این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 19 سرطان 1395 11:50

ناامنی ها و افزایش حملات دهشت افکنانه در نقاط مختلف افغانستان

 

 

 

 ناامنی ها و افزایش حملات دهشت افکنانه در نقاط مختلف افغانستان بار دیگر ایجاد نگرانی کرده و توجه سازمان های بین المللی را هم به این مساله جلب کرده است.

بر اساس گزارش تازه ی سازمان ملل متحد دربارۀ اوضاع افغانستان حمله‌های هراس افکنان در سال ۲۰۱۶ میلادی به بالاترین سطح رسیده و خشونت‌ها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال گذشته، ۱۴ فیصد افزایش یافته است. روند صلح با طالبان با بن بست روبه روشده و دستاوردهای حکومت افغانستان در اصلاح نظام انتخاباتی ناچیز است.بر اساس گزارش یوناما که اوضاع افغانستان را در بخشهای امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اصلاحات انتخاباتی و روند صلح از اول ماه جنوری تا سی و یکم ماه مارچ سال ۲۰۱۶ میلادی بررسی کرده، در این مدت ۶۱۱۲ رویداد امنیتی رخ داده که نزدیک به ۶۸ فیصد این حملهها در جنوب، شرق و جنوب شرق کشور متمرکز بوده اند و در نتیجه آن ۶۰۰ غیرنظامی کشته، و ۱ هزار و ۳۴۳ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

گزارش حسینی

ناامنی ها و خشونت ها، همچنان دامنگیر افغانستان، مردمی که ده ها سال است با ناامنی ها و نابسامانی ها دست و پنجه نرم می کنند، هنوز از آن رهایی نیافته اند و حتی بیشتر از گذشته درگیر آن هستند. گزارش اخیر دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نشان داده که ناامنی ها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، در مقایسه با سال قبل، ۱۴ فیصد افزایش یافته و روند صلح با طالبان نیز با بن بست روبه روشده است.یکی از موارد ناامنی که اخیراً در نقاط مختلف افغانستان رخ داده و نگرانی هایی را هم به بار آورده است گروگانگیری ها از سوی افراد طالبان است که برخی از آن ها هم به کشته و مجروح شدن تعدادی از گروگان ها، که بیشتر، مسافران جاده ای بوده اند منجر شده است. کارشناسان می گویند گروگانگیری شیوه ای است که از سوی تروریست ها و حامیان آن ها برای ناراضی کردن مردم از حکومت به کار برده می شود. محمد قاهر سینا کارشناس سیاسی افغان می گوید" گروگان گیری یکی از تاکتیکهایی هست که از نظر استخباراتی، اکثر تروریستان چنین عملی را به دست می گیرند تا حکومت را تحت فشار شدیدی قرار بدهند. بعد از این که عملیاتهای نظامی بسیار شدیدی در نقاط مختلف افغانستان آغاز شد و طالبان شکستهای بسیار جدی را متقبل شدند تروریستها و حمایت گران استخباراتی از جمله استخبارات انگلیسها ، تاکتیک جدیدی را بکار بردند تا به این ترتیب بتوانند فاصله ای را بین مردم و حکومت ایجاد کنند و مردم از حکومت ناراض شوند"

دامنه ناامنی ها در افغانستان و حتی کابل پایتخت این کشور به گونه ای گسترده شده که پیشتر برخی مقامات پلیس این شهر از اتباع خارجی و خبرنگاران خواستند که بدون محافظ در سطح شهر گشت و گذار نکنند. چیزی که خشم آگاهان امور را بر انگیخت و آن را ناشی از بی کفایتی مسوولان امنیتی می دانند. سمیع دره ای کارشناس و روزنامه نگار افغان می گوید"فکر می کنم که پلیس کابل در این مسئله خطای بزرگی انجام داده است . ریاست جمهوری و مقامات ارشد حکومتی باید به این مسئله توجه کنند زیرا خبرنگاران از سوی افراد عادی تهدید نمی شود و حتی اگر تهدید شوند باید  پلیس ،امنیت انها را تامین کند"

با وجود این ها مقامات امنیتی افغان ضمن پذیرش وجود ناامنی ها می گویند برای تقویت و تجهیز نیروهای افغان به منظور آمادگی بیشتر آنان برای مقابله با ناامنی ها باید توجه بیشتری شود تا قادر باشند در برابر هرگونه اقدام تروریست ها و مخالفین در گوشه و کنار افغانستان ایستادگی کنند، جلو حملات احتمالی را گرفته و به آن ها پاسخ دهند. محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان می گوید" در قوای هوایی ما علاوه بر هلیکوپترها و طیارات بمبارانی و شکاری و همچنین تکنولوژی راکتی نیز دارد  در قسمت قوای زمینی ما به توپهای بسیار موثری که قوای پیاده ما را حمایت کند نیاز داریم"

برخی صاحبنظران انگلیس را در بروز ناامنی های بیشتر در افغانستان دخیل می دانند و می گویند این کشور برای دستیابی به مطامع خود در افغانستان با پاکستانی ها برای ناامن کردن اوضاع افغانستان همکاری می کند، ضمن اینکه حلقات پاکستانی که منافع خود را در ادامه بحران در افغانستان می بینند همچنان به بحران آفرینی و ایجاد ناامنی در افغانستان ادامه می دهند. عزیز احمد فانوس کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه کابل می گوید" روابط پنتاگون با پاکستان در این اواخر تیره تر شده است زیرا قبلا هم اعلام شده بود که پاکستان مهد تروریسم هست لذا فکر می کنم حامی اصلی پاکستان، انگلیس هست و در هلمند هم روابط بسیار قوی با گروه طالبان دارد. فکر می کنم آمریکا مفاد خود را در ادامه جنگ در افغانستان نمی بیند زیرا روسیه هم تقریبا به آمریکا اخطار داد که ناتو عملیاتی را انجام می دهد و خودسریهایی را در منطقه می کند. حضور نظامی آمریکا در افغانستان هم برای چین و روسیه و ایران خوشایند نیست و تنها پاکستان از جنگ منفعت برداری می کند. فکر می کنم پاکستان هم در این اواخر متوجه شده است که این جنگ آهسته آهسته به خود پاکستان نفوذ می کند لذا فکر می کنم آمریکا در استراتژی خود تغییراتی را وارد کرده است."

به هر صورت امنیت گمشده ی مردم افغانستان است که سال هاست به دنبال آنند و هر روزنه ای را جستجو می کنند تا بلکه امید خود را نسبت به برقراری آن و ایجاد صلح و ثبات پایدار از دست ندهند، گوشه ی چشمی هم به دولتمردانشان دارند. ))

...............................................................................................................

کارشناسان   

امیر فولادی

در کنار ناامنی هایی که از قبل هم وجود داشت اخیراً شاهد موارد متعدد گروگانگیری نیز بوده ایم که مسئولیت آن را هم طالبان به عهده گرفتند. چه پیش بینی از آینده امنیت در این کشور وجود دارد؟

امیر فولادی (( سال 2016 هرچند سال پر چالشی برای دولت افغانستان بوده است و ما شاهد نا امنیها بودیم ولی به نظر من طالبان و گروههایی مثل داعش دستاورد چندانی در این سال نداشتند . طالبان در سال گذشته توانستند شهر قندوز را برای  مدتی بگیرند و امسال هم حملات فراوانی را برای کنترل دوباره قندوز انجام دادند و در هلمند و مناطق مختلف حملاتی را انجام دادند اما طالبان به آنچه که می خواستند نرسیدند یعنی نتوانستند نقاط عمده ای را تحت کنترل خود دربیاورند و از طرف دیگر رهبر طالبان که یک چهره خیلی موثر و فعال بود در پاکستان کشته شد و رهبر جدید طالبان یک فرد نظامی نیست.. موضوع راهگیری یا گروگان گیری مسافرین با توجه به این که افغانستان یک کشور بزرگ هست و جغرافیای بسیار وسیعی دارد و در واقع امنیت تمامی شاهراهها و راهها که هیچگاه طالبان نتوانند نفوذ کنند کار بسیار سختی هست و از سویی  نشان می دهد که طالبان از روی ضعف به راهگیری و گروگان گیری پرداخته است.))

اما حکومت افغانستان هم بنا به گزارش سازمان ملل و نظرات صاحبنظران ناکامی های زیادی داشته است و پست های کلیدی امنیتی در دولت برای مدت ها خالی باقی ماند، اصلاحات انتخاباتی صورت نگرفت و کار به جایی رسیده که مقامات پلیس می گویند شهروندان خارجی و خبرنگاران بدون محافظ گشت و گذار نکنند، پیشتر هم انتقال قاری ظاهر از مسئولان استخباراتی طالبان در ولایت بغلان را داشتیم با موتر نیروهای پلیس که البته دستگیر شدند:

امیر فولادی (( وقتی که می گوییم طالبان به اهدافی که می خواستند نرسیدند به این معنا نیست که در سمت حکومت هیچ مشکلی وجود ندارد و دولت خیلی قوی هست بلکه دولت هم ضعف های فراوانی دارد. یک بخش عمده اش بحث فساد هست  که دولت در این قسمت دستاورد واضحی نداشته است .در هر کشوری، حکومتهای وحدت ملی با این چالشها مواجه می شوند بخاطر این که باید جانب دو طرف تصمیم بگیرد و خیلی وقتها تصمیم گیری را سخت می سازد .به هر حال علیرغم همه مشکلاتی که وجود داشت فکر می کنم که اوضاع افغانستان می توانست بدتر باشد ولی خوشبختانه هنوز گروههای تروریستی  نتوانسته اند شهرهای عمده را تسخیر بکند.))

نقش پاکستان در بروز و گسترش ناامنی ها در افغانستان

داکتر هاشم عصمت اللهی عضو سابق کابینه افغانستان  

(( پاکستان همواره در افغانستان د،اعش پروری و طالب پروری و القاعده پروری کرده است و تکیه گاه القاعده و طالبان و در حال حاضر تکیه گاه داعشیها پاکستان خواهد بود. پاکستانیها دست بردار جغرافیای افغانستان نیست و این چیزی است که برای دولت و ملت افغانستان هم روشن شده است و اینها باید بدانند این استراتژی پاکستان برای ملت افغانستان قابل تحمل نیست. بر همین اساس هست که هرازچندگاهی  پاکستان در نوارهای مرزی بخصوص در تورخم و جاههای دیگر تاسیساتی را در خاک افغانستان ایجاد می کند که به هیچ عنوان برای دولت و ملت افغانستان قابل قبول نیست و عکس العملها جدی بوده است .درست است که که ما مشکلات شدید اقتصادی و امنیتی و مشکلات اجتماعی در کشور داریم ولی به هیچ عنوان این مسئله برای فرد فرد ملت افغانستان قابل قبول نیست که سلطه پاکستانیها را در خاک خود قبول کند.))

جناب عصمت اللهی همچنان به نقش فریبنده ی آمریکا در روابط بین افغانستان و پاکستان اشاره می کند و معتقد است که آمریکا این تنش ها را به نفع خود می داند. از همین رو یک همسویی در سیاست های آمریکا و پاکستان در قبال مسایل افغانستان و ناامنی ها و بحران در این کشور وجود دارد:

 (( نقش آمریکا در این مسئله یک نقش فریبنده است و آمریکاییها می دانند که این مناقشات بین افغانستان و پاکستان به نفعشان هست و پاکستان بعد از جنگ جهانی دوم در همسویی با سیاستهای آمریکا راه رفته است و ما از آمریکا هم انتظار نداریم که به نفع افغانستان یا پاکستان کار کند. آمریکاییها به نفع خودشان کار می کنند و در قبال پاکستان و افغانستان، همان استراتژی  بحران و مدیریت بحران را دنبال می کنند و نفع آمریکا در این هست که کشمکش و این درگیری بین دو کشور اسلامی افغانستان و پاکستان باشد .

))

بحث ناامنی ها در افغانستان به نوعی با عملکرد پاکستانی ها و حمایت آن ها از گروه های تروریستی، گره خورد. چه راه هایی وجود دارد که با ناامنی هایی که از سوی پاکستان بر افغانستان تحمیل می شود مقابله صورت بگیرد ؟

فولادی ((کشته شدن بن لادن ، ملا اختر منصور و فوت ملا عمر در خاک پاکستان ،  نشان دهنده این هست که دولت پاکستان از گروه طالبان و شبکه حقانی و جریاناتی مثل حزب اسلامی در طول سالهای گذشته حمایت کرده و می کند. فکر می کنم چند مشکل عمده وجود دارد ؛پاکستان قصد اصلی خود را به صورت واضح بیان نمی کند مثلا بحث تثبیت خط دیورند که ممکن است یکی از خواسته های اصلی پاکستان باشد ولی آنها هیچ وقت به صورت واضح و شفاف با طرف افغانستان مطرح نمی کند یا اگر مطرح می کند در سطح خصوصی با بعضی از مسئولین طراز اول مطرح می کند ولی پاکستان به عنوان یک خواست مشخص مطح نمی کند تا دولت افغانستان هم در ارتباط با آن درخواست فکری بکند و تصمیم بگیرد و از طرف دیگر در داخل افغانستان هم متاسفانه بحث خط دیورند یک معضل هست یعنی کسی جرات  ندارد که بگوید مشکل خط دیورند حل شود یا افغانستان به رسمیت بشناسد . برای هر مشکل عمده یک راه حل منطقه ای وجود دارد که در این قسمت هم دولت افغانستان ترس دارد و نمی تواند علنا در مورد این موضوع بحث کند و دولت پاکستان هم آجندا و موضع آشکار نمی گیرد و بیشتر به صورت غیر مستقیم می خواهد که افغانستان ناامن باشد .فکر می کنم که در دراز مدت مشکل افغانستان و پاکستان باید حل شود و در این جا از مردم باید پرسیده شود که مردم افغانستان و مردم آن طرف خط چه تصمیمی دارند .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید