این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 26 جدی 1393 15:19

جایگاه وحدت اسلامی در افغانستان

 

 

 

حضرت امام خمینی (ره) از دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول هر سال را به نام هفته وحدت نامگذاری کرد تا به این وسیله ضرورت و اهمیت وحدت بین مسلمین و دوری از اختلاف و تفرقه همواره مورد تاکید قرار بگیرد.رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای هم تاکید موکدی بر مساله وحدت مسلمین و ضرورت آن دارند.ایشان می فرمایند: ملتهای مسلمان باید با هم متحد شوند. در داخل هر کشور گروهها و مذاهب و جناحهای مختلف باید دست به دست هم بدهند و اختلافات فکری و عقیدتی و سلیقه ای و جناحی را بر حرکتهای اساسی خودشان حاکم نکنند تا بتوانند در مقابل دشمن بایستند.
ایشان در بیاناتشان تاکید دارند که دشمنان با انواع حیل تلاش می کنند ایجاد اختلاف کنند و وقتی مسلمانها سرشان به اختلاف با یکدیگر مشغول شد، مسئله‌ی فلسطین و ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا و غرب، در حاشیه قرار میگیرد و آنها امکان پیدا می کنند که نقشه‌های خودشان را عمل کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند من کسی را متهم نمیکنم به این که عالماً و عامداً نقشه‌ی دشمن را انجام میدهد، اما به طور قطع و یقین میگویم هر حرکت اختلافی، به هر شکلی، در میان ملتهای مسلمان، یا در درون یک کشور میان افراد آن کشور، بازی کردن در زمینی است که دشمن آن زمین را تعیین کرده است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای تاکید می کنند مسئله‌ی وحدت را همه باید جدی بگیرند؛ در درجه‌ی اول نخبگان سیاسی، نخبگان دینی، نخبگان دانشگاهی و نخبگان حوزه‌های علمیه ، مسئله‌ی وحدت را جدی بگیرند. زیرا ایجاد اختلاف مذهبی بین گروههای مختلف مسلمان، خطر بزرگی است و اگر دشمنان بتوانند آتش اختلافات فرقه‌ای را در یک جائی برافروزند، فرونشاندن آن جزو دشوارترین کارهاست. باید جلوی این کار را گرفت و این هم جز با ابتکار عمل و مجاهدت و اخلاص نخبگان در هر کشوری ممکن نیست و علما، دانشگاهیان، سیاستمداران و کسانی که دارای نفوذ و تأثیرند باید برای مردم نقشه‌ی دشمن را تشریح کنند .
ایشان می فرمایند شعار اتحاد اسلامی، یک شعار مقدس است. امروز اگر پیامبر مکرم اسلام (صلّی اللّه علیه و ءاله) در میان ما می بود، به اقتضای آیه‌ی شریفه‌ی «عزیز علیه ما عنتّم حریص علیکم بالمؤمنین رئوف رحیم»(3) ما را به اتحاد دعوت میکرد و از ایجاد اختلافاتِ اینچنینی جلوگیری میکرد. ما اگر چنانچه علاقه‌مند به نبی مکرم اسلام هستیم، باید این خواسته‌ی قطعی آن بزرگوار را تحقق ببخشیم.
***************************************************
 داکتر صاحب علی واحدی  ، کارشناس مسایل افغانستان در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران شرکت کرد، وی درباره مسائلی در رابطه با وحدت مسلمانان  در این کنفرانس مطرح شد، گفت ((بیست و هشتمین کنفرانس وحدت اسلامی به مناسبت هفته وحدت و میلاد مسعود حضرت پیامبر(ص) برگزار شد که الحمدالله تمام کشورهای اسلامی،علماء و اندیشمندان شرکت کردند و افتتاحیه این کنفرانس با سخنرانی دکتر روحانی رئیس جمهور ایران بود و بعد علماء و شخصیتهای کشورهای اسلامی صحبت کردند که محور صحبتها این بود که امروز جهان اسلام نسبت به هر زمان دیگر نیاز به وحدت و هماهنگی و اعتماد دارد ؛زیرا دشمنان اسلام  برای جلوگیری از بیداری اسلامی تلاش دارند که مانع وحدت اسلامی شوند و با ایجاد گروهای تکفیری و ایجاد تبلیغات سوء کاذبانه به نام شیعه و سنی می خواهند که از انسجام و شکل گیری امت واحد اسلامی جلوگیری کنند ودر این جا گفته شد که وظیفه علمای اسلامی این هست که بنا بر دستور صریح قرآن و همچنین فرمایشات پیامبر(ص) برای انسجام و هماهنگی و تشکیل امت اسلامی و استحکام پایه های وحدت تلاش کنند.))
هر سال از سالروز میلاد با برکت پیامبر(ص) گرامیداشت بعمل می آید و در کنار آن به مساله مهم وحدت تاکید می شود. پیامبر گرامی (ص) چگونه در صدر اسلام مساله وحدت و اخوت را تبیین و به آن عمل کردند؟
مولوی صاحب ضیایی  (( هدف از بزرگداشت مولود با سعادت و خجسته رسول امین (ص) به میان آمدن انقلابی در عرصه های دین و دنیا و همنوایی و همسانی انسانها در محیط زیست و در عالم زندگی و معیشت شان بوده است .تولد رسول امین (ص) یگانه تولدی بود که دنیا را از ظلم و جهالت و بی قانونی و از لجام گسیختگی و بالاخره از طغیان مهار کرد و نجات داد و دنیا به طرف قانونمندی آمد به همان منوالی که ما کتب دینی را در اختیار داریم. ویگانه چیزی که دنیا هم متوجه آن شد و بعد به طرف مکتب اسلام گرویدند شعار مباهات و مواسات و مدارا بود. مباهات همان برادری بود که از کانون مکتب فکری رسول امین (ص) افراد برجسته و بزرگی در عرصه های نظامی ، اقتصادی و اجتماعی پرورش یافتند که در آن تفکیکی بین سیاه پوست و سفید پوست نبود و در آن زمان فقط وحدت گرایی بود.))
نقش علما و نخبگان مسلمان در تشریح خطرات تفرقه و دوری از وحدت و همچنان نیاز به آگاهی بخشی به مردم در این رابطه چیست؟
واحدی (( در تاریخ اسلام داریم که شیخ محمود و سید جمال الدین و محمدعبده و آیت الله بروجردی  برای  ایجاد و شکل گیری و تایید مذاهب اسلامی، همدیگر را تقویت کردند و زمینه نفاق و تفرقه را که دشمنان می خواستند به اسامی مذهب و به اسم شیعه و سنی ایجاد کنند علماء جهان اسلام در آن شرایط وقتی فتوا دادند که مذهب جعفری مثل 4 مذهب اهل سنت مورد اعتبار و قانونیت و مشروع هست بالاخره حیله دشمن در ایجاد نفاق وتفرقه بین امت اسلامی خنثی شد .همین طور در عصر کنونی حضرت امام خمینی (ره) برای شکل گیری و گسترش وحدت جهان اسلام در مقابل جهان کفر مبارزه کرد زیرا یگانه ابزاری که دشمنان اسلام خصوصا آمریکا و اسرائیل و استکبار جهانی از طریق آن می خواهد اسلام را تضعیف کند و از استقرار کشورهای اسلامی و شکل گیری امت اسلامی جلوگیری کند فقط مذهب هست در صورتی که اسلام دین جهانی هست و مذاهب شیعه و سنی محترم هستند یعنی علمای تشیع به صراحت اعلام می کنند که مذاهب اهل سنت مورد احترام و تایید هستند و همچنین علمای اهل سنت، مذهب جعفری را تایید می کنند .
مقام معظم رهبری به صراحت اعلام کردند که مسئله شیعه و سنی فرع است و اسلام مهم هست پس ما به عنوان شیعه و سنی برادریم و نباید زمینه بدهیم تا دشمنان اسلام به اسم شیعه و سنی به اسلام ضربه بزنند زیرا دشمنی دشمنان اسلام ،با اسلام هست . فقط به عنوان یک ابزار می خواهند به اسم شیعه و سنی اصل ریشه اسلام را بخشکانند و به امت اسلامی آسیب برسانند  و کشورهای اسلامی را تحت سیطره قرار دهد و رژیم صهیونیستی همیشه بر سرزمین فلسطین و قدس حاکم باشد.  لذا امت اسلامی و علماءاسلامی باید به این نکات متوجه باشند و به دستورات علماء خصوصا حضرت امام،مقام معظم رهبری و علمای طراز اول اهل تشیع و تسنن عمل کنند و امت اسلامی و ملت مسلمان را با اصول اسلام آشنا کنند.))
با توجه به شرایط  خاص دنیای اسلام و تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان، نیاز امروز جهان در رابطه با نزدیکی و یکپارچگی مسلمانان چگونه است؟ مولوی صاحب ضیایی(( بر اسا س همین مواسات و برادری بود که همه اقوام و قبایل و پیروان ادیان دیگر به طرف اسلام روی آوردند و به همان شکل که در آن زمان اتحاد و وحدت ضرورت مبرم داشت و پیامبر گرامی اسلام بسیار تلاش کردند که وحدت به میان بیاید و الحمدالله تا به امروز آن خط جاودانه وجود دارد و دنیای امروزی هم به مکتب وحدت بخش اسلام نیازمند هست که جهان اسلام با هم متفق و متحد شوند تا بهانه ها و توطئه های استعمار خنثی شود . برای تمام کسانی که پیرو خط فکری رسول امین هستند لازم و واجب هست که اتحاد و اتفاق کنند تا این پیکر مستحکم اسلام از پشت سر ضربه نخورده باشد و دشمنان در لباس اسلام و دشمنان در غیر لباس اسلام نتوانند که بر مکتب اسلامی ضربه وارد کنند))
**************************************************
مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی همواره با وحدت و برادری در کنار یکدیگر زندگی کردند. چه کار باید صورت بگیرد که این یکپارچگی پایدار باشد و توطئه های دشمنان هم در این عرصه خنثی شود؟ داکتر صاحب واحدی(( الحمدالله در جامعه ما افغانستان ،اخوت و برادری وجود داشت که حالا برادران اهل سنت در مراسم عاشورای حسینی شرکت می کنند و برادران اهل تشیع در مراسم برادران اهل سنت شرکت می کردند . اما دشمنان سعی می کنند در این جامعه  تفرقه مذهبی ایجاد کنند و می خواهند از این آب گل آلود ماهی بگیرند که الحمدلله با ایجاد شورای اخوت اسلامی و علماء و کانونهای فرهنگ اسلامی روی همبستگی کار می کنند.))
وضعیت وحدت در افغانستان چگونه بود و مردم و علمای افغان در این رابطه چگونه عمل کردند؟ مولوی صاحب ضیایی
(( ملت مسلمان افغانستان الگو هست و ملتی هست که اسوه حسنه دارد. علمای ما کار کردند تا اختلافات را از میان بردارند. اختلافهایی در باب فروعات ایجاد شد  ما نادیده گرفتیم . امروز ما به یگانه چیزی که اهمیت می دهیم درخت پربارو پربهای اسلام هست که  اگر شاخه های این درخت قطع شود بار دوم شاخچه های دیگر را می زند . درافغانستان بین تشیع و تسنن اختلاف وجود ندارد بلکه تشیع در کنار تسنن و تسنن در کنار تشیع  ایستاده هست و مصداق وحدت امت مسلمان را در افغانستان ،بالفعل علماء تشیع و تسنن تمثیل دادند و این مصداق شده است که باعث افتخار در کل کشورهای اسلامی خواهد بود.)

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید