این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 06 دلو 1393 10:11

کابینه پیشنهادی حکومت وحدت ملی

کابینه پیشنهادی حکومت وحدت ملی

 

 

 

کابینه پیشنهادی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان پس از گذشت بیش از صد روز از مراسم تحلیف ریاست جمهوری این کشور اعلام شد. نمایندگان پارلمان افغانستان هم به زودی کار بررسی صلاحیت و مساله رای اعتماد به این افراد را آغاز خواهند کرد. ترکیب کابینه پیشنهادی حکومت وحدت ملی چگونه است؟ آیا این همان کابینه مورد انتظار مردم و نمایندگان آنان است؟ نمایندگان پارلمان در مورد آنان چگونه تصمیم گیری خواهند کرد؟ 
 گزارش حسینی :
کابینه حکومت وحدت ملی افغانستان با گذشت بیش از یکصد روز از عمر این حکومت و پس از یک انتظار طولانی، سرانجام معرفی شد. نمایندگان پارلمان افغانستان هفته پیش رو، کار بررسی صلاحیت و مساله رای اعتماد یا عدم اعتماد به آنان را آغاز خواهند کرد. بحث ها و گفت و گوها در محافل سیاسی و خبری و بین نمایندگان پارلمان آغاز شده و نظرات متفاوتی در رابطه با کابینه پیشنهادی وجود دارد. برخی از کارشناسان و نمایندگان پارلمان، این کابینه را کاملاً غیرتخصصی و بی تجربه می دانند که ارزش این همه انتظار را نداشت. جعفر مهدوی عضو پارلمان افغانستان می گوید:
((روند گزینش افراد در یک پروسه با در نظر گرفتن یک سلسله از ملاحظات مجموعه های سیاسی بسیار طولانی و پیچیده بود اما فکر می کنم این کابینه ارزش این همه وسواس سه و چهار ماهه  را  نداشت.  اگر رئیس جمهور به فاصله یک یا دو هفته بعد از مراسم تحلیف افراد را معرفی می کرد بسیار خوب بود اما پس از گذشت سه یا چهار ماه مردم و پارلمان افغانستان توقع داشتند که چهره های بسیار توانمند ومتخصص را معرفی می کردند و پارلمان افغانستان با یک اطمینان کامل به آنها رای می داد.
بین 80 تا 85 فی صد از افرادی که معرفی شدند فاقد تخصص و تجربه کاری هستند و شاید بین 10 الی 15 درصد از اینها افرادی باشند که شایسته رای پارلمان را داشته باشند اما متاسفانه برخی از افراد به لحاظ تخصص و تجربه کاری بسیار ضعیف هستند. ))
برخی کارشناسان اما می گویند در انتخاب اعضا و ترکیب کابینه برخی معیارها از اهمیت خاصی برخوردار بود که به نظر می رسد این معیارها از سوی سران حکومت وحدت ملی افغانستان در نظر گرفته شده. وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان:
(( چند اصل در گزینش اعضای کابینه مهم بود که با توجه به شرایط افغانستان باید آن را در نظر گرفت. اول اصل تخصص و مدیر و مدبر بودن بود و دوم ترکیب قوم کابینه هست یعنی این که اقوام مختلف در افغانستان باید در این کابینه نمایندگی داشته باشند. که البته وابستگیهای سیاسی هم مهم بود. مسئله دیگر اینکه این  افراد در گذشته به فساد اداری متهم نبوده باشند تا مردم به آنها اعتماد کنند و در عین حال ه در گذشته وزیر نبوده باشند . آنچه که ما در این کابینه می بینیم تا حدی کوشش شده است که همین اصول رعایت شود .)) حالا مردم افغانستان که هم سران حکومت وحدت ملی و هم نمایندگان پارلمان را انتخاب کرده اند منتظرند ببیند که نمایندگانشان در مجلس با کابینه پیشنهادی و معرفی شده از سوی این حکومت چه برخوردی خواهند کرد.
.............................................................................................................
کارشناسان :
فوزیه کوفی ، نماینده ولسی جرگه
قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی
 
ارزیابی ترکیب کابینه
فوزیه کوفی ، نماینده ولسی جرگه
 ((این کابینه از عمق مردم افغانستان برنخواسته است و دردهای مردم را دوا نمی کنند . کابینه ، کابینه ای حزبی و گروهی هست و در این کابینه کسانی را معرفی کرده اند که اینها در همان وزارت مسلکی  متخصص نیستند البته فکر می کنم که بر اساس  مصلحتها ، کسانی را که حزب سیاسی داشتند و یا معاون اینها بودند و در زمان اینها در کمپاین کار کردند از همان اقشار معرفی کردند اما این کابینه ،کابینه ای ملی و مردمی نیست .))
 
 قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی
(( کابینه از افرادی تشکیل شده است که  تحصیلشان و تجارب کاری شان بسیار واضح هست و در مورد شخصیتهایی که در این جا نامزد وزارتخانه ها شدند شناخت ملی وجود دارد لذا پارلمان به زودی اینها را تایید می کنند و مشکل زیادی وجود ندارد و مردم احساس آرامش روانی پیدا کردند که یکی از مشکلات عمده شان حل شده است لذا به کابینه امیدواری بیشتر وجود دارد.))
با گذشت بیش از یکصد روز از عمر حکومت وحدت ملی و انتظار طولانی برای معرفی کابینه، برخی از نماینده های  پارلمان بر این نظر هستند که این کابینه ارزش این همه انتظار را نداشته است؟
 فوزیه کوفی ، نماینده ولسی جرگه
(( من نظر مردم و نماینده های مردم افغانستان را تایید می کنم زیرا سه ماه زمانی بسیار طولانی برای معرفی یک کابینه هست .برای معرفی کابینه یک ماه هم برای جروبحث کردن زیاد بود و اینها کابینه ای را معرفی کردند که به درد مردم افغانستان نمی خورد. مردم افغانستان به اندازه بهای خونشان ،افغانستان را آزاد کردند اما این کابینه ، کابینه ای قومی و حزبی هست و این کابینه اصلا نمی تواند برای مردم افغانستان نمایندگی کند .اینها سه خانم را به کابینه معرفی کرده بودند که یکی از آنها حتی توان معرفی کردن خود را نداشت و وقتی آن خانم نتواند خودش را به کابینه معرفی کند چگونه می تواند به نمایندگی از زنان افغانستان در چوکی قدرت بنشیند .اینها کسانی هستند که از بیرون آمدند و حالا می خواهند صندلیهای کابینه افغانستان را اشغال کنند که ما ابدا چنین اجازه ای را نمی دهیم. پارلمان افغانستان در این مورد تصمیم می گیرد و به آنها اجازه رفتن به کابینه را نمی دهد .))
اعضای پارلمان چطور می توانند مطمئن شوند که اگر به این افراد رای اعتماد بدهند آن ها به مسئولیت های خود عمل خواهند کرد ؟
 قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی
 (( پارلمان افغانستان در این مورد می تواند بر بنیاد قانون فیصله بدهد. کابینه از نظر ترکیب ملی به کلی مناسب هست و از نظر تمام اقوام و اقشار خصوصا قومیتهایی که بیشترین درصد را در کشور تشکیل می دهند همه آنها در کابینه سهم دارند. از سوی دیگر  از نظر سیاسی و عقیدتی کابینه ای که معرفی شده است با احزاب عقیدتی و سیاسی  اکثریت اعضای پارلمان تضادی ندارند لذا در این جا هم پارلمان مشکل خاصی نخواهد داشت. از نظر تعهداتی که پارلمان از کابینه می خواهد واضح هست که پارلمان در آغاز مرحله می تواند صرفا تعهد در خواست کند .از طرفی پارلمان در جریان انتخابات به صورت کامل با همین دو گروه  رئیس اجرایی و رئیس جمهور تقسیم شده بود و امروز کابینه هم توسط هر دو گروه با مشورت کامل درست شده است لذا  فکر می کنم که پارلمان در این جا جنجالی ایجاد نخواهد کرد.))
بعضی از کارشناسان می گویند  تعداد زیادی از نماینده های پارلمان طرفدار آقای اشرف غنی رئیس جمهوری و تعداد زیادی از آن ها هم طرفدار عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی هستند و حتی در زمان انتخابات برای آنها کمپاین کردند. بنا بر این به وزیرانی هم که آنها پیشنهاد کردند رای خواهند داد، آیا همین طور است؟
 فوزیه کوفی ، نماینده ولسی جرگه
(( شکی وجود ندارد که حتی همان افرادی که در تیم بودند به یکی از همین کاندیدها ( داکتر اشرف غنی احمد زی و داکتر عبدالله) رای بدهند و خانه ملت هم جزء مردم افغانستان هست.  یک وکیل به نفع داکتر عبدالله کمپاین کرد و یک وکیل هم به نفع داکتر صاحب اشرف غنی احمد زی کمپاین کرد اما وقتی اینها کمپاین کردند به این معنا نیست که همه منافع ملی مردم افغانستان را زیر پا بگذارند و آنچه که جناب اشرف غنی و داکتر عبدالله می گوید ما آن را تایید می کنیم .
اگر آنها به راه درست و منطقی نروند ما ابراز نظر می کنیم و استقلال و منطق خود را داریم. هر فردی که به خانه ملت رفته است از جایگاه مردمی خاصی برخوردار هست و کسانی که رفته اند افرادی آکادمیک و با سواد هستند و آنها تصمیم خود را می گیرند .))
 خانم کوفی می گوید که اگرچه تعداد زیادی از نماینده ها در کمپاین ها با آقای غنی و عبدالله همکاری کردن ولی این دلیل نمی شود که وزیران پیشنهادی آنها را بدون قید و شرط بپذیرند و طبق قانون و خواسته های مردم در مورد آنها تصمیم می گیرند. ؟
قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی
 ((به دلیل این که اعضای پارلمان از نظر علایق سیاسی بیشتر به همین دو گروه رئیس جمهور و رئیس اجرائیه تقسیم بودند  البته برخی از سوالها را  ایجاد خواهند کرد و مشاجره هایی را با اعضای کابینه در جریان مجالس معرفی اعضای کابینه خواهند داشت که یک نمایش دیپلماتیک هست که باید پارلمان انجام دهد و تعداد محدودی از اعضای پارلمان شاید به کلی رای مثبت یا منفی ندهند تا این که وانمود شود همه وزیران نباید صد در صد موفق اعلام شوند لذا در آنجا سوالهایی خواهند کرد خصوصا در مقابل وزارتخانه هایی که مربوط به نیروهای امنیتی کشور می شود و  در مورد شخص وزیر دفاع کشور که  در  گذشته سه سال رئیس ارتش بود و او ممکن است زیر برخی از سوالها و تعهدات جدید برود.))
 
حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان طبق گفته های خودش در ارتباط نزدیک با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری فعلی قرار دارد و در امور مختلف به وی مشورت می دهد. آیا ممکن است  مشوره های وی در انتخاب اعضای کابینه پیشنهادی هم تاثیرگذار بوده باشد؟
فوزیه کوفی ، نماینده ولسی جرگه
 (( اگر جناب اشرف غنی به مشورت حامد کرزی نیاز داشته باشد  فکر نمی کنم مردم افغانستان زعیمی به نام اشرف غنی داشته باشند . رئیس جمهور باید ابتکار داشته باشد و مردم افغانستان را بشناسد. اکنون حکومت در یک رخصتی اعلام نشده قرار دارد و در وزارتخانه ها کاری وجود ندارد و تقرریها و تبدیلیها منع شده است و مردم افغانستان به ستوه آمده اند. اگر حکومت به همین منوال پیش رود و وزیران از پارلمان رای نگیرند در نزد جامعه جهانی و تمام مردم افغانستان عیب هست.))
بعضی از کارشناسان معتقد هستند که سران حکومت وحدت ملی در انتخاب وزیران پیشنهادی برای کرسی های وزارتخانه ها مطابقت تخصص، تجربه و تحصیلات این افراد با وزارتی که برای آنها پیشنهاد شده است را در نظر نگرفتند. ؟
قاهر سینا ، کارشناس مسایل سیاسی
(( سر بعضی از اینها باید انتقاد صورت بگیرد مثلا اینها از تیم متخصصی که صحبت می کنند در انتخاب کرسیها و اشخاص به یک اندازه موضوع تخصص رادر نظر نگرفته اند   جناب محمود صیقل به حیث وزیر آب و برق پیشنهاد شده است در حالی که جناب صیقل وزیر موفقی در مسائل روابط خارجی و ارتباطات خارجی و طرح استراتژیک روابط خارجی کشور هست و می توانست در وزارت امور خارجه بهترین شخص باشد در حالی که هردو وزارتخانه مربوط به گروه جناب رئیس اجرایی بودند لذا می توانست اینها را در اینجا انتخاب کند یا بر فرض مثال در قسمت انتخابی که از تیم جناب رئیس جمهور شده است که جناب فیض الله زکی را به حیث وزیر ترانسپورت انتخاب کردند در حالی که ترانسپورت در دنیا به یک مدیریت خاص اختصاص دارد که جناب فیض الله در این مورد نه تحصیلات  و نه تجربه کاری دارند بلکه بیشترین تجربه کاری ایشان در مسائل سیاسی ،ارتباطات عامه و مسائل فرهنگ هست. از این نمونه ها بسیار زیاد هست که می توان بر آنها انتقاد کرد و به تبصره گرفت. اما در این شرایط و بعد از این که بیشتر از 110 روز گذشت در چنین حالتی شاید پارلمان به همین قناعت کند. ))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید