این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 19 حمل 1395 11:02

در ابتدای سال نو خانه ملت افغانستان هدف طالبان

 

 

 

روزهای ابتدایی سال نو خورشیدی در افغانستان اگرچه بدون رویدادهای خاص امنیتی سپری شد اما پیشتر، طالبان خانه ملت افغانستان را هدف قرار دادند تا اعلام کنند که همچنان در صحنه هستند و خواسته هایی هم دارند که باید به آن ها توجه شود. مسئولان امنیتی نیز از تدابیر لازم برای دفع اقدامات مخالفان مسلح می گویند و دولت هم ضمن توجه به گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح در چارچوب قوانین و با در نظرداشت منافع ملی، از اقدام قاطع علیه کسانی می گوید که حاضر به مذاکره و صلح نیستند.

اعضای شورای ملی هم با ابراز ناخرسندی از به چالش کشیده شدن روند صلح می گویند نباید به این روند دل خوش کرد٬ زیرا پاکستان در مورد آن صادق نیست و نمی خواهد در افغانستان صلح به وجود آید. این گفته ها به دنبال اظهارات سرپرست ریاست امنیت ملی مطرح شده که گفته طالبان با حمایت قاطع سازمان استخبارات پاکستان می خواهند جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند. فضل هادی مسلم یار رئیس مجلس سنا گفت: تا ما خود به پا نخیزیم صلح به آسانی به دست نمی آید٬ زیرا پاکستان و استخبارات آن کشور"آی اس آی" می خواهد در کابل حکومت دست نشانده داشته باشند و به این دلیل در افغانستان هرج و مرج می خواهند. مسلم یار افزود: دولت و مردم افغانستان باید جلو دشمنان داخلی و خارجی را بگیرند و مردم برای دفاع از کشور از نیروهای امنیتی حمایت کنند.

گزارش حسینی

((مساله امنیت، چیزی است که سال هاست بر زبان خرد و کلان مردم افغانستان جاری است و البته حلقه ی گمشده ای که همه به دنبال آنند. آنقدر هم شکننده که درست همزمان با حضور مسئولان امنیتی در پارلمان و هنگامی که می خواهند به نمایندگان مردم از کارکردهای خود بگویند و اطمینان بدهند، ساختمان خانه ملت از سوی طالبان راکت باران می شود.  مسئولان امنیتی البته باز هم از نقش پاکستانی ها در ناامنی های افغانستان نمی گذرند و  از پشتیبانی طالبان بویژه توسط سازمان استخبارات نظامی پاکستان یا آی. اس. آی می گویند.

مسعود اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان هم در مجلس بر این نکته تاکید کرد و اینکه چند گروه تروریستی دیگر هم در نظر دارند با طالبان همکاری کنند:  (( طالبان می خواهند جنگ را در ابعاد نظامی و سیاسی در بهار و تابستان جاری بسازند.سازمان استخباراتی "آی اس آی" شدیدا از اینها حمایت می کند و اینها را برای تشدید جنگ و برای رفتن به افغانستان و برای تداوم عملیاتها تشویق می کند. در سال 1395 سازمان مجاهدین البدر و لشکر طیبه و جیش محمد هم با در نظر داشت اطلاعات ،در تبانی با طالبان درصدد راه اندازی فعالیتهای تروریستی می باشند.))

به هر صورت نمایندگان مردم در پارلمان که خود به مناطق مختلف رفته و اوضاع امنیتی را از نزدیک مشاهده کرده اند با توضیحات و پاسخ های مسئولان امنیتی در پارلمان قانع نشده اند و از معرفی نشدن وزیران دفاع و داخله و رئیس امنیت ملی به پارلمان برای گرفتن رای اعتماد هم ناراضی به نظر می رسند. محمد صالح سلجوقی نماینده ولایت هرات در پارلمان افغانستان:(( مسئولین امنیتی به دلایل مختلف به پارلمان در مجلس استجواب دعوت شدند. پاسخ ندادن دقیق و نبودن هماهنگیها و همچنان کمبودها و فقدانهایی که در نواحی مختلف در اثر کم توجهی و ضعف مدیریت سکتورهای امنیت به وجود آمده بود و متاسفانه هرسه مسئول امنیتی ما هنوز سرپرست هستند و سرپرستی هم بدون شک فاقد صلاحیتهای جدی هست که در قانون ذکر شده است . تقاضای جدی همه نماینده ها این بود رئیس جمهور افغانستان شخصیتهایی را که به پستهای مختلف توزیع نموده به ولسی جرگه بفرستند تا این که ولسی جرگه به آنها رای اعتماد بدهد و بتوانیم سکتورهای امنیتی قوی تر داشته باشیم.)

ناامنی ها بار دیگر در حالی نگران کننده شد که مساله مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و نمایندگان طالبان هم از مدت ها قبل مطرح است، نشست هایی هم در این زمینه صورت گرفته و برنامه هنوز ادامه دارد، صلحی که البته دورنمای آن هنوز مشخص نیست و زوایای پنهان آن آشکار نشده است. کارشناسان می گویند: اگر قرار است مذاکراتی هم با طالبان صورت بگیرد در کنار گفتگوی دولت با آنان باید گروه های مختلف جهادی که در گذشته با طالبان درگیر بودند نیز در این گفتگوها حضور داشته باشند تا امکان درگیری مجدد آن ها در آینده کاهش یابد. بسم الله تابان کارشناس سیاسی افغان: (( معمولا صلح بین دو گروه متخاصم صورت می گیرد. مجاهدین افغانستان به ویژه اتحاد شمال در افغانستان از گروههای اصلی درگیر  با طالبان و گروههای تروریستی مثل شبکه حقانی و حزب اسلامی بودند لذا صلح بین اینها ضرور هست . تا هنوز هم حتی چهره های موثر جهادی وارد شورای عالی صلح افغانستان نشدند و بهتر بود تا اعضای بیشتر مجاهدین وارد صلح افغانستان شوند تا می توانستند هردو گروه متخاصم روبرو باشند.))

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، پیشتر سال 95 را سال تحرک، تدبیر و عمل دانسته و از سرپرست وزارت دفاع ملی و رئیس ستاد ارتش خواسته که ضمن حمایت از نیروهای ویژه با هوشیاری زیاد از آنها در برابر دشمنان استفاده کنند.

غنی تاکید کرده که جنگ بر افغان‌ها تحمیل شده اما آنها همیشه با شجاعت و دلیری زیاد توطئه‌های دشمنان را خنثی کرده‌اند.

با این حال برخی صاحبنظران معتقدند که جنگ افغانستان در حقیقت جنگ قدرت های بزرگ است و آمریکا و پاکستان منافع خود را در این کشور دنبال می کنند و طالبان هم عوامل پاکستانی ها هستند که به دستور آن ها عمل می کنند. عبدالمالک ضیایی کارشناس افغان: (( ما سیاستمداران افغانستان را سیاستمدار مستقل نمی گوییم. در پشت پرده دست آمریکاییهاست و در آن طرف هم سیاست پشت پرده در دست پاکستانیها هست. لذا سیاستمداران افغانستان در این طرف از دست آمریکاییها و غرب پرتاب شده است و سیاستمدارانی که در آن طرف طالبان هستند طبیعتا زیر پوشش پاکستانیها هست وپاکستان  منافع استراتژیک دارند که هنوز به عمق منافع استراتژیک شان دست نیافته اند.))

هرچند در مورد ناامنی ها در سال جدید نگرانی هایی وجود دارد اما مردم افغانستان همچنان امیدوارند که به همت دولتمردان و مسئولان، گفتگوهای صلح به نتیجه برسد و امسال سال امنیت و آرامش در این کشور باشد.))

کارشناسان

عبد الحی آخوند زاده ، عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه

شکیبا هاشمی نماینده ولایت قندهار در پارلمان افغانستان 

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی 

مسئولان امنیتی به مجلس فراخوانده شده بودند و همزمان حملات راکتی طالبان به ساختمان پارلمان صورت گرفت اما گفتگوها با مسئولان امنیتی به کجا رسید؟

عبد الحی آخوند زاده

 (( وضعیت امنیتی افغاستان آنقدر خوب نیست و ما نگران هستیم و اعضای پارلمان تشویش دارند از این وضعیتی که جریان دارد. در ولایت هلمند و بسیاری از ولایات دیگر مثل ننگرهار و قندوز مشکلاتی وجود دارد و خصوصا در ولایت هلمند وضعیت امنیتی بسیار خراب هست بخاطر این که اراضی زیاد از ولایت هلمند در دست طالبان هست و طالبان می خواهند مردم را در آنجا به خود جذب کنند و بر سر ولایات دیگر فشار بیاورند. ما ارگان های امنیتی را به کمیسیون امنیت داخلی دعوت کردیم و در ولسی جرگه سر همین موضوعات صحبت شد که آنها به همین پروسه های صلح یا مذاکرات صلح فریب نخورند بلکه قوای هوایی و زمینی آمادگی کامل داشته باشند که در مقابل طالبان عملیات صورت بگیرد و و از حالت دفاعی تغییر بیابد. ارگانهای امنیتی برای ما اطمینان دادند که انشاء الله ما یک تصمیم خوب برای ولایت کابل خصوصا برای امنیت پارلمان می گیریم و یک کمیسیون ایجاد می کنیم که این کمیسیون برای امنیت پارلمان دائمی باشد. در ولایتهایی که برای رهبری اش مشکلاتی وجود دارد وزارت داخله اطمینان داده است تغییرات بزرگی به وجود می آوریم که درعمل باید دید که عملی می شود یا نمی شود.))

شکیبا هاشمی نماینده ولایت قندهار در پارلمان افغانستان 

(( ما مسئولین امنیتی را خواسته بودیم تا به آنها بگوییم که سال گذشته مشکلات و چالشهایی موجود بود و همان کارهایی که باید در سال گذشته انجام می دادند که ندادند و نباید در سال 1395 تکرارنشود.دشمن به رهبری پاکستان عملیات نظامی را حتی عملیات بدامنی را در سرتاسر افغانستان به راه انداختند و به تمام جهان نشان دادند که اینها به پشتیبانی پاکستانیها این عملیات انفجاری را انجام می دهد و از طرف دیگر لویی درستیز افغانستان هم با سرپرست ریاست امنیت ملی تاکیدشان همین بود که سال 1395 سالی نگران کننده نیست اما هنوز آنها صحبتهای خود را آغاز نکرده بودند که چندین راکت به این جا اصابت می کند. ما همیشه در کنار هم وطنان خود و در کنار نیروهای امنیتی خود بودیم و هستیم اما متاسفانه اراده سیاسی قوی بخاطر صلح و ثبات دائمی در این حکومت وجود ندارد. اگر به وزارت دفاع بگویند که شما تامین امنیت همین ولایت را بگیرید و دشمن باید در این جا از بین برده شود واقعا آنها این کار را انجام می دهند اما ما می بینیم که یک ولایت و ولسوالی با خون هم وطنان و سربازانمان گرفته می شود و بعد از چند روز آن ولایت دوباره سقوط می کند و صدها کلدار در آن مصرف می شود . وزیر دفاع و وزیر داخله که سرپرست باشد ،رئیس جمهور صلاحیت دارد که به کار سرپرستی خاتمه بدهد.))

برنامه گفتگوهای صلح با طالبان از مدت ها قبل جریان داشته است، نشست های چهارجانبه ای هم در این رابطه صورت گرفت و نشست ابتدایی نیز با نمایندگان طالبان انجام شد که قرار شده ادامه داشته باشد، پاکستانی ها هم که در ناامنی های افغانستان به نوعی متهم هستند،  برای کشاندن طالبان پشت میز مذاکره قول همکاری داده بودند  اما جناب اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان در پارلمان از نقش تخریبی پاکستان و بویژه سازمان استخبارات نظامی آن کشور " آی اس آی" در برنامه صلح افغانستان گفت، این مسایل نشان دهنده چیست؟

عبد الحی آخوند زاده

 ((مذاکرات صلح در پروسه صلح پیشرفتی نکرده و به نتیجه مثبت نرسیده است . از طرفی طالبان که همین عملیات را انجام می دهند نشان می دهد که آنها حاضر نیستند  به مذاکرات صلح بیایند تا وقتی که شرایط آنها قبول نشود. در افغانستان همین حکومتی که ایجاد شده است نشان می دهد که حکومت ما زیاد امیدوار به پروسه صلح و مذاکرات صلح نیست. دولت ما می خواهد توجه زیادی به وضعیت امنیتی بکند تا در این مورد خدمات مثبتی صورت بگیرد.))

درسال گذشته و بویژه  ماه های اخیر صحبت هایی در مورد وخیم تر شدن اوضاع امنیتی افغانستان در سال جدید از سوی برخی مقامات نیروهای خارجی مطرح می شد، افرادی در داخل افغانستان هم این گفته ها را تکرار می کردند اما این مسایل از سوی مقامات افغان رد می شد، به هر صورت در سال جدید مخالفان مسلح دولت افغانستان باز هم اظهار وجود کردند، فکر می کنید که آیا همچنان برنامه هایی برای ناامن کردن اوضاع این کشور از سوی حلقات معینی روی دست است؟ وضعیت طالبان را چگونه می بینید؟

عبد الحی آخوند زاده

 ( در افغانستان جنگی که جریان دارد جنگ داخلی نیست بلکه جنگ بین المللی هست. کشورهای متعددی در این جا مداخله می کنند و در پشت پرده دستهای بیگانه، زیاد وجود دارد . اما در بین طالبان فضای بی اعتمادی و بی باوری زیاد ایجاد شده است  و حکومت ما باید از همین موضوع زیاد استفاده کند . انشاء الله اگر حکومت و استخبارات کوشش کنند و برای این موضوع سرمایه گزاری کنند امکان دارد که بتوانند خوب استفاده کنند.)) 

 

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی  

 (( این حمله به شکل سمبلیک طراحی شده بود به این معنا که طالبان می دانستند مقامات امنیتی افغانستان برای دادن توضیحات به پارلمان احضار شدند و بنابراین در چنین شرایطی که آنها  می خواهند به وکلای مردم اطمینان بدهند که همه چیز خوب هست و  ما توانستیم تا حدودی  نا امنیها را مهار کنیم در این زمان وقتی که راکتها و موشکهایی به طرف پارلمان پرتاب می شود نشان دهنده این بود که در حقیقت طالبان به صورت درست و دقیق برای این حمله برنامه ریزی کرده بودند و در نتیجه هم صحبتهای  مقامات امنیتی مورد قناعت اعضای پارلمان قرار نگرفت. از سال 2001 که نیروهای خارجی به افغانستان آمدند و تعداد این نیروها تا 150 هزار سرباز خارجی در افغانستان رسید و از بهترین جنگ افزارهای مدرن دنیا برخوردار شدند دست به عملیات زدند تا به امرز نه تنها جلو نا امنیها را نتوانستند بگیرند بلکه گسترش این نا امنیها نشان از ناکامی جنگ در افغانستان دارد. این مسئله نشان می دهد که از راه خشونت، صلح برقرار کردن در افغانستان کاری ناممکن است. بنابراین این مسئله نشان می دهد که دولت افغانستان نباید به این فکر باشد که از راه جنگ می تواند به صلح دست پیدا کند بلکه باید مذاکرات با طالبان آغاز شود و نیروهای خارجی به خاطر اهداف و منافع خودشان در افغانستان حضور دارند نه به بخاطر تامین امنیت افغانستان.))

 سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل صدراعظم پاکستان بود گفت پاکستان بر طالبان نفوذ دارند  اما آن ها را کنترل نمی کند، آن هم در پاسخ به اتهامات علیه پاکستان در مورد حمایت و کنترل طالبان می باشد ، نقش پاکستان را  شما  در این میدان و در رابطه با طالبان چگونه می بینید  و فکر می کنید به دنبال چیست؟

عبد الحی آخوند زاده

( طالبان از پاکستان مستقیما حمایت می کند و زندگی و بودوباش آنها در پاکستان و کویته و پیشاور هست و مستقیما آنها را حمایت می کند. اگر شرایطی  گذاشته می شود  شرایط خود آنها هست که می خواهد به دولت افغانستان بقبولاند . اگر اهداف آنها  برآورده نشود هیچ وقت نمی خواهد طالب را به گفتگو و به میز مذاکره حاضر کند.))

در مورد حملات انفجاری که گاه و بیگاه صورت می گیرد یکی از توجیهاتی که آورده می شود  این هست که جلوگیری از چنین حملاتی کار آسانی نیست، اما حمله به ساختمان پارلمان به عقیده بسیاری یک اقدام کاملاً برنامه ریزی شده بود که از ارگان های کشفی و امنیتی انتظار می رفت آن را کشف و خنثی کنند اما چنین نشد. به نظر شما مشکل در کجاست  و چه باید شود؟

عبد الحی آخوند زاده

 ( موضوع بسیار مهم بود زیرا در خانه ملت که این طور حمله صورت گرفته است یک بدنامی سیاسی و نظامی برای دولت ما دارد . ما بر روی ارگان امنیتی تاکید کردیم که دیگر در آینده ها این طور حادثه ها اتفاق نیفتد.ما دومشکل داریم. یک مشکل رهبری هست که در آنجا رهبری درستی نداریم  وموضوع دوم مشکل هوایی هست که نیروهای امنیتی ما باید در بخش هوایی از طرف جامعه جهانی تقویت شوند .ما نیروهای نظامی بسیار زیادی داریم و مهمات و وسایل کافی می باشد.)

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید