این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 26 جدی 1394 13:01

سفر رئیس اجرایی دولت وحدت ملی به تهران

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان برای دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی در سفری سه روزه به تهران سفر کرد.«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در این سفر سه روزه با مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران،درباره روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای دیدار و گفت وگو نمود.رئیس اجرایی دولت افغانستان را در سفر به تهران وزیران تجارت و صنایع، کار و امور اجتماعی، امور مهاجران، حمل و نقل و هوانوردی و معاون رئیس اجرایی همراهی کردند.رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز دوشنبه در دیدار با معاون اول رییس جمهوری ایران با بیان این که روابط ایران و افغانستان نمونه خوبی در سطح منطقه است گفت، از گذشته روابط گسترده و استراتژیکی بین دو کشور وجود داشته است .«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار و گفت وگو با «عبدالله عبدالله»رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت،امنیت و ثبات افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و مبارزه با افراطی گری و تروریست در این مسیر نقش مهمی دارد.

گزارشعالمی

(( افغانستان و ایران توافق نامه همکاری امضاء کردند. این توافق نامه ها در سفر سه روزه عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دولت وحدت ملی افغانستان به تهران و گفتگو با مقامات ایرانی به امضاء رسید. عبدالله در دیدار و گفتگو با مقامهای ایرانی به بحث و رایزنی پیرامون مسائلی چون همکاریهای اقتصادی ، تجاری، علمی، فرهنگی ، سیاسی و امنیتی پرداخته و توافق نامه های جداگانه ای را با مقامات ایرانی به امضاء رساند. بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغاستان بعد از مذاکرات رسمی هیئت افغانستان به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان و داکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران در ساختمان جمهوری در کاخ سعد آباد در تهران، هر دو مقام و هیئت همراه ایشان در مراسم امضای توافق نامه در عرصه ورزش و گسترش روابط فرهنگی حضور یافتند . این توافق نامه ها از سوی جناب جنتی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی ایران و حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان و وزیر گردشگری ایران و جناب عبدالباری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ افغاستان به امضاء رسید. آنگونه که دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در این خبرنامه می گوید" رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در نشست خبری مشترک با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران بر تداوم گسترش روابط میان کابل و تهارن تاکید کرد.

گفتنی است که در این نشست خبری مشترک اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز روابط دو کشور ایران و افغانستان را الگویی برای دیگر کشورها خوانده و بر تداوم همکاری ایران و افغانستان تاکید کرد . جهانگیری با اعلام آمادگی تهران به کمک رسانی به مردم و دولت افغانستان خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران آماده هست که مثل همیشه با افغانستان در مبارزه با تروریزم، افراط گرایی ، قاچاق مواد مخدر و تهدیدهای امنیتی همکاری نماید. رئیس اجرائیه همچنان افزود که جمهوری اسلامی ایران همواره در بخش زیر بناها، صحت ، بخشهای تخنیکی ، آموزش و پرورش، تحصیلات عالی ، بازسازی، تقویت روابط اقتصادی و تجارتی با افغانستان همگام بوده است که این کمکها در توسعه و ثبات افغانستان مهم بوده است . گفتنی است که در این نشست، دو طرف اعلام کردند که درباره تقویت همکاری های اقتصادی به ویژه از طریق بندر چابهار ، فراهم شدن زمینه آموزش و پرورش و تحصیلات برای مهاجران افغانستان مقیم ایران، مبارزه مشترک با تروریزم و افراطیت، تاکید بر تکمیل شدن خط راه آهن ایران و افغانستان در اسرع وقت و تقویت فرصتهای همکاری مشترک در عرصه های گوناگون به توافق رسیده اند.))

کارشناسان:

داکتر لطیف نظری

محمد مختاری

جمشید امین زاده

اهمیت این سفر و نقش آن در تقویت روابط فی مابین ایران و افغانستان

داکتر لطیف نظری(( فکر می کنم که سفر رئیس اجرائیه به ایران می تواند دستاوردهای مشخصی برای افغانستان داشته باشد زیرا اولا افغانستان در بحث مبارزه با تروریزم منافع و تهدید مشترک با جمهوری اسلامی ایران دارد و دوم در بحث مبارزه با مواد مخدر، قطعا افغانستان می تواند از تجربیات ایران استفاده مطلوبی داشته باشد با توجه به این که ایران در معرض تجارت و ترانزیت قاچاق مواد مخدر قرار دارد و در این راستا تجربیات قابل توجهی در سطح منطقه ای و بین المللی دارد .بحث امضای قرارداد استراتژیک میان افغانستان و ایران هم می تواند یک نکته محوری باشد که به ثبات افغانستان و منطقه کمک کند زیرا افغانستان به همکاری کشورهای منطقه نیاز دارد و در شرایط حاضر هم ایران و هم افغانستان می توانند در برابر تهدیدات مشترک تبادل اطلاعاتی و امنیتی بیشتر داشته باشد و همکاریهای مشترک را در دستور کار روابط خارجی و سیاست خارجی خود قرار دهند.))

محمد مختاری (( سفر داکتر عبدالله رئیس اجرائیه و هیئت بلند پایه همراهشان به جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فوق العاده ای در شرایط کنونی برخوردار هست و این سفر را می توان در محورهای مختلف مورد ارزیابی قرار داد. نکته اول تحولات منطقه ای و تلاشهای در حال جریان برای صلح افغانستان هست و تاثیرگزاری کشورهای بزرگ منطقه مانند ایران، چین و برخی از کشورهای دیگر قطعا می تواند یکی از محورهای مهم گفتگوهای هیئت بلند پایه افغانستان با جمهوری اسلامی ایران بوده باشد .نکته دوم راه ارتباطی چابهار که قرار است کالاهای افغانستان وارد شود و در حقیقت مسیر جدیدی برای ارتباط جنوب به شمال و آسیای میانه و مسیر افغانستان می باشد که از اهمیت و جایگاه بسیار بالایی برخوردارهست به دلیل این که مشکلات زیادی با کشور همسایه مان پاکستان داشتیم. طبیعی بود که افغاستان باید راههای مختلف تجاری را بررسی می کردند که یکی از راههای مطمئن مسیر جمهوری اسلامی ایران، بندر چابهار و احیای راه ابریشم هست که می تواند یکی از محورهای مهم گفتگوی هیئت بلند پایه جمهوری اسلامی افغانستان با جمهوری اسلامی ایران باشد و طبعا مسائل امنیتی منطقه هم از موضوعات بسیار مهم دیگری بود که در این گفتگو و در مذاکرات مربوط در محراق توجه قرار می گیرد .همچنین مسئله مهم بحث مهاجرین هست،جمهوری اسلامی ایران سالهاست که میزبان میلیونها مهاجر افغانستانی است که از محورهای عمده مذاکرات دو طرف بوده است.))

به باور تحلیل گران سیاسی افغان ، بحث مبارزه با تروریسم از مهمترین مباحث مطرح در این سفر بوده است اکنون سوال اینجاست که چگونه این دو کشور می توانند در راه مبارزه با تهدید مشترک یعنی تروریسم موفقانه عمل کنند ؟

 داکتر نظری (( در حال حاضر متاسفانه کشورهای منطقه از جمله افغانستان با موج بی رویه تقویت تروریزم تکفیری مواجه هست و این تروریزم می تواند هم منافع افغانستان و هم منافع کشورهای منطقه به شمول ایران را با چالش مواجه بسازد. فکر می کنم به هر میزانی که مناسبات افغانستان و ایران در این راستا گسترش پیدا کند افغانستان با توجه به این که در حال حاضر در معرض تهدیدات جدی از سوی گروه تروریستی داعش قرار دارد  در نهایت ما می توانیم با همکاریهای مشترک و گسترش همگرایی منطقه ای یک سپر دفاعی مشترک را در برابر رشد و تقویت تروریزم که از سوی شماری از کشورهای منطقه و فرا منطقه دنبال می شود ایجاد کنیم.))

مختاری(( بحث تروریزم یکی از مباحث بزرگ جهانی علی الخصوص در منطقه و به ویژه در کشور عزیز ما است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به مرزهای مشترک و طولانی که با کشور افغانستان دارد در این خصوص با افغانستان منافع مشترک دارد. اما ایران به عنوان یک کشور قدرتمند منطقه ای در عرصه مبارزه با ترویسم و در عرصه مبارزه با قاچاق مواد مخدر تجربه و اقتدار کافی دارد . جمهوری اسلامی ایران همانطور که در طول دوران جهاد و مقاومت و دوره دموکراسی به عنوان یک همسایه خوب و مطمئن بوده است می تواند در این عرصه ها هم نقش خوبی را بازی کند چون ما نمی توانیم ارتباطات و اشتراکات فرهنگی دو کشور و دو ملت را نادیده بگریم. اگر فضا از طرف جمهوری اسلامی افغانستان فراهم باشد جمهوری اسلامی ایران می تواند در این عرصه کمکهای بیشتری را متوجه افغانستان بسازد حداقل مرزهایی که به جمهوری اسلامی ایران وصل هستند  در تامین این مرزها می تواند کمکهای شایانی را داشته باشد علی الخصوص با توجه به مسائل کلان اقتصادی که در منطقه هست جمهوری اسلامی ایران می تواند در این عرصه همکاری برادرانه و خوبی داشته باشد.))

" عبدالله عبدالله " رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان همچنین در این سفر با مقام معظم رهبری دیدار داشتند. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان، مسئله «اتحاد اقوام» در افغانستان را مهمترین راه علاج مشکلات این کشور خواندند و با اشاره به سوابق و ظرفیتهای فراوان همکاری ایران و افغانستان خاطرنشان کردند؛ جمهوری اسلامی ایران «امنیت، آرامش و پیشرفت افغانستان» را «امنیت و پیشرفت» خود می‌داند.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی در فرازی از بیاناتشان در دیدار رئیس اجرایی دولت افغانستان با اشاره به سابقه همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی و اقوام مختلف افغانستان، این واقعیت تاریخی را خاطر نشان کردند و گفتند ؛که ما از قدیم مردم افغانستان را به عنوان مردمی صبور، قانع، سخت‌کوش و دیندار و برخوردار از ذوق ادبی می‌شناسیم ؛اما اختلافات اقوام و زمینه‌های دوگانگی، هر ملتی را ضعیف می‌کند.

جمشید امین زاده ، مفسر و تحلیل گر ایرانی مسائل سیاسی (( سفر جناب عبدالله عبدالله به تهران با توجه به مناسبات ایران و افغانستان و ضرورتهایی که برای همکاری های دو کشور وجود دارد یک سفر قابل توجه به لحاظ فرصت هایی هست که این سفر هم بر این فرصتها افزوده است. همانطور که مقام معظم رهبری هم در دیدار با جناب عبدالله عبدالله روی چند نکته مهم اشاره داشتند؛ یکی بحث ضرورت و حفظ وحدت در بین همه جریان های داخلی در افغانستان چه به لحاظ سیاسی و چه به لحاظ قومی و فرهنگی است . بحث دوم این هست که جمهوری اسلامی ایران در مناسباتش با افغانستان روی امنیت و پیشرفت افغانستان تاکید زیادی دارد و این مسئله از آن جهت اهمیت داد که به هر حال اگر ما نگاه بکنیم به مسائلی که افغاستان و پیرامون ایران در منطقه وجود دارد دو عامل همیشه خودنمایی می کند . یک بحث این هست که در کشورهای منطقه و از جمله در افغانستان ، یکی از مشکلات مطرح همین بحث اختلافات داخلی و نبود وحدت بوده است و به همن جهت می بینیم که بسیاری از فرصتها برای پیشرفت و استفاده از ظرفیت های داخلی از دست رفته است. در واقع می توان گفت که بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص تاریخی ، سیاسی و اجتماعی هست که در کشوری مثل افغانستان چطور می شود فرصتها را ایجاد کرد و از عوامل واگرایی فاصله گرفت . الان آن چیزی که در افغانستان اتفاق می افتد همین سیاستهایی هست که بیگانگان در این کشور به وجود آوردند و تعریف و برداشتی که از ملت افغانستان در مقاومت آنها وجود دارد همین پایداری آنها در مقابل سیاستهای سلطه جویانه و سیطره طلبانه بیگانگان در افغانستان بوده است و این یک ویژگی ممتاز تاریخی برای ملت افغانستان هست . نکته آخر که در صحبتهای مقام معظم رهبری مورد توجه و تاکید قرار گرفت همین بحث روابط بین ایران و افغانستان هست که این روابط به لحاظ مشترکات فرهنگی و دینی و زبانی ، منافع مشترک را تعریف می کند و این روابطی منحصر به فرد محسوب می شود و اهمیتش در این هست که می توان از ظرفیتهای افغانستان ،منطقه و ایران ، یک ترکیب و هماهنگی ایجاد کرد و برای کمک به تامین منافع دو طرف و همین طور کمک به پیشرفت و توسعه افغانستان از این ظرفیتها استفاده کرد و به نظر می رسد که در این سفری که جناب عبدالله عبدالله داشتند با توجه به گفتوهایی که هیئت های دو کشور داشتند و گزارشی هم که جناب جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران  از این دیدار در مورد مناسبات دو کشور داشت نشان دهنده یک اراده و زمینه ای خوبی برای همکاری همکاری هاست که انشاء الله بتوان از این فرصتها و همکاری ها برای توسعه مناسبات به نحو مطلوب تری استفاده کرد.))

به هر حال این سفر 3 روزه با دستاوردهای فراوان سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی پایان یافت . اما در شرایط فعلی چه ظرفیتهای همکاری بین دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد ؟

لطیف نظری ((ما در حوزه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی می توانیم همکاری های خود را گسترش بدهیم و در نهایت به بحث توسعه، نوسازی، ثبات و صلح افغانستان سرعت ببخشیم. ایران از جمله کشورهای با ثبات و مقتدر در منطقه می باشد و در عین زمان مشترکات فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی با افغانستان دارد و مرزهای مشترک در واقع صرفا می تواند مزرهای جغرافیایی باشد و هیچ نوع مرز فرهنگی و تمدنی بین افغانستان و ایران وجود ندارد و  فکر می کنم در حال حاضر منافع مشترک اقتصادی از طریق بندر چابهار هم یک ظرفیت دیگری هست برای این که ما بتوانیم همکاری های خود را گسترش بدهیم و روز به روز به طرف ثبات و روندهای صلح پایدار حرکت کنیم . همچنین ایران می تواند در گفتگوهای صلح افغانستان به دولت ما کمک برساند و قطعا اگر تاسیس یا گستره مداخلات کشورهای دیگر از فرآیند صلح افغانستان تمام شود ما می توانیم به یک روند معقول حتی در فرآیند گفتگوهای صلح از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور تاثیرگزار منطقه استفاده کنیم.))

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید