این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 21 دلو 1394 13:12

دور سوم نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا

 

 

 

هفدهم دلو دور سوم نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا باهدف فراهم آوری زمینه های گفتگو بین دولت افغانستان و طالبان در اسلام آباد پاکستان برگزار شد. دو اجلاس قبلی پیشتر در اسلام آباد و کابل برگزار شد و گفته شده بود که باید نقشه راه مذاکرات در آن ها تدوین شود که البته چنین نشد و به عقیده صاحبنظران نتایج مثبتی هم درپی نداشت. محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان گفته است که وی نسبت به تحرکی که به تازگی در زمینه گفتگوهای صلح در منطقه ایجاد شده محتاطانه خوشبین است.آقای غنی در دیدار با روسای شورای ملی، شماری از اعضای شورای صلح و شورای جهادی گفت که تلاش های صلح دو مرحله دارد که اولی ایجاد چارچوب مذاکرات صلح و دومی انجام و گفتگوهای صلح با گروه های آشتی پذیر است.مسولان وزارت خارجه افغانستان هم می گویند در گذشته روند گفتگوهای صلح فاقد برنامه مدون وسند مکتوب بوده و از این پس برنامه ها مشخص و مدون خواهد بود. وزارت امور خارجه‌ افغانستان همچنان تاکید دارد که پس از این نشست، گفتگوی رو در رو با گروه طالبان شروع خواهد شد و این گفتگو باید تا بهار سال آینده نتیجه‌ی ملموسی داشته باشد.

شورای عالی صلح افغانستان هم اعلام کرده که احتمالاً در نشست اسلام آباد این بار  نماینده حزب اسلامی حکمتیار نیز شرکت خواهد کرد اما حکومت افغانستان پیوستن گروه های مخالف مسلح داخلی را در روند صلح مشروط به قطع روابط شان با تروریستان خارجی می داند.شورای عالی صلح افغانستان تاکید دارد که باید همزمان با آغاز گفتگوهای صلح، آتش بس در این کشور برقرار شود.

گزارش حسینی

((نشست های پیاپی چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور فراهم کردن زمینه های گفتگوهای مستقیم صلح بین دولت افغانستان و طالبان مسلح برگزار می شود. مثل همیشه امیدواری و بدبینی توامان وجود دارد. امیدواری به این دلیل که مخصوصاً مردم افغانستان از جنگ و نابسامانی اوضاع خسته شده اند و بدبینی از این جهت که تجربه مثبتی از همکاری صادقانه پاکستان وجود ندارد، کشوری که یک طرف نشست هاست و از آن به عنوان یکی از حامیان طالبان هم یاد می شود. کارشناسان می گویند این نشست ها و گفتگوها زمانی به نتیجه مثبت می رسد که پاکستانی ها به این نتیجه برسند که صلح و امنیت نیاز مبرم منطقه است. علی اکبر قاسمی عضو پارلمان افغانستان: ((اگر مثل سابق گفتگو برای صلح نیست نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه اوضاع امنیتی ما به چالش می رود . فعلا ما به این عقیده هستیم که اگر واقعا از حمایت های مخالفین ، خسته شده اند و دیگر صادقانه عمل می کنند با وصف همه مشکلات و چالشهایی که ما می بینیم مثبت تمام می شود.))

صاحبنظران افغان همچنان معتقدند که پاکستانی ها اگر هم به ظاهر در برنامه صلح افغانستان همکاری کنند باز هم برای رسیدن به مطامع خود، کارشکنی می کنند از این رو دولت افغانستان باید موضع خود را تغییر دهد و از موضع قدرت با پاکستانی ها  گفتگو کند و در مذاکرات هم از موضع قدرت وارد شود. سید وحید ظهوری حسینی کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان: (( اگر صد دوره دیگر هم مذاکرات صلح را برگزار کنیم باز می بینیم که در پشت پرده شیطنتی صورت گرفته است . بعد از مرگ ملا عمر مدتها مرگ او مخفی نگه داشته شد و پاکستان با یک تعداد از عروسکها با افغانستان وارد مذاکره و گفتگو شده بود . جدیدا باز هم ما شاهد نشستی در اسلام آباد بودیم که در این نشست باز هم پاکستان به تعهدات خود عمل نکرده است و بعید به نظر می رسد که نتایج مثمری داشته باشد . متاسفانه فقط ملت افغانستان قربانی می شود . عملیات ها و فعالیت هایی که صورت می گیرد همه از پاکستان سازماندهی می شود و مردم افغانستان قربانی می شوند. افغانستان از موضع قدرت می تواند نتایج بهتری بدست بیاورد.)

به هر صورت دور سوم نشست های چهارجانبه برگزار می شود و چنانچه گفته شده  است پس از آن هم گفتگوهای صلح آغاز خواهد شد، چیزی که مردم افغانستان امیدوارند با صداقت طرف ها و تدبیر و مدیریت درست دولت افغانستان این بار نویدبخش برقراری صلح و امنیت در این کشور باشد.

...............................................................................................................

کارشناسان

داکتر سید قاسم مظفری کارشناس و پزوهشگر سیاسی افغان

خیرالله آزاد از سخنگویان وزارت خارجه افغانستان

 

سه مرحله از نشست های چهارجانبه برگزار شد، نتایج آن چگونه خواهد بود؟

مظفری((فرصتهای خوبی برای نیروهای امنیتی دولت هست تا بتوانند مخالفین را در این فصل زمستان سر جایشان بنشانند و مواضع کلیدی آنها را در هم بکوبند . این فرصتها را از دست نیروهای امنیتی ما با این بهانه ها می گیرند و با این پراکندگی که در بین طالبان وجود دارد من دستاورد چندانی را توقع ندارم . بر فرض این که ما بتوانیم عده ای از طالبان را متقاعد بسازیم که به کاروان صلح بپیوندند که آنها هم به راحتی به این کاروان نخواهند پیوست و ممکن است امتیازات بسیار بالایی را توقع داشته باشند .از سویی دشمن نیروی دیگری را به نام داعش آماده کرده است و من به این نشستها زیاد خوش بین نیستم زیرا پاکستان هچ وقت صداقت به خرج نداده است زیرا با افغانستان خصومت و کینه های دیرینه دارد و به دنبال اهداف استراتژیک خودشان هستند . کنترل آبهای افغانستان و نظارت بر انتخابات افغانستان و کابینه و همچنین مسئله دیورند را دنبال می کنند و تا اینها به اهداف استراتژیک خودشان نرسند نشستهای صلح پیامدهای مثبتی ندارد.))

خیرالله آزاد از سخنگویان وزارت خارجه افغانستان

 (( هنوز گفتگوهای صلح آغاز نشده است ونشستهای فعلی نشستهای تخنیکی هست که این نشستها با توجه به تجربه های قبلی هست. باید  نقش و برنامه افغانستان ،پاکستان و آمریکا و جمهوری خلق چین در این پروسه مشخص باشد. از آغاز دولت افغانستان برنامه اش این بوده است که هم برای گفتگوهای صلح و هم برای مقابله با تهدیدات برنامه داشته باشیم . در گذشته برنامه ما یکسری از فرضیات ذهنی بوده است و ما در این یک سال اخیر رایزنی کردیم که باید جامعه جهانی و طرف های همکاردر این پروسه را متقاعد بسازیم که ما باید برای آنها هم برنامه داشته باشیم . بر اساس همین تلاش ها بود که در اعلامیه پایانی کنفرانس وزرای امور خارجه قلب آسیا در اسلام آباد تذکر داده شد که تروریزم برای کل منطقه تهدید هست باید روی یک مکانیزم و یک راهکار منطقه ای فکر شود. آنهایی که حاضر نیستند سلاح شان را بر زمین بگذارند و حاضر نیستند دست از کشتار مردم بکشند باید با آنها برخورد قاطع و جدی صورت بگیرد و این بار ما تعهدات ابتدایی را هم از منطقه و هم از جامعه جهانی گرفتیم که این بار باید با آنها مبارزه مشترک صورت بگیرد و به هیچ صورت دولت افغانستان دست به معامله در پروسه صلح نخواهد زد که در آن منافع ملی افغانستان زیر پای شده باشد.)

مقامات افغان همواره می گویند با آن دسته از طالبان یا مخالفان مسلح که قصد پیوستن به روند صلح را ندارند و دست به کشتار مردم می زنند صلح نمی کنیم و با آن ها می جنگیم. پس این صلح با چه کسانی صورت می گیرد و چه تاثیری خواهد داشت؟:

مظفری: ( باور من بر این هست که نیمی از گروههای طالب نیروهای فرسوده هستند که می خواهند این ها را وارد بدنه دولت و حکومت افغانستان کنند. اما نیروهایی که توان رزمی دارند به شدت همان عملکردهای قبلی خود را ادامه می دهند حتی به ژورنالیستان مظلوم وطن هم رحم نکردند لذا من باورمند به این نیستم که پاکستان صادقانه عمل کند و اصلا نمی خواهد که صلح به افغانستان برگردد لذا وقتی که نمی خواهند صلح به افغانستان برگردد مذاکراتشان هم صادقانه نمی باشد . اینها فرصتهای مثبتی هست که با این نشست ها در جامعه بین المللی می خواهند بگویند که گویا ما خواهان صلح هستیم .)

مقامات امریکایی و از جمله جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان اخیراً از وخیم تر شدن اوضاع امنیتی افغانستان در بهار سال آینده مخصوصاً در صورت به نتیجه نرسیدن نشست های صلح سخن گفتند. این در حالی است که امریکا خودش یکی از طرف های نشست چهارجانبه است، چه ضرورتی وجود دارد که پیشاپیش آن ها در مورد ناامن شدن اوضاع صحبت کنند؟ و چه برداشتی می شود از این اظهارات داشت؟:

مظفری: (( این امر مطالب بسیار مهمی را بیان می کند و  گویا آمریکا در جریان خیلی از کارهای مخالفین ما قرار دارد یعنی در پشت سر پروگرامها قرار دارد و اینکه می گویند جنگ شدت می گیرد به نحوی آب در آسیاب دشمن ریختن هست و به نحوی همکاری با مخالفین ما هست و من به شدت با موضع گیری آمریکاییها مخالف هستم. بر فرض این که جنگ شدت بگیرد شما چرا این پیام شوم را به ملت افغانستان می دهید . من معتقد هستم که صد در صد موافق با آمدن صلح به افغانستان نیستند و اگر اینها موافق باشند  اینها توانمندی بسیار بالایی دارند که نیروهای امنیتی و نظامی ما را از هر حیث تجهیز کنند تا ما بتوانیم بر اساس تجهیزات و امکانات و تجهیزات پیشرفته مخالفین را سرکوب کنیم اما اینها کمکهای بسیار ضعیفی به ما می کنند به شکلی که نه نیروهای امنیتی ما از بین رود و نه مخالفین ما به پیروزی قاطع دست پیدا کنند و می خواهند آتش جنگ در کشور ما شعله ور باشد تا حضور اینها در منطقه تثبیت شود و دست ما به طرف اینها دراز باشد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید