این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 23 دلو 1393 14:27

شوراهای ولایتی؛ مشوره یا نظارت

 

 

 

اعضای شوراهای ولایتی سراسر افغانستان پیشتر در اعتراض به لغو صلاحیت نظارتی این شوراها بر کار ادارات دولتی، در کابل گرد همایی تشکیل دادند و با محمد اشرف غنی رئیس جمهور هم دیدار کرده و اعتراض خود را به وی منتقل کردند.در بسیاری از ولایات افغانستان هم دفاتر شوراهای ولایتی بسته شده و اعلام کرده اند که تا زمان مشخص شدن قضیه ،این دفاتر بازگشایی نخواهد شد.
این اعتراضات در پی آن صورت گرفت که مجلس نمایندگان، ده روز پیش قانون شوراهای ولایتی را "بعد از حذف صلاحیت نظارتی آنها" تصویب کرد. بر اساس این قانون وظیفه این شوراها تنها مشوره دهی به نهادهای دولتی است.این جدی ترین اقدام هماهنگی است که از سوی اعضای شوراهای ولایتی در اعتراض به حذف صلاحیت نظارتی و کاهش آن به نقش مشورتی فاقد قدرت تصمیم گیری الزام آور، صورت می گیرد.قرار است فردا شنبه اداره ارگان های محلی با نمایندگان شوراهای ولایتی جلسه ای داشته باشد که به گفته نمایندگان این شوراها نتیجه آن مشخص می کند که دفاتر آن ها بازگشایی خواهد شد یا تصمیم دیگری خواهند گرفت.
گزارش حسینی
((جنجال بر سر نقش نظارتی شوراهای ولایتی افغانستان است ، نقشی که توسط پارلمان از آن ها گرفته شده است اما اعضای این شوراها می گویند اگر این نقش از آن ها گرفته شود، در حقیقت فلسفه وجودی شوراها از آن ها گرفته شده و دیگر لزومی ندارد به کار خود ادامه دهند.سید احمد خاموش رئیس عمومی انسجام امور شوراهای‌ ولایتی اداره مستقل ارگانهای محلی می گوید: محمد اشرف غنی  رئیس جمهور افغانستان، اداره مستقل ارگانهای محلی را موظف کرد  طرح چگونگی نقش شوراهای ‌ولایتی را در مشوره با روسای شوراهای‌ ولایتی تکمیل کند.وی گفت  نظر رئیس جمهور بر این بود که با اصل صلاحیت نظارتی هیچ مخالفتی ندارند البته با تجارب 8 سال گذشته نگران این بود که شاید از این صلاحیت سوء استفاده صورت بگیرد به همان منظور اداره مستقل ارگانهای محلی را هدایت دادند  تا حدود اعمال صلاحیت نظارتی  معرفی کنند . به این دلیل که وضاحتی در اعمال صلاحیت نظارتی  نبود در اکثر اوقات از این صلاحیت نظارتی که به وکیلان داده شده بود سوء استفاده صورت می گرفت .
نمایندگان شوراهای ولایتی  می گویند در دیداری که با رئیس جمهور داشته اند نظر وی در رابطه با نقش نظارتی شوراهای ولایتی مساعد بوده است و از آن ها خواسته که طرح ارائه شده را با اداره ارگان های محلی مورد بررسی قرار دهند. حسیب استانکزی رئیس شورای ولایتی لوگرمی گوید ما به ارگ ریاست جمهوری دعوت شده بودیم و رئیس جمهور حرفهای خود را زدند و ما هم حق خود را می خواستیم . ما گفتیم که یا حق نظارت به ما بدهید و یا اینکه ما در خانه های خود بنشینیم زیرا شورای ولایتی بدون نظارت هیچ معنایی ندارد و رئیس جمهور گفت من طرفدار شما هستم و حق نظارت را به شما می دهم و آنها گفتند که ما طرح را به ارگانهای محل سپردیم و رئیس صاحبان 34 ولایت افغانستان با هماهنگی طرح را ببینند و اگر به نفع مردم افغانستان و به نفع شورای ولایتی بود مشکلی نیست و من در پارلمان آن را طرح می کنم و من  با هماهنگی شما با پارلمان حرف می زنم و طرح را به آنها می دهم.
فیض الحق احسان؛ رئیس شورای ولایتی غور هم، می‌ گوید حذف صلاحیت نظارتی، دست دیگران را در فساد اداری بازتر می ‌کند.اما نگرانی ها در مورد سوء استفاده ها از نقش نظارتی شوراهای ولایتی ظاهراً توسط رئیس جمهور به گوش نمایندگان شوراهای ولایتی رسیده است و اینکه باید تعدیلاتِ لازم در قانون شوراهای‌ ولایتی به پارلمان افغانستانپیشنهاد شود. حسیب استانکزی می گوید آن ها طرح ارایه شده را بررسی خواهند کرد و تاکید کرد که رئیس جمهور می گوید: بعضی از تشویشها از سالهای قبل بوده است و ما به شما صلاحیت می دهیم و با شما موافق هستیم ، شما طرح را ببینید و اگرموافقت کنید  ما مشکلی نداریم. روز شنبه طرح را می بینیم که اگر با ارگانهای محل موافقت کردیم و اگر طرح به نفع مردم افغانستان بود در چوکات قانون اساسی که حق نظارت را به ما داده اند در میان می گذاریم  و اگر طرح به نفع مردم افغاستان  نبود به اعتراضات خود ادامه می دهیم و درهای شورای ولایتی را باز نمی کنیم .
طبق قرار، جلسه نمایندگان شوراهای ولایتی سراسر افغانستان با اداره مستقل ارگان های محلی این کشور جهت بررسی طرح ارائه شده برای بازنگری در حیطه صلاحیت های شوراهای ولایتی فردا برگزار می شود. نمایندگان شوراهای ولایتی می گویند باید ببینند که نتیجه جلسه چه می شود و آن ها پایان جلسه، در خصوص بازگشایی دفاتر شوراها تصمیم خواهند گرفت.))
کارشناسان :
امیرفولادی
سید حسین اشراق
اهمیت نقش نظارتی شوراهای ولایتی به چه میزان است و چرا پارلمان تلاش می کند که این نقش را از آنها بگیرد؟
 فولادی کارشناس مسایل افغانستان(( برای نهادینه شدن دموکراسی و همچنین نقش نظارتی مردم و نماینده های مردم در سطح ملی و همچنان در سطح ولایتی خوب هست که شوراهای ولایتی نقش نظارتی داشته باشند و در دراز مدت افغانستان به همان سمت و سو پیش رود؛ منتها متاسفانه به دلیل این که پدیده جدید در افغانستان هست ممکن است کارآیی و موثریت زیاد در بسیاری از ولایات نداشته باشد و در بسیاری از ولایات نه تنها باعث پیشرفت و سرعت کار نمی شود بلکه باعث سوء استفاده و  کندی کار و پیشرفت می شود زیرا متاسفانه  در این 12 سال  چه در سطح پارلمان و چه در سطح شورای ولایتی، منافع ملی و منافع عام از سوی بسیاری از وکلا و نماینده های مردم در نظر گرفته نشده است و بیشتر منافع شخصی یا جناحی ارجحیت داشته است. فکر می کنم داشتن نقش نظارتی در شورای ولایتی در دراز مدت کاری خوب هست اما در کوتاه مدت دچار مشکل می شود اما برداشتن کامل نقش نظارتی در شورای ولایتی کار درستی نیست زیرا وجود شوراهای ولایتی را زیر سوال می برد یعنی شورای ولایتی صرفا بخاطر گرفتن معاش و دفتر و اداره جدید اگر باشد هزینه زیادی را در برمی گیرد و از طرف دیگر افغانستان باید زیر بناهای دموکراسی را پایه گزاری کند که شوراهای ولایتی و بعضی از شوراهای ولسوالی  ایجاد شود که در واقع همان ترکیب لویی جرگه که قرار باشد قانون اساسی را اصلاحات بیاورد  به خیلی از موضوعات بزرگ ارتباط می گیرد که ما شورای ولایتی یا شورا ی ولسوالی داشته باشیم . منتها باید راهکاری سنجیده شود که هم مانع پیشرفت کار نشود و هم شفافیت و نظارت شورای ولایتی را هم داشته باشد.))
سید حسین اشراق(( روند مردم سالاری در کشورهای مختلف بستگی دارد به اینکه چقدر حکومتها و دولتمردان توسط مردم و نهادهای مردمی نظارت و هدایت می شوند و زمینه شفافیت و محاسبه از عملکردشان صورت می گیرد. فکر می کنم همانطور که نهادهایی در سطح ملی مانند ولسی جرگه یا سنا یا نهادهای دیگر وجود دارند که کل سیستم دولت را هدایت کنند در ولایات هم ایجاب می کند که نمایندگان انتخابی مردم در نهادی به نام شورای ولایتی فعال باشند و زمینه ای وجود داشته باشد که حکومتها در اداره های محلی ،کارگزاران دولتی را نظارت بکنند و زمینه شفافیت بیشتر و محاسبه کار آنها را به وجود آورند و همچنان یک رابطه نزدیک میان مردم و حکومت به وجود آورند.))
پیش از این هم اصلاح قانون شوراهای ولایتی، جنجال برانگیز شده بود. گفته می شود نمایندگان این شوراها انتظار دارند در سطح ولایتی نقش یک پارلمان کوچک را بازی کنند اما تلاش شد که نقش این شوراها تنها در حد مشوره دهی باشد. چرا نماینده های پارلمان سعی می کنند نقش نظارتی را از شوراهای ولایتی بگیرند؟
امیرفولادی (( متاسفانه این امر در افغانستان مرسوم هست خیلی از افراد دوست ندارند که نقشی که  آنها  در سطح بالاتر دارند افرادی در سطح پایین تر، آن نقش را داشته باشند.  آنها فکر می کنند که ساحه نفوذشان محدود می شود در حالی که ما در دوران گذشته پارلمان شاهد بودیم که بسیاری از وکلای پارلمان در طول یک سال یک یا دو بار بیشتر  به ولایاتی که مربوط به آنها می شود سفر نکرده اند  و همیشه در مرکز بوده اند .  این منطق منطقی نادرست هست که وکلای پارلمان بتوانند خالیگاه حضورشان را در سطح ولایات پر کنند در حالی که برخی از ولایات نا امن هست و خیلی از وکلا بخاطر نا امنی هم نمی توانند سفر کنند و حتی برای ولایات امن هم وقت کافی ندارند و صرفا در ایامی که پارلمان تعطیل هست و بعضیها به دیدوبازدید تبلیغاتی می روند یا به نحوی آمادگی برای دوربعد را می گیرند .  فکر می کنم این تلاش ، تلاشی درست نیست و منطقی هم نیست که فکر کنند آنها تداخل کاری دارند زیرا آنها همیشه در سطح ولایات هستند و نظارتی دوامدار برای دولت لازم هست که این از عهده وکلای پارلمان برنمی آید. ))
 
وظایف اعضای پارلمان مشخص است که مهمترین آن ها قانونگذاری است و همچنان رابط بین مردم و دولت هستند و کارکردهای ادارات دولتی را هم در سطح کلان بر عهده دارند. شوراهای ولایتی هم می گویند  که می خواهند در سطح ولایات بر کارکردهای نهادهای دولتی نظارت داشته باشند چنانچه جناب فولادی هم گفتند نمایندگان پارلمان فرصت این را پیدا نمی کنند که بصورت ریز کارکردهای نهادهای دولتی را در سطح ولایات زیر نظر داشته باشند، پس چرا در تلاش گرفتن این نقش از شوراهای ولایتی هستند؟ منتقدان می گویند  که نقش نظارتی شوراهای ولایتی هرگز مخل نقش نظارتی پارلمان نیست و این تصور غلط است که شوراهای ولایتی،مسؤولیت پارلمان را تحت الشعاع قرار می دهند.
سید حسین اشراق (( متاسفانه معیارها برای شکل گیری دولت و حکومت و همچنان در جابجایی کادرها کافی نیست  و در شکل گیری پارلمان هم یک سری از معضلات و مشکلات وجود داشت .  فکر می کنم ولسی جرگه افغانستان از کاستیهای فراوانی برخوردار هست و ظرفیت درآنجا پایین هست و قبل از این که اکثر نمایندگان مردم افغانستان به وظایف اصلی خود یعنی قانو نگذاری و نظارت و تامین رابطه مردم یا حکومت و دولت بپردازند بیشتر رویکردهای شخصی و سیاسی دارند و تلاش دارند که شعاع تاثیرگزاری شان بر ولایات مربوطشان گسترده باشد به همین دلیل  فکر می کنم این نقش نظارتی که مربوط به شورای ولایتی بوده است بیشتر در زیر سایه این نوع گرایش با مشکل روبرو شده است و  فکر می کنم که اعضای ولسی جرگه بیشتر به دنبال تاثیر گزارهای خودشان در کابل و ولایات بوده اند.))
بعضی از کارشناسان می گویند  که حکومت افغانستان هم چندان تمایلی ندارند که شوراهای ولایتی نقش نظارتی فعال بر ارگان های دولتی داشته باشند هرچند که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری قول همکاری با این شوراها را داده است. 
 فولادی ((  اگر نقش شورای ولایتی برجسته تر باشد و بر ولسوالها و والیها نظارت داشته باشد به نحوی می توانند مانعی را ایجاد کنند یا به نحوی حکومت را در سطح محلی تحت نظارت بگیرد. برای کسانی که طرفدار شفافیت نیستند یک مانع هست ولی به هر میزان که قدرت توزیع شود و نهادهای مختلف نظارت بر فعالیتهای همدیگر بکنند یک نوع تفکیک قوا صورت بگیرد و فکر می کنم که به نفع مردم و دموکراسی در افغانستان هست .))
رئیس جمهور افغانستان با مسئولان شوراهای ولایتی دیدار کرده است  و گفت  پیش نویس طرحی را آماده کرده است  که بر اساس آن نقش نظارتی به شوراهای ولایتی بازگردانده می شود  و این پیش نویس را به پارلمان ارائه می کند، با وجود این باز هم تعدادی از کارشناسان معتقد هستند که دولت در هر صورت از ناظران بر اعمال خود در سطح کلان و خرد به نوعی هراس دارد و زیاد مایل نیست که آن ها حضور فعالی درعرصه های مختلف داشته باشند. اشراق ((دولت اشرف غنی و قبل از آن دولت حامد کرزی همیشه از نقش موثر نهادهای برخواسته از اراده مردم یک مقدار ترس داشتند و این ترس برمی گردد به اینکه، این حکومتها به گونه جدی با اراده مردم پیوند ندارند به همین دلیل هست که هم خود حکومت اشرف غنی چندان به این مسئله دلبستگی جدی ندارد و به یک اداره دولتی وظیفه سپرد که طرحی در این زمینه آماده کند . جناب رئیس جمهور می توانست در این رابطه عکس العمل نشان دهد و با نماینده های مردم در ولسی جرگه ملاقاتهای توجیهی را صورت دهد و آنها را تشویق می کرد تا نقش شوراهای ولایتی را تضعیف نکنند .))
آقای اشراق معتقد هستند که اگر رئیس جمهوری مایل به نقش نظارتی شوراهای ولایتی می بود طرحی را که از آن حرف زد شخصاً پیگیری می کرد و او را به یک اداره دولتی دیگر که همان اداره ارگان های محلی است واگذار نمی کرد. آیا بهتر نیست که این مساله از مرجع بالاتری پیگیری شود؟
فولادی (( شورای ولایتی  نباید روی مجموعه ارگانهای محلی باشد. در قسمت گرفتن معاش و خیلی از موضوعات دیگر به قسمی استقلال آنها زیر سوال می رود . اداره ای که در قبال والیها و تایید والیها و ولسوالیها مسئولیت دارد و  مدیریت شورا ی ولایتی را از خاطر بودجه و موضوعات مهم لازم دارد این امر استقلال شورا ی ولایتی را زیر سوال می برد. فکر می کنم با توجه به این که همه این چیزها در افغانستان تازه هست و خیلی از آنها با توجه به فرهنگ حاکم در افغانستان ممکن است جواب ندهد طبیعی هست ولی در مجموع داشتن شورا ی ولایتی و نقش نظارتی برای آنها در دراز مدت به نفع افغانستان خواهد بود و کمک می کند به این که شفافیت به وجود آید و کلا از تمرکزی که در گذشته داشته است خارج شود ولی هنوز مشکلات ساختاری و قانونی و حقوقی وجود دارد که  باید به نحوی راه حل پیدا شود تا ما بتوانیم در سالهای بعد شورا ی ولایتی فعال و متناسب با وضعیت افغانستان داشته باشیم.))
جناب اشراق شما که از پیگیری طرح نقش نظارتی شوراهای ولایتی از سوی اداره ارگان های محلی انتقاد دارید به نظرتان پیگیری این طرح از سوی چه مرجع یا مراجعی باید صورت بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود؟ ((وزارتخانه ها ی مربوط و نهادی که در رابطه با قانون اساسی فعال هست و وزارت عدلیه  باید با هم با یک کمیسیون مشترک این طرح را آماده می کردند اما این  نهادی که فقط مسئول سازماندهی والیان و ولسوالها و شهردارها هست امکان دارد طرحی آماده شود که به نفع نظارت شوراهای ولایتی نباشد.))

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید