این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 27 حوت 1394 21:45

برنامه صلح افغانستان

 

 

 

برنامه صلح افغانستان سال هاست که با فراز و نشیب های فراوانی همراه است اما تاکنون به نتایج مطلوب آنگونه که مردم افغانستان انتظار دارند نرسیده است.گفتگوهای صلح دولت افغانستان هم با طالبان با وجود اینکه بارها و به طرق مختلف از سوی دولت کابل نسبت به این گروه مسامحه صورت گرفته، و در حالی که نشست های مختلفی برای زمینه سازی گفتگوها برگزار شده، هنوز به گونه رسمی برگزار نشده و مرتب با مشکلاتی مواجه می شود و به تعویق می افتد.اخیراً ترکیب شورای عالی صلح افغانستان هم تغییر کرد. شورای صلح با ترکیب قبلی با انتقادات زیادی به دلیل ناکارآمدی مواجه بود اما ترکیب جدید به ریاست سید احمد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی افغانستان امیدواری هایی را نسبت به آغاز گفتگوها و برقراری صلح آنگونه که منافع ملی افغانستان تامین شود، بوجود آورد. اما سخنان اخیر سید احمد گیلانی در مورد طالبان و ناجایز دانستن جنگ با این گروه تعجب بسیاری را بر انگیخت و او را با انتقادات شدیدی حتی از سوی سران حکومت مواجه کرد. داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اظهارات آقای گیلانی را موجب زیر سوال رفتن مشروعیت وی دانست و عبدالرب رسول سیاف از رهبران سابق جهادی این اظهارات را باعث ایجاد تردید دربین سربازان افغان درجنگ با طالبان خواند.از سوی دیگر سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل صدر اعظم پاکستان گفت: گفتگوهای دولت افغانستان با طالبان به زودی آغاز خواهد شد و طالبان پیش شرط های خود را پس از نشست ها مطرح کنند. گفته شده  است  که وی بصورت تلویحی از پذیرفته شدن پیش شرط های آنان هم سخن گفته است.

گزارش حسینی

پیر سید احمد گیلانی، محمد کریم خلیلی و حبیبه سرابی، رئیس و معاونان شورای عالی صلح افغانستان در ترکیب جدید این شورا  به کار خود آغاز کردند و هر سه از تعهد خود برای صلح و امنیت افغانستان صحبت کردند و از اینکه با دستاوردهای مردم کشورشان معامله نخواهند کرد. اما اکنون اظهارات اخیر سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان با انتقادات شدید صاحبنظران، سران جهادی و حتی سران حکومتی مواجه شده است. اظهاراتی که طی آن او جنگ با طالبان را ناجایز خواند.آقای گیلانی گفت که حزب او هیچگاه با طالبان طرف نبوده و با این گروه درگیر نشده است . او با اشاره به اینکه بیشتر رهبران‌ طالبان در دوران جهاد همراه او بودند و اکنون نیز با او در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم هستند، ابراز امیدواری کرده طالبان از ماموریت جدید او "خرسند" باشند.

عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی  در مراسم دومین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم گفت: کسانی که جنگ با طالبان را ناروا می دانند می خواهند تا سرباز ما را به شک بیندازند در حالیکه دفاع از نوامیس فرض است و ما در جنگ علیه طالبان در حقیقت از نوامیس خود دفاع می کنیم. او همچنان ماهیت جنگ طالبان را زیر سوال برد و گفت اگر می گویند به خاطر وطن و به خاطر اسلام می جنگیم این طور نیست ، این کارشان جهاد نیست و دفاع از اراضی مسلمانها و دفاع از نوامیس و جان و مال مردم فرض هست و هر کس که عسکر و سرباز ما را به شک می اندازد فرزند این خاک نیست.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هم به اظهارات گیلانی واکنش نشان داد. او تاکید کرد که اعلام جایز نبودن جنگ با طالبان از سوی رییس شورای عالی صلح به شدت جایگاه و مشروعیت وی را زیر سوال می برد. آقای عبدالله افزود که نباید افتخارات و دستاوردهای مردم افغانستان در طول تاریخ به تمسخر گرفته شود. وی تصریح کرد هیچ کس در هیچ مقامی نباید مقاومت مردم و نیروهای نظامی افغانستان را در قبال حملات دشمنان این کشور نادیده بگیرد.وی همچنان خاطرنشان کرد: کسانی هم که ندای صلح را رد می کنند پاسخگوی دنیوی و اخروی آن خواهند بود.

محمد کریم خلیلی معاون شورای عالی صلح افغانستان اما بر مواضع قبلی خود تاکید کرد و گفت: مردم افغانستان صلح را به قیمت قربانی شدن دستاوردهای خود نمی خواهند.

بحث نشست های صلح و زمینه سازی برای گفتگوهای دولت افغانستان با طالبان از مدت ها قبل جریان دارد. پاکستان هم یک طرف قضیه است، کشوری که از آن به عنوان حامی طالبان یاد می شود. سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل صدراعظم پاکستان تلویحاً از پذیرش پیش شرط های طالبان گفته و اینکه گفتگوها به زودی آغاز خواهد شد. اما کارشناسان افغان می گویند اگرچه پذیرش برخی پیش شرط های طالبان مشکلی را ایجاد نمی کند اما بیشتر شروط آنان قابل پذیرش نیست. عزیز احمد فانوس استاد دانشگاه در کابل:(( طالبان شرطهای منطقی را برای هیچ جناحی ندارند . زیرا آنها می خواهند یک دولت ما قبل تاریخ را در افغانستان حکم فرما بسازند. تنها خودشان معتقد به این هستند که دولتشان دولت خوبی خواهد بود اما تجربه گذشته برای مردم شهرها نشان داده است که دولت قابل پذیرش نخواهند داشت .طالبان با یک سلسله از بنیاد گرایان پاکستان می خواهند باشند لذا مدتی را دربرمی گیرد که اینها سرکوب شوند .))

و صلح و امنیت، همچنان حلقه گمشده و کلاف سر درگم در افغانستان است، چیزی که مردم این کشور همچنان چشم به راه آنند و حاضر نیستند امید خود را نسبت به آن از دست بدهند.))

کارشناسان :

غلام فاروق مجروح ،نماینده پارلمان  افغانستان

مولوی عبدالمالک ضیایی فعال فرهنگی افغان

داکتر نورآقا روئین

 

شورای عالی صلح افغانستان از چند سال پیش تشکیل شده و حالا هم ترکیب آن تغییر کرده است این شورا  چقدر در قضیه صلح افغانستان تاثیر گزار بوده است ؟

غلام فاروق مجروح (( ثمره شورای عالی صلح در افغانستان شهادت رهبر جهاد و مقاومت افغانستان استاد ربانی بود. هرچند در ترکیب شورا بعضی از شخصیت های متنفذ مردمی حضور داشته و دارند اما سیاست افغانستان و سیاست رئیس جمهور افغانستان متاسفانه یک سیاست ثابت و حساب شده نبود و مکانیزم درست وجود نداشت. درشورای فعلی هم ، افراد تاثیرگزار حضور دارند اما این که سیاست حکومت افغانستان چگونه هست و این شورا چقدر می تواند موفق باشد گذشت زمان معلوم می کند.))

اظهارات پیر سید احمد گیلانی رئیس جدید شورای عالی صلح مخصوصاً در رابطه با جایز ندانستن جنگ با طالبان چگونه قابل ارزیابی است و به چه دلیل این اظهارات را مطرح کرده است و پیامدهای آن چه خواهد بود؟:

غلام فاروق مجروح (( رئیس جدید شورای عالی صلح می خواهد به نوعی توجه طالبان را به خود جلب کند در حالی که در زمان حکومت حامد کرزی حرفهای بهتری به طالبان گفته شد ولی از جانب آنها هیچ احترامی به گفته های حکومت افغانستان نشد. اجساد تکه تکه شده مردم افغانستان از فامیل شورای عالی صلح نیست و خودش هم در داخل قلعه های سنگی زندگی می کند واگر در داخل کابل و در داخل سنگرهای سربازان ،اولادهای پیر صاحب می بود هیچ وقت چنین حرفی نمی زد. هیچ وقت دولت افغانستان جنگ نکرده است و جنگ نمی خواهد و مردم افغانستان جنگ را نمی خواهند. جنگ در افغانستان بسیار خسته کننده شده است و دیگر توان جنگ برای مردم افغانستان باقی نمانده است پس می توان گفت که جناب پیر صاحب اگر چنین اظهاراتی را با همین محتوا مطرح کرده باشند آنها شورایی هستند که از جانب طالبان می توانند نمایندگی کنند. ))

مولوی عبدالمالک ضیایی فعال فرهنگی افغان (( جناب گیلانی شاید منظورش این بوده باشد که یک مقدار رافت در قلب طالبان پیدا شود و بتوانند دل طالبانی را که در گذشته با آنها در تماس بودند بدست بیاورند. رهبران سیاسی در پاکستان به نحوی با آی اس آی دولت پاکستان پروتکل داشتند و یکی از چهره های بسیار مشخص و بارزی که در آن زمان رابطه استخبارتی اش با رهبر آی اس آی محکم بود  جناب گیلانی بود.

پیر سید احمد گیلانی جنگ دولت را با طالبان ناروا اعلام کرد،گویا عساکری که در مقابل طالبان به شهادت برسند به نظر پیر سید احمد گیلانی همه شان باید کسانی باشند که به دور از همه ارزشهای دنیوی و اسلامی داخل نبرد هستند که برای مردم افغانستان قابل پذیرش نیست . پیر سید احمد گیلانی در آن زمان هم چندان رهبر برجسته و مردم داری نبود حالا هم زمان این فرا رسیده است که بر سر رئیس شورای صلح تجدید نظر صورت بگیرد و تلاش داکتر عبدالله  این هست که این مساله را به رخ داکتر اشرف غنی بکشد تا تجدید نظر در رهبری ریاست پروسه صلح صورت بگیرد.))

انتقاد آقای عبدالله از آقای گیلانی آیا نشانه ناهماهنگی ها میان دولتمردان افغان نیست؟

غلام فاروق مجروح (( متاسفانه اختلاف دیدگاه در داخل رهبران دولت وجود دارد وفکر می کنم این واکنش و این نقد نمی تواند داکتر عبدالله را برائت دهد زیرا خودش در تعیین و تقرر رئیس و اعضای شورای عالی صلح نقش دارد. خودش نیمی از بدنه حکومت افغانستان است و با موافقت داکتر عبدالله چنین چیزی صورت گرفته است . هم اکنون داکتر عبدالله می تواند به عنوان کسی که نیمی از حکومت افغانستان را تصاحب کرده است با رئیس شورای عالی صلح مخالفت کند و از سمتش برکنار کند. مقام انتخابی نیست که کسی نتواند از مقامش برکنار کند بلکه یک مقام انتصابی هست و هرگاه نظریاتش با دیدگاه نظام و مردم افغانستان و با قانون اساسی افغانستان هماهنگ نباشد حکومت می تواند آن را فسخ کند.)

در حالی که بحث صلح و گفتگو با طالبان با فراز و نشیب آن مطرح است، سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل صدر اعظم پاکستان تلویحاً از پذیرش پیش شرط های طالبان گفته و برگزاری گفتگوها در آینده نزدیک.

داکتر نورآقا روئین (( بعد از مدت طولانی پاکستان گفت طالبان و رهبری طالبان در پاکستان حضور دارند و خدمات صحی و تامینات اینها را عهده دار هستند. بسیار روشن هست که دولت به این موضوع پی ببرد که پاکستان مرکز تشنج منطقه هست.وقتی مشاور امنیتی صدر اعظم پاکستان این موضوع را مطرح می سازد که اهداف طالبان برآورده می شود دقیقا حرفشان این هست که یک مقدار به طالبان وانمود بسازند که شرایط شما در نظر گرفته می شود .پاکستان بدنه ای از طالبان را داخل نظام و ساختار سیاسی افغانستان می سازد و بدنه دیگرش را برای اهداف منطقه ای کشورهای فرا منطقه حفظ می کند. متاسفانه پاکستانیها در رابطه با همین موضوع می خواهند به نفع طالبان امتیاز گیری کنند و موقعیت طالبان را در داخل ساختار سیاسی افغاستان برجسته بسازند که باعث ناامیدی طالبان نشودو مسلما که به نمایندگی از طالبان صحبت می کند زیرا طالبان تحت کنترلشان قرار دارد.))

مجروح (( باور من بر این هست که پاکستان در عملکرد  خود صادق نیست . به نوعی  از یک جانب می خواهد  از آمریکا و چین باج گیری کند و از جانبی هم حکومت افغانستان را تحت تاثیر خود قرار دهد ولی شکی نیست که اگر طالبان خواسته باشند پای میز مذاکره بنشینند یک سلسله پیش شرطهایی را دارند. پذیرفتن پیش شرطها کار مشکلی نیست ولی مشروط به این که با قانون اساسی افغانستان و با ارزشهای بدست آمده 14 ساله گذشته افغانستان و منافع ملی افغانستان در تضاد نباشد. اگر خواسته باشند بدون این که آتش بس در افغانستان صورت بگیرد و بدون ختم جنگ در افغانستان و بدون این که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند حکومت افغانستان همین پیش شرطها را نخواهد پذیرفت.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید