این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 11 جوزا 1395 15:49

مرگ دومین رهبر مطرح طالبان

 

 

 

با مرگ دومین رهبر مطرح طالبان صفوف این گروه بار دیگر دچار تلاطم شد.

ملا اختر محمد منصور، که پس از افشای مرگ ملا عمر رهبر اسبق طالبان، رهبری این گروه را به عهده گرفته بود، پیشتر در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در ایالت بلوچستانِ پاکستان کشته شد. پس از کشته شدن وی تعداد زیادی از نیروهای طالبان هم در عملیات نیروهای افغان در گوشه و کنار افغانستان کشته و زخمی شدند.گروه طالبان پس از افشای مرگ ملا عمر دچار چند دستگی شده بود و پس از معرفی ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر این گروه ملا رسول از دیگر فرماندهان طالبان در برابر وی قرار گرفت و بخشی از افراد طالبان را به سوی خود کشاند.

چند روز پس از کشته شدن ملا اختر محمد منصور ملا هیبت الله آخند زاده به عنوان جانشین وی و رهبر جدید طالبان معرفی شد. وی معاون ملا منصور بود. سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی و ملا یعقوب پسر ملا عمر هم به عنوان معاونان وی تعیین شدند. از سوی دیگر وزارت امور خارجه پاکستان برای ابلاغ اعتراض رسمی این کشور به حمله هواپیماهای بدون نشین آمریکا به خاک ایالت بلوچستان، 'دیویل هیل' سفیر آمریکا در اسلام آباد را احضار کرد. طارق فاطمی دستیار ویژه صدراعظم این کشور در سیاست خارجی به سفیر آمریکا گفت که حمله پهپادهای این کشور به قلمروی پاکستان، نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور و همچنین نقض قوانین و مقررات سازمان ملل است. اما کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان در پاکستان در حالی که اسامه بن لادن رهبر سابق شبکه تروریستی القاعده در این کشور کشته شد و مرگ ملا عمر رهبر اسبق طالبان هم در پاکستان بود، بار دیگر انتقادها را متوجه آن کشور در خصوص حمایت از گروه های تروریستی کرده است.

 

 

 

گزارش حسینی

"مرگ دومین رهبر برجسته طالبان و باز هم در خاک پاکستان، بار دیگر صفوف این گروه را دچار تزلزل کرد. ملا اختر محمد منصور که پس از افشای مرگ ملا عمر رهبر اسبق طالبان بر جایگاه او تکیه زده بود شکار هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی شد و حالا ملا هیبت الله آخند زاده معاونش جانشین او شده است. پس از مرگ ملا عمر طالبان دچار چند دستگی شدند و حالا باز هم با این خطر مواجهند. صاحبنظران می گویند دولت افغانستان باید از وضعیتی که برای طالبان پیش آمده بهترین استفاده را در کشاندن آن ها به روند صلح و یا در سرکوب آنان نماید.

عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان:

 (( یک تعداد را به بخش ملا رسول می آورد که ملا رسول فعلا پالسی اش همین هست که دولت با حکومتی ها جنگ نکند و و تعدادی هم به رهبر جدید پیوستند و اگر دولت بتواند کار کند ممکن است تعدادی هم تسلیم شود.))

کارشناسان می گویند کشته شدن ملا اختر محمد منصور تاثیرات منفی بر انسجام و سازماندهی طالبان خواهد داشت و آنان اعتماد خود را نسبت به پاکستان و حلقه رهبری طالبان هم از دست می دهند.

مولانا فرید کارشناس سیاسی افغان:

(( کشته شدن ملا منصور بالای افراد طالبان و هسته مرکزی طالبان و بالای انسجام درون سازمانی طالبان قطعا تاثیر منفی خود  دارد .با مرگ ملا عمر، طالبان بخاطر تعیین جانشین چند پارچه شدند و اکنون تعیین جانشین برای ملا منصور هم ضربه بزگی برای وحدت و انسجام طالبان هست . طبعا طالبان نسبتا با پاکستانیها هم خیلی بی اعتماد می شوند.حکومت افغانستان باید بهره برداری دقیق کند و در همکاری با جامعه جهانی به خاطر از بین بردن بقیه مهره های طالبان ،از تمام امکانات استفاده کند.)

برخی از آگاهان امور اما به قضیه کشته شدن رهبر طالبان به دیده شک می نگرند و معتقدند این اقدام برای جلوگیری از به نتیجه رسیدن تلاش های صلح بین دولت افغانستان و طالبان صورت گرفته است.

سید اسحاق گیلانی فعال سیاسی افغان:

(( روزی که رئیس جمهور اشرف غنی می خواهد به قطر برود و به احتمال قوی در آنجا همراه کمیسیون سیاسی طالبان صحبت می کند آوازه قتل ملا منصور می شود و به نظر من این جفاکاری در حق صلح مردم افغانستان هست.))

نور آقا روئین دیگر کارشناس و فعال سیاسی هم می گوید اگرچه مرگ رهبر طالبان بر روحیه نیروهای این گروه و انسجام آنان تاثیر منفی خواهد داشت اما به نظر می رسد سازمان استخبارات اردوی پاکستان یا آی. اس. آی به عنوان حامی طالبان اقداماتی را برای بازیابی روحیه آنان انجام دهد که البته به بهانه هدف قرار دادن امریکایی ها مردم افغانستان هدف قرار خواهند گرفت.

 در حالیکه طالبان رهبر جدید خود را انتخاب و معرفی کرده اند صاحبنظران می گویند با مرگ رهبران برجسته ی طالبان ضربات جبران ناپذیری بر پیکر این گروه وارد شده و از این پس چهره های جدید نمی توانند کارآیی رهبران گذشته این گروه را داشته باشند. محمد عبده عضو پارلمان افغانستان:

(( مرگ ملا عمر برای طالبان یک ضربه بود و مرگ ملا اختر محمد منصور ضربه دوم بود و بعد از این هر نیرویی که بیاید آنها نمی توانند ملا عمر باشند.))

هرچند حکومت افغانستان با طالبان درگیر جنگ بود اما بحث گفتگوهای صلح نیز با این گره طی چند سال گذشته مطرح بوده و اکنون باید دید ایجاد تغییرات در صفوف رهبری طالبان چه تاثیراتی بر این امور و مساله ی جنگ و صلح افغانستان خواهد داشت."

 

کارشناسان

امیر فولادی

وحید مژده

تاثیر کشته شدن ملا اختر محمد منصور بر وضعیت طالبان

امیر فولادی ((فکر می کنم که نابودی ملا اختر منصور ضربه جبران ناپذیری را وارد کرد. ملا اختر منصور تقریبا بیشتر از دو سال به نام ملا عمر طالبان را رهبری می کرد با این که ملا عمر از دنیا رفته بود و بعد از اعلام مرگ ملا عمر ، ملا منصور با این که دچار یکسری مخالفت هایی از درون طالبان شد اما توانست بخش عمده ای از طالبان را منسجم بسازد و حملات وسیعی را علیه دولت افغانستان در افغانستان سازماندهی کند .))

وحید مژده

 ((اختر محمد منصور کسی بود که بعد از ملا برادر به معاونیت ملا عمر برگزیده شد و این شخص ابتکارات مهمی را انجام داد و دفتر قطر با ابتکار این شخص باز شد و بخاطر همین کارهایش بود که گاهی مورد انتقاد افراد تندرو  در داخل صف طالبان قرار می گرفت چنانکه بعد از خبر مرگ ملا محمد عمر یکی از انتقادها علیه ملا اختر محمد منصور همین بود که گفتند این شخص با آمریکاییها مذاکره کرده است.فکر می کنم کشته شدن ملا اختر منصور میدان را بیش از پیش برای گروههای مخالف صلح و گروهای تندرو در داخل صف طالبان بازتر می کند از این بابت  فکر می کنم که ضربه بزرگی برای صلح خواهد بود و حتی احتمال دارد به نوعی  داعشی شدن طالبان را هم  شاهد باشیم.))

آقای مژده می گوید  که او تندرو نبود و حتی برای مذاکره تلاش می کرد که ایجاد دفتر قطر و مذاکرات با آمریکایی ها را هم مثال می اورند  و این که پس از او تندروی هادر میان طالبان بیشتر خواهد شد اما برخی   از ملا اختر محمد منصور به عنوان یک فرد تندرو و مانع برنامه صلح یاد می کنند .  

فولادی

((بعد از این که علنا ملا منصور رهبری طالبان را به عهده گرفت شاهد شدت خشونت بودیم از جمله کارهایی که در شهر قندوز صورت گرفت و نمونه اخیرش هم حمله به کابل بود که هرکدام از اینها نشان دهنده میزان تندروی رهبر جدید طالبان بود و از طرف دیگر ما شاهد هیچ گونه پیشرفتی در مذاکرات صلح نبودیم علی رغم تعهدات پاکستان که گفته بود ما طالبان را به میز مذاکره می آوریم اما ملا منصور مخالفت کرد و از این جهت که راه گفتگو را باز نکرده بود ما به او یک چهره تندرو می گوییم.بحث قطر هم بیشتر از این که در رابطه با مذاکرات صلح باشد بیشتر یک آدرسی بود که طالبان می خواستند داشته باشند و در واقع بعضی از فعالیتهای سازمانی خود را از طریق آن آدرس انجام بدهد ولی در ارتباط با صلح یا مذاکره هیچ نقشی نداشت.))

جناب مژده از تمایل رهبر کشته شده طالبان برای تعامل و صلح گفت آیا این مساله در هدف قرار گرفتن او تاثیرگذار بوده است؟

مژده (( جناب منصور کسی بود که می خواست با جامعه جهانی در تعامل باشد و همین شایعاتی که با روسها مذاکره کرده است  همه اینها به این معنا بود که این آدم پا را از گلیمش فراتر گذاشته است و به همین دلیل مورد هدف قرار گرفت و در حقیقت فدای همین حرکت شد که می خواست چهره طالبان را به جامعه بین المللی نشان بدهد که ما دیگر آن مردم سابق نیستیم و تغییر کردیم و در عین حال می خواست با کشورهایی دیگر هم رابطه داشته باشد .))

پیامهای کشته شدن رهبر طالبان در پاکستان

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

(( کشته شدن ملا منصور یک بار دیگر حقانیت دولت و مردم افغانستان را نشان داد که رهبران گروههای ترویستی در کجا به سر می برند.در طول 14 سال بخصوص در 18 ماه اخیر رهبران حکومت وحدت ملی به صراحت گفتند گروههای تروریستی در کشورهای مختلف بخصوص در همسایگی ما پناهگاه امن دارند و در نشست چهار جانبه هم انتظار حکمت افغانستان از پاکستان این بود که  علیه آن عده از گروههای تروریستی که وارد پروسه صلح نمی شوند اقدام کند اما متاسفانه پاکستان تا هنوز گامهای عملی برنداشته است. اقدامی که علیه ملا منصور شد گام بسیار مهمی در بحث مبارزه با دهشت افکنی است بنابراین افراد و گروههایی که دست به جنایت و کشتار مردم می زنند  حکومت افغانستان با قاطعیت علیه آنها اقدام می کند و  انتظار ما از همکاران  بین المللی مثل ایالات متحده آمریکا این هست که علیه این گروهها اقدام کند.انتظار ما از پاکستان این هست که در بخش مبارزه با تروریسم باید مسئولیت بگیرد چون در نشست چهار جانبه تعهد کتبی دارد چنانچه که حکومت افغانستان عملا با آن عده از گروههایی که جنایت می کنند می جنگد و روزانه ما دهها قربانی از نیروهای افغانی داریم و ما انتظار داریم که پاکستان حداقل اجازه ندهد که گروههای تروریستی در خاکشان آزادانه رفت و آمد کنند.))

گفته می شود که پاکستانی ها هم بنا به دلایلی در هدف قرار گرفتن رهبر طالبان دست داشتند، اما اسامه بن لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده در پاکستان کشته شد، مرگ ملا عمر رهبر سابق طالبان در این کشور اتفاق افتاد و اختر محمد منصور هم در پاکستان کشته شد. این کشور چه پاسخ و توجیهی می تواند برای جامعه جهانی در رابطه با این مسایل داشته باشد ؟:

 فولادی

(( پاکستان بعد از مرگ ملا اختر منصور در خاک پاکستان و بعد از مرگ ملا عمر در خاک پاکستان و بعد از کشته شدن بن لادن در خاک پاکستان هیچ گونه توجهی ندارد برای ان که بگوید تروریسم از داخل پاکستان سازماندهی نمی شود و حتی انتخاب رهبر جدید طالبان و تشکیل جلسات در داخل پاکستان صورت می گیرد .در این مورد که پاکستان خبر زمینه ساز کشته شدن ملا اختر منصور باشد من شک دارم زیرا پاکستان اگر قرار بود ملا منصور را از بین ببرد راههای مختلف دیگری داشت که او را از بین ببرد بدون این که شواهدی را در انظار بین المللی به وجود آورد که ملا منصور در خاک پاکستان کشته می شود هرچند  طالبان و طرفدارانش می گویند پاکستانیها همکاری کرده است اما من شک دارم که پاکستان بخواهد ملا اختر منصور را توسط آمریکاییها و در داخل خاک خودش از سر راه بردارد.)

به هر صورت ملا هیبت الله معاون سابق ملا منصور به عنوان جانشین وی و رهبر جدید طالبان تعیین و معرفی شده و سراج الدین حقانی و ملا یعقوب هم معاونان وی معرفی شدند. در این شرایط چقدر امکان حفظ انسجام طالبان وجود دارد و تغییرات احتمالی در مواضع طالبان چه خواهد بود؟:

 فولادی

(( کشته شدن اختر منصور در واقع ضربه روانی بر بخشی از طالبان وارد می کند طالبانی که احساس می کنند  فردا هر کسی به جای اختر منصور بنشیند ممکن است با چنین سرنوشتی مواجه شود .آنهایی که به نحوی مذاکره را به عنوان راه حل می دانند ممکن است وارد گفتگو با دولت شود و  از سویی ممکن است ملا رسول یک مقدار تقویت شود و نیروهای بیشتری از طالبان جانب ملا رسول را بگیرند که موضع نرمتر دارد .البته ممکن است یکسری تندروی هایی بکنند ولی یک ترسی وجود خواهد داشت که فردا ملا آخوند زاده هم ممکن است به همین سرنوشت دچار شوند و نشان از این که امنیت جانبی برای رهبران طالبان وجود نخواهد داشت و باعث می شود که یک تعداد دیگری از طالبان با خود این سوال را مطرح کنند که تا چه وقت این شرایط ادامه دارد که این وضعیت زمینه را برای صلح فراهم می آورد که بستگی دارد دولت افغانستان ، همسایه ها و کشورهای بین المللی چگونه می توانند از این فرصت استفاده کنند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید