این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 03 سرطان 1395 16:32

درگیری های مرزی بین نیروهای افغان و پاکستانی

 

 

 

درگیری های مرزی بین نیروهای افغان و پاکستانی هر از گاهی در مناطق مختلف افغانستان بویژه شرق این کشور رخ می دهد. نیروهای نظامی پاکستانی بارها این مناطق در خاک افغانستان را هدف راکت های خود هم قرار داده اند که تعداد زیادی از غیرنظامیان افغان در اثر آن کشته و زخمی شده اند.به گفته ی افغان ها درگیری های مرزی نیز معمولاً به این سبب رخ می دهد که نیروهای پاکستانی قصد پیشروی در خطوط مرزی و ایجاد پایگاه و تاسیسات در این مناطق را دارند و نیروهای افغان هم مانع این کار آن ها می شوند.پاکستانی ها خط فرضی که به نام خط دیورند مشهور است را مرز بین افغانستان و پاکستان می دانند در حالی که افغان ها این خط را به عنوان مرز به رسمیت نمی شناسند و آن را یادگار استعمار انگلیس قبل از تشکیل پاکستان می دانند که اقوام دو طرف این خط را از هم جدا کرد.زد و خوردهایی هم که اخیراً در منطقه ی تورخم در ولایت شرقی ننگرهار بین نیروهای دو کشور رخ داد باعث کشته و زخمی شدن ده ها تن از طرفین شد. درگیری هایی که به گفته ی مقامات افغان از سوی نیروهای پاکستانی آغاز شد.البته آن ها پیش از این آنچه را که مرز دو کشور می دانند بسته و مانع رفت و آمد به دو طرف آن شده بودند.مقامات افغان می گویند نیروهای پاکستانی قصد ایجاد یک دروازه در محلی که سیم کشیده شده بود را داشتند که سربازان افغان مانع شدند و درگیری آغاز شد.چنین درگیری هایی هر ازگاهی رخ می دهد اما اکنون کار به جایی رسیده که برخی از آگاهان می گویند حکومت افغانستان باید به خاطر تخطی های مرزی پاکستان به سازمان ملل شکایت کند.پرهیز از تحرکات در نقطه صفر کنونی یکی از اصل های توافق شده میان کابل - اسلام آباد بوده است، چیزی که اکنون به باور کابل، اسلام آباد آن را نقض کرده است.صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله ی افغانستان گفته درگیری پس از آن آغاز شد که مرزبان‌های پاکستانی کار ساخت تاسیسات مرزی را در این گذرگاه آغاز کردند و مرزبان‌های افغان مانع آن ها شدند.

صدیقی افزود که براساس "تفاهم‌نامه و قوانینی" که در مورد خط "دیورند" وجود دارد، نیروهای مرزی افغانستان حق دارند جلو تخلفات نیروهای نظامی پاکستانی را بگیرند.

وزارت خارجه افغانستان هم ضمن اظهار تاسف نسبت به وقوع این درگیری، در اعلامیه‌ای گفته که پاکستانی‌ها خلاف توافقات قبلی و موازین بین‌المللی اقدام به ایجاد تاسیسات مرزی کردند و سربازان آن کشور به روی سربازان افغانستان آتش گشودند که نیروهای امنیتی افغان دست به اقدام متقابل زدند. پاکستانی ها هم طرف افغان را متهم به آتش گشودن می کنند.

کارشناسان

عصمت الله  شینواری نماینده ولایت ننگرهار

مطیع الله خروتی ، کارشناس مسایل سیاسی

 

دلایل وقوع این درگیری مرزی چیست؟

عصمت الله  شینواری نماینده ولایت ننگرهار (( بر اساس معلوماتی که از منطقه تورخم داریم اول تعرض از طرف قوای پاکستان شروع شد و افغانستان هم واکنش نشان داد وهر دو تلفات زیادی دیدند. آنها می گویند این خاک و و سرحد از ماست و ما می گوییم که این سرحد از تو نیست. در این رابطه ملل متحد و ناتو که در افغانستان حضور دارد مداخله کنند و توافقات باید عملی شود.))

 

مطیع الله خروتی ، کارشناس مسایل سیاسی(( از مدتها به این طرف پاکستان درصدد هست که برای افغانستان مشکلاتی ایجاد کند. این فعالیتهای پاکستان زمانی به اوج خود رسید که دولت اسلامی افغانستان قراردادهایی با کشور هندوستان امضاء کرد و به خصوص بند سلما را عملا فعال ساخت و پلان بندهای دیگرکه آبهای افغانستان را مهار می کند زیر دست گرفت و همچنان پارلمان افغانستان را تمویل کرد و در مجموع دوستی هندوستان با افغانستان گسترش یافت بر این اساس پاکستان درصدد فعالیتهایی شد و عکس العمل نیروهای افغانستان در مقابل عمل پاکستانیها بوده است به خاطر این که خط دیورند هیچگاه بین افغانستان و پاکستان سرحد نیست .خط دیورند یک خط فرضی هست که انگلیسیها آن را در قلب افغانها کشید و اقوام را از هم جدا کرده است. حکومت های  افغانستان و پاکستان صلاحیت ندارند که آن را سرحد بسازند. تصمیم در قسمت گرفتن خط دیورند مربوط به مردم آن محل هست و عکس العمل دولت اسلامی افغانستان را  تایید می کنم و حق مسلم ما هست و آن خط سرحد نیست که آنها تاسیسات را ایجاد کنند.))

میرداد نجرابی رئیس کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان  

 (( مشکلات تورخم بهانه ها و دلایل مختلفی دارد. یکی این که پاکستانیها فعلا هم در منطقه بارانچه و هم در منطقه بامن دست به ساختن دروازه های مرزی زدند و این بار در تورخم زدند ولی به بهانه های مختلف کوشش می کنند که در فصل میوه راههای صادرات اموال تجارتی  افغانستان را ببندند زیرا از یک طرف آمدن صدراعظم هند در افغانستان ، بند سلما را افتتاح کرد و دوم سرمایه گزاری در بندر چابهار و باز شدن راه چابهار از مسیر دلارام - زرنج ،پاکستانیها را عصبانی ساخته است و می خواهند به بهانه های مختلف مشکلاتی ایجاد کنند به بهانه این که گویا سربازان افغان بر ما شلیک کردند و کوشش می کنند که جنگ و درگیریها را تشدید ببخشند چنان که در سالهای قبل در مناطق کونر و ننگرهار و نورستان با راکت پراکنی بالای مناطق مرزی و نقاط مسکونیف مشکلاتی را ایجاد نمودند.دولت افغانستان هم از راه نظامی و هم در تفاهم با جامعه جهانی باید وارد عمل شود چرا که یکی از بندهای موافقت نامه پیمان امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده آمریکا این هست که اگر افغانستان هدف حملات بیرونی قرار بگیرد باید آمریکا در کنار دولت افغانستان ایستادگی کند . دشمن تلاش کرد که در این اواخر به بهانه های مختلف در راههای دلارام – زرنج هم فشارهایی بر مناطق نیمروز به خصوص هلمند و ارزگان و قسمتی از قندهار وارد بکند تا این راه را ناامن جلوه بدهد و دولت افغانستان را در جامعه جهانی بی اعتبار بسازد و جلوی سرمایه گزاری را در افغانستان بگیرد و به بهانه های مختلف تلاشهایی را به راه انداخته است . کشتن ملا منصور در خاک پاکستان یکی از دلایل قوی حمایت پاکستان از طالبان هست با این بهانه ها زیر سوال ببرد و وضعیت را طوری وانمود بکند که گویا پاکستان در قسمت افغانستان ملامتی ندارد.بعد، قبل از آن مردن ملا عمر و قبل از آن هم کشته شدن

بن لادن در خاک پاکستان نشانه موجودیت تمام هراس افکنان در خاک پاکستان است و پاکستان دیگر هیچ دلیلی ندارد که بگوید من در جنگ با تروریسم در افغانستان با ایالات متحده آمریکا و کشورهای کمک کننده متعهد و صادق هستم . امیدوار هستم که دولت افغانستان شکایت رسمی را به شورای امنیت تقدیم بکند و همچنان پاکستان با مشکلات داخلی خود مثل کمبود انرژی ، مشکلات بلوچها و همچنین پشتون ها و گروههای مخالف ربرو است و روز به روز فشارش بیشتر می شود.))

برخی از کارشناسان مساله ی شکایت افغانستان از پاکستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد را مطرح می کنند و برخی هم صحبت از اقدام و پاسخ قاطع دولت افغانستان می کنند. راه حل این مساله چیست؟

عصمت الله شینواری (( حکومت و مردم افغانستان فعلا ضعیف هستند و توان این را ندارند که با یک مملکت خارجی بجنگند. ملل متحد خودش باید در این معامله مداخله  و راه حل پیدا کند. ما یک مملکت ضعیف هستیم هم هند و هم پاکستان می توانند به این جا بیایند و سرمایه گزاری کنند  زیرا ما به همه مملکتها  خصوصا با همسایه های خود نیاز داریم.))

قبل از این ها هم مشکلاتی بین پاکستان و افغانستان وجود داشته است و به گفته بسیاری از صاحبنظران، پاکستانی ها به هر نحو ممکن تلاش می کردند که در افغانستان ناامنی ایجاد شود. چرا چنین است و پاکستانی ها به دنبال چه هستند؟:

 خروتی (( از زمانی که پاکستان ایجاد همراه افغانستان دوستی نداشته است و همیشه درصدد این بوده است که پلان هایی درست کند که با آن افغانستان را تخریب کند.در زمان سردار داوود خان هر کسی که در افغانستان جرمی مرتکب می شد به پاکستان پناهنده می شد و پاکستان به او پناه می داد و هیچگاه پاکستان من حیث یک همسایه خوب با ما نبوده است . پاکستان هیچگونه تاسیسات اتمی نداشته است اما از سود  جنگ افغانستان در جریان تهاجم شورویها ، صاحب اتم شدند . سالانه از همین تخریب اوضاعی که پاکستان برای افغانستان ایجاد کرده است یک میلیارد دالر از ایالات متحده آمریکا بدست می آورد لذا پاکستان بخاطر این که همین پول از دستش نرود کوشش می کند در امتداد خط دیورند مشکلاتی را برای مردم افغانستان ایجاد کند و وضعیت را این طور وانمود کند که گویا در این جا وضعیت خراب هست .))

 

اگر چنین درگیری هایی بین نیروهای دو کشور باز هم اتفاق بیفتد و ادامه پیدا کند چه پیامدهایی خواهد داشت و چه اقدامی باید برای پایان کامل این درگیری ها و جلوگیری از تکرار آن صورت بگیرد؟:

شینواری (( برای هر دو مملکت نتیجه اش خراب هست وتجار هر دو طرف زیان می بینند.ملل متحد در این رابطه باید اقدام عاجل کند))

مقامات پاکستانی معمولاً افغان ها را عامل بروز برخی مشکلات و درگیری های مرزی می دانند. چه شواهدی در این زمینه وجود دارد و برای پایان دادن به این قضایا چه راهی وجود دارد؟:

خروتی (( افغانها هیچ وقت با همسایه های خود مشکل پیدا نکردند و همیشه با همسایه های خود حسن نیت داشتند. مابا همسایه های خود من حیث مسلمانان و من حیث کسانی که دارای دین مشترک و دارای زبان مشترک هستیم برخورد کردیم و هیچگاه کسی قبول نمی کند که مردم افغانستان برای پاکستان مشکلات ایجاد کند بلکه پاکستان هست که همیشه برای افغانستان مشکلات ایجاد کرده است .به خاطر این مسئله باید شورای امنیت ملل متحد در این رابطه تصمیم بگیرد و در رابطه با این که پاکستان ادعا دارد امتداد خط دیورند سرحد افغانستان و پاکستان هست این مسئله را به مردم محل و موضوع جنگ را هم به شورای امنیت ملل متحد موکول کنند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید