این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 16 جدی 1393 11:45

معیارهای تعیین وزرا

 

 

 

جنجال ها بین سران حکومت وحدت ملی و پارلمان افغانستان از حداقل یک و نیم ماه قبل جریان دارد، یعنی از زمان پایان مهلت چهل و پنج روزه ای که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در مراسم تحلیف خود برای معرفی وزیران پیشنهادی درخواست کرده بود. طی این مدت سخنگویان دولت بارها اعلام کردند که وزیران پیشنهادی به زودی معرفی خواهند شد و حتی زمان هم تعیین کردند که این کار صورت نگرفت. به هر صورت اعضای کابینه افغانستان دیر یا زود به پارلمان معرفی می شوند و اعضای پارلمان بررسی رای اعتماد به آنان را آغاز خواهند کرد. اما پارلمان در این رابطه چگونه عمل خواهد کرد و چه معیارهایی را باید در نظر بگیرد.
گزارش حسینی
((رئیس جمهوری افغانستان حدود سه ماه پیش در مراسم تحلیف گفت طی 45 روز کابینه را معرفی می کند اما اکنون سه ماه گذشته و کارشناسان می گویند اختلافات میان وی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و تیم هایشان سبب این تاخیر شده است. برخی از نمایندگان پارلمان هم چنین عقیده ای دارند، مانند غلام حسین ناصری که می گوید جنگ اینها بر سر قدرت، تقسیم قدرت و تقسیم نظارت هست و بر سر اقتدار افغانستان نیست.
اما ناراحتی اعضای پارلمان از تاخیر در معرفی کابینه سبب شد که بالاخره عبدالروف ابراهیمی رئیس پارلمان برای معرفی وزیران پیشنهادی ضرب الاجل یک هفته ای تعیین کند ونهادهای اجتماعی افغانستان هم ،ادامه این تاخیر را به صلاح مردم افغانستان نمی دانند و تاکید دارند که حکومت وحدت ملی هر چه زودتر کابینه پیشنهادی را معرفی کند سید ناصر موسوی عضو شبکه نهادهای مدنی افغانستان می گوید از هر دو رهبر حکومت وحدت ملی می خواهیم مردم را گروگان نگیرند و به خاطر منافع تیمشان مردم را قربانی نکنند . ما از این جا دادخواهی می کنیم که هرچه زودتر ظرف یک هفته دیگر کابینه را به پارلمان معرفی کنند تا حداقل آینده مردم روشن شود و مردم بفهمند که در کدام جهت باید حرکت کنند.
اما نزدیکان به حکومت وحدت ملی افغانستان می گویند پیشرفت های خوبی برای معرفی وزیران پیشنهادی صورت گرفته و کابینه جدید خیلی زود به پارلمان معرفی خواهد شد. از جمله محمد ناطقی می گوید ما در آستانه تشکیل حکومت وحدت ملی یا کابینه حکومت وحدت ملی هستیم . فکر می کنم که رئیس جمهور و رئیس اجرایی به وعده هایشان عمل کردند و گامهای مهمی در این راستا برداشتند.
به هر صورت مردم افغانستان بر معرفی افراد شایسته و متخصص از سوی حکومت به عنوان وزیران پیشنهادی تاکید دارندونمایندگان پارلمان افغانستان هم بر آن تاکید می کنند و می گویند قطعاً بر اساس معیارهای تعیین شده به کسانی رای خواهند داد که از تخصص و شایستگی لازم برخوردار باشند. آنان می گویند به افراد دارای تابعیت دوگانه یا چندگانه هم رای نخواهند داد: فریده حمیدی عضو پارلمان افغانستان می گوید پارلمان با قاطعیت می گوید به افرادی رأی خواهیم داد که شایستگی آن پست را داشته باشند و تحصیلات عالی و تجربه کاری داشته باشند و دارای یک تابعیت باشند . پارلمان به هیچ عنوان به فرد دو تابعیته رای اعتماد نمی دهد زیرا ما در گذشته ، از این رویداد تجربه خوبی نداشتیم.
به هر صورت حکومت وحدت ملی افغانستان طی روزهای آینده وزیران پیشنهادی را به پارلمان معرفی خواهد کرد و حالا چشم مردم افغانستان به نمایندگانشان در مجلس دوخته شده تا ببینند که آن ها با کابینه پیشنهادی حکومت چه برخوردی خواهند داشت.))
کارشناسان:
چمن شاه اعتمادی عضو پارلمان افغانستان.
سید مسعود حسینی کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه
 
طی هفته های اخیر جنجال هایی بین مجلس و حکومت وحدت ملی افغانستان بر سر معرفی وزیران پیشنهادی به پارلمان و بویژه انتقاد به خاطر تاخیر در این امر وجود داشت. اما بالاخره وزیران پیشنهادی به پارلمان معرفی خواهند شد. برخورد نمایندگان با وزیران پیشنهادی و مساله رای اعتماد به آنان چگونه خواهد بود؟:
اعتمادی ((از آنجایی که پارلمان افغانستان به نمایندگی از مردم افغانستان در این جا حضور دارد همیشه مراقب بوده است که کارها بر موازین و معیارهای قانونی در افغانستان در حرکت باشد . ما به لحاظ اصولی هم صلاحیت نظارت از کارکردهای حکومت را داریم و پارلمان افغانستان هرگز نخواسته است از آن خطوط اساسی یا خطوط قرمزی که داریم دور بمانیم.وزرایی که معرفی می شوند باید تعهد و تخصص و تعهد داشته باشند و دو تابعیتی نباشند . ))
حسینی (( اساسا باید زودتر از این کابینه افغانستان به پارلمان معرفی می شد تا رأای اعتماد را از پارلمان دریافت می کرد اما بنا بر دلایلی حکومت در معرفی اعضای کابینهتأخیر و تعلل داشت . اما فکر می کنم پارلمان افغانستان پارلمان جدیت لازم را در قبال دادن رأی اعتماد به اعضای کابینه نداشته باشد. در گذشته پارلمان افغانستان تحت تأثیر بعضی از مسائل قومی و سیاسی و بعضی از مسائل دیگر قرار می گرفت و جدیدا در انتخاب رئیس پارلمان چنین مسائلی پیش آمد و در دادن رأی اعتماد به بعضی از وزرا در کابینه های گذشته چنین مسائلی پیش آمد ولی روی هم رفته فکر می کنم که هر دو جناح وحدت ملی تأثیر خود را بر روی اعضای پارلمان دارند و اینها افرادی را که معرفی می کنند احتمالا با پارلمان ، صحبتهایی قبلا داشته است تا در دادن رأی اعتماد به اینها اقدام کند.
شاید در مواردی بعضی از مسائل خلاف قانون اساسی و خلاف تأکیدات پارلمان باشد که باید با آن برخورد کنند از جمله داشتن تابعیت دو گانه برای فردی که به عنوان کاندید وزیر به پارلمان معرفی می شود که چنین افرادی باید معرفی نشوند .))
اما تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان افغانستان همسو با رئیس جمهور غنی و تعداد زیادی هم همسو با عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی هستند ، چقدر امکان دارد که اعضای پارلمان بنا به هر دلیلی مصلحت هایی را در نظر بگیرند؟اعتمادی (( آنچه بیان شد مبتنی بر همان اصول و معیارها بود که در مدیریت کلان یک کشور لازم هست اما سلیقه ها و گروه بندیهای مختلف در درون پارلمان قابل تردید نیست. من حرف شما را تأیید می کنم که ممکن است در بخشی از موارد مصلحتهایی ایجاب نماید تا ما بخواهیم این بحران یا این تردید را به یک نحوی پایان دهیم و از طرفی هم همکاری تا حد امکان با حکومت افغانستان باعث این خواهد شد که ما یک رابطه خوب با حکومت در سالهای آینده داشته باشیم . فکر می کنم اگر بحث شایستگیها، تخصصها، تعهدها، تواناییها و ظرفیت ها که امروزبه شدت به آن نیاز داریم بر مراعات مصلحت قوم و جناح غلبه داده شود به سود افغانستان در دراز مدت خواهد بود.))
آیا این امکان وجود دارد که سران حکومت افرادی را به عنوان وزیران پیشنهادی به پارلمان معرفی کنند که چندان با معیارهای تعیین شده در قانون اساسی همخوانی نداشته باشند؟ و اگر آن ها احیاناً برخی از خصوصیات لازم را نداشته باشند آیا نمایندگان پارلمان به خاطر بعضی مصلحت ها از این مساله چشم پوشی خواهند کرد؟:
حسینی ((اعضایی که احتمالا حکومت آینده به پارلمان معرفی کند طبیعتا کسانی را معرفی نخواهد کرد که در تقابل و تضاد صریح با قانون قرار داشته باشند . فکر می کنم حکومت یک سری از مسائل قانونی را در نظر خواهد گرفت و افرادی را به پارلمان معرفی خواهد کرد که حداقل در نگاه نخست آنها هیچگونه مشکل حقوقی و قانونی نداشته باشند اما یکسری ارزشها و معیارهای اخلاقی هست که در جامعه افغانستان ،کار را مشکل می کند و همچنین مسائل دیگری مثل جناح بندیهای قومی، مذهبی، صنفی، گروهی و حزبی هم می تواند تأثیر داشته باشد . مثلا پارلمان افغانستان بر مبنای قانون تأکید می کند که باید افراد دو تابعیته معرفی نشوند و هنوز هم مشخص نیست که آیا حکومت جدید چنین افرادی را به پارلمان معرفی کند یا نکند. اما تجربه نشان می دهد افراد دو تابعیته ، تعهد لازم را نسبت به افغانستان نداشتند و کسانی که در در کرسی وزارت بودند همین که کرسی وزارت از آنها گرفته شد دوباره به دنبال کار و تابعیت دوم خود رفتند.))
رئیس جمهوری افغانستان از زمان روی کار آمدن و حتی قبل از آن همواره بر تحول،جدیت و قاطعیت عملکرد خودش و همکارانش در عرصه های مختلف تاکید داشته و رئیس اجرایی هم بر اصلاحات تاکید داشته است. انتظار مردم از کابینه آینده چه است؟
اعتمادی ((در افغانستان مسائلی از قبیل نا امنی و فساد وجود دارد که ما در حوزه های صحت و معارف و تحصیلات داریم . اینها قطعا یک شبه به وجود نیامدند و به این زودی هم از بین نمی روند اما گامی برای عبور از این نا بسامانی و مشکلات لازم هست در غیر این صورت اگر احیانا باز هم چاقوی دولتمردان حکومت وحدت ملی کند شود فکر می کنم اصلاح ساختار و سیستم در افغانستان با مشکل مواجه خواهد شد و ما بجای این که در 5 سال آینده به سوی بهبودی و اعمار سیستم مبتنی بر قانون به پیش رویم باز هم پا جا پای کسانی گذاشتیم که همیشه قانون را برای دیگران مفید دانسته اند . توقع مردم و پارلمان افغانستان برخورد جدی حکومت یا دولتمردان افغانستان با مواردی هست که از آنها به نام تخلف از قانون نام برده می شود زیرا تا قانون حاکمیت پیدا نکند قطعا کشور در مسیر سازندگی و شکوفایی قرار نخواهد گرفت.))
تا چه حد امیدواری وجود دارد که جدیت و قاطعیتی که سران حکومت وحدت ملی و بویژه رئیس جمهور غنی به آن تاکید دارند از سوی کابینه آینده عملی شود؟
حسینی (( جناب اشرف غنی همواره در حد سخن بر اعمال قانون در جامعه تأکید داشته است .متأسفانهما طی همین مدت زمان که ایشان در رأس دولت افغانستان قرار داشتند نتایج ملموس و مشهودی در این زمینه نداشتیم.اینها در مورد زمان معرفی اعضای کابینه ضدونقیض عمل کردند یعنی از یک طرف در حد سخن قاطعیت دیده می شود ولی در عرصه عمل متأسفانه این قاطعیت کمتر دیده می شود و فکر می کنم وجهه ای که در ابتدا دولت وحدت ملی داشت کم کم در بین مردم و جامعه خدشه دار می شود زیرا تا به حال با قاطعیت عملی نشده است .)) 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید