این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 28 دلو 1393 14:18

گفتگوهای استراتژیک سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین

 

 

 

دور اول گفتگوهای استراتژیک سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین با حضور معاونان وزیران خارجه سه کشور، در کابل برگزار شد.ایننشست به ریاست مشترک حکمت خلیل کرزی؛ معین سیاسی وزارت امور خارجهافغانستان و لیو جیانچاو، و اعزاز احمد چوهدری همتایان چینی و پاکستانی ویبرگزار شد. طرفین ضمن تاکید بر افزایش همکاری ها برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان از روند صلح و آشتی به رهبری افغان ها حمایت کردند.معاونوزیر خارجه افغانستان ابراز امیدواری کرد که چین و پاکستان بر نقش سازندۀخود برای تقویت تعاملات دوجانبه میان کابل و اسلام آباد و افزایش همکاریهای سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مبارزه با تروریسم ‏که برای صلح و ثباتمنطقه حیاتی می باشند، ادامه دهند.سه کشور تروریسم، افراط‏گرایی وتجزیه طلبی را یک تهدید بزرگ برای امنیت و ثبات خود و منطقه عنوان وبر تعمیق و تداوم همکاری ها در عرصه های مبارزه با تروریسم و امنیتتاکیدکردند.شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: نمایندگان سه کشور توافقاتی در رابطه با صلح و امنیت افغانستان و منطقه داشته اند و این گفت و گوها و نشست ها ادامه پیدا خواهد کرد.
کارشناسان:
 
عزیز احمد فانوس کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه در کابل :
سید قاسم مظفری کارشناس سیاسی
سید مسعود حسینی کارشناس سیاسی
نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین برگزار شد. فکر می کنید که چقدر می توان به بهبود اوضاع امنیتی افغانستان از این ناحیه امیدوار بود وچین چگونه می تواندپاکستان را برایهمکاری در برقراری صلح و امنیت در افغانستان متقاعد کند؟
عزیز احمد فانوس کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه در کابل :
((مثلثی بین پاکستان و افغانستان و چین درست شده استنظر به نفوذی که چین به پاکستان دارد. مسئله نو نیست و یک مسئله جهانی هست و طبعا کشور چین هم به حیث یک ابر قدرت کوشش دارد افغانستانمهد بنیاد گرایان نشود . افغانستان با پاکستان و بسیاری از کشورهای بین المللی می خواهند در برابر داعش یک نیرویی در داخل افغانستان ایجاد کنند تا این خطر را از منطقه رفع کنند. چین از گذشته ها هم علاقمند به موضوع صلح در افغانستان بود به همین دلیل کمترین مداخله را در منطقه در امور سیاسی چین کرده است. چین یک سیاست معتدل و روشن در افغانستان داشته است و طبعا از روشنفکران حمایت می کند اما پاکستان همیشه کوشش کرده است که از بنیاد گرایان و محافظه کاران و طرفدران پاکستان حمایت کند .اما پاکستان یک نوع سیاست معتدل را در اثر فشارهای کشورهای غربی متحمل شده است و در این اواخر چراغ سبزی برای مبارزه با تروریسم نشان داده است.))
سید قاسم مظفری کارشناس سیاسی
(( در گذشته ما روحیه خوب و خوشی از مذاکرات چند جانبه با پاکستانیها نداشتیم و هیچگاه مذاکرات ما منتج به نتایج مثبت ووعده های پاکستان نبوده است .اما ما این نشست را با میانجیگری و با حضور دولت چین که یک دولت مقتدر در منطقه هست و روابط بسیار نزدیک و حسنهبا پاکستانیها دارد را به فال نیک می گیریم . این نشستها مثل سابق بی فایده نخواهد بود ولی امیدوار هستیم چین با توانمندی که دارد بالای پاکستانیها فشار وارد کند تا پاکستانیها دست از استراتژی خود نسبت به افغانستان بردارند و در راستای آمدن صلح به کشور ما، گامهای مثبت و امیدوار کننده ای بردارند.))
چین چه نقشی می تواند در این زمینه و بویژه در رابطه با عملکرد پاکستان داشته باشد؟ این اولین نشست سه جانبه بین دولتمردان این سه کشور از این نوع است، امیدواری ها برای تاثیرگذاری ادامه این گفت و گوها تا چه حد است؟
سید مسعود حسینی کارشناس سیاسی
(( تلاشهای افغانستان در جهت آوردن صلح به نتیجه مشخصی نرسیده است. آمریکا هم نتوانسته است فشار لازم را بر پاکستان وارد کند .اما
کشور چین با هردو کشور افغانستان و پاکستان همسایگی دارد و می توان گفت در تحولات چند دهه اخیر در افغانستان کشور بی طرفی محسوب شده است و با توجه به جایگاه اقتصادی و نظامی که کشور چین در سطح منطقه دارد وبا سفری که قبلا رئیس جمهور به چین داشت تلاش کرد کشور چین را قناعت دهد که به افغانستان کمک کند تا صلح و آرامش در این کشور برقرار شود. متهم اصلی ناامنیها در افغانستان ،کشور پاکستان بوده است و با توجه به نوع روابطی که از گذشته به لحاظ تاریخی، پاکستان با چین داشته است چین یکی از کشورهای تاثیرگزار در پاکستان بوده و هست و به لحاظ اقتصادی هم همکاریهایی که این دو کشور با هم دارند می تواند در بحث مطرح باشد .افغانستان با توجه به این وضعیت دست به دامن چین زده است و نهایتا خواستار این هست که با گرفتن کمک از کشور چین بتواند به نحوی پاکستان را وادار بکند به این که از دخالت در امور افغانستان بکاهد و در نتیجه صلح و آرامش در افغاستان برقرار شود.))
کشور چین برای کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان اعلام آمادگی کرده است .اگر ازنفوذ خود در پاکستان برای خودداری از حمایت گروه های تروریستی دست بردارد خود چین چه منافعی دارد که روی این قضیه سرمایه گذاری می کند و در تلاش برای به ثمر نشستن این گفت و گوها است؟
مظفری
(( چین در کشور ما منافع اقتصادی و سیاسی خاص خود را دارد و قراردادهایی را با دولت افغانستان به امضاء رسانده است. لذ ا چین تلاشهای صادقانه و جدی را به خرج می دهدتا پاکستان را متقاعد بسازد دست از سلسله کارهایی که تا به حال انجام می داد و منافع سیاسی و اقتصادی و امنیتی کشور ما را با خطر مواجه ساخته بود بردارد و صلح را در کشور ما تامین کند تا منافع کشور چین هم در این راستا تامین شود و پاکستانیها هم از این بهره خود را ببرند ، انشاء الله نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد.))
درست است که چین کشور قدرتمندی است اما روابط و همکاری های چین با افغانستان در گذشته بیشتر در زمینه های اقتصادی بوده است اما بحث نشست سه جانبه بیشتر سیاسی و امنیتی است و افغانستان به دنبال صلح و امنیت از این ناحیه است، تاثیرگذاری چین در این رابطه از چه ناحیه ای خواهد بود؟
حسینی
(( چین با توجه به سیاستی که در این کشور حاکم هست کمتر علاقمند به دخالت در امور منطقه و همچنین کشورهای افغانستان و پاکستان بوده است یعنی سیاست خارجی چین بیشتر سیاستی درون گرا بوده است به این معنا که خیلی علاقه نداشته است که در بیرون از سطح منطقه در مسائل سیاسی و نظامی دخالت کند . یکی از علتهایی که چین می تواند به عنوان یک کشور بی طرف عنوان شود و قضایای نزدیک به پاکستان و افغانستان را حل کند همین هست که تا به حال کشور چین در مسائل سیاسی و نظامی دو کشور افغانستان و پاکستان و منطقه دخالت نداشته است . ))
پاکستان همواره ادعا کرده است که خواهان صلح و امنیت در افغانستان است، ولی آنچه مشاهده شده است خلاف این قضیه بوده است اما بعضی از کارشناسان می گویند به خاطر حوادث و ناامنی هایی که اخیراً در پاکستان مشاهده می شود دولتمردان پاکستانی به فکر تغییر در سیاست خود در قبال افغانستان و همچنان حمایت از گروه های تروریستی هستند. شما هم از تلاش های صادقانه چین به خاطر متقاعد ساختن پاکستان برای دست برداشتن از حمایت گروه های تروریستی گفتید. چقدر امکان دارد که اسلام آباد به این تلاش ها پاسخ مثبت بدهد؟
مظفری
(( ما از نشستها و کنفرانسها و وعده های گذشته پاکستان خاطره خوبی به یاد نداریم . اما از آنجایی که فعلا خود کشور پاکستان دچار بحرانهای امنیتی شدید داخلی هست و چین از کشورهایی هست که روابط نیک و حسنه و ارتباط خاصیبا پاکستان دارد و وعده هایی در راستای تامین امنیت به دولت افغانستان داده اند امید هست که تلاشهای چین نتایج مثبتی را به بار بیاورد اگر تلاشهایش صادقانه باشد.))
افغانستان و پاکستان طی سال های گذشته نارضایتی هایی از یکدیگر داشتند، با وجود این، روابط دو کشور در عرصه های مختلف برقرار بوده است اما از نارضایتی ها کاسته نشده است . چین چگونه قادر خواهد بود که این نارضایتی ها و اختلافات را کاهش بدهد که در نهایت منجر به تامین امنیت و صلح در افغانستان شود؟
حسینی
(( نکته اساسی این هست که از یک طرف افغانستان نسبت به پاکستان ادعاهایی در مورد ایجاد نا امنی در افغانستان دارد که به نحوی مقامات افغانستان فکر می کنند که این ناامنیها از داخل پاکستان ریشه می گیرد . از جانب دیگر پاکستان ابراز تشویش و نگرانی می کند که گویا بعضی از مخالفان دولت پاکستان تحت حمایت دولت افغانستان قرار دارند. نوع رقابتهایی که ما بین هند و پاکستان وجود دارد تاثیرات خاص خود را بر سر روابط افغانستان و پاکستان داشته و دارد. چین در قضایای منطقه بین دو کشور افغانستان و پاکستان کشور بی طرفیبه حساب می آید و روابط خوبی با هردو کشور داشته است . فکر می کنم جریان مربوط به دو کشور پاکستان و افغانستان باید کارشناسی شود و بعد طرحهایی آماده شود برای این که مشکلات ما بین دو کشور حل شود. این کار از عهده چین برمی آید و بخاطر منافع تجارتی که در افغانستان برای چین متصور هست احتمالا چین تلاش کند که مشکلات ما بین دو کشور افغانستان و پاکستان را حل کند هرچند که این کار، کار ساده ای نیست به این معنا کهتا زمانی که کشورهایی مانند آمریکا در آوردن صلح در منطقه اقدام عملی نکنند مطمئنا چین هم به آن نحوی که باید موفق نخواهند بود.))
صحبت هایی در مورد حضور نمایندگان طالبان در چین مطرح بود، البته طالبان این مساله را رد کردند، چقدر امکان دارد که این مساله با نشست سه جانبه ای که در کابل برگزار شد ارتباط داشته باشد وفکر می کنید در نهایت نتیجه چه خواهد شد؟
مظفری
(( از طریق رسانه ها شنیده شده است که نماینده های طالبان سفری به چین داشته اند و چین هم وعده داده است در راستای تامین صلح میانجیگری می کند و تلاش می کند از طریق پاکستان با آن مقامات تامین رابطه کند و دیدگاههای آنها را با خودشان داشته باشد تا تلاشهای چین منتج به نتیجه شود و در این راستا مهم این هست که وعده ها و عملکرهای پاکستان و آی اس ای در رابطه با چین هست که وارد زدوبندها و معاملاتی شدند . باید دید تا چه حد در این راستا صداقت به خرج می دهند و مهره های طالب را برای پذیرفتن دیدگاههای صلح جویانه چین و خواسته های دولت جمهوری اسلامی افغانستان با توجه به تامین منافع پاکستان آماده می سازند.))
اگر حضور نمایندگان طالبان در چین که از چندی پیش مطرح بود، حقیقت داشته باشد آیا به این معنی است که چین تلاش هایی برای میانجی گری به منظور تامین صلح در افغانستان را از قبل و پیش از گفت و گوهای سه جانبه آغاز کرده استو طرح خاصی در این رابطه دارد؟
حسینی
(( با توجه به اخبار و گزارشها و تحلیلهایی که در این زمینه اخیرا نشر شد تصور بر این هست که چین در این زمنیه اقداماتی انجام داده است و احتمال بر این هست که مقاماتی از جانب گروه طالبان به چین رفته باشند و با مقامات چینی گفتگوهایی داشته باشند . فکر می کنم تا حدودی بعضی از کارها به وسیله چین انجام شده باشد و یک بررسی کلی از طرف سیاست دولت افغانستان صورت گرفته است .چین بخاطر این که به مرحله ای به نام صلح در افغانستان برسد دیدگاههای طالبان را از جانب نماینده های این گروه دریافت کرده است وچین با پاکستان هم روابط نزدیکی دارد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید