این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 17 جدی 1394 11:22

اوضاع امنیتی و هشدارهای ظاهر قدیر

اوضاع امنیتی و هشدارهای ظاهر قدیر

 

 

 

اوضاع امنیتی افغانستان و فعالیت های گروه های مسلح مخالف دولت این کشور چندی است که بار دیگر بصورت جدی تر مورد توجه محافل سیاسی و رسانه ای قرار گرفته است. این بحث از آنجا جدی تر شد که خبرهایی از فعالیت گروه تروریستی داعش بویژه در نقاط شرقی و مخصوصاً ولایت ننگرهار به نشر رسید و از سوی دیگر عبدالظاهر قدیر معاون اول پارلمان افغانستان که نماینده این ولایت است حلقاتی در دولت را متهم به حمایت و پشتیبانی از نیروهای این گروه کرد.

افرادی که وابسته به آقای قدیر هستند درگیری هایی هم با نیروهای تحت نام داعش در این ولایت داشته اند که تلفاتی نیز به طرفین درگیر وارد شده است. برخی از کارشناسان هم کشورهای قدرتمند غربی را به ایجاد و حمایت از چنین گروه های تروریستی متهم می کنند و عده ای هم دست پاکستانی ها را در این قضیه دخیل می دانند و می گویند آنان همانگونه که از طالبان حمایت می کردند از نیروهای داعش هم حمایت می کنند.

گزارش حسینی

))عبدالظاهر قدیر معاون اول پارلمان افغانستان بارها گفته است پروژه داعش در افغانستان که پایگاه آن در ولایت شرقی ننگرهار افغانستان است، از سوی خارجی ها و حلقاتی در داخل دولت افغانستان برای اهداف خاصی حمایت می شود. وی می گوید اسناد و شواهدی هم در این رابطه در دست دارد. تعدادی از صاحبنظران و نمایندگان مردم با نظرات او همراهی و تعدادی هم مخالفت کردند. مخالفان می گویند بعید است دولت با مخالفان مسلح و گروه های تروریستی همکاری کند.

گل پادشاه مجیدی عضو پارلمان افغانستان

 (( اتهاماتی وجود دارد اما سند موثقی در این باره وجود ندارد که که حکومت با داعش همکاری می کند و برای مردم افغانستان باور نکردنی نیست که حکومت چنین کارهایی را انجام بدهد. طبیعی هست که در بسیاری از موارد مردم شک می کنند اما باید به حکومت فرصت داده شود .))

گروه داعش فعالیت های خود را بویژه در شرق افغانستان گسترده تر کرده به گونه ای که رادیویی را هم راه اندازی کرده است و در آن به تبلیغ خود می پردازد. تعدادی از صاحبنظران البته نیروهای خارجی بویژه نیروهای امریکایی را در این اقدام دخیل می دانند وبرخی هم می گویند کشف حامیان این اقدام این گروه تروریستی کار دشواری نیست.

عزیز احمد فانوس استاد دانشگاه کابل:

 (( در این که از کدام طرف کمک رسانده می شود مشکلی برای ثابت کردن وجود ندارد . یقینا کشورهای خارجی دست دارند ولی در شرایطی که ما قرار داریم  و با امکانات تخنیکی وسیعی که در اختیار همه قرار دارد  یک فرد می تواند خواسته ها و نظریات خود را به نشر برساند و  طالب یا داعش که به امکانات وسیعی  هم مجهزهستند رادیو یک امر بسیار عادی خواهد بود و جلوگیری از این امر مشکل خواهد بود ولی این که ثابت شود از کجا حمایت می شود و چه کسانی حمایت مالی و تخنیکی می کنند کار مشکلی نیست.))

تعدادی از کارشناسان امور هم دست پاکستانی ها به عنوان حامیان طالبان را در حمایت از داعش بیش از دیگران دخیل می دانند و اینکه داعشی ها همان طالبان هستند که عنوان خود را تغییر داده اند.

 گل پادشاه مجیدی

 (( در پشت داعش حلقاتی وجود دارد که در آن طرف خط دیورند هستند. پاکستان طالبان را تقویت می کرد و امروز پاکستان داعش را در افغانستان حمایت می کند . مردم افغانستان اعتراض خود را به ملل متحد و شورای ملل و آمریکا و اتحادیه اروپا و همسایه های خود می کند که طالب  امروز نامش به داعش تغییر پیدا کرده و بیرق سفیدشان به سیاه تبدیل شده است و از پاکستان حمایت می گردد.))

نکته قابل توجه و مورد تاکید اکثر صاحبنظران، نقش مستقیم یا غیر مستقیم قدرت های بزرگ در ایجاد و یا همکاری با گروه های تروریستی و افراطی در افغانستان و منطقه است. اخیراً روسیه هم اعلام کرده که برای مبارزه با داعش، با طالبان همکاری اطلاعاتی می کند که انتقاداتی را هم درپی داشت.

 عزیز احمد فانوس:

(( نه تنها آمریکا بلکه روسها هم اخیرا اظهار کردند که با طالبان در مذاکره را باز کردند و از آنها برای از بین بردن داعش کمک می خواهند . این ادعا نشان می دهد که به هر صورت چون تفکیک داعش و طالب مشکل هست لذا کشورهای بزرگ می خواهند نشان دهند که ما نیروهای مسلح مخالف دولت افغانستان را کمک می کنیم. یقینا در پشت پرده وقتی یک دست خارجی غرب یا آمریکا باشد دست دیگر هم که روس هست که اینها واقعیت ها را ابراز می کنند. مطمئنم که هردو طرف با اینها همکار هستند و اخیرا  حتی رهبر روسیه هم این را گفت که داعش از طرف کشورهای غربی ساخته و حمایت می شود.))

اینکه چگونه می توان با شرایط موجود و تلاش های مخالفان مسلح دولت افغانستان مقابله کرد، توجه جدی و کارشناسانه سیاستمداران، دولتمردان و صاحبنظران این کشور را می طلبد تا با تدبیر و اقدام بجا و مناسب ریشه های فتنه خشکانده شود. 

..................................................................................................

کارشناسان

داکتر سید قاسم مظفری

محمد مختاری

هشدارهایی که برخی مقامات افغان و نیروهای خارجی در رابطه با اوضاع امنیتی می دهند چقدر منطبق بر واقعیت هاست؟

مظفری: (( در مجموع ملت و مردم ما از وضعیت امنیتی ، اقتصادی، سیاسی کاملا ناراضی هستند .البته نیروهای امنیتی ، تلاشهای شبانه روزی می کنند و مقاومت و مبارزه پیگیرانه اینها قابل قدرهست منتها چیزی که مهم به نظر می رسد این هست که احساس می شود در راس امور مملکت چهره هایی هستند که از ته دل خواهان تامین امنیت و تجهیزنیروهای امنیتی نیستند  با توجه به این که تلاشهای قوی و موثری برای تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی صورت نمی گیرد و به جبهه ها و سنگرها رسیدگی درست صورت نمی گیرد که مقامات باید تلاشهای جدی به خرج دهند که نمی دهند. هشدارهای مقامات خارجی درباره اوضاع امنیتی ،به نوعی تبلیغاتی هست و اینها نباید با این صراحت اظهار نگرانی کنند زیرا مورال مردم و نیروهای امنیتی مان را یک مقدار خدشه دار می کنند.))

ادعاهایی که در زمینه حمایت برخی حلقات دولتی از تروریست ها و از جمله نیروهای داعش می شود، آیا می تواند نزدیک به واقعیت باشد؟ انتقادهایی هم البته به انتخاب و معرفی نشدن وزیر دفاع افغانستان از سوی حکومت وحدت ملی می شود ، چرا اقدامی در این مورد صورت نمی گیرد؟:

مظفری: (( از جیب نیروهای داعش، کارت نیروهای امنیتی افغانستان بیرون می شود. زدوبندهای ظریف و نازکی برای حمایت از مخالفین وجود دارد و برعکس در شرایط کنونی  آیا وزیر دفاع که به عنوان سرپرست ایفای وظیفه می کند آیا منطقی و عقلانی هست که به نظر من نیست . فشارهای لازم از طرف جامعه مدنی باید بالای نظام دولت وحدت ملی وارد شود که چرا با این وضعیت، نظام را اداره می کند،باید فشارهایی را وارد کند تا این وضعیت دگرگون شود . از طرفی هم ما از مقامات و سران دولت وحدت ملی توقع داریم که با یک دیپلماسی قوی و فعال با کشورهایی داشته باشند که در راستای سرکوبی داعش می توانند نقش بازی کنند و یا حداقل بتوانند به منابع تمویل و تجهیز این گروههای تروریستی را از بین ببرند.

سالهای سال هست که هیچ گونه صداقتی در تعهدات و گفتارهای همسایه ما پاکستان دیده نشده است اما باز هم اشرف غنی روابط و ارتباطاتی با پاکستان برقرار کرده است که این زدوبندها و این رفت و آمدها ، خیلی از کشورهایی که واقعا با ما دوست هستند را دلگیر می سازند.))

تحرکات مشکوک گوشه و کنار افغانستان از سوی مخالفان مسلح و حمایت های احتمالی از آنان

مختاری: (( دیر زمانی هست که حرکات مشکوک در گوشه و کنار کشور صورت می گیرد که به نحوی بیانگر ارتباطات برخی از عناصر موجود در لایه های حکومت هست. به دلیل این که بعضی از تحرکات و جابجایهایی که در بین مخالفین صورت می گیرد نظام و حکومت در قبال برخی از اقدامات مخالفین ساکت است که مردم ما را به این نتیجه رسانده است  گویا افراد و عناصری در درون نظام  حضور دارند تا  زمینه را برای توسعه و تقویت مخالفین ایجاد می کنند و از آنها به ستون پنجم دشمن تعبیر شده است و جامعه مدنی ، نهادهای اجتماعی و حتی از طرف برخی از عناصر دولتی و نمایندگان ملت این مطلب را بیان کرده اند. در این اواخر حاجی قدیر معاون پارلمان هم  اذعان کردند که برخی از عناصر در تقویت داعش و در جابجایی دشمن و در حمایت دشمن به انواع مختلف دست دارد و ادعا  کرد که مدارکی هم دارد اگرچه دولت گفت اگر چنانچه مدرکی دارند نشان دهد ولی به نظر بنده  دولت هم می داند که برخی ازعناصر دست دارند همانطور که در قضیه قندوز برخی از عناصر دست داشتند که اعلام شد.))

تعدادی از کارشناسان انتقاد دارند که چرا برخی مطالب در رابطه با اوضاع امنیتی مناطق مختلف افغانستان به این شکل عریان از سوی برخی از شخصیت ها مانند آقای عبدالظاهر قدیر معاون اول پارلمان افغانستان مطرح می شود و در مناطقی مردم بدون هماهنگی با دولت، علیه مخالفان مسلح و تروریست ها دست به اقدام می زنند .

مظفری: (( وقتی که در مراجع فرماندهی نظام ، ضعف وجود داشته باشد و از تدابیر لازم و کارآمد برخوردار نباشد و ملت ببیند که روز به روز وضعیت وخیم تر می شود و ملت روز به روز شاهد به شهادت رسیدن فرزندان خودشان باشند ملت از حیثیت و جان و مال و ناموس خود دفاع می کند چنان که عملکردهای ظاهر قدیر و امثال وی براساس هوس نیست بلکه بر اساس مجبوریت هست که دست به چنین حرکتهایی می زنند.))

راه حل چیست؟ حکومت وحدت ملی باید چه اقداماتی را روی دست بگیرد؟ مردم و نهادهای مدنی در این خصوص چه وظیفه ای دارند؟

مظفری: (( راه حلش این هست که دولتمردان این موانع را از سر راه بردارد و یکدل شوند و صادقانه دلشان به حال این ملت بسوزد و تغییری در این وضعیت به وجود آورند. سرپرست را برکنار کنند و نیروهای شایسته را به کار گمارند و از قوم و خویش بازی دست بردارند. اینها باید از این کارها دست بردارند و اعمالی را سرلوحه کارشان قرار دهند که مردم ما را امیدوار بسازند .فشارهای مدنی بالای مقامات دولتی و کادر رهبری به شکل لازم وارد آید و مقامات دولتی هم باید به رفع موانع و مشکلات نیروهای امنیتی توجه کنند و اینها را مورد تشویش و ترغیب قرار دهند و معاش اینها را زیاد کنند و به سنگرها توجه کنند تا حقوق سرباز و افسر ما پایمال نشود . در این فصل سرما آنها باید تمویل و تجهیز شوند تا بتوانند در مقابل دشمن مقاومت کنند . از طرف دیگر در شرایط فعلی که هوا رو به سرد شدن می رود کوشش کنند که مراکز داعش و طالبان را مورد تهاجم قرار دهند و همچنین تلاشهای سیاسی و استخباراتی بیشتر صورت گیرد تا  گروههای با روحیه افغانی به صلح و ثبات روی آورند و پالیسیهای پاکستان را برای انها روشن نمایند .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید