این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 28 جدی 1394 14:43

نخستین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه افغانستان

نخستین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه افغانستان

 

 

 

نخستین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه افغانستان، چین، پاکستان و آمریکا پیرامون برنامه صلح دولت افغانستان با طالبان پیشتر در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، اعزاز احمد چودری معین وزارت خارجه پاکستان، دینگ شیجون نماینده خاص چین برای افغانستان و ریچارد اولین نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان این نشست را رهبری می کردند.اعضای نشست برتعهد کشورهایشان مبنی بر تحقق اهداف تصریح شده در اعلامیه نشست چهارجانبه در حاشیه ی کنفرانس قلب آسیا مجدداً تأکید کردند.هر چهار کشور خواستار خاتمه جنگ در افغانستان شدند که منجر به ادامه خشونت ها و تشدید ناامنی در سراسر منطقه می شود. اشتراک کنندگان به ضرورت فوری گفتگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه های طالبان در روند صلح که هدف آن حراست و حفظ وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان می باشد، نیز تاکید کردند.محور بحث ها را انجام ارزیابی های واضح و واقع بینانه از فرصت ها برای صلح و آشتی در افغانستان، موانع و اقدامات پیش بینی شده که بتواند شرایط مساعدی را برای آغاز مذاکرات صلح با هدف کاهش خشونت و استقرار صلح دوامدار در افغانستان فراهم سازد؛ تشکیل می داد.قرار است نشست بعدی این هیات ۲۸جدی در کابل برگزار شود و در آن روی "نقشه راه" بحث و گفتگو شود. اما این نشست ها و نتایج آن تا چه اندازه می تواند روی مذاکرات صلح بین دولت کابل و طالبان و نیز روند صلح و امنیت در افغانستان تاثیرگذار باشد.

گزارش حسینی

 ((شست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در مورد مساله صلح در اسلام آباد برگزار شد. نشستی که در نظر دارد شرایط گفت و گو و مذاکرات صلح را بین دولت افغانستان و طالبان فراهم کند. اما پاکستان بار دیگر پیشنهاداتی را مطرح کرد که برخی از آن ها حداقل در این نشست دور از انتظار بود.سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان در صحبت هایی گفت که از سرگیری گفت و گوها باید بدون پیش شرط باشد که البته دولت افغانستان حرفی در این رابطه ندارد اما عزیز همچنان گفت که تهدید آن دسته از طالبانی که به برنامه صلح نمی پیوندند به جنگ نباید فعلاً مطرح شود چیزی که دولت افغانستان با آن مخالف است چنانچه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پیشترتاکید کرده بودکه باطالبان آشتی ناپذیر باید ازراه جنگ واردشد.

 مقامات افغان همچنان تاکید دارند که در هر مرحله ای قانون اساسی افغانستان باید در نظر گرفته شود و دولت این کشور موظف است که از قانون اساسی حراست کند بنابر این هیچ اقدامی نباید خلاف این قانون صورت بگیرد.

سید ظفر هاشمی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان((حکومت افغاستان به حیث یگانه قوای مشروع و منتخب، مکلفیت تطبیق و حراست قانون اساسی افغانستان دارد و تمام اقدامات ما بر اساس همین قانون صورت می گیرد که پروسه صلح شامل آن می شود ولی ما این را مشخص ساخته بودیم که گروههای گفتگو کننده باید با هیچ پیش شرطی وارد میز گفتگو شوند.))

حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان که رهبری هیات افغان را در نشست اسلام آباد به عهده داشت در بازگشت به کابل گفت ((تمام کشورهای عضو باز هم بر رعایت حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تاکید کردند و این موضوع برای افغانستان یک موضوع اساسی و بنیادی بوده است که از سوی تمام جوانب ذکر شد. مملکت می تواند از هر وسیله ای  استفاده کند علیه افراد یا گروههایی که در پروسه اشتراک نمی کنند یا مخالفت می کنند. ما یک فرصتی در دو ماه آینده داریم که مردم افغانستان باید در این فرصت تغییر را ببینند . ما در جلساتی که به همراه پاکستان داشتیم به وضاحت گفتیم که مردم افغانستان و سیاستمداران افغانستان حوصله سال گذشته را ندارند.))

نهادهای سیاسی و مدنی افغانستان هم تاکید دارند که این نشست ها و مذاکراتی که قرار است انجام شود باید بتواند منجر به برقراری صلح و ثبات در افغانستان شود و به استقلال و تمامیت ارضی این کشور هم هیچ خدشه ای وارد نشود.

عبدالرب رسول سیاف عضو شورای حراست و ثبات افغانستان((اگر آرامش ، استقرار، حاکمیت ملی ، استقلال افغانستان و تمامیت ارضی افغانستان و عزت و آبروی این ملت مجاهد در آن در نظر گرفته شود ما از آن استقبال می کنیم))

در حالی که مقامات پاکستانی تاکید دارند که فعالیت های نشست چهارجانبه باید از دید رسانه ها دور نگه داشته شود صاحبنظران و نهادهای سیاسی و مدنی افغانستان می گویند هر تلاشی که در رابطه با سرنوشت ملت افغانستان و مساله صلح انجام می شود باید آشکار باشد و مردم در جریان تصمیمات قرار بگیرند.

مسعود ترشتوال عضو شورای حراست  و ثبات افغانستان:

((مصالحه ای که ما می خواهیم این هست که در تعیین اعضای هیئت مذاکره ، مکان مذاکره و همچنین محتوای مذاکرات ، ملت و مردم افغانستان با خبر باشند.))

اما کارشناسان افغان با اشاره به تجارب گذشته بویژه در رابطه با عملکرد غیر صادقانه پاکستان در مساله صلح افغانستان ابراز امیدواری می کنند که با توجه به تغییر اوضاع و شرایط، پاکستانی ها هم تغییر موضع داده و با این مساله با واقع بینی برخورد کرده و منافع خود را در صلح و ثبات افغانستان جستجو کنند.

محمد حسین فهیمی عضو پارلمان افغانستان: ((ما امیدواریم در این دور مذاکرات صلح، دولت پاکستان با واقع بینی برخورد کند و منافع خود را در سایه تامین صلح و ثبات در افغانستان جستجو کند . پاکستان بارها به وعده هایش در مورد مسائل صلح عمل نکرده است اما این بار با توجه به وضعیت منطقه و بعد از علاقمندی هایی که از بعضی از کشورهای تاثیر گزار به وجود آمده است انتظار زیاد هست که دولت پاکستان با رویکرد جدید با مسائل برخورد کند و قدمهایی را به پیش بگذارد.))

قرار است دوشنبه ۲۸جدی دور دوم نشست چهارجانبه در کابل برگزار شود و در مورد نقشه راه بحث و گفت و گو صورت بگیرد. انتظار می رود در این نشست در جهت برگزاری مذاکرات صلح یک گام به پیش گذاشته شود البته مردم و دولت افغانستان تاکید دارند که منافع مردم و قانون اساسی افغانستان در این نشست ها و مذاکرات آتی کاملاً در نظر گرفته شود))

کارشناسان

امیر فولادی   

سید اسحاق دلجو حسینی

نشست چهار جانبه در  اسلام آباد برگزار شد، نشست بعدی هم به زودی در کابل برگزار می شود، این نشست ها چقدر می تواند امیدوار کننده باشد با توجه به این که چالش هایی هم مخصوصاٌ در رابطه با خواسته های طالبان و جنجالی شدن آن البته وجود دارد:

 امیر فولادی  

(( فکر می کنم  همین آغاز مذاکرات صلح بعد از یک وقفه طولانی ،یک گام به پیش هست و از سوی دیگر پاکستان قبلا می گفت که ما هیچ نقشی نداریم و فعلا می خواهد از نفوذی که دارد  استفاده می کند و طالبان را به میز مذاکره می آورد که این هم یک گام مثبت هست.مذاکره با طالبان و رسیدن به مصالحه خیلی آسان نخواهد بود بخصوص طالبانی که خواسته های جدی داشته اند و 12 الی 13 سال به خاطر خواسته های خود جنگیده اند اما روند گفتگو و مصالحه یک گام مثبت هست هرچند که انتظار پیشرفت آنچنانی در اولین مذاکره نبود اما همین تعیین یک تاریخ برای دور بعدی که در کابل برگزار می شود یک گام مثبت هست و باید دید که پاکستان چقدر به تعهداتش پایبند می ماند و بخش عمده ای از طالبان را به پای میز مذاکره می آورد. چالشهای بزرگی وجود دارد اما آنچه که از سوی افغانستان و مقامات دولت مطرح شده است و مردم افغانستان هم این موضوعات را جدی می گیرد آن است که قانون اساسی افغانستان به عنوان یک خط قرمز خواهد بود و طالبان باید قانون اساسی افغانستان را قبول کنند ؛  فکر می کنم وقتی آنها مشروعیت دولت فعلی را به رسمیت بشناسد و قانون اساسی را قبول کنند حضورشان در قدرت مشکل خاصی را به وجود نمی آورد و از طرف دیگر با توجه به این که در بین طالبان هم اختلافات شدیدی وجود دارد دولت افغانستانمی تواند از این اختلافات استفاده کند.))

چرا چین و آمریکا در این نشست ها حضور دارند؟ این کشورها چه تاثیری می توانند  داشته باشند وچه چالش هایی پیش رو وجود دارد؟

 سید اسحاق دلجو حسینی

((جریان گفتگوها در مورد صلح هنوز هم به نقطه های اساسی و مورد اعتماد نرسیده است . حضور آمریکا و چین نمایانگر این هست که افغانستان و پاکستان به عنوان نماینده گروههای شورشی نمی توانند به نتایجی برسند و از سویی هنوز نقطه های اساسی استراتژی گفتگو در مورد صلح در افغانستان وجود ندارد . حضور آمریکا و چین نشانگر این هست که مسئله آغاز پیدا شدن نقطه های آغاز استراتژِی گفتگو  در مورد صلح بین افغانستان و مخالفین و حمایتگران اینها مطالب بسیار مهم و اساسی است. در این اواخر در بین دسته های شورشی و طالب هم اختلافات فراوانی ایجاد شده است و پاکستان سعی و تلاش دارد که بتواند در گام اول اینها را در کنار همدیگر نگه دارد و در گام دوم همه اینها بتوانند در حول محورمنافع پاکستان قرار داشته باشند . گفتگوها، گفتگوهایی مقدماتی هست و گفتگوهایی هست که اینها باید موفق شوند بین  نقطه ها و خواسته هایی که در بین طالبان هست با خواسته هایی که دولت افغانستان دارد هماهنگی ایجاد کنند. از سویی طالبان مطالبات نسبتا طولانی را مطرح کردند از جمله خواستار این هستند که حضورشان در دولت یک حضور بسیار بالا و قوی باشدو از جانبی اینها خواستار مفاد شریعت هستند که احتیاج به گفتگوهای کارشناسانه ای دارد که شاید ماهها را در برگیرد. خواست دیگر اینها مسئله حضور خارجیها هست که خارجیها باید هرچه زودتر افغانستان را ترک کنند و افغانستان به اینها واگذار شود که یک موضوع بسیار جنجالی و پر از تنش هست . البته در پشت سر همه اینها پاکستان و برخی از کشورهای عربی قرار دارد .))

در حالی که دولت افغانستان بر اقدام نظامی علیه آن دسته از طالبانی که تمایل به پیوستن به مذاکرات صلح ندارند، تاکید دارد، پاکستانی ها مواضع دیگری دارند و از جمله سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان گفته  است که در رابطه با جنگ با طالبان آشتی ناپذیر فعلاً نباید چیزی گفته شود. این اظهارات از کجا  ناشی می شود؟

فولادی((فکر می کنم که حرفهای سرتاج عزیز نباید جدی گرفته شود. آنچه که باید جدی گرفته شود قولهایی هست که رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان و دولت پاکستان داده است به نحوی که طالبان طرفدار مذاکره را تشویق می کند و به طالبانی که مصالحه یا مذاکره قبول نکند دولت پاکستان با آنها برخورد می کند یا برایشان محدودیت ایجاد می کند. این موضع رسمی هست و آنچه را که دولت افغانستان و مردم افغانستان از پاکستان توقع دارند همین هست اما فکر می کنم صحبتهای سرتاج عزیز بیشتر برای دلجویی از طالبان باشد و به نحوی بخواهند اعلام کنند که مردم خیلی نگران نشوند. توقع مردم و دولت افغانستان این هست که پاکستان از نفوذش استفاده کند و طالبان را بر سر میز مذاکره بیاورد و آنهایی که مذاکره را قبول نمی کنند پاکستان با آنها برخورد کند))

با همه تلاش هایی که برای مذاکرات با طالبان می شود و هزینه هایی که برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان شد و قربانی هایی که داده شد اگر باز هم گروه هایی از طالبان حاضر به گفت و گو و مصالحه نشوند آیا راه دیگری بجز اقدام نظامی علیه آنان وجود دارد؟  چرا پاکستانی ها اصرار دارند که دولت افغانستان به دنبال اقدام نظامی علیه این دسته از طالبان نباشد؟

جناب دلجو حسینی((اگر اینها به گفتگو حاضر نشوند تنها راهی که باقی می ماند این هست که اینها باید در پی تقویت نیروهای اردو و پلیس باشند که بتوانند امنیت را برقرار کنند و از کشتار مردم جلوگیری شود. اگر حضور گسترده نیروهای خارجی و امکانات اقتصادی که از بیرون می آید نباشد وضعیت قابل تعریف نیست ولی این که دولت چرا این موقف را گرفته است به این دلیل هست که از یک طرف آماده صلح هستند که باید صلح شود و آنان به عنوان دولت وظیفه خود می دانند که باید امنیت ر ا برقرار و از مردم حمایت کنند و از ویرانی و مداخلات پیشگیری کنند و برای انجام چنین وظایفی آنها اول راه گفتگو و صلح را پیشنهادمی کنند که ما باید از طریق گفتگو جنگ را متوقف کنیم و قراردادهایی ایجاد شود که دیگر در  امور داخلی افغانستان از طریق کشوری مثل پاکستان و حامیان پاکستان مداخله صورت نگیرد و جنگ به اتمام برسد و پایگاههای طالبان در پاکستان مسدود شود و زمینه کمک و تجهیز اینها متوقف شود و طالبان به عنوان یک طرف به داخل افغانستان بیایند و امنیت در افغانستان تامین شود.))

نشست نخست چهار جانبه برگزار شد. تا نشست بعدی هم چند روزی فرصت باقی است. دولت افغانستان با توجه به تجربه ای که حاصل کرده چه مواضعی را باید اتخاذ کند و چین و آمریکا که در این نشست ها حضور دارند چقدر می توانند  تاثیرگذار باشند؟

فولادی((با تکرار مذاکرات در آینده بحثهای عملی تر مطرح خواهد شد و به هر حال همین که ممکن است مذاکرات رودرو بین طالبان و دولت افغانستان صورت بگیرد و خواست های دو طرف مشخص شود و هم این که برای دور مذاکرات بعدی تاریخی تعیین می شود یک گام به پیش هست. هم آمریکا و هم چین در این مذاکرات حضور دارند و چین با توجه به روابط گسترده اقتصادی اش با پاکستان و حمایت هایی که از پاکستان می کند و همکاری های مشترک اقتصادی که پاکستان و چین دارد می تواند خیلی موثر باشد و یک امیدواری را حضور این دو کشور برای یک نتیجه فراهم می کند))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید