این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
جمعه, 21 حمل 1394 20:52

وضعیت مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان و نقش عربستان و پاکستان در این رابطه

 

 

 

بحث گفت و گوهای صلح دولت افغانستان با طالبان مسلح همچنان ادامه دارد. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به شدت بدنبال مذاکرات صلح است و در این راه از کشورهای پاکستان و عربستان کمک می جوید. رئیس جمهور غنی طی پنج ماه گذشته سه بار به عربستان سعودی سفر و بارها با مقامات پاکستانی گفت و گو کرده است. اقدامات آقای غنی مورد انتقاد تعدادی از صاحبنظران و حتی نمایندگان پارلمان این کشور قرار گرفته است. شفاف نبودن برنامه صلح و استمداد از کشورهایی که خود در ایجاد گروه های افراطی دست دارند از موارد عمده این انتقادها بوده است.
گزارش حسینی
((مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان مسلح، برنامه ای است  که از ماه ها قبل آغاز شده و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تلاش های وسیعی را در رابطه با آن آغاز کرده است به گونه ای که مقامات افغان می گویند مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان مسلح به زودی آغاز خواهد شد. چنانچه حکمت کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان پیشتر این مساله را اعلام کرد.
در این میان آنچه بیشتر به چشم می آید گفت و گوهای اقای رئیس جمهور با مقامات پاکستان و عربستان است. کشورهایی که به عنوان حامیان طالبان از آنان یاد می شود. از سوی دیگر برخی از صاحبنظران و از جمله برخی نمایندگان مجلس شورای ملی با اشاره به سفرهای پیاپی رئیس جمهوری به عربستان انتقاد می کنند و می گویند مسایل داخلی از جمله تکمیل کابینه و تعیین والیان بر جای خود باقی مانده و آقای غنی پیاپی به سفرهای خارجی می رود.
 نصرالله صادقی زاده نیلی عضو پارلمان افغانستان (( متاسفانه جناب رئیس جمهور کارهای داخلی را که بر سرنوشت افغانستان تاثیر بسزایی دارد به حال خود رها کرده است و بیش از آنکه به فکر مسائل داخلی افغانستان باشد به فکر سفرهای خارجی هست. تمام بخشهای افغانستان با سرپرستی اداره می شود که اگر اینها تعیین تکلیف شوند یقینا صلحی که جناب رئیس جمهور به دنبال آن هست بیشتر برای افغانستان تاثیر گزار هست.بحث دیگر این هست که در رابطه با صلح جناب رئیس جمهور بسیار هیجانی به پیش می رود و با توجه به این که همه چیز به صورت شفاف برای مردم افغانستان گفته نشده است نسبت به این روش نگران هستم.))
صاحبنظران همچنان می گویند عربستان از آنجا که حامی طالبان است و بر این گروه و پاکستان به عنوان حامی دیگر این گروه نفوذ دارد اگر بخواهد
می تواند در مساله صلح افغانستان تاثیرگذار باشد اما در مورد صداقت آن کشور تردید وجود دارد. آقای صادقی زاده:(( اگر کشور عربستان بخواهد صادقانه گام بردارد از آن جهت می تواند تاثیرگزار بوده باشد اما بحث این هست که کشور عربستان از جمله موسسین طالبان هست و و از طرف دیگر حامی کشور پاکستان هست و پاکستان هم همیشه از طالبان به عنوان سوژه و حربه استفاده می کنند. فکر می کنم کشور عربستان بیش از آنکه بخاطر منافع مردم افغانستان فکر کند به خاطر دستاوردهای همین گروه فکر می کند که اینها در منطقه دستاورد داشته باشند که با این وجود نمی تواند تاثیر مثبت داشته باشد.))
به عقیده کارشناسان از مهمترین راه های برقراری صلح در افغانستان تلاش برای این موضوع است که کشورهایی مانند عربستان و پاکستان که از آنان به عنوان حامیان گروه های افراطی یاد می شود متقاعد شوند و تصمیم بگیرند که دیگر از افراطی گری حمایت نکنند، زیرا در نهایت منافع خودشان را هم با خطر مواجه خواهند کرد.))
 کارشناسان :امیر فولادی و داکتر روئین
 
درباره پروسه صلح افغانستان و کشورهای تاثیرگذار تحلیلهای گوناگونی وجود دارد اما آیا می توان به نقش عربستان امیدوار بود؟
 فولادی
(( هنوز هم کسانی هستند که نسبت به عربستان خوش بین هستند به همین دلیل جناب اشرف غنی فکر می کند که با سفر به عربستان و جلب توجه مقامات عربستان می تواند از نفوذ معنوی عربستان بر طالبان به نفع صلح استفاده کند اما شرایط جدید ، نقش عربستان را تا حدودی کمرنگ می سازد یعنی جریاناتی آمده اند که از کنترل عربستان خارج هست. عربستان با حمایت از جریانات افراطی مذهبی در افغانستان ، پاکستان و در بسیاری از کشورها نقش جدی داشت اما با توجه به وضعیتی که پیش آمد هزینه القاعده و داعش برای عربستان زیاد هست که بخواهد از آنها حمایت کند. اول این که در مقابل این افراطیت مذهبی که بیشتر تفکر وهابی دارد در سطح دنیا یک جبهه وسیعی شکل گرفته است که به نحوی عربستان مجبور هست که خود را در مقابل این جبهه قرار دهد از طرف دیگر عربستان می فهمد که اگر چنانچه این حرکت کنترل نشود ممکن است خود عربستان را هم مورد تهدید قرار بدهد که الان هم مورد تهدید هست. ))
در مسایل مربوط به گروه های افراطی و نفوذ بر آن ها، در کنار عربستان از نقش پاکستان هم صحبت می شود.  برخی کارشناسان می گویند پاکستانی ها هم به این نتیجه رسیدند که دیگر حمایت از این گروه ها نفعی برای آن ها ندارد و آن ها هم تلاش می کنند نقشی در روند صلح افغانستان ایفا کنند.
 داکتر روئین
((فعالیت هایی که طالبان داشتند روی هم رفته نتایج ملموس و محسوسی نداشته است و پاکستانیها هم به این نتیجه رسیدند که راه جنگ برای وسیله قرار دادن طالب نمی تواند بالای افغانستان و نظامش تاثیر داشته باشد که بتواند منافع پاکستان را تامین کند .از یک طرف انگیزه خود پاکستانیها و از جانبی هم تاثیر گزاری سعودیها و فعالیت چینیها ، بی تاثیر و بی نقش نیست. امیدوار هستیم که روند صلح و مثبتی به نفع منطقه و کشورهای همسایه بخصوص پاکستان و افغانستان شکل بگیرد و منطقه با در نظرداشت اهمیت فوق العاده از لحاظ مسائل استراتژیکی که دارند نقش خود را در روندهای بین المللی اعمال کنند.))
صاحبنظران همواره بر نقش عربستان و پاکستان در ایجاد گروه های افراطی از جمله طالبان و حمایت از آن ها تاکید داشتند. گروه هایی که دست به اقدامات نابخشیدنی علیه مردم افغانستان و برخی از کشورهای دیگر زدند و حالا از تغییر مواضع این کشورها بویژه پاکستان گفته می شود. چقدر می شود امیدوار بود که این کشورها از این پس در روند صلح افغانستان همکاری کنند؟
 فولادی
(( اینها در دوران جهاد آجندای مشخصی داشتند که نیروهای مذهبی را تحریک کنند که بتواند در ارتباط با شوروی مقابله کند ولی بعد از آن بحث ایجاد طالبان با توجه به وضعیت جدید و نا امنی که فعلا در خود پاکستان وجود دارد وضعیت پاکستان از افغانستان بدتر هست و در نتیجه یک تهدید بالفعل برای پاکستان و عربستان هست که چاره ای جز همکاری برای ایجاد صلح ندارند. فکر می کنم بیشتر ناگزیریها را خود پاکستان دارد و حملاتی که در پاکستان مخصوصا در منطقه پیشاور صورت گرفت باعث شد که پاکستان متوجه شود که وضعیتش از این حالت بدتر می شود در نتیجه باعث شده است که پاکستان موضع خود را تغییر دهد .صلح و ثبات در پاکستان تابع صلح و ثبات در افغانستان هست یعنی اگر افغانستان نا امن باشد پاکستان هیچ وقت نمی تواند امنیت داشته باشد.))
اگر تغییری در مواضع عربستان ایجاد شود، این تغییر به چه شکلی خود را در دنیای سیاست نشان می دهد؟
روئین
(( با ناکامی های طالبان ، انسجام  نظام مرکزی در داخل افغانستان و همکاری جامعه جهانی با افغانستان ، عربستان را به این نتیجه رسانده که از طریق جنگ و زور گویی نمی تواند بر افغانستان تسلط پیدا کند. به همین دلیل سعودیها هم علاقمند این هستند که جریان را مثبت بسازند و در مذاکرات سهم داشته باشند و طالبان را صاحب نقش بسازند که آنها در نظام بعدی افغانستان سهم داشته باشند و ما امیدواریم که از طریق دیالوگ و تفاهم و سیاست مشکل افغانستان و منطقه حل شود.))
تعدادی از صاحبنظران  از جمله نمایندگان مجلس شورای ملی افغانستان با اشاره به اوضاع سیاست داخلی این کشور، اقدامات رئیس جمهور غنی در رابطه با مذاکرات صلح و سفرهای پیاپی خارجی در این رابطه را عجولانه و هیجانی می دانند و نسبت به آن انتقاد می کنند. مبنای انتقادها هم بیشتر به خاطر تکمیل نشدن کابینه و همچنان معرفی نشدن والی ها بوده، این انتقادها چقدر بجا هست؟
 فولادی
(( بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی ،مناسبات خارجی سنگین تر شده است و شاید دلیلش نقش کشورهای بیرونی نسبت به تحولات افغانستان هست ؛ امیدوار هستم که این تاخیر و تعلل در معرفی کابینه برای باز گذاشتن فضا و برای اهمیت دادن به طالبان نباشد و بیشتر بخاطر درک جناب اشرف غنی از افغانستان باشد که ایشان فکر می کنند سیاست خارجی در اولویت هست نه این که ما بخاطر صلح این همه تعلل داشته باشیم و حکومت نداشته باشیم ولی طالبان بتوانند بیایند راههایی را برای خود باز کنند.وفکر می کنم که تا حدود زیادی نماینده های سنا و پارلمان و کسانی که فکر می کنند که موضوعات داخلی اهمیت خود را در نزد حکومت ملی از دست داده است تا حدودی بجا هست.))
***************************************************
در حالی که بحث مذاکرات صلح در محافل سیاسی و خبری افغانستان جریان دارد، برخی مقامات افغان از جملهدر  حکومت کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان گفت:  مذاکرات صلح به زودی آغاز خواهد شد. با این حساب آیا می توان گفت که کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده است؟  چقدر امیدواری وجود دارد که چنین مذاکراتی بتواند افغانستان را بسوی صلح و امنیت سوق بدهد؟
 روئین
(( گزارشهای مطبوعات بین المللی و همچنین مطبوعات پاکستان و مسافرتهایی که رهبران افغانستان در منطقه داشتند مسلما همین وضعیت را یک مقدار قوت می بخشد که دقیقا یک روند و جریان نو در حال شکل گیری هست که تاکنون فقط در روابط خاص و دپلماتیک باقی مانده است که یک حرکت مثبت و مطلوب هست .  امیدواریم که در قدمهای بعدی این موضوع روشن تر شود و مردم در جریان قرار بگیرند و انشاء الله یک راه حل فراگیر ملی در این مذاکرات به وجود آید تا افغانستان شاهد یک نظام و سیستم قانونمند و مقتدر حاکمیت ملی خود باشد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید