این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 حمل 1394 09:26

سال تعلیمی جدید در افغانستان

سال تعلیمی جدید در افغانستان

 

 

 

حدود یازده و نیم میلیون متعلم افغان در حالی سال تعلیمی خود را آغاز کردند که اگرچه پیشرفت هایی در عرصه تعلیم و تربیت حاصل شده استو اوضاع بهبود یافته اما هنوز بسیاری از متعلمان افغان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که نبود ساختمان برای مکاتب، نبود میز و چوکی و کتاب و وسایل آموزشی، و نبود یا کمبود متعلمان مسلکی و آموزش دیده از جمله آن هاست.
گزارش حسینی
((زنگ آغاز سال تحصیلی 1394 هجری خورشیدی، چند روز پیش توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نواخته شد تا طبق آمار مسئولان دولتی بیش از یازده میلیون متعلم افغان روانه مکتب شوند.متعلمانی که هرچند وضعیت بخشی از آن ها در مناطق مختلف افغانستان نسبت به سال های گذشته بهبود یافته است اما هنوز تعداد زیادی در میان آنان هستند که از کمترین امکانات هم برخوردار نمی باشند. هنوز صدها هزار واجد شرایط تعلیم به دلایل مختلف از رفتن به مکتب محرومند. این چیزی است که رئیس جمهور غنی هم به آن معترف است چنانچه در سخنان خود در مراسم بازگشایی مکاتب عنوان کرد: با وجود تلاش‌های سیزده ساله، هنوز هم نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار کودک افغان دسترسی به مکتب ندارند.آقای غنی از معلمان سراسر افغانستان خواست با متعلمان با ملاطفت برخورد کرده و هر نوع خشونت فیزیکی و لفظی با متعلمان را کنار بگذارند.
وی تاکید کرد محیط درس ما دو جهت دارد. یکی فرهنگ لطف و محبت هست و دوم متاسفانه میراث فرهنگ خشونت هست ، تمنای من از تمام استادان این هست که چوب و دشنام را از مکاتب ما دور کنند.
متعلمان افغان به جز این خواسته های دیگری هم از دولتمردانشان دارند ضمن اینکه اطمینان می دهند اگر به آنان رسیدگی و به رشدشان کمک شود در آینده به کشور خود خدمت خواهند کرد.آقای غنی به وزارت معارف پیشنهاد کرده است که برنامه ای را روی دست بگیرد و بر اساس آن تعدادی از آموزگاران نخبه را مشخص کند تا برای تمام متعلمان افغانستان مواد درسی تصویری تهیه کنند .
وی همچنان خاطرنشان کرد: بیش از یک سوم مردم افغانستان در فقر زندگی
می کنند و همه از جمله دولت و وزارت معارف باید به فقرا و اولاد آن ها و متعلمان خانواده های تهی دست توجه بیشتری داشته باشند. وی افزود
36 فی صد مردم افغانستان زیر فقر زندگی می کنند. فقر بی عزتی نیست بلکه تصادف تاریخ هست. ماباید کودک فقیر را بیشتر در آغوش بگیریم و تقویت کنیم.
رئیس جمهور افغانستان رسید‌گی به وضعیت روحی، اقتصادی و اجتماعی آموزگاران و ساخت مکاتب در سراسر کشور را هم از دیگر موارد ضروری مورد توجه دولت ذکر کرد.با اینحال وضعیت تعلیم و تربیت در افغانستان و مشکلات و چالش های فراروی آن چیزی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. و به سرمایه گذاری اقتصادی و فکری زیادی نیاز دارد که دولت باید به آن توجه جدی داشته باشد.))
کارشناسان :
چمن شاه اعتمادی ؛ نماینده ولسی جرگه
سید مسعود حسینی ؛ استاد دانشگاه
 
وضعیت معارف و تعلیم و تربیت در افغانستان در یک نگاه کلی چگونه است؟ در مقایسه با گذشته چقدر پیشرفت کرده است  و اکنون چه مشکلاتی موجود است؟:
چمن شاه اعتمادی ؛ نماینده ولسی جرگه
 (( در مجموع وضعیت معارف مثل سایر حوزه های زندگی در افغانستان تا هنوز پر از چالش و مشکلات هست. بستر مناسب برای آموزش و پروش از جمله آرامش، امنیت و صلح وجود ندارد و بعد از آن امکانات تحصیلی هست که قطعا در نبود آرامش، صلح و نبود سرمایه گزاری فرهنگی هیچگاه این بستر آماده نخواهد شد . علیرغم این مشکلات باز هم کاروان آموزش و پرورش در افغانستان آهسته آهسته در حال حرکت هست و به لحاظ کمی در طول این 12 سال اخیر ما می توانیم رقم بالایی را در بخش مکاتب در سطوح مختلف ابتدایی ، متوسطه، دبیرستان و در بخش مقاطع تحصیلات عالی ، دانشگاه برشماریم لذا این موضوع را می رساند که ما در حوزه معارف پیشرفت های قابل توجهی را داشته ایم.))
سید مسعود حسینی ؛ استاد دانشگاه
(( به طور کلی ما اگر دو واقعه تاریخی نزدیک به هم یعنی زمان حاکمیت طالبان و فروپاشی این حاکمیت تا زمان حاضر را در نظر بگیریم به طور کلی در عرصه معارف، شاهد پیشرفت های چشم گیری بودیم. افزون بر این که فرصتهایی فراهم شد تا دولت افغانستان توان جذب دانش آموزان را بالا ببرد  نهادها  و موسسات خصوصی دست به کار شدند و مکاتب و مدارسی تاسیس شد و در نتیجه می توان گفت که وضعیت معارف در افغانستان رو به گسترش بوده است و به لحاظ کمی ما شاهد رونق روز افزون وضعیت آموزش و پرورش در افغانستان بودیم اما این سخن نمی تواند به این معنا باشد که مشکلاتی در این زمینه وجود ندارد.
چالشهای فراوانی سر راه معارف افغانستان وجود ندارد که متاسفانه کیفیت خوبی ندارد هرچند که به تناسب دوره طالبان و قبل از دوره طالبان وضعیت بهتر شده است.))
معمولاً از کار و فعالیت در هر عرصه ای که در افغانستان صحبت می شود بحث کمک های جامعه جهانی هم به میان  می آید . معارف و تعلیم و تربیت هم از این امر مستثنی نیست، انتقادهایی هم در مورد شیوه کمک ها، نحوه مصرف و حیف و میل آن ها وجود دارد. ؟
سید مسعود حسینی ؛ استاد دانشگاه
 (( یکی از مشکلات اساسی افغانستان در طی بیشتر از 13 سال گذشته همین نکته بوده است که متاسفانه ما در افغانستان توان جذب این پولها و سرمایه ها را نداشتیم. از یک طرف ما توان جذب را داشتیم و از طرف دیگر همین علت باعث شد که در جامعه فساد اداری به بار آید اما به طور کل هم دولت افغانستان در این زمینه سهل انگاری کرد و هم یکسری از عوامل جانبی باعث شده اند که وضعیت به آن شکلی که باید پیش می رفت پیش نرود که نتیجه اش این شد که ما کم کاریها و سهل انگاریهایی در  همه عرصه ها به ویژه در عرصه معارف داشته باشیم.))
 
اعتمادی
 (( کمکهایی که از جامعه جهانی در طول این 12 سال اخیر انجام شد به نحو مطلوبی استفاده نشد، علاوه بر حوزه معارف متاسفانه در حوزه صحت و امنیت هم استفاده درست صورت نگرفت. در بخش معارف با این که کمکها کم بود باز هم به دلیل فساد اداری ،متاسفانه به شکل مطلوب استفاده نشد البته این امر هم به نحوه کمک دهنده ها برمی گردد که متاسفانه به جای این که کمکها تحت نظارت دولت و نهادهای حکومتی افغانستان به مصرف برسد خود کشورهای کمک کننده مستقیما پروژه هایی را تمویل می کردند و با همان شیوه ای که در کشورهای خودشان مدیریت کرده بودند می خواستند در افغانستان پروژه ها را به همان شکل مدیریت نمایند که آن مدیریت در افغانستان پاسخگو نبود. با توجه به اختلافات فرهنگی و هنجاری که وجود داشت قطعا در افغانستان نحوه مدیریت با خیلی از کشورهای جهان متفاوت هست . اینها بدون توجه به اختلافات، مستقیما پروژه ها را مدیریت کردند که نتیجه این شد که ما شاهد برباد رفتن بخش اعظمی از کمکهای جامعه جهانی در افغانستان هستیم. از این به بعد توقع ما این هست که اگر احیانا در زمینه های مختلف به مردم افغانستان کمک صورت می گیرد خوب هست که این کمها از مجاری دولتی تحت نظارت نهادهای رسمی متولی امور اداری در افغانستان انجام گردد تا از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری شود.))
 
 اقدامات انجام شده در عرصه معارف تا چه حد قابل قبول بوده است و چقدر از مشکلات را حل کرده است  و چه مشکلاتی موجود است؟
حسینی
 
((تا حدودی کار صورت گرفته است ولی این سخن به این معنا نمی تواند باشد که کار جامعی صورت گرفته است بلکه در حد کارهای عادی و روزمره ای بوده است. ما تعداد زیادی دانش آموز و متعلم داریم که در فضای باز درس می خوانند و ما هنوز معلم مسلکی نداریم یا کم داریم و مواد درسی و معیار طبق انتظارها نداریم و موادی هم که در طی چند سال تهیه شده است مشکلات خاص خود را بر خیلی از جهات داشته است . امنیت در افغانستان به عنوان یک چالش عمده در سر راه معارف قرار داشته است و در خیلی از مناطق به همین دلیل مکاتب تعطیل شده است و صدها هزار دانش آموز به خاطر نبود امنیت از درس محروم شدند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید