این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 20 حوت 1394 12:55

دیدار مقامات افغان با رئیس ستاد ارتش جمهوری خلق چین و هیات همراهش

دیدار مقامات افغان با رئیس ستاد ارتش جمهوری خلق چین و هیات همراهش

 

 

 

پیشتر جنرال فن فیگوی رئیس ستاد ارتش جمهوری خلق چین و هیات همراهش به افغانستان سفر و با مقامات افغان دیدار و گفتگو کردند.جنرال فیگوی ضمن ابراز خرسندی از گسترش روابط افغانستان و چین در عرصه های مختلف بر ادامه همکاری های اقتصادی کشورش با افغانستان تاکید و علاقمندی چین برای کمک و همکاری با افغانستان در بخش های نظامی و امنیتی را هم ابراز کرد. وی در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان وعده کمک معادل هفتاد میلیون دالری کشورش به افغانستان در این بخش ها را داد و گفت: چین علاوه بر همکاری در عرصه‌های انکشافی و اقتصادی با حکومت افغانستان در بخش نظامی ۴۸۰ میلیون ین چینایی کمک خواهد کرد.وی اضافه کرد که بخاطر مبارزه مشترک با تروریسم باید بر اساس چوکات چهار جانبه افغانستان، تاجیکستان، چین و پاکستان عمل شود.وی همچنان بر همکاری در تبادل اطلاعات میان این چهار کشور تأکید کرد.از سوی دیگر ضمیر کابل اف نماینده ویژه روسیه در افغانستان و پاکستان هم با رئیس جمهور غنی دیدار و با وی در زمینه همکاری های نظامی و امنیتی بین دو کشور گفتگو کرد. روسیه پیشتر اولین محموله کمک نظامی خود به افغانستان را که شامل ده هزار میل اسلحه بود به حکومت این کشور تحویل داد. آقای کابل اف ضمن بیان اینکه مخالفان مسلح دولت افغانستان توان خود را از دست داده اند از عملیات دولت افغانستان علیه گروه های تروریستی اعلام حمایت کرد. تمایل روسیه و چین به همکاری های نظامی و امنیتی با افغانستان در حالی مطرح شده که آمریکا هم که خود را حامی دولت افغانستان می داند طی سال های گذشته همکاری های نظامی با این کشور داشته و اخیراً هم چند هلیکوپتر نظامی به نیروهای هوایی افغان تحویل داده است.

کارشناسان :امیر فولادی و محمد قاهر سینا

دلیل علاقمندی چین به همکاری های نظامی و امنیتی با افغانستان و وعده کمک های ده ها میلیون دالری در این عرصه چیست؟ همکاری های چین در گذشته بیشتر در بخش های اقتصادی بوده و حالا روسیه هم وارد این عرصه شده است .

فولادی ((چین در مدت 14 یا 15 سال گذشته چندان علاقه ای برای حضور در افغانستان نداشت، هرچند کمکهایی در عرصه های انکشافی داشت ولی از حدود یک سال گذشته خصوصا بعد از این که نیروهای بین المللی و ناتو خواستند که از افغانستان بروند ما شاهد علاقمندی چین در ارتباط با مسائل افغانستان بودیم که یکی از آن مسائل حضور چین در مذاکرات چهار جانبه هست و بعد  سفر لویی درستیز ارتش چین به افغانستان و همچنین اعلام کمک به بخشهای امنیتی و نظامی ،نشان دهنده علاقمندی چین هست. فکر می کنم حضور چین از دو جهت قابل بررسی است، یکی موضوع حضور داعش در افغانستان وهمچنین نیروهای چینی عضو داعش است که می تواند از طریق افغانستان ، چین را تهدید کند. موضوع دیگر اینکه چین بعد از سالها توسعه و انکشاف اقتصادی می خواهد  نقش پر رنگ تری در منطقه بگیرد و افغانستان به عنوان یک کشور همسایه برای چین خیلی مهم هست که  نقش جدی تری در افغانستان بگیرد .)

محمد قاهر سینا

((اولین بار هست که چین بعد از سه دهه اعلام می کند که می خواهد همکاری های نظامی با کشور افغانستان داشته باشد تا برای دنیا به نمایش بگذارد که می تواند در مسائل نظامی هم ارتباطاتی با کشورهای جهان داشته باشد.اگر چه چین در گذشته ها با هندوستان و پاکستان برنامه های نظامی داشته است ولی اولین بار هست که چین با افغانستان پیشنهاد همکاری های نظامی می کند که بیشتر این پیشنهادها  احتمال دارد بیشتر  آموزش افغانستان باشد زیرا چین کوشش می کند در افغانستان که مورد توجه کشورهای بزرگ جهان هست تمام تعادل ها را حفظ کند. بعد از مذاکرات چهار جانبه چین می خواهد که در ضمن صلح درمسائل نظامی هم همکاری کند و در ضمن برای کشور پاکستان نشان دهد که اگر پاکستان از مذاکرات به بهانه های مختلف کنار رود در آن صورت چین حاضر هست در مسائل نظامی هم اقدام کند که این مساله می تواند برای پاکستان یک اخطاریه هم تلقی شود.))

آیا نگرانی ها از نفوذ گروه ها و شبکه های تروریستی از طریق افغانستان به کشورهای روسیه و چین  در تمایل آن ها برای همکاری نظامی با افغانستان تاثیر داشته است؟

فولادی((جنگ در سوریه بحران بزرگ پناهندگان را در اروپا ایجاد کرده است و کشورهای زیادی ناامن شده است و به همین خاطر  فکر می کنم بسیاری از کشورها می خواهند جنگ را در بیرون از مرزهای خود مهار کنند و نگذارند که وارد مرزهایشان شود که چین و روسیه هم شامل همین بحث هست .در گذشته تا وقتی بحث طالبان مطرح بود تیم روسیه بار جنگ با طالبان یا القاعده را به دوش غربیها گذاشته بود ولی حضور داعش در افغانستان و سقوط قندوز در شمال افغانستان نشان داد که در دراز مدت می تواند یک تهدید عمده و جدی باشد بنابراین آمادگی های چین و روسیه در افغانستان نشانی واضح از تهدیدی هست که امروز افراط گرایی مخصوصا افراط گرایی تکفیری متوجه همه کشورها مخصوصا کشورهای قدرتمندی مثل چین و روسیه کرده است.))

این فعالیت های چین و روسیه در بعد جهانی و در رقابت با دیگر کشورها چه جایگاهی دارد و آیا اصولاً به رقابت های بزرگتر در سطح منطقه و جهان هم برمی گردد؟ با توجه به این که قدرت های بزرگ غربی هم در منطقه و افغانستان نقش دارند و حتی از حمایت های آن ها از گروه های تروریستی سخن گفته می شود و دیگر این که منفعت این حضور برای افغانستان چه خواهد بود؟

سینا ((چین باید برای آمریکا ثابت بسازد که در منطقه بی تفاوت نیست و این درست زمانی صورت می گیرد که روسیه در قبال سیاستهای آمریکا در شرق میانه و همچنان در افغانستان در مقابل موضع گیری  آمریکا ، روسیه هم یک موضع گیری را نشان داد و روسیه اولین بار فقط یک کمک به تعداد ده هزار کلاشینکوف به افغانستان کرد تا نشان دهد که گویا می تواند اقدامات بالاتری کند .ما به یک مسئله اساسی که ضرورت داریم آموزش نیروهای نظامی و  تجهیز نیروهای نظامی است که در بازار تجهیز نیروهای نظامی یکی از گزینه های خوب برای افغانستان هست زیرا ما از طرف شرق و جنوب خود با کشور پاکستان هم سرحد هستیم که پاکستان بیشتر از تکنولوژی های پیشرفته آمریکایی و همچنان تکنولوژی های پیشرفته فضا سازی استفاده می کند در حالی که در غرب و شمال کشور ، کشورهای آسیای میانه وجود دارد که اینها بیشتر از تکنولوژیهای روسی استفاده می کنند و در چنین حالتی چین یک گزینه خوبی می تواند برای ما باشد تا هم از نظر تکنولوژی و هم از نظر آموزشی با دیگر کشورها متفاوت باشیم . از طرف دیگر با تجربه قبلی که از 4 یا 5 دهه داریم تجهیزات روسی برای ما بسیار قابل استفاده هست که اینها را هم ما

می توانیم به حیث یک گزینه بررسی با خود داشته باشیم.))

چین و روسیه در حالی وارد عرصه همکاری های نظامی و امنیتی با افغانستان شدند که آمریکا چندین سال است در این عرصه فعال است و ادعای کمک و همکاری با افغانستان دارد. چندی پیش هم چند هلیکوپتر نظامی به قوای هوایی افغانستان تحویل داد. جناب سینا هم به نقش آمریکا و انگلیس و فعالیت های هشدار گونه چین و روسیه به آن ها گفت، چقدر امکان دارد که افغانستان با این حضور قدرت های شرقی و غربی و آنچه آن ها از آن به عنوان کمک و همکاری نظامی و امنیتی یاد می کنند به میدان رقابت این قدرت ها تبدیل شود؟

فولادی ((حضور کشورهای مختلف در افغانستان می تواند هم فرصت و هم تهدید برای افغانستان باشد . فرصت از این جهت می تواند باشد که وقتی همه کشورهای بیرونی نگران بی ثباتی در افغانستان هستند به نفع همه کشورها هست که دولت وحدت ملی را حمایت کنند تا بتواند علیه افراط گرایی و گروههای تروریستی مبارزه کند و تقویت این دولت به نفع همه کشورها هست تا این که ما شاهد یک افغانستان بی ثبات باشیم. طبیعی هست که افغانستان بی ثبات می تواند برای پرورش گروه داعش و طالبان و القاعده ، یک تهدید باشد به این دلیل که در واقع منافع متضاد کشورهای بیرونی در افغانستان ممکن است باعث شود که افغانستان بی ثبات شود و  فکر می کنم مدیریت این کار به دست دولت افغانستان هست و دولت افغانستان با مدیریت مناسب می تواند از منافع متضاد کشورهای بیرونی در افغانستان یک اجماع را به وجود بیاورد که به نفع ثبات افغانستان باشد.)    

آیا اکنون افغانستان در میدان رقابت قدرت های بزرگ قرار گرفته است ؟ حکومت افغانستان چطور می تواند این وضعیت را مدیریت کند ؟:

سینا ((متاسفانه باز هم ما در چنین حالتی قرار داریم ولی این بیشتر مربوط به این می شود که حکومت ما چقدر به ارزش اقتصادی جغرافیای خود توجه کند و از این فرصتها استفاده مثبت کند. قدم دوم این هست که اگر این فشارها وجود هم نداشته باشد آمریکا و انگلیس هرگز مطابق با نیازهای ملت ما عمل نکردند و همواره کمکها طوری بوده است که بیشتر جوابگوی نیازهای خودشان بوده است . این فشارها اگر درتعادل حفظ شود می تواند برای افغانستان بسیارمفید باشد اما اگر از تعادل بیرون شود امکان دارد که این مشکلات باز هم افغانستان را تبدیل به یک میدان داغ برای جنگهای سرد بین کشورهای جهانی قرار بدهد.))

از پاکستان همواره به خاطر حمایت از گروه های تروریستی و در نتیجه ناامن کردن افغانستان انتقاد شده، چین و پاکستان هر دو در نشست های چهارجانبه ای که دو طرف دیگر آن افغانستان و آمریکا هستند و برای زمینه سازی گفتگوی دولت افغانستان و طالبان کار می کنند حضور دارند، چین با توجه به این حضور چگونه می تواند در بخش امنیتی و بویژه صلح و ثبات در افغانستان همکاری کند؟:

فولادی ((تهدیداتی  که از داخل افغانستان ، متوجه چین است سبب می شود که چین بر پاکستان فشار بیشتری وارد کند. چین یکی از کشورهایی هست که بیشترین ارتباط تجاری و اقتصادی را با پاکستان دارد و سرمایه گزاریهای زیادی را در پاکستان می کند که این سرمایه گزاریها تا حدود زیادی با توجه به ثبات در افغانستان می تواند به نفع چین باشد . آمریکا بر پاکستان نفوذ سیاسی دارد و  فکر می کنم که شرایط شاید بهتر از هر زمان دیگری برای گفتگو و مذاکره فراهم شده است و حضور کشورهای مختلف فشار را بر پاکستان بیشتر می سازد و این به نفع صلح در افغانستان هست.)

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید