این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 09 حمل 1395 20:11

ادامۀ تعهدات ناتو در قبال افغانستان

 

 

 

ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو پیشتر سفری به کابل داشت و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و بر ادامۀ تعهدات ناتو در قبال افغانستان تأکید کرد.

دبیرکل ناتو افزود: این سازمان یک‌بار دیگر پشتیبانی‌اش را در زمینه آموزش، مشوره ‌ دهی و کمک مالی به نیروهای دولتی افغانستان ابراز می‌کند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان هم تعهد دولت خود را برای مبارزه جدی در برابر فساد اداری و نیز اجرای حکومت‌داری خوب تکرار کرد.

او از گفت‌وگوهای صلح با طالبان هم گفت و اینکه هنوز زود است در این‌باره ابراز نظر شود و نیز تاکید کرد که جنگ در افغانستان جنگ داخلی نیست و جنگ بیرونی‌است.

گذشته از مسایل امنیتی که جای بحث دارد، مساله وجود فساد اداری و مالی در افغانستان و مبارزه با آن هم به معضلی تبدیل شده است   و اذهان مردم، صاحبنظران و مسئولان را به خود مشغول کرده و سال هاست که نقل محافل سیاسی و خبری در داخل و خارج از این کشور است.

مقامات خارجی هم بارها ادامه کمک های خود را به مبارزه جدی دولت افغانستان با فساد اداری مشروط کرده و از وجود فساد گسترده اداری و مالی در ادارات این کشور انتقاد کرده اند.

 

گزارش حسینی

((محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در جریان دیدار با ینس ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو، در کنار مسایل امنیتی بر عزم و اراده جدی دولت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری و مالی تاکید کرد.عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی و جناب غنی بارها بر مبارزه جدی با فساد اداری در این کشور تاکید کرده اند، این بار هم جناب اشرف غنی نسبت به این موضوع اطمینان داد و گفت ما می خواهیم به شما و تمام مردم دنیا این اعتماد را ارائه کنیم که مبارزه ما با فساد اداری همه جانبه و همیشگی خواهد بود.

اما صاحبنظران معتقدند که دولت افغانستان هنوز آنگونه که باید جدیت لازم را در امر مبارزه با فساد اداری به خرج نداده و فشارها بر این دولت برای اقدام عملی در این زمینه باید افزایش یابد تا از فشارها بر مردم این کشور کاسته شود.

 سید اکرام افضلی رئیس دیده بان شفافیت افغانستان((نیاز هست که از طرف جامعه جهانی به حکومت فشار وارد شود تا مسئله مبارزه با فساد در اولویت کارهای حکومت قرار بگیرد. مردم از فساد متضرر هستند و در اکثر وقت در حالی رشوه می پردازند که از مجبوری این کار را انجام می دهند در حالی که این عمل را درست نمی دانند .حکومت و ارگان های حکومت در سطح محل و در سطح مرکز به صورت بسیار گسترده آغشته هستند و همه روزه از مردم باج می گیرند.))

مسئولان دولتی هم می گویند برای محو فساد اداری و مالی برنامه تقویت نهادهای دولتی و ایجاد شفافیت و نیز از بین بردن امکان گریز از قانون روی دست است.

سید ظفر هاشمی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ((ما به خاطر ریشه کن ساختن فساد اداری از دو شیوه کار می گیریم . یکی  تقویت نهادهای دولتی به خاطر افزایش شفافیت و بهبود حکومتداری می باشد و از جانب دیگر تلاش ما بر این هست که فرهنگ معافیت از قانون را قطع کنیم.))

غلامحسین فخری مسئول اداره عالی مبارزه با فساد اداری هم می گوید ((به خاطر کاهش فساد اداری در افغانستان لازم هست که کمکهای اقتصادی خود را بیشتر بسازند . در مواردی از بین بردن فقر ، بیکاری ،بیسوادی و مسائلی از این قبیل باید با دولت افغانستان همکار باشند.))

برخی از کارشناسان و نمایندگان پارلمان افغانستان هم خارجی ها را در ایجاد فساد اداری و مالی در این کشور و گسترده کردن آن دخیل می دانند در حالی که خارجی ها خودشان هم از این مساله و وجود فساد انتقاد می کنند.

سید حسن شریفی بلخابی عضو پارلمان افغانستان((خارجیها و غربیها در افغانستان مولد و تولید کننده فساد بسیار قوی هستند ، وقتی که کمکهای سرسام آور وارد شد و اختیار مصرفی کمکها 14 فیصد در اختیار دولت افغانستان هست و بقیه این کمکها از آدرس کمپنیهای غربیها مصرف می شد و وقتی قضیه فسادهای میلیونی باز شود نه از توان حکومت افغانستان و نه در توان کمیسیون مبارزه با فساد هست که در پایان به خود کمک کننده ها برمی گردد.))

صاحبنظران در کنار انتقاد از غربی ها، از نبود عزم و اراده جدی در حکومت افغانستان هم برای مبارزه با فساد اداری و از بین بردن آن انتقاد می کنند.

شریفی بلخابی: ((حامیان فساد خود دولت هست و در امر مبارزه با فساد عزم قاطع واراده جدی وجود نداشت و امروز هم وجود ندارد. اگر عزم و اراده وجود داشته باشد وقتی موسسه های تحقیق کننده و کنترل تفتیش گزارش می دهد و بعد از این قضایا یک گزارش ارائه می کند. بعد از ده سال تحقیقات خود را ارائه می کند که باید اقدام عملی صورت بگیرد. ))

 مبارزه با فساد اداری در افغانستان اکنون در کنار تامین صلح و امنیت به یکی از آرزوهای بزرگ مردم این کشور تبدیل شده است .چیزی که انتظار دارند دولتمردانشان بیش از پیش به آن توجه کنند و از قالب شعار خارج شده و اقدام عملی در این زمینه انجام دهند.  ))

............................................................................................................

کارشناسان

داکتر محمد قاهر سینا

احمد سعیدی

عزم و مبارزه جدی با فساد اداری در افغانستان که دولتمردان افغان و بویژه رئیس جمهوری بر آن تاکید دارند چگونه است که نتایج آن چندان قابل مشاهده نیست؟

 

سینا

((مبارزه علیه فساد اداری برای هر دو کاندیدای پیشتاز یکی از مسائل بسیار داغ و مهم سیاسی شان بوده است که آنها تعهد در مبارزه علیه فساد اداری در کشور را بسیار با صراحت و بسیار قوی ارائه کردند ولی وقتی در حدود 2 سال از حکومت گذشت اصلا اقدامی صوت نگرفت و هردو کاندید پیشتاز نه تنها  اقدامی برای جلوگیری از فساد اداری نکردند بلکه هر دو در رقابتهای حساس در مقابل همدیگر قرار گرفتند. آنچه که امروز جناب اشرف غنی در مورد تعهد برای مبارزه علیه فساد اداری بیان می کند در حقیقت هیچ کدام برای مردم افغانستان اعتبار عملی ندارد و در دو سال گذشته عملا دیدیم که نه تنها این مبارزه اصلا ارزش نداشته است بلکه حداقل نتوانسته است مردم را امیدوار بسازد .))

تعدادی از کارشناسان بر این عقیده هستند که حکومت وحدت ملی خودش بر اساس قوانین ایجاد نشده و در اثر توافق ایجاد شده است . پس چنین حکومتی اصولاً توان مبارزه با فساد اداری را ندارد؟

سینا

 (( حکومت وحدت ملی بر اساس  توافقی بود که بر اثر فشار سفارت آمریکا حاصل شد و به عبارتی این حکومت بر بنیاد توافق قدرتهای بزرگ تامین کنندگان مالی بود و اینها می توانستند با هم روی مبارزه علیه فساد ، اقدام مشترکی را اتخاذ کنند اما اینها چنین کاری را سازماندهی نکردند .جامعه جهانی خواستار آن هست که تمام منابع مادی شان، موثریت کارا برای جامعه جهانی و مردم افغانستان داشته باشد ولی برعکس هر دو جناح حکومت وحدت ملی ،بیشتر به گروههای سیاسی خود اندیشیدند. گروههایی که شاید نتوانند در سیاست منطقوی نقش فعالی داشته باشند و در سیاست جهانی نقش برازنده ای داشته باشند و فقط در سطح داخل کشور این گروهها می توانند همدلی را تامین کنند.))

 

احمد سعیدی

 (( اول حکومت باید قانونمند شود زیرا پارلمان و حکومت که مشکل قانونی دارد روز به روز اعتماد ملی خود را از دست می دهد . مردم افغانستان از حکومت طالب راضی نیستند اما متاسفانه این حکومت هم نتوانست اعتماد مردم را جلب کند لذا حکومت باید همه این خلاء ها را پر کند در غیر آن روز به روز اعتماد ناتو هم کم می شود .متاسفانه مردم افغاستان فکر می کنند این حکومت سقوط می کند و حکومت ائتلافی می آید.  حکومتهایی که می خواهند دوام کنند باید قانون در پیش رویشان باشد اما حکومتهایی که می گویند قانون باید در پشت سر ما باشد حتما به زمین می خورند .قانون اساسی وثیقه ملی هست و جناب رئیس جمهور می داند که رئیس جمهور شده است و جناب داکتر عبدالله هم می داند که رئیس اجرائیه شده است اما مطابق با ماده قانون اساسی نشده اند و پارلمان افغانستان می داند که دوام کارشان مشکل دارد و قاضی القضات هم می داند که از پارلمانی رای اعتماد گرفته است که مشروعیت نداشته است .))

از سوی برخی عنوان می شود که هنوز پیش زمینه های لازم برای مبارزه جدی و قاطع با فساد اداری در افغانستان وجود ندارد این پیش زمینه ها چه چیزهایی است که باید همچنان منتظر ایجاد آن ها باشیم؟

سینا

 (( در مورد پیش زمینه ها باید گفت که در افغانستان تمام پیش زمینه ها برای مبارزه عملی علیه فساد اداری وجود دارد. قانون مطلقا وجود دارد و حاکمیت بر اساس توافق وجود دارد و ما می توانیم تمام این منابع مالی را که در فساد اداری حیف و میل شدند دوباره برای حکومت سرازیر کنیم و مردم هم نمی خواهند که در این مورد جانبداری از یک شخصیت  آغشته به فساد بکنند اما تنها اقدامی که حکومت وحدت ملی می تواند بکند این بود که هردو گروه در راس حکومت می توانستند با هم یکجا به شکل متوازن قدم عملی به پیش بگذارند که متاسفانه این کار را نکردند .اگر جناب اشرف غنی به جای حمایت از فاروق وردک که متهم به چندین قضیه در فساد ادری و مالی هست بازخواست می کرد و به محکمه می کشاند در مقابل به شکل متوازن جناب عبدالله هم باید عطاء محمد نور را که به میلیونها دالر در فساد آغشته هست به میز محاکمه بکشاند و در مسائل مبارزه علیه فساد اداری حسابدهی کند یعنی هر دو جناح اگر به شکل متوازن کار می کردند می توانستند عملا یک نتیجه خوب و یک حمایت بزرگی را داشته باشند  که در نتیجه می توانستیم حمایت مردم را به طرف حکومت جذب کنیم.))

حکومت چطور می تواند در راستای مبارزه با فساد موفق عمل کند و نقش مردم و نهادهای مدنی چیست؟:

سینا

 ((مردم فعلا در یک حالت انتظار نشسته اند ، دو سال گذشت و مردم هنوز هم انتظار دارند که شاید امروز یا فردا هردو گروه  در راس حکومت به همدیگر اعتماد کنند و در راه بهتر شدن وضعیت عمومی کشور اقدام عملی کنند و در قسمت جامعه مدنی باید گفت تمامی اینها یک مشکل عمده دارند که اینها خودشان  به شکل مستقل عمل نمی کنند با آن هم ازخواسته های اساسی نهادهای جوامع مدنی ، مبارزه علیه فساد هست و می توانند حمایت بسیار خوبی از مبارزه علیه فساد بکنند اما در قبال این که حکومت چه راهکارهایی در پیش بگیرد برای حکومت فقط اتحاد نظر بین هر دو شخص در راس حکومت و همچنان یک تصمیم قاطع لازم هست تا به طور متوازن عمل کنند یعنی اگر هر دو جناح کسانی را که آغشته به فسادند  را به محاکمه بکشانند و پول آنها مسترد شود ما شاید حتی نیازمندی بیشتری به کمکهای مالی نداشته باشیم که از جامعه جهانی درخواست بکنیم بلکه مسیر مان را خودمان تعیین خواهیم کرد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید