد.

این در حالی است که کارگاه بعدی این مرکز درمانی با موضوع «مهارت‌های گفت‌وگو بین همسران» روز چهارشنبه 22 تیر در اردوگاه سلیمان خانی تهران برگزار می‌شود.

]]>
از تهران تا کابل Mon, 11 Jul 2016 15:06:31 +0430