این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 21 ثور 1395 17:52

حکومت وحدت ملی افغانستان

 

 

 

 

در حالیکه حکومت وحدت ملی افغانستان در بالاترین سطح موضع خود را در قبال مخالفان نظامی و کسانی که مردم این کشور را هدف گلوله های خود قرار می دهند، اعلام کرده اما باز هم مخالفان مسلح بویژه طالبان و حامیان خارجی آن ها که بیشتر پاکستانی ها در این زمینه متهم هستند، به اقدامات خود علیه مردم و نظامیان افغان ادامه می دهند.طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان در نقاط مختلف به حملات و کشتار مردم می پردازند، حامیان خارجی شان همچنان از آن ها حمایت می کنند و حتی حملاتی که از سال ها قبل از سوی نظامیان پاکستانی در نقاط مرزی شرق افغانستان صورت می گرفت گهگاه انجام می شود. دولت افغانستان هم از سوی مردم و صاحبنظران به علت کم کاری و پیگیری طولانی گفتگوهای بی نتیجه صلح مورد انتقاد است.

از همین رو مقامات دولتی افغانستان بار دیگر مواضع خود را تکرار کرده و به نیروهای امنیتی دستور داده اند که حملات سرکوبگرانه خود را علیه مخالفان مسلح در نقاط مختلف افغانستان ادامه دهند و به حملات برونمرزی هم پاسخ قاطع بدهند.ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که ادامه حملات از سوی نظامیان پاکستانی نقض صریح منشور سازمان ملل متحد است. وزارت امور داخله هم گفته نیروهای دولتی صلاحیت دارند به حملات راکتی پاکستان پاسخ بدهند.مشاور امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرده پاکستان باید مطابق تعهدات خود در نشست های چهار جانبه صلح، طالبان مخالف مذاکرات صلح را سرکوب کند. به دنبال اعلام مواضع دولت افغانستان نیروهای دولتی در نقاط مختلف ضربات سنگینی به نیروهای طالبان وارد کرده اند. اما این اعلام مواضع و شکست های طالبان واکنش پاکستانی ها را درپی داشت بطوریکه سرتاج عزیز مشاور صدر اعظم پاکستان در امور بین الملل اعلام کرد که پاکستان با راهکارهای نظامی برای حل مشکلات افغانستان مخالف است.این در حالی است که درپی ناکام ماندن گفتگوهای صلح، رئیس جمهوری افغانستان از اسلام آباد خواسته که علیه رهبران طالبان که در پاکستان حضور دارند، دست به اقدام نظامی بزند. در برنامه امروز کنکاش در گفتگو با کارشناسان محترم به تحلیل و بررسی مواضع دولت افغانستان در قبال مخالفان مسلح و حامیان آن ها و مسایل پیرامون آن می پردازیم.

گزارش حسینی

((محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پیشتر و پس از حمله انفجاری خونبار در کابل، گروه های داعش، القاعده، حقانی و بخش هایی از طالبان و همه آن هایی که مردم افغانستان را هدف قرار می دهند دشمنان افغانستان خواند.اما حملات مخالفان مسلح در گوشه و کنار این کشور همچنان ادامه دارد ضمن اینکه راکت پراکنی های نظامیان پاکستانی هم در نقاط مرزی شرق افغانستان هنوز صورت می گیرد. این موارد دولت کابل را هم با انتقادهایی مواجه و این دولت را وادار کرده که مواضع خود را بار دیگر آشکارا مطرح کند. اینکه علیه گروه های تروریستی و حملات راکتی از سوی پاکستان اقدام خواهد کرد. شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان:

((حکومت افغانستان تعهد خود را به دنیا نشان داد و حضور حکومت افغانستان در نشست چهار جانبه نشان از پایبندی افغانستان برای تامین صلح پایدار در کشور می باشد و همچنان حکومت افغانستان برای تامین امنیت در افغانستان تمام توان خود را به کار گرفته اند تا در برابر گروههایی که دست به اعمال تروریستی می زنند اقدامی همه جانبه کنند. حکومت وحدت ملی به صورت مستیم موضوع حمله های راکتی را با رهبران پاکستانی در میان گذاشت و تداوم این حمله ها نقص آشکار منشور سازمان ملل متحد و در تناقض با اصل حسن همجواری می باشد.))

وزارت دفاع افغانستان هم اعلام کرده که سربازان افغان اجازه دارند به حملاتی که علیه آنان و مردم افغانستان از سوی هر کسی صورت بگیرد پاسخ دهند. همچنان صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان که در دفتر رسانه های حکومت صحبت می کرد ابراز امیدواری نمود که انداختن سلاح ثقیل از خاک پاکستان که باعث کشته و زخمی شدن نظامیان و مردم غیر نظامی و تخریب منازل مسکونی گردیده متوقف گردد.

وی تاکید دارد که نظامیان افغان صلاحیت  دارند که به هرگونه تخطی از سوی نظامیان پاکستانی پاسخ بدهند.

نمایندگان مردم در پارلمان افغانستان هم می گویند برنامه های صلحی که حکومت افغانستان پیش می برد شکست خورده و تنها امیدواری مردم این کشور، مواضع جدیدی است که از سوی حکومت وحدت ملی در مورد مخالفان مسلح و دشمنان این مردم اعلام شده است. صاحبنظران افغان هم می گویند هرچند افغانستان در برابر پاکستان از لحاظ نظامی و اقتصادی ضعیف است اما ملت افغانستان همواره پاسخ متجاوزین را داده و باز هم می دهد و اینکه این کشورهمواره طرفدار صلح است اما این مخالفان مسلح و پاکستانی ها هستند که در این رابطه صداقت نداشته اند. کشورهای خارجی هم که شعار کمک به افغانستان سر می دهند اهداف خود را دنبال کرده و چشم بر اعمال پاکستانی ها می بندند. سید اسحاق دلجو حسینی کارشناس و فعال سیاسی افغان:(( افغانستان یک ارتش منظم و کارکشته و مسلح ندارد اما پاکستان یک کشوری قوی است ولی ملت افغانستان ملتی هست که در برابر تهاجم کشورهای بسیار بزرگ و نیرومند همیشه دفاع کرده است و افغانستان می داند که باید صلح شود لی همه به این نتیجه رسیدند که تنها مانع صلح پاکستانیها هستد .متاسفانه مواضع کشورهی خارجی هم یک جانبه برای دفاع از امنیت و آوردن صلح در افغانستان نیست وآنها به دنبال منافع خود می گردند.))

حالا باید دید حکومت افغانستان تا چه میزان بر مواضع خود در برابر تروریست ها و حامیان آن ها استوار باقی می ماند و اقدامات خود را تا کجا علیه آنان پیش خواهد برد و آیا مردم این کشور با این رویکرد جدید روی صلح و آرامش را خواهند دید؟))

کارشناسان

داکتر نور آقا روئین

مطیع الله خروتی

داکتر سید وحید ظهوری حسینی

امیر فولادی

بحث مخالفان مسلح دولت افغانستان همواره با نام پاکستان و حمایتی که آن کشور از آن ها می کند همراه بوده است و این موضوع بارها از سوی کارشناسان و مقامات افغان مطرح شده است. مذاکرات صلح نیز مطرح بوده و نقشی که پاکستان می توانست بازی کند اما این مذاکرات هم همیشه بی نتیجه بوده است. نقش پاکستان در قضایای افغانستان چگونه است در  حالی که صدای دولتمردان افغان هم در آورده و حتی رئیس جمهور غنی، مساله شکایت به شورای امنیت سازمان ملل را مطرح کرده است.

داکتر نور آقا روئین

((با کمال تاسف، پاکستان  با افغانستان هیچ نوع موضع مستقر و ثابت طبق حقوق بین الملل و حقوق جهانی ندارد. روی هم رفته طالب را من حیث یک وسیله در اختیار قرار داده است گاهی من حیث وسیله جنگ و گاهی من حیث وسیله صلح و گاهی وسیله قدرت نمایی بالای افغانها و گاهی وسیله خون ریزی بی پایان و انتحارات بسیار خطرناک استفاده کرده است و متاسفانه پاکستان از این وضعیت لذت می برد به خاطر این که بتواند با هند در افغانستان مقاومت کند و بتواند موضوع مرز دیورند را رسمیت دهد .روی هم رفته پاکستان می خواهد با کمال تاسف افغانستان را در وضعیتی قرار بدهد که تمایلات، خواسته ها و اهداف پاکستان را بپذیرد. جناب اشرف غنی تلاش زیادی انجام دادند و سفرهای متعددی صورت گرفت و حتی خطوطی که قبلا من حیث خطوط قرمز تقسیم شد مثل فرستادن محصلین نظامی را در نظر نگرفت اما پاکستان با کمال تاسف طفره رفت و دوباره از همان هرم فشار شان صرف نظر نکردند. وقتی که دولت افغانستان زیر فشار قرار می گیرد دیگر راهی نداد جز این که یک موقعیت روشن را تنظیم کند.))

 به نظر می رسد در که حالی روابط افغانستان و پاکستان به جای حساسی رسیده هرچند که در گذشته هم تنش هایی وجود داشته است علاوه بر حمایتی که گفته می شود پاکستانی ها از مخالفان نظامی دولت افغانستان می کنند گزارش هایی هم وجود دارد که از آنسوی مرز نظامیان پاکستانی حملات راکتی به خاک افغانستان داشته و دارند که تلفات هم بر جای گذاشته، دولت افغانستان، هم دستور سرکوب طالبان را صادر کرده است و هم پاسخ به حملات نظامیان پاکستانی را دارد. آیا این خطر وجود ندارد که درگیری ها شدت پیدا کند؟ و آیا در اینصورت نظامیان افغان توان ادامه مقابله را خواهند داشت؟:

مطیع الله خروتی

 (( هر مملکت یا هر کشوری ولو که کوچک یا بزرگ باشد در صورتی که استقلال سیاسی داشته باشد حقش هست که از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع کند.این که همسایگی ما کشور مجهز به اتم پاکستان قرار دارد به این معنا نیست که هر خواسته پاکستان را افغانستان قبول کند. حکومت افغانستان خود را مکلف می داند که در مقابل تجاوزاتی که از خاک پاکستان صورت می گیرد بایستد. ممکن است حکومت افغانستان یا قوای مسلح افغانستان ضعیف باشد اما باید همین قدر بتواند در مواقع ضروری از خود عکس العمل نشان بدهد و من با اطمینان می گویم که این حق مسئولین دولت اسلامی افغانستان هست که قوای مسلح را هدایت بدهند که به خاطر دفاع از وطن عکس العمل نشان بدهند. پاکستان  کشوری هست که نه تنها برای افغانستان مشکل زا بوده است بلکه در کل دنیا مشکل ایجاد کرده است  و هم اکنون گروههای داعش از خاک پاکستان

می آ یند و در افغانستان حملات را انجام می دهد و همیشه پاکستان در امور داخلی افغانستان مداخله کرده و مشکل زا بوده است.))

در حالیکه بحث مذاکرات صلح جریان داشت در گذشته، شورای عالی صلح افغانستان تلاش هایی در این زمینه انجام داد و اخیراً هم نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور فراهم آوری زمینه های گفتگوی دولت کابل با طالبان جریان داشت و امیدواری هایی هم ایجاد شده بود، چه شد که بار دیگر اوضاع به گونه دیگری رقم خورد، طالبان حملات خود را شدت بخشیدن و کاسه صبر دولت افغانستان هم لبریز شد و شاهد وضعیت کنونی هستیم؟

ظهوری حسینی

(( مذاکرات صلح در واقع یک پروسه طولانی مدت و بی نتیجه ای بوده است که اکثرمردم را نا امید ساخته است. دخالتهای خارجی و غیر شفاف عمل کردن دولت پاکستان و حمایت آنها از طالبان موضوع را یک مقدار پیچیده می سازد و مردم افغانستان هم از این موضوع ناراحت هستند و امروز شرایط طوری شده است که اکثردولتمردان افغانستان  به دنبال این هستند که باید با طالبان جنگید. طالبانی که هر نوع گفتگو و هر نوع مذاکره و مصالحه و هر نوع توافقی را رد کرده اند و در مقابل مردم ایستاده است و هر جنایتی که دلش خواسته انجام داده است و مسلما با یک جنایتکار نمی شود گفتگو کرد و گفتگو در صورتی هست که منطق و روش مشخصی وجود داشته باشد. بحث اصلی در این رابطه این هست که پاکستان از  طالبان و تروریستان حمایت می کند و حمایت پاکستان دوبعد دارد. یکی این که برای امنیت ملی خودش کار می کند و به هیچ وجه حتی در توافقات سیاسی  با دولت افغانستان صادق نیست و همان پروسه خود را دنبال می کند. ظاهرا توافق می کند و عملا چیز دیگری را انجام می دهد و بعد دیگرش این هست که در واقع پاکستان در داخل افغانستان سهم خواهی دارد و برای این که نفوذ قوی تری داشته باشد از حربه هایی مانند طالبان استفاده می کند و عامل دست آمریکاست برای این که بتواند در افغانستان از این موضوع هم بهره برداری بکند.))

به نظر می رسد تغییراتی که در مواضع و سیاست های دولت افغانستان ایجاد شده  است جدی است، عملیاتی هم که علیه مخالفان مسلح پس از اعلام مواضع توسط رئیس جمهور غنی انجام شده گواه این مساله است، این مواضع و سیاست ها فکر می کنید که چقدر منطقی و موفقیت آمیز است و دولت باید چه کار کند تا اعتماد مردم هم جلب شود؟ مردمی که همواره قربانی ناامنی ها و نابسامانی ها بودن و انتقاداتی هم از عملکرد ضعیف دولت خود داشتند:

امیر فولادی

(( دولت بعد از گذشت 14 سال یک تغییر جدی در سیاست خود می آورد و آن تغییر در مورد تعریف از دوست و دشمن هست . فکر می  کنم که برای اولین بار رویکرد دولت افغانستان یک رویکرد واضح و روشن بوده است یکی این که آن دسته از طالبانی که با مردم افغانستان می جنگند را به عنوان دشمن معرفی شده است و شبکه حقانی مشخصا به عنوان دشمن مردم افغانستان مشخص شده است و از طرف دیگر عملیاتهایی برای سرکوبی تروریستها پیشنهاد شده است و  فکر می کنم  از همین چند روزی که موضع گیری تازه  از سوی دولت مطرح شده است پیشرفت هایی هم در سنگرها به وجود آمده است و این تنها رویکردی هست که می تواند هم  طالبان و هم به پاکستان بقبولاند که تنها از طریق مذاکره می توانند خودشان را حفظ کنند .به هر حال همین وضعیت باید ادامه پیدا کند تا اعتماد به وجود آید و اعتماد در یک مقطع ده روزه یا یک ماهه امکان ندارد .))

پاکستانی ها که خود در قضایای ناامنی افغانستان متهم هستند و از فرصت های موجود هم برای کمک به برقراری صلح و امنیت در این کشور استفاده نکردند در حالیکه به اذعان خودشان بر طالبان نفوذ هم داشتند، چطور حالی که به اصطلاح کارد به استخوان ملت افغانستان رسیده است. می گویند که راه حل نظامی کارساز نیست. چنانچه سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل صدراعظم پاکستان این مساله را مطرح کرده است؟ چه اهدافی را آن ها در افغانستان دنبال می کنند؟

روئین

 ((به صورت دقیق بارها و بارها این موضوع از طرف مردم افغانستان و دولت افغانستان و مجامع بین المللی اعلام شد که راه حل ، راه حل نظامی نیست  وحتی کنفرانس چهار جانبه ای که شکل گرفت بر مبنای همین فرضیه بود اما باز در این شرایط پاکستان آهنگ خود را سر می دهد و اهداف معین خود را دارند. اول جنگ نیابتی در داخل افغانستان به خاطر تحقق اهداف پاکستان، موضوع مرز دیورند، موضوع عدم حضور هندیها در این جا و بالاخره حاکم ساختن طرز تفکر پاکستان و نفوذ پاکستان در دستگاههای افغانستان هست. روی هم رفته این خواست پاکستان هست اما دولتمردان افغانستان با وجود  این که تنوع نظرات وجود دارد اما در نهایت یک موضع مشترک این هست که افغانستان یک خطه واحد و تجزیه ناپذیر هست و باید به استقلالیت و تمامیت ارضی اش احترام گذاشته شود و بتواند با پاکستان من حیث دو کشور مساوی الحقوق رابطه و مناسبات داشته باشد.))

فکر می کنید که این سیاست جنگی که دولت افغانستان در پیش گرفته تا کجا ادامه خواهد داشت و باید ادامه داشته باشد؟ و با این مساله که حالی مقامات پاکستانی می گویند  مشکلات باید از طریق مذاکره و گفتگو حل شود باید چگونه برخورد شود؟:

داکتر ظهوری حسینی

((فکر می کم بحثی که دولت افغانستان مطرح می کند که باید با طالبان جنگید خواست ملت و مردم افغانستان هست زیرا هر روز اینها از مذاکره و مصالحه حرف می زنند در حالی که آنها بر طبل جنگ می کوبند و هر روز مردم بی گناه و مردم افغانستان در حادثه های مختلف شهید می شوند در حالی که آنها به تعهدات خود وفادار نبودند .  دولت پاکستان دراین موضوع  صادق نبودند سوء استفاده کردند .بر این اساس حالا آنها هم متوجه شدند که مردم و ملت افغانستان به مذاکرات تن نخواهد داد و بر طبل جنگ می کوبند و متاسفانه شرایط را در افغانستان وخیم تر می کند اما به خود دولت پاکستان هم صدمه خواهد رساند. مسلم هست وقتی که طالبان حاضر به گفتگو شوند و متحد و هماهنگ باشند هر گروه و هر دسته آنها یک ساز جدیدی نزند و پاکستان هم در عملکرهای خود صادق باشد شاید با گفتگو به  نتیجه ای برسند در غیر این صورت من فکر می کنم که ادعای سرتاج عزیز هم یک ادعای پوچی هست و باید خود پاکستان آنها را ملزم به گفتگو کند.))

وضعیت نیروهای امنیتی افغان و توان آن ها را در مقابله حداقل با مخالفین نظامی که در داخل افغانستان فعالیت دارن شما  در درازمدت چطور می بینید ؟ با توجه به پیشرفت هایی هم که اخیراً در سرکوب آن ها داشتند. و اینکه آیا پاکستانی ها به اهداف خود از حمایت مخالفان نظامی دولت کابل دست یافتند؟ و حالا که طالبان تضعیف شدن و روند تضعیفشان ادامه دارد فکر می کنید که حرکت بعدی حامیان آن ها چه خواهد بود؟:

فولادی

 (( فکر می کنم که اردوی افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان نسبت به سالهای قبل مجهز تر شده است .فقط اگر اراده سیاسی حمایت کند  فکر می کنم که  پیشرفتها می تواند ادامه داشته باشد.ما در فاریاب و قندوز پیشرفتهای خوبی را شاهد هستیم و در مجموع طالبان می خواستند در آغاز فصل بهار دستاورد داشته باشند اما نه تنها دستاوردی نداشتند بلکه با شکست مواجه شد.در واقع پاکستان تا هنوز به  اهداف خود نرسیده است و شاید یکی از علل حمایت طالبان همین موضوع باشد. پاکستان با حمایت از طالبان می خواست که طالبان در یک موضع قدرتمندی قرار بگیرد و برخی از مراکز ولایات در کنترلشان باشد تا بتواند طرح شورای پیشاور و کویته را در داخل افغانستان انتقال بدهد و در واقع طالبان از یک موضع برتر وارد مذاکره با دولت افغانستان شود.پاکستان در همین سیاست خود ناکام مانده است و آنها نتوانستند مرکز این ولایا ت را بدست بگیرد و درواقع نمی تواند مراکز شوراهای طالبان را به داخل افغانستان انتقال بدهد و اگر چنانچه پاکستان مطمئن شود که حمایت هایش از طالبان به جایی نمی رسد و طالبان در نهایت ممکن است به سوی نابودی رود در آن زمان پاکستان هم به احتمال زیاد به نحوی آنها را حاضر به گفتگو و مذاکره کند.)

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید