این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 12 دلو 1393 11:57

پارلمان و کابینه

 

 

 

داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان قبلا کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان این کشور معرفی کرد و به انتظار سه و نیم ماهه مردم و پارلمان در این رابطه پایان داد. او ضمن قدردانی از صبر مجلس نمایندگان و مردم افغانستان، به خاطر تاخیر درمعرفی نامزد وزرا افزود: کابینه در برابر مجلس نمایندگان و مردم پاسخگو خواهد بود.
او همچنان طی بیانیه ای پلان های پنج ساله کاری حکومت را در عرصه های مختلف ملی و بین المللی به مجلس نمایندگان اعلام کرد. در این برنامه به موضوع معرفی وزیران پیشنهادی و چگونگی برخورد پارلمان افغانستان با آن می پردازیم.
 
گزارش حسینی
((کابینه وحدت ملی افغانستان بالاخره پس از ماه ها انتظار از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری به پارلمان این کشور معرفی شد. او گفت که کابینه در برابر مجلس و مردم پاسخگو خواهد بود و هرگاه وزیری مورد شک قرار بگیرد باید استعفا دهد. وی تاکید کرد: مجلس در رابطه با رد و یا تایید وزیران پیشنهادی صلاحیت تام دارد . وی افزود  مردم از فساد خسته اند. هر وزیر مسئول هست که با اقدامات مشخص و منسجم بیاید . اگر یکی از وزیر صاحبها مورد شک قرار گرفت خودش استعفا خواهد داد و یا تعقیب خواهد شد . اگر من اشتباهی کردم در خدمت تان هستم.
اما برخی از نمایندگان پارلمان از ترکیب کابینه پیشنهادی راضی به نظر نمی رسند چنانچه غلام سرور فایض، وحدت ملی را حلقه گم شده این ترکیب می داند و به دنبال آن می گردد.وی گفت کابینه معرفی شده را مظهر بی عدالتی ، بی انصافی و مظهر حق طلبی می دانم. 17 ولایت و 10 ملیت از مدیریت کلان دولتی حذف شده اند . وحدت ملی کجاست.
نمایندگان پارلمان افغانستان همچنان بر یک تابعیته بودن اعضای کابینه تاکید دارند و می گویند به وزیران پیشنهادی دو تابعیته رای اعتماد نخواهند داد. مجلس همچنان افراد دو تابعیته را از لیست وزیرانی که باید برای آن ها رای گیری شود حذف کرد. برخی مانند غلامحسین ناصری تاکید دارند که حتی اگر حکومت چنین جفایی بکند و افراد دو تابعیته را معرفی کند، پارلمان نباید به آن ها اجازه ورود به کابینه را بدهد.
تعدادی از نمایندگان هم می گویند مجلس در نظر ندارد که به کابینه پیشنهادی رای اعتماد ندهد البته در صورتی که آن ها شرایط ذکر شده در قانون را داشته باشند و شرایط هم کاملاً مشخص است. سید محمد جمال فکوری بهشتی می گوید اگر کاندیدان محترم شرایط قانون اساسی مثل تحصیلات عالی، سابقه علمی، و داشتن سن 35 سال را داشته باشند باشند اعضای پارلمان رای اعتماد خواهد داد و ولسی جرگه مصوبه ای دارد که بر اساس آن هر صاحب وزیری که تابعیت کشور دوم را داشته باشد نمی تواند شامل این پروسه شود. بنابراین سه کمیسیون (دین و معارف، روابط بین الملل، تفتیش مرکزی) از مجموع 18 کمیسیون ولسی جرگه بررسی را شروع کرده اند تا تمام کاندیدان محترم بیایند و در جلسه عمومی ولسی جرگه پلان های کاری و برنامه ها و اهدافشان را قرائت می کنند و تا روز شنبه پروسه ختم می شود و احتمالا روز یکشنبه پروسه رای دهی باشد. در این 3 یا 4 روزمطالعه اسناد و وسوانح صورت می گیرد و اگر کسی تابعیت یک کشور دیگر داشته باشد از این پروسه خارج می شود در غیر این صورت شامل پروسه رای دهی می شود.
عبدالروف ابراهیمی رئیس پارلمان هم پس از معرفی وزیران پیشنهادی از سوی رئیس جمهوری، خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: با توجه به مسئولیت هایی که داریم باید شایسته سالاری و عدالت را در تصامیم خود در رابطه با کابینه در نظر بگیریم.وی گفت امروز توپ در میدان ولسی جرگه شورای ملی افغانستان هست. با توجه به همین صلاحیت و با توجه به مسئولیت ایمانی و وجدانی که در برابر ملت افغانستان داریم شایسته سالاری و عدالت در قانون اساسی یک اصل هست این را در نظر گرفته و با احترام به مصوباتی که در داخل تالار داشتیم حتما تصمیم خود را در زمان معین خواهیم گرفت.
و حالا مردم افغانستان که ماه ها منتظر تشکیل کابینه مانده اند چشمانشان به نمایندگانشان است که با کابینه پیشنهادی سران حکومت وحدت ملی چگونه برخورد خواهند کرد.  ))   
.......................................................................................................
کارشناسان
عبدالستار خواصی عضو پارلمان افغانستان  
داکتر نقیب الله فائق ، نماینده ولسی جرگه
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
 
برنامه کاری پارلمان در رابطه با وزیران پیشنهادی
 عبدالستار خواصی عضو پارلمان افغانستان 
((نامزد وزرا طبق معمول برنامه هایشان را ارائه می کنند و سوال و جواب می شوند . تا روز یک شنبه یا دو شنبه که آنها برنامه هایشان تمام شد اگر مشکل دو تابعیته بودن اینها حل شد در روز بعد به طرف رای دهی می آیند. رئیس جمهور افغانستان تمام برنامه های کاری خود را در تمام عرصه ها که بیشتر از ده مورد می شد را ارائه کرد.فکر می کنم که برای ولسی جرگه ملاک و اساس اول برنامه های رئیس جمهور هست و دوم اینها مجری برنامه ها هستند. وقتی که برنامه از بالا داده شود وزرا مجری برنامه ها هستند. وقتی که اینها برنامه ها را اجرا کردند بعدا معلوم می شود که اینها مدیریت اجرای این را دارند یا ندارند.
شایعه ای بود مبنی بر این که گویا نامزد وزیر تحصیلات عالی سنش کمتر از 35 سال هست و بعد مشکل حل شد و سنش کامل بود. در مورد دو تابعیته بودن ولسی جرگه مصوبه ای دارد که برای آنها صندوق نمی گذارند زیرا قانون اساسی صراحت دارد که تنها تابعیت افغانستان داشته باشد .))
 
کابینه پیشنهادی و سخنان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مجلس چگونه بود؟
داکتر نقیب الله فائق ، نماینده ولسی جرگه
(( بعد از انتظاری طولانی کابینه حکومت وحدت ملی به پارلمان افغانستان معرفی شد. توقعات مردم بسیار زیاد بود اما نسبت به کابینه دو دوره رئیس جمهور حامد کرزی متخصص تر، مسلکی تر، و آدمهای پاک تر در این کابینه وجود دارد و از جانب دیگر سخنان رئیس جهور اشرف غنی روی مسائل مختلف و برنامه 5 ساله امیدوار کننده بود که برنامه 5 ساله خود را با نماینده های مردم در جریان گذاشت  
صلح، امنیت، روابط با کشورهای همسایه و جهان، مسائل حقوق زنان و بشر، جوانان ، بیکاری و اشتغال زایی برنامه های موثری بود که توجه نماینده های مردم افغانستان را به خود جلب کرد.))
محمد اشرف غنی کابینه پیشنهادی را به پارلمان معرفی کرد. اعضای پارلمان مدت ها منتظر ای مساله بودن و حالا که زمان رخصتی های زمستانی شان است با کابینه پیشنهادی مواجه شدند. به نظر شما نمایندگان چگونه عمل خواهند کرد؟ آیا مساله رخصتی ها در عجله آن ها تاثیر خواهد داشت؟  
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
((ریاست جمهوری به پارلمان رفت و از نماینده ها خواست که برای وزرای پیشنهادی دولت حکومت وحدت ملی رای بدهند. چیدمانی که در کابینه حکومت وحدت ملی هست چیدمان مورد انتظارمردم نبود . مردم انتظار وزرایی را می کشیدند که در ابتدای معرفی دچار مشکل نشوند.ما در پارلمان هم افراد دلسوز و هم افراد معامله گر داریم . اگر بر اساس نیازهای افغانستان برای جامعه و ملت افغانستان دلسوز باشند فکر می کنم تاخیر در تعطیلات زمستانی نمایندگان پارلمان هیچ تاثیری در زندگی شخصی و سیاسی آنها نخواهد گذاشت .آنها از لایحه داخلی خود می توانند استفاده کنند وتعطیلات خود را به تعویق بیندازند و به صورت کارشناسی و خاص و از روی علم، نه احساس و نه معامله و نه برتری جویی به وزیری که واقعا لیاقت وزیر شدن را دارد رای دهند .نماینده های پارلمان باید به دور از منافع شخصی، گروهی و حزبی عمل کنند و واقعا شخصی توانمندی برای کار در جامعه ای مانند افغانستان را دارد به عنوان وزیر انتخاب کنند نه بر اساس زدوبندهای سیاسی که ما در طول 13 سال گذشته دیدیم و شاهد آن بودیم . ))
تعداد زیادی از کارشناسان و نماینده ها در پارلمان ،ترکیب کابینه را نامناسب می دانند و اعتراض دارند. چه ضرورت هایی وجود داشت که کابینه پیشنهادی با چنین ترکیبی معرفی شود؟ آیا تمام وزیران پیشنهادی از پارلمان رای اعتماد می گیرند؟
 داکتر نقیب الله فائق ، نماینده ولسی جرگه
((حکومت شرکای زیادی دارد و هر کدام سهم خود را در افغانستان می خواهند لذا راضی ساختن اینها بسیار مشکل هست و در آخر دیدیم که به اعتراضات سید اسماعیل خان پاسخ مثبت داده شد و یکی از نزدیکان آنها را به وزارت انرژی و آب گماشتند اما نماینده های مردم هم درک می کنند که اگر در افغانستان رئیس جمهور لازم باشد و در افغانستان حکومتی لازم باشد کابینه هم ضرورت پیدا میکند لذا بر اساس ضرورت ،موکلین بخاطر پیشبرد کارها و مشکلات به بخشی از کابینه رای خواهند داد و افراد خوبی هم در این کابینه دیده می شود که می شود به آنها رای داد اما این که رئیس جمهور یا مردم توقع داشته باشد که به همه اینها رای داده شود عملی نخواهد بود.))
در رابطه با معرفی وزیران پیشنهادی دو تابعیته هم صحبت های زیادی مطرح شد، پارلمان هم این افراد را از لیست حذف کرد. چه ضرورتی بود که این افراد معرفی شوند؟
محمد جواد پناهی ، روزنامه نگار
 (( در سیستم انتخاب کاندید وزرا، ضعفهایی از سوی دولت وحدت ملی وجود داشت و وزیر دو تابعیتی باید قبل از کاندید شدن  تابیعت خارجی خود را حذف کند و به تابعیت افغانستان برگرد.تعجب می کنم که چرا رئیس جمهور فرصت سوزی می کند تا بخواهد زمان پارلمان را هدر بدهد و به نوعی از پارلمان وقت بگیرد تا به خواسته های خود برسد که در این جا این گمان مطرح می شود که جناب اشرف غنی خواسته است زمان بخرد و به نوعی افکار عمومی مردم را آرام کند تا به افرادی که در طول مبارزت انتخاباتی به جناب رئیس جمهور کمک کردند  بگوید که من به شما سهم می دهم اما افراد شما به دلایلی رای نیاوردند و در پشت سر  کابینه دیگری یا کابینه اصلی معرفی می شود. یا این که کسی را نداشته است و مجبور به معرفی این افراد شده است زیرا وی  گفته بود در دولت آینده هیچ چهره تکراری در کابینه ما حضور نخواهد داشت که باز هم بر خلاف آن شعار ،رئیس امنیت ملی و جناب کریمی در زمان حکومت حامد کرزی از مسئولین بلند پایه وزارت دفاع بودند.از طرفی هم کسانی که معرفی شدند به نوعی ضعف مدیریتی یا تصمیم گیری جناب اشرف غنی را می رساند که چرا با این که شما آگاه بودید شخصیتهای دو تابعیته نمی توانند وزیر شوند باز هم شما اینها را به پارلمان معرفی کردید و فکر می کنم یکی از سوالاتی که در آینده پارلمان از جناب رئیس جمهور خواهد پرسید این هست که با تاخیر چند ماهه ای که شما داشتید باز چرا چنین اشخاصی معرفی می شوند . فکر می کنم این امر به بحثهای عمیقی نیاز دارد که باید مشخص شود که اهداف رئیس جمهور از معرفی چنین اشخاصی چیست . آیا خواهان رسیدن به اهداف سیاسی هست و آیا برنامه دیگری در پشت سر این وزرا دارند که قابل بحث هست.))      
تعدادی از نمایندگان پارلمان در رابطه با ترکیب کابینه نقطه نظراتی داشتند و انتظار داشتند که با آن ها مشورت شود و از اینکه چنین نشده ناراحت هستند. آیا ممکن است که این ناراحتی در مساله رای اعتماد به وزیران پیشنهادی تاثیر بگذارد؟فایق (( وکلا متوجه شدند که تعدادی از اینها نمی توانند در افغانستان خدمت کنند و از جانب دیگر وکلا در کمپاینهای هر دو تیم محترم بودند و برای آنها از تیمها توقعاتی داشتند. در این کابینه از وکلا مشوره ومصلحتی صورت نگرفته است لذا وکلا از هر دو داکتر در تیم هایشان شکایت دارند و بر همین اساس شاید از کابینه انتقام بگیرند تا زمینه ای ایجاد شود هر دو داکتر اینها را بخواهد و از شکایت آنها سوال کنند و به خواسته های آنها مشوره ، مصلحت یا پاسخ مثبت بدهند. روحیه مجلس نه آنقدر خوب هست که بتوانند رای بگیرند و نه آنقدر بد هست که همه رد شوند بلکه در یک حالت میانه هست. ))
از بحث رای اعتماد به کابینه پیشنهادی که بگذریم آقای اشرف غنی در مجلس در رابطه با پلان پنج ساله کاری حکومت وحدت ملی هم صحبت کرد.  از بین رفتن فاصله میان قریه ها و شهرها از لحاظ سیاسی و اجتماعی، تبدیل شدن ولایات سرحدی به نقطه های ترانزیتی، نتظیم بازار آزاد و انکشاف اقتصادی، از مهمترین پلانهای کاری رییس جمهور در پنج سال آینده بود آنگونه که خودش مطرح کرد. چقدر حکومت وحدت ملی قادر خواهد بود که این برنامه ها را پیاده کن؟ و برای اینکه حکومت موفق شود چطور باید عمل کند؟
پناهی ((  حکومت وحدت ملی به وعده های خودعمل نکرد و مردم انتظار داشتند که حکومت وحدت ملی  براساس زدوبندهای قومی و گروهی و حزبی شکل نگیرد بلکه به یک کابینه متخصص نیاز دارد، کابینه ای که بتواند به نیازهای افغانستان پاسخ دهد و به سیاستهای رئیس جمهور در پارلمان جامه عمل بپوشاند و رهبری کند که وزرای معرفی شده ،این توانمندی را از نظر علمی ، سیاسی و از نظر جایگاه سیاسی و اجتماعی در افغانستان ندارند . آن چیزی که دولت را موفق می کند این هست که خارج از تمام زدوبندهای سیاسی و برتری جوییها بخواهند بر اساس واقعیتهای افغانستان کار کنند))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید