Print this page
شنبه, 01 جوزا 1395 16:39

مسایل مربوط به پروژه توتاپ

مسایل مربوط به پروژه توتاپ

 

 

 

 

 

دو هفته است که تصمیم کابینه افغانستان در مورد تغییر مسیر پروژه توتاپ خبر ساز شده و اعتراضات زیادی را درپی داشته است. معترضان هم طیف گسترده ای از دولتمردان فعلی و سابق، نمایندگان شورای ملی، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و اقشار مختلف مردم هستند. این پروژه قرار است برق 500 کیلوولت ترکمنستان را از طریق ازبکستان، تاجیکستان و ازبکستان به پاکستان منتقل کند که صرف نظر از تغییراتی که به گفته مسئولان در اصل قرار داد ایجاد شده، تغییر مسیر آن از بامیان به سالنگ باعث ناراحتی و اعتراض بخش کثیری از مردم افغانستان شده است.بر اساس بررسی هایی که سال ها پیش و در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی از سوی شرکت آلمانی فشنر صورت گرفته بود این خط برق باید از طریق بامیان و میدان وردک انتقال پیدا کند تا هم به صرفه باشد و هم بتواند برق مورد نیاز مناطق مرکزی افغانستان را نیز تامین کند. اما اخیراً حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده که بر اساس فیصله کابینه این خط از مسیر سالنگ عبور می کند و این در حالی است در حال حاضر یک خط برق از این مسیر عبور کرده است.معترضان می گویند این تصمیم خلاف توسعه متوازن و منافع ملی است و مناطق مرکزی که سال ها محروم نگه داشته شده اند باز هم مورد بی مهری قرار می گیرد. دوشنبه ی گذشته تجمعی در کابل برگزار شد و قرار شد در صورت بی توجهی دولت به خواست مردم دوشنبه ی پیش رو نیز تظاهرات بزرگتری برگزار شود و هدفشان هم این است که دولت از این تصمیم منصرف کنند.

امان الله غالب معین وزارت انرژی و آب افغانستان

پروژه توتاپ و دلایل تصمیم کابینه

 (( سه دلیل خاصی بود که کابینه تصمیم گرفت .طول لین از راه بامیان 80 کیلومتر بیشتر هست طول لین اگر اضافه بر این باشد حدود 35 میلیون دالر هست هر کیلومتر لین 500 کیلو ولت 500 هزار دالر قیمت دارد و زمانی که از یک مسیر حرکت می کنیم یک راه اگر سیل باشد از یک راه دیگر برویم  و از سویی در حالت فعلی زمان کوتاه هست اگر من لین را تغییر بدهم پول اسناد دولت آماده هست و کمپنی برنده معلوم هست حال باید قرارداد امضاء شود اگر از راه سالنگ نرویم و از بامیان می رویم باید داوطلبی شود. هیجده ماه وقت و زمان داوطلبی می گیرد.))

مسئولان شرکت برشنا در افغانستان هم، که مسئولیت اجرای پروژه را در این کشور به عهده دارند نیز می گویند که اگر کار پروژه باز هم به تعویق بیفتد ممکن است کمک کننده ها به این پروژه، از تصمیم خود صرفنظر کنند ضمن اینکه به مناطق مرکزی هم از طرقی دیگر برق رسانی خواهد شد.

میرویس عالمی رئیس بخش تجاری شرکت برشنا:

(( خطایی که وجود دارد این هست که دونرهایی که این پروژه را در مجموع از شروع حاکمیت تا آخرین سرحدش که به قندهار می رسد احتمال می رود که به کلی این پروژه قطع شود و اگر از راه بامیان بیاید شما باید مطمئن باشید که سه سال تاخیر داریم.

حکومت ، برشنا شرکت و وزارت انرژی و آب متعهد هست  بیش از این که برق به کابل بیاید برق به مناطق مرکزی می رسد برق هم برق کمی نیست  اگر 30 مگاوات ضرورت اینها هست برشنا شرکت معتقد هست که 300 مگاوات به اینها بدهد.))

اما این اظهارات مسئولان قناعت مردم، کارشناسان و حتی بسیاری از دولتمردان فعلی و سابق را فراهم نکرد. آنان می گویند مناطق محروم مرکزی برق را فقط برای روشنایی نمی خواهند بلکه با استفاده از انرژی برق باید در این مناطق زیرساخت ها ایجاد شود، کارخانه های تولیدی و صنعتی راه اندازی شود و این مناطق هم از توسعه ی متوازن و عدالت اجتماعی بهره مند شوند.بخش زیادی از مردم جنبشی را تحت نام جنبش روشنایی سازماندهی کردند و تعداد زیادی از مسئولان، صاحبنظران و افراد سرشناس در داخل و خارج از افغانستان حمایت خود را از عبور لین پروژه توتاپ از مناطق مرکزی افغانستان اعلام کردند از جمله عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ:

 (( من ، من حیث یک افغان از پروژه توتاپ حمایت می کنم که از مسیر بامیان که مستحق هست برود و از بامیان به طرف میدان وردک و از آنجا به کابل یا ولایتهای دیگر بیاید . اگر در بامیان برادران پشتون و تاجیک و اقوام مختلف زندگی می کنند در میدان وردک همه اقوام مختلف زندگی می کنند پس چرا عقب مانده است.با رفتن این پروژه نه تنها که ارزان تمام می شود از هر مسیری که انرژی می گذرد  سرک می گذرد همان سرزمین رشد می کند هم کار برایش پیدا می شود و هم زندگی اش متحول می شود .در جایی که برق می رود صنعت انکشاف رشد می کند و برای تولید سهولت به وجود می آید.))

شورای علمای شیعه افغانستان به ریاست آیت الله آصف محسنی و بسیاری از نهادهای دیگر از انتقال خط برق پروژه توتاپ از مسیر بامیان و میدان وردک حمایت کرده اند. بسیاری دیگر از شخصیت ها به شمول عبدالرشید دوستم معاون اول و سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان هم حمایت خود را از این مسیر اعلام کرده اند. محمد محقق معاون رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز ضمن انتقاد شدید به تصمیم کابینه در مورد تغییر مسیر پروژه توتاپ گفته در صورتی که حکومت به خواست مردم توجه نکند با آن قطع رابطه خواهد کرد.محمد کریم خلیلی معاون رئیس جمهوری سابق و معاون فعلی شورای عالی صلح افغانستان هم بر این نکته تاکید دارد که این پروژه، ملی است و همه مردم باید از آن حمایت کنند. وی در مورد برخی اظهار نظرات که مسیر پروژه در زمان حکومت آقای کرزی به تصویب کابینه رسیده هم شفاف سازی کرد:

خلیلی (( بحث یک بحث قومی نیست بلکه یک بحث ملی هست چون پروسه ، پروسه ای ملی هست. من به برادران لویی پکتیکا و لویی قندهار می گویم که ما همیشه از حرکتهای ملی حمایت می کنیم و حالا هم از این پروسه به عنوان یک پروسه ملی حمایت می کنیم و از این مسیری که فیشنر تعیین کرده است حمایت می کنیم.من از جناب رئیس جمهور و جناب رئیس اجرائیه جدا خواست مردم را می خواهم که عملی کنند و به خواست عادلانه و عدالت خواهی مردم توجه کنید .امروز که ادارات پی در پی تاکید می کنند که این پروسه مال حکومت قبلی هست که سالنگ تصویب شده است بی جا و بی اساس هست. ما توتاپ را از طریق بغلان الی کابل تصویب کردیم بحث دیگرش را باید فیشنر مشخص کند که از کدام مسیر وارد کابل شود که مشخص کرده است .))

به دنبال اظهار نظرات افراد سرشناس و اعتراضات مدنی مردم، محمد اشرف غنی در بیانیه ای با قدردانی از حضور مردم در صحنه و مسئولیت پذیری در قبال مسایل مهم کشور از آنان خواست در اعتراضات مدنی خود احساسات خود را کنترل کند. وی ضمن تاکید بر وظیفه ی دولت برای برقرسانی به مناطق مرکزی گفت: با بزرگان مملکت و معترضین نشست داشته و قرار شده کمیسیونی برای بررسی موضوع تشکیل شود:

 اشرف غنی(( در خلال چند روزگذشته در جریان گفتمان مردم  درباره پروژه برق وارداتی 500 کیلو ولت از آسیای میانه بودم و آن را دنبال کردم. من مشارکت اقشار مختلف جامعه را در موضوعات انکشافی یک تحول مثبت و امیدوار کننده می بینم و این نشان می دهد که مردم ما به  درک بالایی از نیازهای اساسی کشور رسیده اند و خواهان انکشاف متوازن مخصوصا در مناطق محروممان مانند بامیان ، کنر، پکتیکا، نورستان و سایر نقاط کشورهستند .چیزی که رسیدگی به آن از اولویتهای اساسی من ، من حیث رئیس جمهور هست فیصله کابینه در مورد این پروژه که هفته قبل اعلام گردید در حقیقت تداوم گامهایی بود که پش از این در سالهای گذشته برداشته شده بود و رهبران دولت در آن زمان در مطابقت با معاهده ای که با بانک انکشاف آسیایی عقد کرده بودند بر آن صحه گذاشته و بر آن اتفاق نظر داشتند. تعهد ما به انکشاف متوازن و از جمله رساندن برق به بامیان و مناطق مرکزی بر سر جای خود باقی است در این راستا اقدامات لازم را که برای سرعت بخشیدن به این پروژه بود عملا انجام داده ایم .درخصوص پروژه انتقال برق وارداتی به آسیای میانه دیدگاههای متفاوتی از جانب رهبران سیاسی ، نهادهای مدنی ، فعالین اجتماعی و متخصصین این عرصه مطرح شده است .به منظور این که این دیدگاهها به شکل همه جانبه بازتاب پیدا کند و گامهای انکشافی بزرگ با اجماع ملی به اجرا گذاشته شود کمیسیون ملی را توظیف می کنم که اعضای آن در مشوره با نمایندگان مردم و فعالین سیاسی و مدنی و تخصصی تعیین شوند تا با مرور و بررسی همه اسناد، اوراق و اقدامات مربوط به این پروژه ملی، دیدگاه کامل و منسجمی را هم در کمبود اقتصادی و هم تاثیرات اجتماعی آن را به بررسی گرفته باشد و دیدگاهی رو به آینده ارائه کنند تا در روشنی آن در آینده تصامیم اتخاذ شود.))

اظهارات مسئولان حکومتی و از جمله رئیس جمهوری در مورد پروژه توتاپ مورد پذیرش صاحبنظران و کارشناسان افغان قرار نگرفته و بر این عقیده هستند که بررسی های کارشناسی قبلاً و در مدت طولانی صورت گرفته و مسیر بامیان و میدان وردک از هر لحاظ بهترین مسیر تشخیص داده شده است و اینکه کمیسیونی که رئیس جمهوری از آن سخن می گوید در مدت اندک چه چیزی را می خواهد مشخص کند. کارشناسان همچنان می گویند حکومت وحدت ملی باید به فکر حامیان اصلی خود که مردم هستند باشد و نظر آن ها و بزرگان کشور را در هر امری محترم بشمارد تا اقتدار و دوام پیدا کند.

سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های اجتماعی-فرهنگی تبیان افغانستان و رئیس خبرگزاری صدای افغان:

(( قدرت اصلی که دولت و حکومت را بتواند حمایت بکند مردم هست. ولایات و مردمی هست که در مواقع ضروری بخصوص زمان انتخابات حامی این دولت و حکومت بود اما در شرایط امروزی بحث توتاپ یا بحث انتقال لین برق از بامیان یا سالنگ چه مشکلاتی را به وجود آورده است در حالی که خود دولت باید سازمان دهنده باشد و ضرورتها را باید درک کند و به دنبال خواست و احساسات مردم خودش باشد. بر فرض مثال در کابینه تصویب شد که این لین برق از مسیر سالنگ منتقل شود این همه معترضین که در صحنه حضور پیدا کردند و اعلامیه دادند و بیانیه دادند و سخنرانی کردند و اجتماعات مختلف را به وجود آوردند و وقتی که مجموع این شخصیتها را محاسبه می کنیم می بینیم قسمت اعظم کسانی را تشکیل می دهد که از این حکومت حمایت کردند اینها دلیل می آورند که کابینه تصویب کردند .مگر کابینه از جنرال دوستم ، عطا محمد نور ، محقق ، خلیلی  و بقیه شخصیتها بالاتر هست که ازمسیر لین برق از بامیان حمایت می کند .دولت افغانستان به جای این که به خواسته های این مردم پاسخ بگوید و اعلام همراهی بکند وزارت انرژی و آب و برق شروع به فرافکنی می کند و به جای پاسخ قانع کننده، دوازده ولایت دیگر را در برابر ولایات مرکزی افغانستان قرار می دهد چه کسی گفته است که به این ولایتها رسیدگی نکنید. این ولایات از محروم ترین و امن ترین ولایات هست و تا هنوز مردم این ولایات شجاعانه و دلیرانه در کنار دولت افغانستان ایستاده اند و هیچ کدام از افرادی که انتحاری کرده اند منتسب به این ولایت نیست و همچنان خود شرکت آلمانی نظر داد که این مسیر ، مسیری به صرفه هست و فایده دارد .این همه دلایل را جناب اشرف غنی و دولت نادیده می گیرد و از این طرف شعار می دهد که ما در برابر تروریسم ایستاگی می کنیم وقتی که در این جا به مردم توجه نمی کنید و به این قدرت اصلی که باید حامی شما باشد توجه نمی کنید شما به کدام قدرت توجه می کنید.))

داکترظهوری حسینی ؛عضو موسس بنیاد علمی فرهنگی کوثر

((همانطور که در موافقت نامه اولیه مطرح شده بود  این پروژه باید از طریق بامیان و مناطق مرکزی افغانستان انتقال پیدا کند اما این انتقال تغییر پیدا کرده است و از طریق سالنگ مورد نظر قرار گرفته است .این موضوع باعث اعتراض شدید شده . پروژه توتاب یک پروژه  هست که می تواند برق بسیاری از مناطق نزدیک خود را تامین کند اما  دستهایی در درون دولت افغانستان هست که می خواهند مردم مناطق مرکزی افغنستان از این پروژه بهره ای نداشته باشند امیدوار یم این پروژه به همان شکلی که توافق شده بود ادامه پیدا کند .در گذشته های دور هم مقاومت مردم مناطق مرکزی افغانستان زبانزد خاص و عام بوده است و اینها در هر زمانی  توانستند آن ارزشهای معنوی کشور را احیاء کردند بر این اساس بساری از حاکمانی که در افغانستان حاکم شدند حتی الامکان سعی کردد که آنها را محدود بسازند و قوم خاصی نسبت به آنها برتری داده شده است که امروز هم متاسفانه شاهد ادامه روند حاکمیتهای استعماری در افغانستان هستیم اگرچه مردم مناطق مرکزی در درون افغانستان نفوذ زیادی دارند ولی آنها هم غافل می شوند و مردم عادی که در طول جهاد ملت مسلمان افغانستان و در زمان تجاوز شوروی به افغانستان جزء پیشتازان مقاومت  انقلاب بودند و توانستند که موفقیتهای اصلی را بدست بیاورند امروز کسانی را که به عنوان نماینده انتخاب کردند کمتر به درد آنها می رسند و آنها به دنبال معاملات سیاسی و ارتباطات خاص خود هستند و این موضوع باعث شده است که متاسفانه هنوز هم مناطق مرکزی در محرومیت به سر ببرند.))

احمد بهزاد عضو پارلمان افغانستان  

(( دولت افغانستان برای بررسی انتقال این لین و ماستر پلان انرژی افغانستان قراردادی را با موسسه آلمانی فیشنر به امضاء می رساند و هزینه می پردازد تا آنها مسیر مطمئن اقتصادی تعیین کنند و آنها مسیر بامیان ، میدان وردک الی کابل را تعیین کردند. تنها از این لین قرار نیست که مردم بامیان استفاده بکنند بلکه مردمانی که در مسیر استفاده می کنند یک طرف قضیه هست و در نهایت قرار هست که این لین از کابل عبور کرده و به سمت ولایات جنوبی افغانستان برود. چیزهایی که در برآورد علمی و تخنیکی موسسه فیشنر بوده است این هست که اولا هیچ توجیهی وجود ندارد که ما از یک مسیر دو لین برق را عبور بدهیم آن هم درکشوری که دارای شبکه سراسری توزیع برق نیست. ما در حدود یک میلیارد دالر مصرف بکنیم و یک لین را در پهلوی یک لین دیگر بیاوریم آن هم از یک مسیری مانند سالنگ که در حال حاضر کابل در فصل سرد سال در تاریکی مطلق فرو می رود به خاطر یان که یک پایه از لین فعلی مسیر سالنگ در اثر برف کوچ تخریب می شود. حالا اگر یک لین دیگر هم به این جا بیاید قطعا این خطر وجود خواهد داشت که ما برای هفته ها برق کابل را نداشته باشیم و برق جنوب هم قطع شود .مسئله دوم که مسئله ای بسیار مهم هست و در راستای منافع ملی تمام مردم افغانستان هست آنستکه امسال قیمت برق واردتی 20 الی 25 فی صد افزایش پیدا کردهیچ تضمینی وجود ندارد که برای 2 یا 3 سال بعد و یا برای دور بعد که قرارداد امضاء می شود او بیاید و صد فی صد این قیمت را افزایش ندهد و اگر مسیر لین 500 کیلو ولت از بامیان میدان وردک بیاید شما می توانید نیروگاه تولید برق حرارتی را در اش پشته و در دره صوف ایجاد بکنید که هرگاه میزان مصرف شما زیاد شد و یا کشورهای صادرکننده برق به افغانستان قیمت را افزا یش دادند و شما نتوانستید بپردازید برق حرارتی خودتان را ارزان تولید بکنید.

مسئله سوم این هست که ما در بامیان معادن عظیم آهن داریم ،حاجیگک یکی از غنی ترین معادن آهن جهان هست و معدن دیگری که در دره یکاونگ تثبیت شده است .ما با برق وارداتی که از کشورهای خارجی وارد کنیم به هیچ عنوان نمی توانیم که پروژه های کلانی مانند بهره برداری از معدن حاجیگک را داشته باشیم زیرا به صرفه نیست و اقتصادی نیست. یک ماده در قانون اساسی به نام انکشاف متوازن هست که در انکشاف متوازن عدالت حکم می کند که وقتی یک لین از سالنگ آمده است لین دیگر از بامیان عبور بکند.))

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید