این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 21 جدی 1393 18:09

سفر رییس جمهوری به هرات

 

 

 

داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در راس یک هیات عالیرتبه دولتی به ولایت هرات افغانستان سفر کرد. این سفر آقای غنی پس از اعتراضات فراوان مردم این ولایت در رابطه با افزایش ناامنی ها و فساد در ادارات دولتی این ولایت صورت گرفت. او پس از نشست با بزرگان هرات تعداد زیادی از مقامات سیاسی، امنیتی و قضایی این ولایت را برکنار کرد. والی هرات هم پیشتر برکنار شده بود. آقای غنی قول داد که وضعیت هرات بهبود پیدا خواهد کرد.
گزارش فیض احمد محمدی از جریان سفر آقای غنی و هیات همراه به هرات:
(( در پی افزایش نا امنیها و اعتراضات گسترده مردم هرات، رئیس جمهور افغانستان داکتر محمد اشرف غنی با تدابیر شدید امنیتی وارد هرات شد. در این سفر سرپرستهای وزارتهای دفاع داخله،امنیت ملی و اداره ارگانهای محلی رئیس جمهور افغانستان را همراهی می کردند. رئیس جمهور غنی در جلسات متعددی با مقامهای محلی هرات ،بزرگان قومی، نمایندگان مردم هرات در شورای ولایتی، نمایندگان اصناف، علماء و روحانیون جامعه مدرسین و مجمع مردمی هرات روی مسائل اقتصادی و امنیتی و فرهنگی صحبت کرد. در این نشستها رئیس جمهور به گفته های نمانیدگان مردم هرات و اعتراضات آنان گوش داد .مردم هرات از نا امنیها، ترور و قتلهای زنجیره ای ، آدم ربایی و مین گزاریها،حملات مسلحانه مخالفان مسلح بر ولسوالیها و مراکز شهرها به شدت نگران بودند و مراتب اعتراض و انتقادشان را نسبت به بی توجهی مسوولان محلی هرات به استحضار جناب غنی رساندند .
این نا آرامیها از مدتها قبل هست که مردم هرات را نگران ساخته است و بارها نمایندگان مردم این ولایت در پارلمان افغانستان و شوراهای ولایتی، این
نا بسامانیها را فریاد زده بودند . اعتراضات گسترده مردم هرات، رئیس جمهور را وادار کرد تا هیئتی 25 نفری را به این ولایت اعزام کند و سپس خودش برای جستجوی راه حل مناسب به هرات بیاید. نتیجه 12 ساعت بررسی اوضاع امنیتی و حکومتداری در هرات در نشست خبری توسط رئیس جمهور اعلام شد.
جناب اشرف غنی بخاطر بهبود وضع و جلب رضایت مردم ،والی هرات را سبک دوش کرد و وزرای برق،گمرک، سارانوالی، معارف و مواد نفتی را برکنار نمود.علاوه بر این رئیس جمهور افغانستان دستور داد تا تمامی 15 قومندان امنیه ولسوالیهای هرات نیز برکنار و افرادی با تخصص و دلسوز در این سمت مقرر شوند. جناب غنی به برکناری برخی از روسای ادارات دولتی اکتفا نکرد و در فرمانی روسای اداره های معارف، برق و مواد نفتی را به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی کرد تا بازجویی شوند. رئیس جمهور افغانستان در پایان سفر پرکارش به هرات به مردم این ولایت اطمینان داد که به هر نحو ممکن جلو نا امنیها و آدم رباییها را خواهد گرفت . تقرریهای جدید در هرات صورت می گیرد و افراد جدیدی در این سمتها برگزیده خواهند شد . اما این که چقدر مفید هست محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان و عضو مجمع مردمی هرات نسبت به این اوضاع خوش بین هست و می گوید صدای مردم هرات شنیده شد و بخاطر زندگی مرفه برای مردم این تغییرات خوب خواهد بود.
یکی از خواسته های مردم تقرر والی این ولایت از مردم هرات بود که با مخالفت رئیس جمهور روبرو شد و جناب غنی علاقه دارد تا والیان ولایات را از ولایت خودشان تعیین نکند اما رئیس شورای متخصصان هرات می گوید: اگر والی از هرات تعیین می شد امور کاری بر وفق مراد می بود. او عقیده دارد مردم به شعور سیاسی خود دست یافته اند وهر والی که کفایت کاری نداشته باشد را نمی پذیرند.
هرات در غرب افغانستان شاهرگ اقتصادی این کشور محسوب می شود و همین امر باعث شد تا توجه ویژه رئیس جمهوری را به خود اختصاص بدهد.))
***************************************************
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از دیدار با بزرگان هرات و بررسی اوضاع، در یک کنفرانس خبری شرکت و گزارش کار خود در این ولایتارائه داد. او ضمن تاکید بر بهبود اوضاع در هرات گفت : سعی خواهد شد
شایسته ترین افراد در پست های دولتی قرار بگیرند و مردم هم خودشان قضاوت خود را در مورد مسئولان اعلام کنند.
کارشناسان:
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
امیر فولادی ، کارشناس مسایل سیاسی
 
ضرورت این سفر و تغییر و تبدیل های گسترده در هرات چیست؟:
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار(( ولایت هرات از شرایط خاصی برخوردار هست و از نظر استراتژیک یکی از ولایتهای مهم افغانستان به شمار می آید که نا امنی آن باعث ناامنی قسمت اعظمی از افغانستان می شود. مدتی هست که ولایت هرات دچار نا امنی و بی ثباتی هست که سبب شد خیلی از سرمایه گزاران ،سرمایه های خود را خارج کنند و متاسفانه این امر بخاطر بی توجهی مسئولین گذشته بود و مسئولین امروز هم به نوعی با این دردها و نا بسامانیها آشنایی کامل داشتند و خواستند در ابتدای راه حکومت خود به مردم هرات بگویند که ما به وعده های خود عمل می کنیم و امنیت شما برای ما خیلی مهم هست و حضور جناب اشرف غنی در هرات نشان دهنده این موضوع هست.مسئولین و مقامات ارشد دولت جمهوری افغانستان و شخص جناب رئیس جمهور باید واقع بینانه تر عمل کند زیرا والیانی که در هرات دچار مشکل می شوند از سوی حلقات خاصی دچار مشکل می وند و هر زمانی منافع این حلقات خاص در هرات مورد تهدید قرار می گیرد جوی را ایجاد می کنند و مقامات هرات را نا کارا می خوانند.)
 
امیر فولادی ، کارشناس مسایل سیاسی(( رئیس جمهور در شروع کار خود یکسری از اقدامات جدی را انجام داده است ولی از سوی دیگر برخی از کارهای دیگر تحقق نیافته است مثلا در مورد تعیین کابینه هنوز کابینه ای وجود ندارد و تمام والیها و مقامات دولتی به عنوان سرپرست هستند .در هرات شکایتهای زیادی وجود داشت و در سالهای گذشته هم مشکلات جدی وجود داشت و حکومت قبلی بیش از حد مصلحت گرا بود و نگاهی عمیق به مشکلات نداشت . اما اقدام اشرف غنی از این جهت خوب هست که حداقل کسانی که در جایی به عنوان مسئول گماشته می شوند احساس کنند که اگر مردم ازآنها راضی نباشند یا به مشکلات مردم رسیدگی نکنند برکنار می شوند.))
 
برخی کارشناسان از جمله جناب پناهی تاکید دارند مقامات حکومتی به شمول رئیس جمهوری در گزارش هایی که در رابطه با مقامات ولایتی به آن ها می رسدواقع بینانه عمل کنند چه مشکلاتی در این باره وجود دارد؟
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
(( از جمله دوسیه هایی که همیشه برای والیان هرات مشکل ساز بوده است دوسیه غصب زمینه های دولتی بوده است که در زمان دکتر صبا هم ،چون ایشان این دوسیه رامطرح کردند با جوی از مخالفتها روبرو شدند .در زمان جناب وحیدی هم تازمانی که ایشان همراه مسئولین بودند از سیاستهای ایشان حمایت می شد اما از زمانیکه دوسیه غصب زمینها را مطرح کردند یک عده از حلقات خاص در هرات آمدند و سیاستهای جناب وحیدی را زیر سوال بردند و نا امنی ایجاد کردند.))
اما این سفردر شرایطی که هنوز کابینه معرفی نشده و جنجال های بین مجلس و سران حکومتی جریان داردچقدر ضرور بود و آیا رئیس جمهوری با این اقدام به هدفش می رسد؟ امیر فولادی ، کارشناس مسایل سیاسی ((انتظار می رفت که بعد از تشکیل دولت وحدت ملی، کابینه معرفی می شد و متاسفانه جابجاییافراد هم دقیق صورت نگرفته است . بعضی از افراد که سابقه کار دولتی نداشتد در بعضی از پستها معرفی شدند که نه تنها باعث پیشرفت کشور نمی شوند بلکه کاری که در گذشته ممکن بودبه مدت یک هفته تمام شود حالا به ماهها زمان نیاز دارد. متاسفانه در این قسمت انتظارات مردم برآورده نشد.))
یکی از دلایل عمده ای که رئیس جمهورغنی و هیات همراه را به هرات کشاند به گفته خودش شکایت های فراوان از مسئولین به ویژه نهادهای امنیتی بود که تعداد زیادی از مسئولین امنیتی برکنار شدند. دولت در آینده چه سیاستی باید در بخش امنیتی اتخاذ کندو چه تمهیداتی رادر نظر بگیرد که در حوزه غرب و بویژه ولایت هرات مشکلات امنیتی از میان برداشته شود؟
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
(( مهم این هست که دولت جدید از ظرفیتهای امنیتی موجود در ولایت هراتبتواند به صورت درست استفاده کند ،از نیروهای انسانی گرفته تا موقعیت جغرافیایی ولایت هرات وساختارهایی که در ولایت هرات وجود دارد اگربراساس این ساختارها و بر اساس واقعیتهای موجود در ولایت هرات ، تصامیمی اتخاذ شود می توانیم بگوییم که دیگر شاهد ناامنی نخواهیم بود و اگر همان سیاست دوگانه ای که دولت گذشته نسبت به مسائل امنیتی و مسائل اقتصادی هرات در پیش داشت موفق نخواهیم شد . از طرفی مسئولینی که درهرات به عنوان مسئول امنیتی گماشته میشوند باید بر اساس خواسته ها و شرایط هرات و مردمش گماشته شوند نه بر اساس معاملات پشت پرده و زدوبندهای سیاسی که متاسفانه همیشه مردم هرات قربانی زدوبندهای سیاسی شدند . اگر در هرات دولتی مقتدر، مسئولین قاطع و با تدبیر داشته باشیم که برای مقابله با ناامنی و نابسامانیها طرح و برنامه درستی داشته باشند ما شاهدشکوفایی اقتصادی و امنیتی ولایت هرات هستیم و دولت باید به این مرکز توجه خاصی داشته باشدزیرا از نظر سیاسی و اقتصادی و فرهنگی می طلبد که مسئولین نگاه عمیقتری داشته باشند.))
با برکناری تعداد زیادی از مقامات ولایت هرات به عنوان یکی از ولایت های مهم و بزرگ افغانستان و معرفی تعدادی از آن ها به سارنوالی برای پیگیری دوسیه هایشان، چقدر امکان داردکه این مساله دربهبود عملکرد سایر مقامات در این ولایت و سایر ولایت های افغانستان موثر واقع شود؟
(( یک مقدار خوب هست زیرا باعث می شود عده ای فکر کنند که تضمینی وجود ندارد که هر کسی هرکاری دلش خواست انجام بدهد و هیچ کس از او سوال نکند . اما مشکل این هست وقتی که به صورت سیستماتیک کار به پیش نرود جواب نمی هد وقتی خود ستره محکمه و لویی سارنوالی توسط سرپرستها اداره می شود در نتیجه ما چگونه مطمئن باشیم که بخش عدلی و قضایی می تواند به صورت دقیق کار را انجام دهد . رئیس جمهور نباید خود را درگیر کارهای کوچک در سطح ولسوالی و در سطح ادارات سوم و چهارم وزارتخانه ها کند که اگر درگیر کند نمی تواند به کارهای اصلی برسد . اول در یک اداره باید مسئول صلاحیت داشته باشد تا بتواند مشکلات مربوط به خود را در سطح ستره محکمه و ولسوالیها برطرف کند و رئیس جمهور فقط نظارت کند. البته این اقدام باعث خواهد شد تا ولایات دیگر متوجه شوندکه دولت مرکزی آنها را بازخواست خواهد کرد در صورتی که کارها را درست انجام ندهندولی فکر نمی کنم تاثیرات عمیقی داشته باشدمگر این که کارها سیستماتیک روی دست گرفته شود یعنی در قدم اول مسئولین اصلی نهادها معرفی شوند و به صورت قانونی از طریق پارلمان رای اعتماد بگیرند و بعد از آن هم به مردم و رئیس جمهور و پارلمان پاسخگو باشند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید